^

Zdraví

Průběh chemoterapie

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Průběh chemoterapie je nástrojem pro odstranění mnoha odrůd maligních novotvarů. Jeho podstata spočívá v tom, že v průběhu terapeutického procesu se používají lékařské chemikálie, které způsobují významné potlačení růstu vadných buněk nebo poškození jejich struktury.

Na základě dlouholetého výzkumu vyvinuli lékaři dávky cytostatik pro každý typ nádoru a graf z aplikace. Užívaná léčiva jsou přísně dávkována a jsou vypočteny v závislosti na tělesné hmotnosti pacienta. Protokol chemoterapeutického kurzu se připravuje individuálně pro každého pacienta samostatně.

V moderní onkologie stále není schopen se dostat lék, který by splňoval dvě hlavní kategorie ve vztahu k lidskému tělu a rakovinných buněk: nízkou míru toxicity k tělu a efektivní dopad na všechny druhy nádorových buněk.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Kdo kontaktovat?

Jaký je průběh chemoterapie?

Pacienti a jejich příbuzní často mají přirozenou otázku: "Jaký je průběh chemoterapie?".

Na základě charakteristik onemocnění pacienta probíhá chemoterapie v nemocnici nebo doma pod pečlivým dohledem zkušeného onkologa, který má dostatečné zkušenosti s takovou léčbou.

Pokud ošetřující lékař dovolí terapii doma, pak je první zasedání nejlepší v nemocnici pod dohledem lékaře, který v případě potřeby opraví další léčbu. Při terapii doma je povinná pravidelná návštěva lékaře.

Některé způsoby, jak provádět chemoterapii:

 • Při použití dostatečně tenké injekční jehly se lék injektuje do žíly (periferní žíly).
 • Katetr, který má malou trubici v průměru, je vložen do subklavní nebo centrální žíly. Během trvání kurzu je neodstraní a injekčně se podá lék. Často trvá několik dní. Pro kontrolu objemu podávaného léčiva se používá speciální čerpadlo.
 • Pokud je to možné, pak se "připojte" k tepně, která prochází přímo nádorem.
 • Užívání léků ve formě tablet se provádí orálně.
 • Intramuskulární injekce přímo do místa nádoru nebo subkutánně.
 • Antineoplastické léky, ve formě mastí nebo roztoků, se aplikují přímo na kůži v místě vývoje nádoru.
 • Léky mohou v případě potřeby vstoupit do břišní nebo pleurální dutiny, míchy nebo močového měchýře.

Pozorování ukazují, že během zavedení protinádorových léků se pacient cítí spíše dobře. Nežádoucí účinky se objeví ihned po dokončení postupu po několika hodinách nebo dnech.

Trvání kurzu chemoterapie

Léčba každého pacienta do značné míry závisí na klasifikaci tumoru nádorového onemocnění; cíl sledovaný lékařem; injekčních léků a reakce pacienta na ně. Protokol o léčbě a délka trvání chemoterapie je stanoven individuálně u každého pacienta lékařem. Harmonogram terapie může být podávání léku proti rakovině každý den, nebo je prováděn na týdenní příjem nebo je pacientovi přidělen příjem chemických přípravků na měsíční bázi. Dávkování je přesně smířeno a popsáno v závislosti na tělesné hmotnosti oběti.

Pacienti s chemoterapií dostávají cykly (to je doba, kdy pacient dostává protirakovinné léky). Průběh léčby je nejčastěji od jednoho do pěti dnů. Pak je zde přestávka, která může trvat jeden až čtyři týdny (v závislosti na léčebném protokolu). Pacient má příležitost trochu se zotavit. Poté podstoupí další cyklus, který po dávkách pokračuje v ničení nebo zabíjení nádorových buněk. Nejčastěji se počet cyklů liší od čtyř do osmi (pokud je to nutné) a celková doba léčby obecně dosahuje půl roku.

Existují případy, kdy ošetřující lékař připisuje pacientovi druhý cyklus chemoterapie, aby se zabránilo relapsu, v tomto případě léčba může trvat rok a půl.

Velmi důležitým prvkem terapie je přísné dodržování dávkování, načasování cyklů, udržování intervalů mezi kursy, i když se zdá, že již není žádná síla. V opačném případě nebude veškeré úsilí vést k očekávanému výsledku. Pouze ve výjimečných případech může lékař na základě klinických testů dočasně zastavit užívání léků proti rakovině. Pokud by selhání v rozpisu proběhlo z důvodu vady pacienta (zapomněl / a nebo z nějakého důvodu nemohl vzít potřebný lék), musí to být hlášen svému lékaři. Pouze může učinit správné rozhodnutí.

S dlouhým průběhem užívání oncopies se může vyskytnout částečná nebo úplná závislost buněk, takže onkolog testuje citlivost na tento lék před podáním léku a okamžitě po jeho léčbě.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Doba trvání chemoterapie

Medicína a farmakologie neustávají, nové inovativní technologie a léčebné schémata se neustále vyvíjejí a objevují se i moderní léky. Během léčby onkologové předepisují onkologické léky nebo jejich nejúčinnější kombinace. A v závislosti na diagnóze pacienta a stupni jeho progrese, trvání průběhu chemoterapie a harmonogramy jejího průchodu jsou přísně regulovány mezinárodními metodami.

Cytostatické preparáty a jejich komplexy jsou kvantitativně sestavovány na principu minimální nutnosti získat nejvýznamnější účinek na rakovinné buňky s nejmenším poškozením lidského zdraví.

Je zvolen Doba trvání cyklu a počet předmětů v závislosti na tumoru, který patří do určitého typu, z proudící kliniky onemocnění, léky používané k léčbě pacienta a na reakci organismu na léčené (lékař pozoruje, zda se boční odchylky).

Terapeutický soubor opatření může trvat v průměru od šesti měsíců do dvou let. V tomto případě ošetřující lékař neuvolňuje pacienta do svého zorného pole a pravidelně absolvuje nezbytné studie (rentgenografie, krevní testy, MRI, ultrazvuk a další).

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Počet chemoterapeutických kurzů

V terminologii lékařských onkologů existuje taková věc, jako je intenzita dávky. Toto jméno určuje koncept frekvence a množství léků podaných pacientovi po určitou dobu. Osmdesátá léta dvacátého století se konala pod záštitou zvýšení intenzity dávky. Pacient začal přijímat další léky, zatímco ošetřující lékař se snažil nepovolit významnou toxicitu. Ale pacient a jeho rodina by měli pochopit, že s poklesem dávky s některými typy rakovinných buněk také klesá šance na obnovu. U takových pacientů dochází často i k pozitivnímu výsledku léčby relapsům.

Navíc studie provedené německými vědci ukázaly, že s intenzitou dávkování a snížením pohlavního styku jsou výsledky léčby ještě působivější - počet vyléčených pacientů je mnohem vyšší.

Počet cyklů chemoterapie závisí na snášenlivosti pacienta drog a stádia nemoci. Onkolog musí v každém případě brát v úvahu řadu různých faktorů. Jedna významná oblast je považována za lokalizaci onemocnění, druh, počet metastáz a jejich výskyt. Důležitým faktorem je okamžitý stav pacienta. Když dobrá snášenlivost tandem pacienta a lékaře předává všechny poskytované systémem cykly chemoterapie, v případě, že lékař dodržuje pacient jasné známky objevil toxicitu (např prudký pokles hemoglobinu, počtu bílých krvinek, exacerbaci systémových onemocnění a podobně), výše pokles cyklů.

V každém konkrétním případě je schéma přijetí a počet cyklů striktně individuální, ale existují také obecně uznávané plány na podávání léků, na nichž je léčba mnoha pacientů založena.

Nejčastěji se léčba provádí podle režimu Mayo. Pacient bere fluorouracil s leukovorinem v dávce 425 mg intravenózně po dobu jednoho až pěti dnů se čtyřtýdenní přestávkou. Ale počet kursů chemoterapie určuje ošetřující lékař podle stupně onemocnění. Častěji než šest kurzů - asi šest měsíců.

Nebo schéma Roswell Park. Zavedení rakovinových léků jednou týdně, každých šest týdnů s léčebným průběhem osmi měsíců.

Dlouhodobé studie poskytují takové údaje pětiletého přežití (se specifickým typem rakoviny plic a stejném stupni vývoje) provádět tři cykly chemoterapie - 5%, s pěti cykly - 25% v případě, že pacient prošel sedmi kurzy - 80%. Závěr: s menším počtem dokončených cyklů má nádej na přežití tendenci k nule.

Je možné přerušit průběh chemoterapie?

Tváří v tvář tomuto problému se pacienti téměř vždy ptají svého lékaře na přirozenou otázku, může být chemoterapie přerušena? Odpověď zde může být jednoznačná. Přerušení průběhu léčby, zejména v pozdních stádiích, je plné vážných vážných odvratů k primární formě onemocnění až smrtelných následků. Proto je nepřijatelné zastavit užívání předepsaných protirakovinových léků. Je nutné a přísně dodržovat schéma podávání léků. Jakékoli porušení režimu (kvůli zapomnění nebo kvůli nějakým objektivním okolnostem) musí být ošetřujícím lékařem okamžitě známo. Jenom je schopen něco poradit.

Přerušení průběhu chemoterapie je možné pouze na základě informovaného rozhodnutí onkologa. Toto rozhodnutí může vzít na základě klinických indikací a vizuálního pozorování pacienta. Důvody pro toto přerušení mohou být:

 • Exacerbace chronických onemocnění.
 • Prudký pokles počtu leukocytů v krvi.
 • Snížení na kritický hemoglobin.
 • A další.

Přerušení mezi kurzy chemoterapie

Většina léků užívaných během chemoterapie má za úkol rychle zničit rakovinné buňky. Proces rozdělení jak pro onkologické, tak pro normální buňky probíhá stejným způsobem. Proto, jak to zní nešťastně, léky podléhají stejným účinkům na obě buňky lidského těla a způsobují vedlejší účinky. To znamená, že zdravé buňky jsou také poškozeny.

Na nemocné tělo může alespoň nějaký čas na odpočinek, mírně zotavit a „rozbít při tlumení této choroby,“ s novým elánem, onkologové jsou nutně injekčně přestávky mezi cyklů chemoterapie. Tento odpočinek může trvat přibližně jeden až dva týdny, ve výjimečných případech až čtyři týdny. Ale založený na kontrole prováděné hustotou Němečtí onkologové chemoterapie by měla být tak vysoká, jak je to možné, a zbytek, zatímco vy můžete uzhato, že v této době se rakovina nebyl schopen znovu stoupat.

trusted-source[13], [14], [15]

1 průběh chemoterapie

Pro 1 průběh chemoterapie nejsou všechny zničeny, ale pouze určité procento rakovinných buněk. Proto onkologové téměř nikdy nezastaví v jednom léčebném cyklu. Na základě celkového klinického obrazu může onkolog lékař předepsat dva až dvanáct cyklů chemoterapie.

Celkově je čas, kdy se pacienti dostávají s protinádorovými léky a časem odpočinku, je indikován průběhem chemoterapie. V průběhu 1 průběhu chemoterapie je podle schématu předepsáno dávkování léčiva nebo přípravků, které jsou podávány perorálně nebo ve formě tablet a suspenzí. Jejich intenzita podávání; kvantitativní rozsah odpočinku; návštěva lékaře; dodávky, poskytované podle plánu tohoto cyklu, analýzy; klinický výzkum - to vše je napsáno v rámci jednoho cyklu, téměř v několika sekundách.

Počet cyklů předepisuje ošetřující lékař na základě těchto faktorů: stupeň rakoviny; variant lymfomu; název léků, které jsou podávány pacientovi; cíl, který chce lékař dosáhnout:

 • Buď je to předoperační zastavovací chemie, která zpomaluje nebo úplně zastaví dělení maligních buněk, které se provádí před operací k odstranění nádoru.
 • Nebo je to "nezávislý" způsob léčby.
 • Nebo chemoterapií, která se provádí po operaci, zničit zbývající rakovinné buňky a zabránit tvorbě nových nádorových buněk.
 • Často to závisí na závažnosti nežádoucích účinků a jejich povaze.

Pouze prostřednictvím monitorování a klinického výzkumu, který přidává zkušenosti, lékař je schopen efektivněji vyzvednout léky nebo komplex pacienta, stejně jako vstup v léčebném režimu, a intenzita skóre cykly s minimální toxicitou a maximální kapacitou těla zničit nádorové buňky.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Průběh chemoterapie pro rakovinu plic

Pacienti s onkologickými onemocněními s plicními lézemi vedou v kvantitativním projevu. Toto onemocnění navíc pokrývá všechny země světa a procento odvolání pacientů s takovou diagnózou roste každý den. Statistika zní docela děsivě: pro každou stovku těch, kteří jsou diagnostikováni rakovinou plic, 72 osob nežije a rok po diagnóze. Většina případů jsou starší lidé (přibližně 70% pacientů je starších 65 let).

Léčba této nemoci je složitá a jednou z metod boje je chemoterapie, která zejména dává velký pozitivní výsledek v případě malobuněčného plicního nádoru.

Rozpoznání onemocnění v raném stádiu je poměrně obtížné, protože je zpočátku téměř bez symptomů a když se bolest začíná projevovat, je často příliš pozdě. Ale to neznamená, že musíte ruce pustit a nic nedělat. Navzdory tomu mají moderní onkologické centra k dispozici diagnostické metody, které umožňují rozpoznat tuto hroznou chorobu na embryonální úrovni a dát pacientovi šanci žít.

Diferenciace rakovinných buněk a jejich klasifikace nastává podle některých kritérií:

 • Velikost buňky tumoru.
 • Objem samotného nádoru.
 • Přítomnost metastáz a hloubka jejich pronikání do jiných konjugovaných orgánů.

Přiřazení konkrétního onemocnění na existující třídy je důležité, a to jak pro jemné a hrubé nádor, v různých fázích růstu, několika různých procedur. Navíc diferenciace onemocnění umožňuje předvídat další průběh onemocnění, účinnost specifické terapie a celkovou délku života pacienta.

Průběh chemoterapie pro rakovinu plic je zaměřen na poškození nádorových nádorů. V některých případech se používá jako metoda individuální léčby, ale častěji je součástí společného komplexu léčby. Zvláště dobrý je pro chemikálie rakovina malých buněk.

Pacient téměř vždy dostává cytostatiku dovnitř kapátkem. Každý pacient obdrží od svého ošetřujícího lékaře individuální dávku a režim. Po jednom kurzu chemoterapie pacient obdrží dva až tři týdny odpočinku, aby alespoň částečně obnovil sílu a připravil své tělo na novou dávku léků. Pacient obdrží tolik léčebných cyklů, jak je stanoveno v protokolu.

Seznam cytotoxických látek používaných při rakovině plic je poměrně široký. Zde jsou některé z nich:

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29], [30]

Karboplatin (Paraplatin)

Toto léčivo se podává intravenózně po dobu 15 minut až 1 hodinu.

Roztok se připraví bezprostředně před kapátkem, zředí se jedna láhev léčiva roztokem chloridu sodného 0,9% nebo 5% roztokem glukózy. Koncentrace výsledné směsi by neměla překročit 0,5 mg / ml karboplatiny. Celková dávka se vypočte individuálně v množství 400 mg na jeden m 2 povrchu těla pacienta. Doba odpočinku mezi jídlem je čtyři týdny. Při podávání léku v kombinaci s jinými léčivy je předepsána nižší dávka.

Preventivní opatření pro použití léku v průběhu chemoterapie:

 • Tento lék se používá pouze pod přísným dozorem ošetřujícího onkologa.
 • Terapie může začít pouze s plnou důvěrou v správnost diagnózy.
 • Při použití léku je nutné pracovat pouze s rukavicemi. Pokud se lék dostal na kůži, měl by se co nejdříve omyt vodou a mýdlem a důkladně opláchnout vodou.
 • Při významných dávkách léku může dojít k útlumu kostní dřeně, vzniku těžkého krvácení a vzniku infekčního onemocnění.
 • Vzhled zvracení lze zastavit použitím antiemetik.
 • Existuje možnost alergických reakcí. V tomto případě musíte užívat antihistaminika.
 • Kontaktovat karboplatinu s hliníkem vede k poklesu aktivity léku. Proto, když podáváte lék, nemůžete používat jehly, které obsahují tento chemický prvek.

Neexistují žádné údaje o použití léku při léčbě dětí.

trusted-source[31], [32], [33], [34]

Cisplatina (platinol)

Lék je podáván kapátkem intravenózně. Dávkování stanoví lékař: - 30 mg na m 2 jednou týdně;

 • - 60 - 150 mg na m 2 plochy těla pacienta každé tři až pět týdnů;
 • - 20 mg / m2 denně po dobu 5 dnů. Opakovaně každé čtyři týdny;
 • - 50 mg / m2 v první a osmé dny každé čtyři týdny.

V komplexu s ozařováním se lék intravenózně injektuje denně v dávce až do 100 mg.

Pokud lékař předepsal podání léku intraperitoneálně a intrapleuskulárně - dávka je stanovena na 40 až 100 mg.

Když vstoupíte do léku přímo do dutiny, lék není silně zředěn.

Mezi kontraindikace patří přecitlivělost na složky léku, stejně jako porucha funkce ledvin a sluchu.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40], [41]

Docetaxel

Lék se vstřikuje pomalu jednou intravenózně po dobu 1 h. V dávkách 75-100 mg / m 2, postup se opakuje každé tři týdny.

Při užívání léku musíte dodržovat všechna opatření, která jsou stanovena při práci s jinými protinádorovými léky.

Téměř všechny chemoterapeutické léky mají mnoho vedlejších účinků, proto, aby některé z nich odstranil, ošetřující lékař připisuje pacientovi další léky, které je částečně nebo zcela zastaví. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří:

 • Ztráta vlasů.
 • Periferní neuropatie.
 • Nevolnost, která vede k zvracení.
 • Vzhled ulcerativních útvarů v ústech.
 • Poruchy trávicího traktu.
 • Snížená vitalita: rychlá únava, ztráta chuti k jídlu, deprese.
 • Změna v preferencích chuti.
 • Snížení počtu červených těl v krvi - anémie.
 • Snížení počtu bílých tělísek v krvi - neutropenie.
 • Snížený počet krevních destiček.
 • Potlačení imunity.
 • Změny struktury a barvy nehtů, barvy kůže.

Postup obnovy po léčebném cyklu se ve většině případů rozkládá přibližně na šest měsíců.

trusted-source[42], [43], [44], [45]

Průběh chemoterapie lymfomu

Lymfom - rakovinné buňky, které pronikly do lymfatického systému člověka, stejně jako nedaleko ležící u lymfatických uzlin orgány. Jedním z prvních příznaků nádorových lézí novotvarů lymfom - lymfatické uzliny otok různých skupin (zánět může využít jako samostatná skupina uzlů - tříselné, axilární, cervikální místech - a jejich složité). Použití chemoterapie s lymfomem dává poměrně dobré výsledky a optimistickou prognózu. Lékaři rozlišují lymfom skleroticky-nodulární nebo kombinované formy. Stadia onemocnění, jako v případě rakoviny jiných orgánů, jsou rozlišeny: mírné, středně závažné a závažné. Zanedbávanější forma často vede ke smrti.

Schéma průběhu chemoterapie je popsáno na základě závažnosti onemocnění, jakož i podle složení lymfatické tekutiny. Přes odlišnou lokalizaci nemoci jsou metody diagnostiky a schémat chemoterapie poměrně podobné. To je to, co je odlišuje, takže jsou to léky, které pacient přijal a jejich kombinace. Lymfomy nefungují, takže vedení chemoterapie je jedním z hlavních způsobů hojení. Tradičně při léčbě rakoviny lymfy pacient trpí třemi cykly, v závažnějších formách se zvyšuje počet kursů.

Pro potvrzení diagnózy se kromě výpočetní tomografie používají MRI, pozitronová emisní tomografie (PET) a další techniky, protože sjednocující název "lymfom" zahrnuje dostatečně velký počet různých onemocnění. Nicméně programy pro užívání protinádorových léků jsou podobné s použitím stejné skupiny léků. V počáteční fázi onemocnění se v kombinaci s laserovou terapií používá několik kombinovaných chemoterapeutických režimů schválených v protokolu.

Seznam takových léků je dost široký. Zde jsou některé z nich.

trusted-source[46], [47], [48], [49], [50]

Adriamycin

Droga vstupuje do žíly - 60 až 75 mg / m 2, jakmile tři - čtyři týdny. Buď po dobu tří dnů až 20-30 mg / m 2 po třech až čtyřech týdnech. Nebo v prvním, v osmém a v 15. Dne jednou, 30 mg / m 2. Intervaly mezi cykly jsou poskytovány za 3-4 týdny.

Pokud je léčba zapsána do vnitřku močového měchýře, kapátko je umístěno jednou v intervalu od jednoho týdne do měsíce.

Kombinovaná léčba poskytuje IV každé 3 - 4 týdny v dávce 25-50 mg / m 2, ale celková Samozřejmě dávka by neměla překročit 500-550 mg / m 2.

Zobrazeno lék je kontraindikován u lidí, kteří jsou přecitlivělí na hydroxybenzoanů trpí anémií, funkcí jater a ledvin, akutní hepatitida, ulcerózní projevy v žaludku a dvanáctníku a další (Úplný seznam kontraindikací lze nalézt v pokynech k této drogy).

trusted-source[51], [52], [53]

Bleomycin

Protinádorové činidlo je připisováno jak svalu, tak žíle.

 • při injekcích do žíly: injekční lahvička léku se zředí roztokem (20 ml) chloridu sodného. Lék je přijímán v dostatečně dávkované dávce.
 • když se pichne do svalu, je léčivo rozpuštěno v izotonickém roztoku chloridu sodného (5 až 10 ml). Aby se bolesti potlačila, před injekcí se předloží 1-2 ml 1-2% roztoku novokainu.

Obvyklá schéma pro dospělé je 15 mg každý druhý den nebo 30 mg dvakrát týdně. Celkový směnný kurz by neměl být vyšší než 300 mg. Při opakovaném cyklu se snižuje jediná dávka a dávka v kurzu, interval mezi příjmem léčiva se udržuje až jeden a půl až dva měsíce. U starších pacientů se snížená dávka sníží a je 15 mg dvakrát týdně. Děti této drogy jsou podávány opatrně. Dávka se vypočítává v závislosti na hmotnosti těla. Při pichání se používá pouze čerstvě připravený roztok.

Kontraindikace tohoto léku jsou významné: jedná se o poruchy funkce ledvin a dýchacích cest, těhotenství, závažné kardiovaskulární onemocnění ...

trusted-source[54], [55], [56], [57], [58], [59], [60], [61], [62], [63], [64], [65]

Vinblastin

Tato droga přichází přes kapátko a pouze intravenózně. Dávkování je přísně individuální a přímo závisí na klinice pacienta.

Pro dospělé: jediný počáteční dávka - 0,1 mg / kg hmotnosti pacienta (3,7 mg / m 2 tělesného povrchu) je opakován o týden později. Další aplikace se dávka zvyšuje o 0,05 mg / kg za týden a je upravena tak, aby maximální dávka za týden - 0,5 mg / kg (18,5 mg / m 2 ). Indikátor zakrnění dávku drogy se stává pokles počtu bílých krvinek 3000 / mm 3.

Profylaktická dávka je nižší než počáteční dávka 0,05 mg / kg a užívá se každých 7-14 dní, dokud se neobjeví všechny příznaky.

Pro děti: počáteční množství léku - 2,5 mg / m 2 jednorázové týdně, dávka se postupně zvyšuje od 1,25 mg / m 2 každý týden snížit počet leukocytů 3000 / mm 3. Maximální celková dávka týdne je 7,5 mg / m 2.

Udržovací dávka je nižší o 1,25 mg / m 2, kterou dítě dostává 7-14 dní. Láhev přípravku se zředí 5 ml rozpouštědla. Poté se v případě potřeby zředí 0,9% roztokem chloridu sodného.

Tento lék by neměl být užíván u pacientů, kteří jsou přecitlivělí na účinnou látku nebo jakoukoli složku léčiva, stejně jako na virové nebo bakteriální infekce.

Počet kursů chemoterapie předepisuje ošetřující lékař na základě klinické diagnózy onemocnění a celkového stavu pacienta.

Průběh chemoterapie pro rakovinu žaludku

Rakovina žaludku je rakovinový nádor, který proniká do žaludeční sliznice. Je schopen metastázovat a přiléhat k ohniskovým vrstvám orgánů, častěji se tato penetrace vyskytuje v játrech, lymfatickém systému, jíceně, kostním tkáni a dalších orgánech.

V počátečním stádiu vzniku onemocnění nejsou příznaky této nemoci prakticky viditelné. A pouze s progresí onemocnění objeví apatie, ztráta chuti k jídlu, že pacient začne ztrácet váhu, je chuti potravin nesnášenlivost zvířat, krevní test ukazuje, anémie. Později se v oblasti žaludku objevuje nepohodlí. Pokud je rakovina dostatečně blízko k jícnu, pacient pocítí včasné nasycení žaludku a jeho přetečení. Vnitřní krvácení, nevolnost, zvracení jsou aktivovány, objevují se silné bolestivé pocity.

Průběh chemoterapie karcinomu žaludku se provádí buď intravenózně nebo ve formě tablet. Tento léčebný komplex se provádí buď před chirurgickým zákrokem k mírnému snížení velikosti samotného nádoru nebo po operaci - k odstranění případných zbývajících rakovinových buněk po resekci nebo k prevenci relapsů.

K porážce nádorových buněk používají onkologové cytotoxické léky. Moderní farmakologie jim nabídne poměrně působivý seznam.

Průběh chemoterapie je reprezentován takovými léky:

Cisplatina, která již byla napsána výše.

Fluorocyl

Často se uvádí do různých léčebných protokolů. Pacient ji vezme do žíly. Zavést ji, když leukocyty dosáhnou kritické normy. Po normalizaci pokračuje léčba. Tento lék se nepřetržitě kapalí po dobu 100 až 120 hodin rychlostí 1 g / m 2 za den. Existuje další kurz, kdy lék pacienta dostane první a osmý den s dávkou 600 mg / m 2. Předepište to a v kombinaci s vápníkem, pak objemy jsou 500 mg / m 2 denně po dobu tří až pěti dnů s intervalem čtyř týdnů.

Pacienti, kteří trpí individuální nesnášenlivostí složkami drogy, trpí selháním ledvin nebo jater, akutní infekční onemocnění, tuberkulóza, jakož i těhotné nebo kojící užívání tohoto léku se nedoporučuje.

trusted-source[66], [67], [68], [69]

Epirubitsin

Léčivo je pacientovi podáváno proudem proudem žíly. Je třeba dbát na to, aby se příprava nedostala do jiných tkání, protože je schopna vyvolat jejich hlubokou porážku až k nekróze.

Dospělí: Jako monoterapie - intravenózně. Dávkování - 60 až 90 mg / m 2. Přerušení v zavádění onkoproteinu - 21 dní. Pokud je historie patologie kostní dřeně, je dávka podávaná snížena na 60-75 mg / m 2.

Pokud je protirakovinné činidlo užíváno společně s jinými léky, je jeho dávka odpovídajícím způsobem snížena.

trusted-source[70], [71], [72], [73], [74], [75], [76], [77], [78], [79], [80]

Teplota po kurzu chemoterapie

Po každém průběhu chemoterapie je tělo pacienta oslabeno, imunita je silně potlačena a na tomto pozadí často vznikají virové infekce, které vyvolávají zvýšení tělesné teploty pacienta. Celková léčba pacienta se proto provádí v částečných, oddělených cyklech, mezi kterými je tělo pacienta schopno obnovit a obnovit vyčerpanou obranu. Skutečnost, že teplota po chemoterapii roste, informuje ošetřujícího lékaře, že tělo pacienta je infikováno a už se s tímto onemocněním nemůže vyrovnat. V léčivém protokolu je nutné vložit antibiotika.

Toto onemocnění se rychle vyvíjí, proto, aby se předešlo komplikacím, je nutné okamžitě pokračovat v léčbě. K určení příčinného zánětu pacient provede krevní test. Po zjištění příčiny - můžete se léčit a vyšetřit.

Naneštěstí vzestup teploty na pozadí obecného oslabení těla je nevyhnutelným důsledkem průběhu chemoterapie. Během tohoto období musí pacient jednoduše zkrátit kontakt. Užívejte antipyretiku.

Co dělat po chemoterapii?

Po dlouhé době strávené v nemocnicích se pacienti ptají na svého ošetřujícího onkologa. Co dělat po chemoterapii?

Hlavní věc, kterou pacienti musí pamatovat, je:

 • Pacient musí být nutně prokázán pro následnou návštěvu onkologa. První jmenování bude jmenováno ošetřujícím lékařem nemocnice a pacient dostane další plán návštěv od doktora v polyklinice.
 • Při nejmenším projevu symptomu se musíte okamžitě vrátit k lékaři:
  • Průjem a nevolnost.
  • Bolest, která přetrvává několik dní.
  • Nesprávná ztráta hmotnosti.
  • Výskyt otoků a modřin (pokud nedošlo k poranění).
  • Závratě.
 • Onkozabolevanie není nebezpečné. Proto neomezujte pacienta v komunikaci s příbuznými a přáteli. Pozitivní emoce jsou také ošetřovány.
 • Pokud se tělo vrátilo do normálu po chemoterapii, neměli byste se vyhnout intimitě, je to nedílná součást plného života. Nemůžete infikovat partnera s rakovinou, ale je to úplně zkažené.
 • Po skončení všech kurzů chemoterapie je rehabilitační proces dokončen, vitalita byla obnovena, není důvod odmítnout odbornou činnost. Bývalí pacienti se mohou vrátit do práce, zejména pokud nejsou spojeni s těžkou fyzickou zátěží. V případě nalévání můžete najít místo, kde je práce snadnější.
 • S obnovením tělesného imunitního systému, vitalitou může bývalý pacient postupně dosáhnout své obvyklé úrovně činnosti. Vyjdete do lidí, jít do práce, chodit v parku - to vám dá příležitost se vyhnout se problémům, tlačit je do pozadí.

Zotavení po chemoterapii

Pacient s rakovinou po celkové léčbě se cítí dost špatně. Snížila funkce všech orgánů a systémů. Při zotavení po chemoterapii je potřeba co nejdříve pomoci pacientovi přinést své tělo do normálního pracovního stavu. Podporovat touhu vrátit se k plnému veřejnému životu.

Ve většině případů trvá tento proces asi šest měsíců. Období rekonvalescence prochází vyvinuté rehabilitační kurzy pacienta, který bude jasné organismus před účinky chemoterapie, bude chránit před vniknutím patogenů (antibiotika), stimuluje tělo má být aktivován, opravit výsledek a prevenci komplikací.

Doba zotavení je reprezentována několika etapami nebo kurzy:

 • Restorativní farmakoterapie, prováděná v nemocnici.
 • Rehabilitace doma.
 • Alternativní medicína.
 • Léčba sanatorií.

Počáteční průběh obnovovací léčby pacienta je stále v nemocnici. A protože játra jsou první, kteří užívají chemoterapii, musí být udržovány i během doby samotné léčby. Potřebuje podporu a během rehabilitace. Pro zlepšení fungování jater je pacientovi předepsaná udržovací léčiva, často vyrobená z přírodních rostlinných surovin, např. "Karsil" - jehož základem je mléč bodlák.

 • Carlsill

Tito dospělí dražé trvají třikrát během dne, jeden až čtyři - jak to předepsal lékař, v závislosti na závažnosti onemocnění. Doba přijetí je delší než tři měsíce.

Děti starší než pět let denní dávky léku se připisují rychlostí 5 mg na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte. Výsledná hodnota je rozdělena do tří kroků.

Tento lék má řadu vedlejších účinků. Hlavní je dyspepsie, narušení normálního fungování žaludku, problematické trávení, procházení bolesti. Méně časté jsou poruchy vestibulárního aparátu a alopécia (abnormální ztráta vlasů), ale obvykle přecházejí na vlastní pěst. Kontraindikace k použití pouze jedné - přecitlivělost na kteroukoli složku léčiva.

Dobří pomocníci při čištění těla jsou adsorpce, která jako houbu absorbuje, váže toxiny a odstraňuje je. Tyto moderní enterosorbenty mají rozsáhlý adsorpční povrch. To z nich činí vysoce efektivní.

 • Эnterosgely

Tento léčivý přípravek je dostupný jako pasta zcela připravená k použití. Délka trvání kurzu je striktně individuální a je přidělena ošetřujícím lékařem vedoucím pacienta, avšak v průměru od jednoho týdne do dvou. Recepce se provádí jeden a půl - dvě hodiny před jídlem nebo po jídle, nebo třikrát denně. Jednorázová dávka u dospělých nebo dospívajících starších 14 let je 15 g (denně -45 g).

Karapuzam od nuly do pěti let přisuzoval čajovou lžičku (5 g) - jednu dávku nebo 15 g - denně. Děti od pěti do 14 let: denní dávka - 30 g, jednoleté - 10 g.

Se závažnými projevy důsledků chemoterapie lze dávku v prvních třech dnech zdvojnásobit a poté se vrátit k doporučené dávce. Existují také vedlejší účinky tohoto léku - zácpa (pokud byl pacient předtím nakloněn ke své manifestaci). Léčba je kontraindikována u pacientů, kteří mají v anamnéze akutní střevní obstrukci, což je alergická reakce na složení přípravku.

 • Polysorb

Tento sorbent se pije jako vodné směsi, která se vyrábí bezprostředně před použitím: do kádinky z vroucí vody není horká voda nebo minerální (bez plynu) se zavede alkalita neutrální práškový přípravek: Dospělý - 1,2 g (jedna polévková lžíce), zlato - 0 6 g (jedna čajová lžička). Roztok se důkladně promíchá. Výsledná suspenze se užívá jednu hodinu před podáním léků nebo jídla. To znamená, že denní dávka léku pro dospělé i děti, kteří absolvovali sedm let v množství 12 g (v případě, že je nutné z lékařského hlediska - dávka může být zvýšena na 24 gramů denně).

Děti ve věku od jednoho do sedmi let se denní dávka stanoví z výpočtu 150-200 mg na 1 kg hmotnosti dítěte a rozdělí se na tři až čtyři dávky. Jediná dávka by neměla být vyšší než polovina denní dávky. V případě, že je pacient těžce lék užívat sám - je injektován pomocí sondy.

Průběh léčby je čistě individuální a je v průměru 3 až 15 dní. Kontraindikace pro tuto drogu trochu. Ty zahrnují akutní periferní onemocnění duodena a žaludku, poškození sliznice malého a tlustého střeva (eroze, vředy), střevní obstrukce. Nedávejte polysorbu dětem do jednoho roku.

Po propuštění z nemocnice musí pacient radikálně změnit svůj životní styl a výživu. Abyste zabránili vniknutí patogenní flóry do těla, je třeba se starat o ústní dutinu (ústní dutinu, kartáče zubů ...). Nejprve se zřekněte pevného jídla nebo ho dobře vypijte tekutinou, aby bylo snadné, bez traumatu, projít jícnem.

Účinek chemických přípravků na tělo vede k poruchám v systému krevního zásobování a změní se vzorec samotné krve. Aby se zvýšil hemoglobin, lékař dává pacientovi pokyny, aby užíval červené víno v malých dávkách (ačkoli samotný alkohol po tak složitém postupu, jako je chemoterapie, se nedoporučuje pít). Během tohoto období trvá pacientka a venotonika.

Venar je například angioprotektorem, který zvyšuje tón cév, zabraňuje stagnaci žilní krve v cévách, zlepšuje mikrocirkulaci. Vezměte dvakrát denně (během oběda a večeře) jednu - dvě tablety. Tuto lék nedoporučujeme pacientům, kteří mají zvýšenou citlivost na složky léku (úplná intolerance je vzácná).

Ke zvýšení počtu krevních destiček v krvi, ošetřující lékař jmenuje pacienta B vitaminy, stejně jako Sodecor a Derinat, některé další.

 • Derinat

Injekce tohoto léku se podává intramuskulárně (méně často subkutánně). Dospělí dostanou jednorázovou dávku 5 ml. Pacient dostane záběr každých 24 až 72 hodin podle lékařského předpisu. Průběh podávání znamená asi tři až deset injekcí.

Harmonogram pro vstup drogy pro děti je podobný. Jediná dávka se liší:

 • Karabony ve věku do dvou let - 0,5 ml léku.
 • od dvou do deseti let - 0,5 ml léku, počítané pro každý rok života.
 • během deseti let - 5 ml Derinatu.

Tento léčivý přípravek je kontraindikován u pacientů trpících individuální intolerancí na deoxyribonukleotid sodný nebo diabetes mellitus.

 • Sodekor

Denní dávka léku je od 15 do 30 ml (zředěna 200 ml vody nebo teplého čaje) rozdělena do jedné až tří dávek. Doba trvání léčby je od tří týdnů do měsíce. Před použitím je třeba roztok dobře protřepat.

Kontraindikovaný lék sodný s hypersenzitivitou na jeho složky, hypertenzi.

Nezapomínejte během období zotavení a průběhu léčby alternativními prostředky.

K překonání takového důsledku chemoterapie jako plešatosti lze využít zkušenosti našich předků:

 • Vyčistěte v kořenech oleje z hlavy lopuchu, který se prodává v každé lékárně.
 • Dobře v tomto případě infuze ovoce ashberry a dogrose práce. Je třeba vypít tři sklenice denně.
 • Vývary pro umývání hlavy, vyrobené na bázi kořenů nebo chmelu.
 • Berry ovocné nápoje mají vynikající účinek.
 • A další.

Pro zvýšení počtu leukocytů, hemoglobinu, krevních destiček, červených krvinek v krvi (normalizujte vzorec) pacient pomůže:

 • Decoctions připravené na základě bylin, jako je čekanka, jetel jetel, kořen angelica.
 • Tinktura nebo vývary zlatého kořene.
 • Odvar z kopřivy.
 • Tinktura Eleutherococcus.
 • Odvar na břehu řeřicha.
 • A další byliny.

U hematomů v oblasti žil se ukázalo, že vodkové komprese jsou účinné, které jsou pokryté plátky planety nebo zelného listu.

A jako poslední věc rehabilitačního období je to sanatorium, stejně jako klimatoterapie, jako nedílná součást komplexní léčby sanatoria.

V souvislosti s narůstajícím počtem nádorových onemocnění se specializované sanatoria staly nepostradatelnou etapou rehabilitačního období. Vyvíjí se speciální programy, které zahrnují:

 • Příjem minerální vody.
 • Aplikace bylinné medicíny (bylinné ošetření).
 • Výběr individuální vyvážené stravy.

Fyzioterapeutické postupy v období zotavení po chemoterapii:

 • Jódové koupele.
 • Jóga praxe.
 • Úprava vody s mořskou solí.
 • Aromaterapie - léčba pachy.
 • Rekreační tělesná výchova.
 • Lékařské koupání.
 • Spolupracujte s psychologem. Získání pozitivních emocí, odstranění stresu.
 • Klimatoterapie: procházky na čerstvém vzduchu (často sanatoria se nacházejí v malebných místech vzdálených od průmyslových zón).

Výživa po kurzu chemoterapie

Potraviny během léčby nesou důležité funkce obnovy. Výživa po chemoterapii je skutečnou zbraní, která se musí vrátit do normálního, plného života. Potraviny v tomto období by měly být vyvážené. Zvláště na stole bývalého pacienta by se měly objevit výrobky, které pomohou vytvořit bariéru na cestě zhoubných novotvarů, pracující jak pro léčbu, tak pro prevenci.

Potřebné produkty ve stravě:

 • Brokolicové zelí. Má isothiocyt. Je schopen ničit rakovinné buňky.
 • Ovesné a obilné vločky.
 • Hnědá rýže a ořechy.
 • Zelenina a ovoce. Je žádoucí jíst zeleninu v surové nebo dušené formě.
 • Ve stravě musí být nutně přítomna fazole.
 • Ryby.
 • Používání moučných výrobků je lepší omezit. Chléb je jen hrubý.
 • Med, citrón, sušené meruňky a rozinky - tyto produkty mohou výrazně zvýšit hemoglobin.
 • Čerstvě vymačkané šťávy, zejména řepa a jablka. Přinesou do těla vitaminy C, P, skupinu B a stopové prvky.
 • Bylinné čaje: s černým rybízem, psí růže, oregano ...

Je třeba vyloučit:

 • Černý čaj a káva.
 • Alkohol.
 • Rychlé občerstvení.
 • Toxické produkty.
 • Výrobky obsahující barviva, stabilizátory, konzervační látky ...

Mnoho lidí považuje slovo rakovina za verdikt. Nezoufejte. A pokud do vašeho domu přišlo potíže - bojujte. Práce v oblasti onkologie probíhají "na všech stranách": inovativní metody léčby, růst kvality samotných protinádorových léků, vývoj rehabilitačních komplexů po všech lékařských postupech. Díky pokroku v posledních letech chemoterapie se stala méně bolestivý a vítězné procento lékaře a trpělivou prací spolu pěkně roste, pak udělal další krok v boji proti této hrozné nemoci. Žijte a bojujte! Koneckonců, život je krásný!

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.