^

Zdraví

A
A
A

Rakovina penisu

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ve struktuře rakoviny je rakovina penisu pouze 0,2%. Průměrný věk pacientů byl 62,3 let, přičemž maximální výskyt byl u pacientů starších 75 let. Ve věku 40 let je onemocnění extrémně vzácné a děti mají kazuistické případy. Standardizovaná incidence v naší zemi v roce 2000 a 2005 činila 0,54 a 0,53 na 100 000 osob. Nebyla zvýšena nemocnost.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Epidemiologie

Incidence rakoviny penisu v Evropě a ve světě je 0,1 - 0,9 a 0,45 na 100 000 osob. Je třeba poznamenat, že v závislosti na zeměpisné oblasti existují velké rozdíly v morbiditě. Takže, pokud máte od 0,4 do 0,6% všech nádorových onemocnění u mužů v některých zemích v Africe a Latinské Americe incidence dosahuje 10-20% v Evropě a ve Spojených státech na rakovinu penisu.

Přestože rakovina penisu označuje nádory vnější lokalizace, 15 až 50% pacientů konzultuje lékaře až v pozdních stadiích. U téměř 30% pacientů je rakovina penisu zjištěna, když je nádor již mimo orgán a 10% z nich má vzdálené metastázy.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Příčiny rakovina penisu

Proč existuje konec rakoviny penisu není známo. Je známo, že negativní roli hraje chronické podráždění kůže předkožky smegma a výrobků z bakteriálního rozkladu exfoliovaných epiteliálních buněk, tak u mužů, kteří podstoupili obřízku, že pravděpodobnost vzniku rakoviny penisu, je nižší než u mužů s předkožky uložených. To je nejvíce patrné ve fimóze, kdy se smegma akumuluje ve významných množstvích a chronický zánět je výraznější. U pacientů s rakovinou penisu se tedy fimóza vyskytuje v 44-90% případů.

Dlouhodobá expozice smegma ovlivňuje pravděpodobnost vzniku rakoviny penisu, jak ukazuje různá incidence onemocnění, v závislosti na kulturních a náboženských praktikách v různých zemích.

Například mezi židovskými muži, kteří jsou z náboženských důvodů   obvykle obřezáni 8. Den po porodu, je rakovina penisu extrémně vzácná. Mezi muslimy, kteří jsou obřezáni ve vyšším věku, je však v misce pozorována rakovina penisu. Je třeba poznamenat, že obřízka u dospělých nezmenšuje riziko vývoje onemocnění.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23]

Symptomy rakovina penisu

Rakovina penisu má jeden typický příznak - vzhled na kůži penisu nádoru, zpočátku malé velikosti a často ve formě postupného zvyšování zhutnění. Nádor může být papilární nebo má vzhled ploché, husté formace. Vzhledem k tomu, že růst může nastat, ulcerace nádoru, i když dochází k krvácení a krvácení, až k bohatému. Když je infikován vředy, oddělitelný se dostane do ostrého špinavého zápachu. Šíření nádoru do kavernózních tělísek zpočátku brání fascia fascie a bílé skořápky, jejichž klíčení vede k invazi cév a šíření nádorového procesu.

trusted-source[24], [25], [26]

Etapy

Stage

Prevalence nádorů

Zapojení lymfatických uzlin

Přítomnost metastáz

Stupeň 0

Tis-Ta

N0

M0

Krok I.

Q1

N0

M0

Stupeň II

T1
Т2

N1
N0

M0,
M0

Stupeň III

T1-3

N2

N2

N0-2

M0

Stupeň IV

T4
T jakékoliv
T

N jakékoliv
N3
N žádné

M0-1

trusted-source[27], [28], [29]

Formuláře

Níže je klinická klasifikace karcinomu penisu systémem TNM pro rok 2002.

Kritérium T charakterizuje stupeň prevalence primárního nádoru.

 • Tx - nedostatečná data pro hodnocení primárního nádoru.
 • T0 - primární tumor není detekován.
 • Tis - preinvazivní karcinom (in situ).
 • Ta - neinvazivní karcinom bradavice.
 • T1 - nádor se rozkládá na subepiteliální pojivové tkáně.
 • T2 - nádor se rozkládá na houbovité nebo kavernózní tělo.
 • TK - nádor se rozkládá na močovou trubici nebo prostatu.
 • T4 - nádor se šíří do sousedních orgánů.

Kritérium N charakterizuje míru zapojení regionálních lymfatických uzlin do procesu.

 • Nx - nedostatečná data pro hodnocení stavu regionálních mízních uzlin.
 • N0 - nejsou žádné známky regionálních metastáz lymfatických uzlin.
 • N1 - metastázy v jedné povrchní inguinální lymfatické uzlině.
 • N2 v několika povrchových inguinálních lymfatických uzlinách nebo metastázách na obou stranách.
 • N3 - metastázy v hlubokých inguinálních lymfatických uzlinách nebo v lymfatických uzlinách pánve s jednou nebo oběma stranami.

Kritérium M charakterizuje přítomnost vzdálených metastáz.

 • Mx - nedostatečná data pro hodnocení přítomnosti vzdálených metastáz.
 • M0 - neexistují vzdálené metastázy.
 • Ml - metastázy do vzdálených orgánů.

Stupeň nádorové anaplazie je určen morfologickou klasifikací.

 • Gx - stupeň anaplasie nelze stanovit.
 • G1 - nízký stupeň anaplazie.
 • G2 je průměrný stupeň anaplazie.
 • G3 - vysoký stupeň anaplazie.
 • G4 - nediferencované nádory.

trusted-source[30], [31], [32], [33]

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoušet?

Kdo kontaktovat?

Léčba rakovina penisu

Rakovina penisu je léčena odlišně, způsob léčby je určen státem onemocnění, zatímco úspěšnost léčby závisí na účinnosti účinku na primární nádor a na zóny regionálních metastáz.

Resekce penisu nebo celková penektomie slouží jako "zlatý standard" operativního léčení rakoviny penisu. S  nárůstem mízních uzlin určeným primární léčbou pacienta je nutné odstranit nejen primární nádor, ale i lymfatické uzliny zóny regionálních metastáz.

Lymfadenektomie (Duquesne provoz) se může provádět současně s provozem na primárním nádoru a po vymizení zánětlivých změn, a to i po selhání chemoterapie nebo radiační terapie, indikace, pro které je nastaven na základě stupně onemocnění. Bohužel, přesná doporučení, které definují indikace pro lymfadenektomie, stejně jako rozsah a výkon času chirurgie, no.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.