^

Zdraví

Rehabilitolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Odborníci Světové zdravotnické organizace definují rehabilitaci (rehabilitaci) jako soubor opatření, která musí zajistit přizpůsobení se novým životním podmínkám osobám, které mají nějaké funkční poruchy, které vznikly v důsledku onemocnění a zranění. A zabývá se realizací této rehabilitace "sady opatření" - samostatné oblasti klinické medicíny, ve které pracují speciální lékaři - rehabilitologové.

Mělo by být objasněno, že rehabilitant se zabývá lékařskou rehabilitací a psychologickou, profesní a sociální rehabilitací je oblast působnosti dalších odborníků.

Kdo je rehabilitolog?

Kdo je rehabilitolog? Bez nadsázky můžeme říci, že rehabilitant je speciální lékař, který je nezbytný pro každého pacienta, který úplně nebo částečně ztratil schopnost vykonávat jakékoli funkce kvůli nemoci, chirurgii nebo traumatu.

Podle statistik Světové zdravotnické organizace stejné, pouze v důsledku cévní mozkové příhody téměř 30 mil. Lidí na celém světě se staly zakázáno, to znamená, že ztráta funkčnosti jednotlivých systémů těla a pohybového aparátu. Zároveň jedna třetina z nich nemůže bez vnější pomoci a 20% se nemůže pohybovat bez hole, berlí nebo "chodců".

A přestože po ischemická nebo hemoragická mrtvice plné obnovení tělesných funkcí je považováno za nemožné, rehabilitace staví veškeré své úsilí a použít všechny dostupné rehabilitační techniky, aby obnovil muže samostatně řešit každodenní problémy každodenního života, přispívá k rozvoji kompenzačních funkcí v těle, se snaží zabránit rozvoji patologických procesů, spojené se ztrátou pohybu.

Při řešení omezení normálních funkcí spojených s kontraktury a ztuhlost kloubů, atrofie tkání, porušení různých orgánů a systémů, některé prášky, které je pouze metoda léky je nezbytné. Zde potřebujete celou řadu metod, které rehabilitář používá, a to: fyzioterapie, fyzioterapie, masáže, reflexologie, balneoterapie.

Kdy mám jít na rehabilitační specialistu?

Dlouhodobá léčba s přísným odpočinkem v posteli nebo prodlouženým nuceným pobytem v poloze na levé straně vede k částečné svalové atrofii. A to je případ, kdy byste měli kontaktovat rehabilitóga. Protože ve fázi zotavení pomůže správně vybraný individuální rehabilitační kurz obnovit svalový tonus a urychlit metabolické procesy v tkáních, orgánech a tělních systémech.

Léčebná rehabilitace také pomůže obnovit plný rozsah pohybu v kloubech v případě zlomenin a podvrtnutí, zmírnění bolesti a otoky po úrazech pohybového aparátu, zlepšení stavu a zvýšit úroveň fyzické aktivity po cévní mozkové příhodě, parézy a ochrnutí.

Navíc fyzická cvičení, masáž, fyzioterapie jsou užitečné pro ty, kteří často stěžují na bolesti hlavy a bolesti zad. Adresa rehabilitologovi, který vám dá doporučení, jak se zbavit výše uvedených příznaků bez léků. Například, řídit průběh Kinezioterapie, která posiluje pohybový aparát a zbavit herniated meziobratlové ploténky, jakož i rozšířit odpuštění mnoha neurologických a onemocnění pohybového aparátu.

Jaké testy mám vzít, když navštívím rehabilitační specialisty? Pokud se po určitém onemocnění nebo úrazech objevíte postup k oživení, měli byste mít zdravotní anamnézu a výsledky předchozích průzkumů. Při hledání konzultace ke zlepšení zdraví musíte udělat EKG, podrobit se rentgenovému záření a předložit obecný krevní test a obecný test moči.

Jaké diagnostické metody používá rehabilitolog?

Hlavní diagnostické metody používané v restaurační medicíně jsou zásadně stejné jako u jiných specializovaných oblastí klinické medicíny. Jedná se o rentgenografii, počítačovou tomografii (CT), zobrazování magnetickou rezonancí (MRI), elektromyogram (stanovení svalové elektrické aktivity).

Nejčastěji pacient po operaci nebo léčbě nemoci v nemocnici všechny údaje získané na základě provedených studií již mají v anamnéze onemocnění. Proto, jaké diagnostické metody používá rehabilitolog, závisí na povaze chirurgického zákroku a na základním onemocnění.

Co dělá rehabilitant?

Povinnosti rehabilitanta především zahrnují komplexní objektivní posouzení zdravotního stavu pacienta po dokončení terapeutické léčby nebo chirurgického zákroku v souladu se zavedenou diagnózou. To poskytuje základ pro určení skutečné možnosti funkční obnovy (úplné nebo částečné) poškozeného orgánu nebo systému.

Co také dělá rehabilitační specialista? Na základě komplexního posouzení stavu osoby provádí odborník program léčebné rehabilitace, který uvádí etapy jeho provádění a hlavní metody - nejvhodnější a nejúčinnější. A pro každý případ je tento plán individuální.

Kromě stanovení celkového objemu a intenzity fyzické aktivity v rehabilitaci by měl jasně rozdělit celý rehabilitačního procesu na etapy a predikovat vývoj přizpůsobení a kompenzačních možnostech pacienta (pro konkrétní nemoci nebo zranění).

K dnešnímu dni není restorativní péče omezena na komplex cvičení pro vývoj kloubů nebo svalů. V procesu rehabilitace pacientů, fyzioterapeutů, masérů, psychologů, řečových terapeutů se účastní výživové.

Jaké nemoci se léčí rehabilitologem?

Je zvláštní, jak to může znít, ale není zapojena do rehabilitační léčbu onemocnění v obvyklém smyslu tohoto konceptu: to dělá jeho předchůdci - odborníky v oboru chirurgie, kardiologie, ortopedie, traumatologie, neurologie, atd. Pacient se zpravidla dostane k rehabilitátoru již se stávajícími následky nějakého druhu trauma nebo po chirurgické nebo konzervativní léčbě určité nemoci. To je to, co určuje, jaké nemoci rehabilitolog ošetří.

Ale doktor-rehabilitolog pomáhá úplně se zotavit na osobu. Koneckonců, klíčovým cílem jakéhokoli obnovovacího kurzu je zachránit pacienta před nuceným omezením některých možností a co možná nejvíce obnovit ztracené funkce.

V závislosti na povaze onemocnění, operace nebo poranění má rehabilitace jasně definovaný směr - ortopedický, neurologický a neurochirurgický nebo kardiologický.

Ortopedická rehabilitace se provádí po fyzickém traumatu a po chirurgickém zákroku pro různé patologické stavy muskuloskeletálního systému a muskuloskeletálního systému.

Neurologické a trauma rehabilitace prováděna po poranění mozku nebo míchy, po chirurgické léčbě mozku a míchy onemocnění a po léčení onemocnění periferního nervového systému. Nejčastěji v komplexní neurologické rehabilitaci potřebují lidé, kteří utrpěli mrtvici, parezi nebo paralýzu. Léčba komplikací po srdečním záchvatu se zabývá rehabilitací srdce, která je řešena také rehabilitačním specialistou.

Poradenství rehabilitačního lékaře

"Nic se tak nevyčerpá a nezničí člověka jako prodlouženou fyzickou nečinnost." Tato slova patří starověku řeckému filozofovi Aristotelovi. Ale pod nimi by se každý rehabilitolog mohl přihlásit.

Jaké jsou doporučení rehabilitačního lékaře zdravým lidem? Nejdůležitější radou je zhodnotit a chránit své zdraví. Ale ti, kteří se nezajímají a navíc jsou zbaveni příležitosti projít se parkem, běhat s dětmi, přijít na pracoviště a dělat obvyklé věci, je těžké poradit ...

Existuje taková vaskulární patologie mozku a míchy - kavernózní. Toto onemocnění se vyvíjí pomalu a zjišťuje se náhodou, když člověk přijde se stížnostmi na bolesti hlavy, zhoršení zraku, slabost končetin a částečnou ztrátu citlivosti v nich. Nejzávažnější komplikací kavernoma je krvácení, které vede buď k paralýze, nebo ke smrtelnému výsledku.

Úspěšně cvičí ortopéd Theodor Rummel z Saint Peters (Missouri), byl konfrontován s nemocí v roce 2009 ao rok později krvácení míchu cavernomas ho ochrnutý: zcela paralyzován dolní části těla, a byl nucen převést na neplatnost kočárek. Po více než dva roky trvá rehabilitace. Výsledkem je, že loni na podzim, Dr. Rummel opět „povstal“ na operačním stole - ve speciálně navrženém invalidním vozíku, která může mít vzpřímenou polohu a držet ho pevně v lidském těle.

Příklady, kdy rehabilitace pomohla lidem překonat sebedůvěru, zlepšit jejich blahobyt a dokonce se velmi vrátit do aktivního života. Hlavním úkolem je stanovit cíl a dosáhnout ho prostřednictvím "nemůžu". V tomto může pomoci dobrý rehabilitolog.

trusted-source[1]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.