Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Rozšíření lymfatických uzlin v oblasti slabiny: příčiny, léčba

Lékařský expert článku

Chirurg, onkosurgeon
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

U zdravého člověka nejsou lymfatické uzliny nic víc než hrach, nebo vůbec nehmatné. Tyto orgány imunitního systému jsou filtry, které naplňují lymfatickou tekutinu, zachycují patogenní mikroorganismy a zabraňují jim vniknutí do krve. Při kontaktu s cizími osobami lymfatické uzliny intenzivně produkují T, B a NK lymfocyty, aby normalizovaly tělo. Pokud jste se rychle vypořádat s cizími elementy nemůže v lymfatických uzlinách se nezačnou objevovat patologické změny vedoucí k jejich zvýšení, zánět (lymfadenitidy) a zánětlivého původu (lymfadenopatie).

Nejprve se reakce vyskytuje ve skupině lymfatických uzlin nejblíže dotčenému orgánu. Hyperplázie inguinálních uzlů signalizuje přítomnost potíží v oblasti hýždí, bočních částí kmene, střeva, reprodukčních orgánů a dolních končetin.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Epidemiologie

Lékařské statistiky ukazují, že více než 90% případů inguinální lymfadenopatie se vyskytuje po traumatu perineu a pohlavních orgánů. Z tisíců, kteří požádali o lékařskou pomoc, se dvě nebo tři lidé léčí na zvětšení lymfatických uzlin v jakémkoli místě, asi 60% z nich jsou muži a asi 40% žen. Většina pacientů s lymfadenopatií (60-80%) má více než čtyřicet let.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Příčiny zvětšené lymfatické uzliny ve slabinách

Drtivá většina této lokalizace lymfadenopatií vyvolalo trauma pánevní a reprodukční orgány. Jako nejpravděpodobnější rizikových faktorů hyperplazií lymfatických uzlin v oblasti se považuje za sexuálně přenosnou virovou ( genitální herpes, HIV ), parazitárních a bakteriálních onemocnění pánevních orgánů, k tvorbě nádoru, jako jsou lymfomy, krve a pojivové tkáně, dermatitidy, nižší zranění končetin a neobvyklé vysoký fyzický tlak na ně. Na začátku každé zrušení hormonální / chemoterapie může být doprovázeno zvětšením mízních uzlin v tříslech stejně. Léky (sulfonamidy, peniciliny, cefalosporiny, zlaté přípravky, Finlepsinum, captopril a někteří jiní), vakcinace může způsobit lymfadenopatii.

Lymfadenopatie rozdělena do nespecifické, které jsou původcem ve většině případů, stafylokoky, streptokoky poněkud méně - a další pyogenní bakterie, někdy v kombinaci s anaerobní a SPECIFICKÝCH zarděnek, pohlavně přenosné choroby, aktinomykóza, tuberkulóza. Patogeneze hyperplasie je založeno na styku s lymfatických patogena z primární zdroj infekce nebo invaze nádorových buněk v lymfatických uzlinách, kde B-lymfocyty rozpoznávající antigen začnou produkovat protilátek proti němu. Také v lymfatické uzlině začíná aktivní syntézu proteinů séra, buňky imunitního systému (T-killer buňky, T-helper buněk, NK lymfocyty), které se snaží ničit cizí mikroorganismy. V případě, že patogenní mikroflóra není zcela potlačena, lymfatických uzlin, aby se stal ohniskem chronických infekčních nemocí. Jeho relapsu ( akutní lymfadenitida ) se může vyvinout v důsledku snížení imunity v důsledku endogenních nebo exogenních faktorů (nervové vypětí, peremerzanie, exacerbace autoimunitního onemocnění a podobně).

Zvětšené lymfatické uzliny v inguinální zóně jsou známkou progresivní patologie orgánů, z nichž je zaměřena lymfatická tekutina. Horní uzliny této skupiny se zvyšují s infekcí hýždí, bočních a pánevních orgánů, středních střev, dolních končetin.

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Formuláře

Typy akutní lymfadenitidy podle povahy zánětlivého procesu:

 • jednoduché nebo serózní (katarální) - mírná hyperplazie lymfatických uzlin, jsou měkké, nejsou hyperemiky, jsou pohyblivé a nejsou spájeny, není žádný edém, při lisování může dojít k mírné bolesti;
 • hnisavý - infiltrace zánětu uzlina bolesti syndrom bolesti, hyperemie a edém okolní tkáně, je doprovázen výrazným nárůstem teploty (38-39 ° C), významný nárůst lymfatických uzlin, které by mohly interferovat s chůzí, absces může zlomit za vzniku píštěle, nebo přejít k dalšímu kroku;
 • flegmonózní adenitis - zánět šíří do okolní tkáně hostitele kapsle, je pacient v horečnaté stavu, který je doprovázen zimnice, tachykardie, bolesti hlavy, dušnost, hypotenze (vyžaduje chirurgický zákrok).

Tyto typy onemocnění demonstrují fáze vývoje jednoho procesu. Včasná žádost o lékařskou péči ve stádiu serózního zánětu pomocí konzervativních metod léčby vede k úplnému zotavení.

trusted-source[17], [18], [19]

Komplikace a důsledky

Zvětšení lymfatických uzlin ve svalech, trvající déle než dva týdny, i když nezpůsobuje vážné nepohodlí, by nemělo zůstat bez pozornosti. Můžete vynechat vývoj tak závažných onemocnění, jako je tuberkulóza, onkopatologie a další. Je třeba poradit se s lékařem a zjistit, co to způsobilo. Tento stav může být příznakem vážných zdravotních problémů a čím dřívější je diagnóza a léčba je zahájena, tím lepší je pravděpodobnost zotavení zdraví.

Akutní lymfadenitida obvykle způsobuje vážné nepohodlí a lidé se ji snaží zbavit. Nicméně, ne vždy okamžitě jděte k lékaři a pokuste se léčit alternativními metodami, které mohou vést k purulentnímu zánětu. Komplikací hnisavé lymfadenitidy může být absces nebo adenoflegon, které vyžadují chirurgickou intervenci.

Odpověď organismu na lokální zánětlivý proces může být infekcí do systémové cirkulace, výskyt purulentních ložisek ve vzdálených orgánech a sepse.

Zpoždění při léčbě akutní lymfadenitida je plná s vývojem hnisavého zánětu žil, účinky, které mohou být buď lymfatických flebotromboz patologie a vývoj elefantiázy (elefantiáza). Tromboflebitida dolních končetin může mít za následek ucpání plicních cév a úmrtí pacienta.

Chronický netečný zánět mízních uzlin, nezpůsobuje velké problémy a ignoroval pacientů, může vést k hypoplazie lymfatických uzlin, jejich jizvení a degenerace. Postižené lymfatické uzliny roste pojivové tkáně, poruchy odtok lymfatické tekutiny, je chronický otok v těžkých pokročilých případů - lymphostasis (elefantiáza nohou, šourek).

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Diagnostika zvětšené lymfatické uzliny ve slabinách

Akumulace lymfatických uzlin v této zóně je největší v těle. Hyperplazie jednoho nebo více uzlů může signalizovat existenci závažné patologie vitálních orgánů. Jak zjistit nárůst mízních uzlin v svalovině? S jejich normální velikostí je problematické palpování uzlů. Zvětšené povrchové lymfatické uzliny jsou vizuálně viditelné, protože jejich velikost může dosáhnout 50-60 mm. Jsou bolestivé, zvláště při chůzi. Přesný závěr o přítomnosti patologických změn v uzlinách inguinální skupiny lze získat pomocí ultrazvuku a za účelem určení příčiny jejich nárůstu je třeba provést řadu diagnostických opatření.

První a velmi důležitý krok při určování etiologie hyperplazie lymfatických uzlin je pečlivá sbírka anamnestických informací, infekční, profesionální, migrační. Vyšetřují se orgány a tkáně, jejichž lymfodrenáž vede ke zvětšení lymfatických uzlin. Uzly v ostatních klastrech jsou sledovány. Velikost, intenzita pocitů bolesti, individuální uzly nebo vzájemná souvislost s okolními tkáněmi, hustota a elasticita jsou vzaty v úvahu.

Pacientovi jsou v závislosti na údajné diagnóze základního onemocnění přiděleny laboratorní vyšetření - krevní (klinická), biochemická, revmatická, sérologická, močová a další. Někdy k určení přesné diagnózy je přiřazena punkční biopsie obsahu lymfatických uzlin, která je vylučuje pro histologické vyšetření.

Instrumentální diagnostika - ultrazvuk, rentgenografie, počítačová a magnetická rezonance.

trusted-source[28], [29], [30]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnóza se provádí za účelem rozlišení specifické lymfadenopatie u tuberkulózy, syfilisu, toxoplazmózy a dalších infekcí. Maligní a metastazující novotvary, krevní onemocnění jsou vyloučeny. Lokální hyperplazie by měla být diferencována od generalizované, nespecifické lymfadenitidy - od flegmonu a osteomyelitidy.

Léčba zvětšené lymfatické uzliny ve slabinách

Velikost lymfatických uzlin se může zvýšit pod vlivem mnoha faktorů, proto nejprve určit příčinu hyperplazie v závislosti na tom, jaká léčba je předepsána. Neexistuje samostatná léčba zvětšených lymfatických uzlin.

U neinvazivní lymfadenopatie, ke které dochází při lymfogranulomatóze, leukémiích, metastázách, je léčeno základní onemocnění, jako u specifické lymfadenitidy. V závislosti na základním onemocnění se používají doporučené léčebné režimy pro tuberkulózu, pohlavní choroby, infekční mononukleózu, dětské infekce.

Konzervativní léčba zvětšených lymfatických uzlin v slabinách se provádí s nespecifickou chronickou lymfadenitidou, akutním katarálním onemocněním a v počátečních fázích purulentního procesu. Při chronických onemocněních je hlavním cílem terapie identifikovat a eliminovat zdroj prodloužené infekce lymfatických uzlin. Není vždy možné identifikovat příčinu chronického zánětu inguinálních lymfatických uzlin. V takových případech je předepsána léčba, zaměřená na vyloučení zánětu v mízních uzlinách a zvýšení obranyschopnosti těla.

Antibakteriální přípravky řady penicilinu jsou předepsány například  Augmentinem, jehož spektrum účinku je rozšířeno přítomností kyseliny klavulanové v jejím složení. Antagonista téměř všech bakteriálních patogenů, kteří infikují genitourinární trakt, kůži, kosti, měkké tkáně, střeva, působí proti příčinám infarktu a syfilisu. Vyráběny ve formě pro perorální podání a intravenózní injekci, dávkované jednotlivě, s přihlédnutím k závažnosti a lokalizaci infekčního a zánětlivého procesu. Používá se v jakémkoli věku, výjimkou je první trimestr těhotenství a období laktace. Může vyvolat alergické reakce, protože antibakteriální léky této řady způsobují nejčastěji. U pacientů s renálním selháním je nutná úprava dávky, u jater - předepište opatrně, zvláště intravenózně.

Alternativní volba může být zastavena u cefalosporinů druhé generace. Například  Cefuroxime aksetil,  vykazující aktivitu hlavních infekčních agens, vyvolávající zánět lymfatických uzlin, stafylokoků a streptokoků. Používá se při infekcích močových a pohlavních orgánů, kostí, kloubů, kůže a měkkých tkání. Vyrábí se pro orální podávání, stejně jako pro intramuskulární a intravenózní injekce. Jednotlivá dávka, aplikovaná od prvních dnů života, během těhotenství a laktace, je příjem nežádoucí, její účinek není zkoumán. Když jsou ledviny narušeny, dávky se opraví. Způsobuje alergické reakce, zvláštní pozornost je třeba věnovat osobám s potvrzenou alergií na léky proti penicilinu.

Při léčbě akutní lymfadenitidy se také používá antibiotická terapie, při výběru léčiva se přihlédne k citlivosti infekčního agens primárního zaměření. Současně s léčbou zánětlivých lymfatických uzlin je primární infekce eliminována. Po jeho odstranění obvykle prochází katarální zánět. Purulent - vyžaduje delší léčbu. Pacient musí dodržet odpočinek na lůžku, s výjimkou antibakteriální anestetické a restorativní terapie. Kromě antibiotik jsou předepsány stimulanty pro produkci leukocytů, například  metyluracil. Aktivuje proces hematopoézy, zejména leukopoézu, podporuje obnovu a regeneraci buněk, zvyšuje buněčnou a humorální imunitu, zmírňuje zánět. Kontraindikace u leukémie, lymfogranulomatózy, rakoviny kostní dřeně. Příležitostně při podávání čípků dochází k mírnému pocitu pálení, může se jednat o kožní a vegetativně-vaskulární alergické onemocnění.

Orální podávání se provádí během jídla nebo po něm. Doporučená dávka ve věku 3-8 let je 250 mg, více než osm 250-500 mg, počet recepcí denně je tři. Dospělí pacienti dostávají dávku 500 mg čtyřikrát denně, což je maximální povolené zvýšení počtu denních recepcí na šest. Při léčbě zánětu tlustého střeva jsou předepsány čípky - od jedné do čtyř jednotek denně. Dlouhodobé nehojící povrchy kůže se ošetřují 10% masti současně s perorálním podáním.

Likopid  - silný imunostimulátor, se používá v těžkých případech při léčbě purulentních lézí k prevenci sepse. Má baktericidní a cytostatické vlastnosti, aktivuje resorpci nádorových formací. Těhotné a kojící ženy nejsou předepsány, děti ve věku 3-15 let jsou dávkovány 1 mg / den nejvýše 10 dnů. Může způsobit mírnou hyperemii, která nevyžaduje jeho stažení, není předepsána v případě zhoršení autoimunních procesů, při febrilní teplotě u pacienta, nesnášenlivosti laktosy. Tablety se užívají orálně před úplným rozpuštěním pod jazykem po dobu půl hodiny před jídlem. Dávkování a léčebná schéma je vypracována ošetřujícím lékařem individuálně, přičemž se berou v úvahu rysy nemoci a interakce s jinými předepsanými léky.

V případech primární infekce v podobě tlakových vředů a jiných dlouhodobých recidivujících poranění rány je ohnisko infekce léčeno přípravkem  Višnevský mast. Používá se ve spojení s dalšími aktivitami, ničením patogenních mikroorganismů v primárním zaměření a podporou jeho hojení.

Ihtiolová masť se používá v počáteční fázi akutní nešpecifické lymfadenitidy  . Nemá výrazný antiseptický účinek, ale silně odolává zánětu, uklidňuje a léčí povrch rány. Jedná se o dostatečně staré a bezpečné a testované prostředky, jejichž použití přispívá k hygieně a hojení primárního zaměření infekce, a tudíž i ke snížení mízních uzlin.

V komplexu, který posiluje imunitní systém a celkový stav těla, se používá terapie vitamínem. Jmenování se provádí na základě diagnostických nálezů a léků užívaných v léčebných režimech. Vitamíny C, E, A, skupina B, vitamín-minerální komplexy urychlují proces ničení infekce a zotavení pacienta.

Při léčbě zvětšených lymfatických uzlin ve slabinách se fyzioterapie široce používá: elektrofotoforéza, galvanizace, UHF a laserová terapie. V počátečních stádiích katarálního zánětu může fyzioterapie vést k oživení. Použití fyzioterapeutických postupů je však kontraindikováno, dokud není určen přesný původ rozšíření lymfatických uzlin.

Pokud je zjištěno primární purulentní zaměření infekce, téměř ve všech případech se provádí otevíráním, sanitaci a odvodnění operační cestou.

Při pokročilých formách onemocnění, kdy léčba léky a fyzikální terapie nebyly účinné, je nutná chirurgická léčba. Spočívá v otevření hnízd, sanitace a odvodnění rány. Při nekrotických změnách v lymfatických uzlinách může být nezbytné odstranit samotný uzel. Tato operace se však provádí v extrémních případech, protože následně pacient rozvíjí lymfostázu a eleganci spodní části těla.

Alternativní léčba

S nárůstem mízních uzlin v terapeutických režimech lze úspěšně aplikovat alternativní prostředky. Nicméně, nemohou být používány nezávisle, bez diagnostického vyšetření a konzultace s lékařem.

V počátečních stádiích s serózní lymfadenitidou se doporučuje používat komprese, která není nezbytně nutná pro hnízdění.

Pro komprese lze použít následující formulace:

 1. Nejjednodušší způsob, jak - koupit v drogerii echinacea tinktura, zřeďte jednu část tinktury ve dvou částech teplé vody pro zvlhčení přirozenou tkáň nebo bavlněné polštářky v roztoku aplikovaného na zvětšených uzlin, bezpečný, zabalit vlněný šátek na vrcholu a nechte přes noc.
 2. Pečte jednu velkou řepu cibulí, oloupejte a rozmícháme, dokud nebude hladká s lžičkou dehtu (lékárny). Smíchejte směs na kousek přírodního tkaniva nebo bavlněného polštářku, připojte jej k zápalným místům, upevněte ho a nahoďte ho vlněným šátkem a nechte jej přes noc.
 3. Směs drcených sušených bylin (lžička každý): řebříček, třezalky, ořechové listy a jmelí položen na dně pánve, se přidá voda (200 ml), vaří a dusíme na mírném jiskru od tří do pěti minut. Vlhké kotouče nebo kusy bavlněné tkaniny navlhčete v ohřívaném odvaru a aplikujte, upevněte a upevněte na nemocná místa na noc.

Komprese se aplikují na zanícené lymfatické uzliny, dokud nedojde k výraznému poklesu.

Doporučuje se pít infuze bylin, které pomáhají očistit lymfy a zmírnit záněty v primárních i lymfatických uzlinách. Infuze mohou být opileny ve všech případech nešpecifické lymfadenitidy.

 1. Stejná tinktúra Echinacea - pít dvakrát nebo třikrát denně roztok 25-40 kapek ve 100ml vody. Kontraindikované platí pro autoimunitní onemocnění. Pokud léčebný režim obsahuje léčebný imunomodulátor, poraďte se s lékařem.
 2. Vytvořte směs sušených a nakrájených listů a líska (1/4 šálku), nalijte termosolu ½ litru vroucí vody, trvejte asi hodinu, promíchejte a napněte. Před každým jídlem pijte, pokaždé protřepejte infuzi a měříte ¼ šálku na recepci. Vezměte dva až tři týdny, pak můžete opakovat s intervalem jednoho týdne.
 3. K přípravě surovin - měkké mladé výhonky borovice v drcené druhu na objem by měly zabírat dvoulitrové nádobí. Sklopte je do hrnce, nalijte tři litry vody, vařte a snižte oheň, vařte na 90-120 minut a zavřete víko. Poté následuje výsledný vývar v jiné nádobě, přidejte sklenici cukru a vaříme další dvě hodiny. Připravte na ochlazení vývaru a vezměte si jíst jednou lžíci jednou nebo dvakrát denně. Délka léčby po měsíci a půl po dvojtýdenní přestávce se může opakovat.

Pro přípravu vývaru z bylin je nutné použít nádoby vyrobené ze žárovzdorného skla nebo smaltované bílým smaltem. Destiláty udržujte po perkolaci ve skleněné nádobě.

Chcete-li snížit velikost lymfatických uzlin, použijte bylinné léky. Je dobré vyčistit lymfatické uzliny s infuzí třezalky tečkované: lžíce byliny je nalita ½ litru vařící vody, infuze je filtrována po 20 minutách. Opil se na poloviční sklenici třikrát denně a po půl hodině jí.

Infuze pupenů břízy připraví následujícím způsobem ve stejných poměrech a filtruje se po ochlazení, které byly třikrát denně na lžíci za 4-5 dní před jídlem třetinu hodinu, pak zvýšení dávky na ¼ šálku a trvat týden nebo dva. Tento přípravek je kontraindikován v případě žaludečního vředu.

Stačí připravit a infuze růžových boků, které musí být rozdrceny před vařením. Tato infuze se užívá třikrát denně před jídlem po dobu 20 minut. Píjejte to lépe skrz slámu, protože žaludek nepříznivě ovlivňuje smalt zubů. Po použití můžete okamžitě opláchnout ústa.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36]

Homeopatie

V režimu léčby mohou být zahrnuty homeopatické prostředky jako prostředek pro zvýšení obranyschopnosti těla. Kromě toho zpravidla nezpůsobují nežádoucí účinky a nereagují na léky.

Například  Anaferon, který je kombinací homeopatických ředění afinitně purifikovaných protilátek k lidskému y-interferonu. Efektivní při virových a bakteriálních infekcích genito-močových orgánů, v případě imunodeficience různého původu. Kontraindikováno v případě alergie na složky, během těhotenství a kojení.

Příjem sublugvalny jedna tableta od tří do šesti kusů během dne, po úlevě od akutních symptomů se jeden kus po dobu osmi nebo deseti dnů.

Pro děti je Anaferon produkován:

Ve věku 6 měsíců - 3 roky se jedna tableta rozpustí v čisté vodě (15 ml) a podává se jednou denně. Vezměte si týden.

Lymphomyosot je  homeopatický přípravek obsahující 16 složek. Posiluje lymfodrenáž, odstraňuje intoxikaci a zánět, snižuje exsudaci, aktivuje buněčnou a humorální imunitu. Vydává se v kapkách a injekčním roztoku. Těhotné a kojící ženy dodržují pouze lékařský předpis. Kontraindikováno v případě přecitlivělosti na přísady. U patologií štítné žlázy je nutná opatrnost. Ve vzácných případech lze pozorovat alergické reakce na kůži.

Kapky se rozpustí ve vodě (10 ml) a zadržují se v ústech tak dlouho, dokud je to možné, podávání se provádí třikrát denně před jídlem po dobu půl hodiny nebo hodiny. Pacienti ve věku 12 let a starší klesnou o 10 kapek, kojenci - jeden nebo dva, od jednoho do tří let - tři, tři až šest - pět, od šesti do dvanácti - sedm.

Pro úlevu akutních stavů je podávána jednorázová dávka každou čtvrtinu hodiny, avšak nejvýše 10krát. Pak se přepnou na obvyklý příjem.

Se zvýšenou funkcí štítné žlázy užívejte polovinu dávky odpovídající věku, denní zvýšení o jednu kapku a přivedení k věkové normě.

V závažných případech je předepsán injekční roztok. Jediná dávka je jedna ampule a používá se od šesti let. Injekce se provádí dvakrát nebo třikrát během týdne pomocí intramuskulárních sub- a intradermálních, intravenózních a akupunkturních bodů.

Perorální podání roztoku z ampulky je také možné, pro tento účel je jeho obsah zředěn ve ¼ šálku vody a opilý po celý den v pravidelných intervalech, přičemž si udržuje kapalinu v ústech.

Homeopatické lékárny ve velkých městech obvykle mají komplexní léky užívané k lymfadenitidě. Obvykle obsahují Aurum metallicum, Calcium fluoricum, Silicea, Bromum, Tuberculinum a další látky mohou být obsaženy.

Fluorid vápenatý (fluorid vápenatý) se používá ve velmi hustých místech, baryum jodatum (jodid barnatý) je také často předepisován se zvětšenými lymfatickými uzlinami, jako jiné léky. V tomto případě homeopatický lékař vezme v úvahu řadu dalších příznaků a modalit v konkrétním pacienta. Pokud tedy chcete být léčeni homeopatií, musíte se poradit s lékařem příslušného profilu.

Prevence

Abychom zabránili onemocněním, které vyvolávají nárůst v lymfatických uzlinách ve svalech, stojí za to, že se držíme jednoduchých pravidel:

 • pro prevenci sexuálních infekcí je nutné dodržovat základní hygienické normy sexuálního života;
 • zabránit infekcí vnitřních orgánů patogenními mikroorganismy - hygienickými a hygienickými standardy;
 • Racionálně jíst, včetně denního menu více ovoce a zeleniny, čerstvých šťáv;
 • pohyb více, procházka na čerstvém vzduchu;
 • Vyhněte se stresu, kontaktu s jedovatými látkami, škodlivému záření;
 • Nezapojujte se do léčiv;
 • snažte se vyhnout úrazům a v případě jejich přijetí se snažte nechat hnisavé komplikace;
 • nespouštějte zánětlivé onemocnění, včas se obráťte na lékaře.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42], [43], [44]

Předpověď

Při včasném přístupu k lékaři lymfadenopatie ve většině případů nepředstavuje ohrožení života. Více často než ne, nárůst inguinálních uzlů má infekční příčinu a je náchylný k konzervativní léčbě. Prognóza a vyhlídky každého pacienta přímo závisí na stanovení hlavní diagnózy.

trusted-source[45], [46], [47], [48], [49], [50]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.