^

Zdraví

A
A
A

Genitální herpes

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Po mnoho let, genitální herpes zůstala mimo pozornost praktických veřejného zdraví lékařů, což bylo způsobeno především nedostatečné kapacity laboratorní diagnostiky herpes virové infekce, podcenění role herpes simplex virus (HSV) u lidských infekčních onemocnění a nedostatek účinné léčby.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Epidemiologie genitálního herpesu

Herpes je běžná virová infekce osoby a představuje vážný zdravotní a společenský problém. V raných 70. Let minulého století ve Spojených státech a Evropě, prudkým nárůstem výskytu genitálního oparu bylo oznámeno, že 80-tý rok zvýšila 10-krát a byl v Anglii a ve Francii 80 a v případech, USA-178 na 100 tis. Obyvatel . Podle WHO jsou choroby přenášené herpesovým virem na druhém místě (15,8%) po chřipce (35,8%) jako příčina úmrtí na virové infekce.

Nyní bylo zjištěno, že asi 90% městské populace ve všech zemích světa je infikováno jedním nebo více druhy herpesviru. Klinické projevy infekce mají 20%. Opakované infekce herpesu jsou pozorovány u 9-12% obyvatel různých zemí. Nejvyšší výskyt genitálního herpesu je zaznamenán ve věkové skupině 20-29 let a 35-40 let.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Příčiny genitálního herpesu

Původcem genitální herpes jsou dva sérotypy herpes simplex virus: herpes simplex virus (HSV-1), obvykle způsobuje orální-retní herpes, virus herpes simplex typu 2 (HSV-2) často způsobuje poškození pohlavních orgánů. Neurodermatropismus má HSV vliv na kůži a sliznice, centrální nervový systém, oči. HSV způsobuje patologii těhotenství a porodu, často vede k "spontánnímu" potratu a úmrtí plodu. Po infekci, virus dřímá ve smyslovém gangliích umístěné místně a pravidelně znovu aktivuje, což způsobuje symptomatické léze, nebo je bez příznaků, ale ne méně infekční izolaci viru. Infekce některým z těchto virů může způsobit identickou první epizodu onemocnění. Frekvence následných recidiv je však vyšší u infekce HSV-2 než při infekci HSV-1.

Infekce se vyskytuje při kontaktu, obvykle když se kůže dotkne postižené kůže. Doba inkubace je od 2 do 12 dnů (v průměru 6 dní).

Vzhledem k tomu, že v průběhu inkubační doby a při relapsu onemocnění mají vysokou infekčnost, je nutné se zdržet pohlavního styku během této doby. Riziko přenosu je vyšší u mužů a žen. Primární infekce způsobená virem HSV snižuje riziko sérokonverze na HSV-2 u sérologických párů. Genitální opar je častější u žen a černochů než v bílém. Genitální infekce způsobené HSV-1 se vrací mnohem menší, než u genitálu lokalizovat místa infekce, HSV-2, byla 95% pacientů s opakující se genitální herpes (WPG). Pro HSV je charakterizován neurotropismem (tendence žít v nervových buňkách).

Hlavní souvislosti v patogenezi herpetické infekce jsou:

  • infekce senzorických ganglií autonomního nervového systému a celoživotní přetrvávání HSV;
  • tropismus HSV na epiteliální a nervové buňky, což způsobuje polymorfismus klinických projevů herpetické infekce.

Za určitých podmínek se HSV násobí v T- a B-lymfocytech pacienta.

V posledních letech bylo zjištěno, že HSV přetrvává také v epidermocytech kůže, sliznic a tajemství. Různé klinické projevy, závažnost průběhu infekce, jsou vysvětleny zvláštnostmi lokální a obecné imunity.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21]

Symptomy genitálního herpesu

50 - 70% pacientů infikovaných virem herpes simplexu si nestěžuje nebo si stěžuje na špatnou bolest nebo popálení. V klinickém průběhu HSV je obvyklé rozlišovat mezi primárním a rekurentním herpesem.

Primární herpes je akutní choroba v prvním kontaktu osoby s HSV v nepřítomnosti specifických protilátek proti ní.

Primární genitální herpes se vyskytuje převážně u žen ve formě vulvovaginitidy, avšak děložní hrdlo může být také zapojeno do procesu. Primární herpetická vulvovaginitida je charakterizována výskytem výrazného edému a hyperémie na velké a malé stydké pysky, vaginální sliznici, perineální oblasti a často vnitřní straně stehen. Existuje bolest, svědění a dysurie, výtok z pochvy nebo močové trubice.

U mužů se primární prvky často nacházejí na hlavě, těle penisu, krku hlavy, šourku, stehna a hýždí. Skupinové bubliny se nejdříve objevují s jasným a pak zakaleným obsahem. Po otevření vezikulů se vytvářejí rozsáhlé erektilní eroze, které mají kulatý tvar. Při fixaci vytvářejí rozsáhlé vředy s mokrým povrchem. Defekty epitelu se uzdravují za 2-4 týdny, zanechávají za sebou hyperpigmentované skvrny. Jizvy se obvykle nestávají.

Když je ovlivněna sliznice močové trubice, objeví se časté močení a někdy se rozvíjí cystitida. V atypickém kurzu mohou vezikuly chytit a v předkožce se rozvíjí hyperémie, pálení, svědění. V těžkém kursu dochází k erozivním a vředovým lézím, otokům kůže, těžké intoxikaci, horečce. Časté relapsy vedou k lymfostáze a elefantiáze pohlavních orgánů.

Takové prodromální jevy během recidivujícího herpes genitalis je pálení nebo brnění předcházet výskytu lézí. V případech opakovaných genitálního herpes vyrážka prvky jsou stejné jako v primárním oparu u méně výrazný. Hyperemická plak průměr 2 cm pokryta váčky. Po otevření se vytvoří eroze, které se hoji po 1-2 týdnech. Při recidivě léze prvky jsou uspořádány u mužů pas těla a hlavy penisu, ženy - ve velkých a malých stydkých pysků, hráze a vnitřní straně stehen. Regionální mízní uzliny pa druhý nebo třetí týden staly zvětšené, hustá, bolestivé, žádné výkyvy, obvykle jednostranný porážka. S porážkou pánevních lymfatických uzlin je bolest v břiše. Tato choroba je často doprovázena bolestí hlavy, horečka, nevolnost a bolesti svalů. Atypických formách genitální herpes ovládá jednu z etap vývoje zánětlivého procesu v vypuknutím (zarudnutí, puchýřky) nebo jednu z komponent zánětu (otok, krvácení, nekróza) nebo subjektivních obtíží (svědění), které dávají odpovídající název atypický tvar genitální herpes (zarudlá, bulózní, hemoragické, nekrotické, svědění atd. D.).

U žen jsou atypické formy častější než u mužů. U většiny pacientů je genitální herpes atypický a je doprovázen příznaky, které lze snadno zaměnit za příznaky jiných genitálních infekcí nebo dermatóz.

Průběh genitálního herpesu

V průběhu recidivující genitální herpes je 3 stupně závažnosti:

  • mírné - exacerbace 3-4krát ročně, remise nejméně 4 měsíce;
  • středně těžká - exacerbace 4-6krát ročně, remise - 2 3 měsíce;
  • závažné - měsíční exacerbace.

Reaktivaci viru po primární infekci během roku se objevuje u 50-80% pacientů. Antivirové léky pouze snižují titr viru, který pacient vylučuje do vnějšího prostředí, a snižuje riziko přenosu infekce 100 až 1000 krát.

Gistopatologie

Pathomorfologické změny jsou stejné jako u dyspepsie s jednoduchou bublinou.

Co je třeba zkoumat?

Kdo kontaktovat?

Léčba genitálního oparu

Antivirová terapie by měla být použita ve všech případech diagnózy genitálního herpesu. Jeho cílem je zmírnit příznaky nemoci, předcházet komplikacím a relapsům.

Sexuální partneři pacientů s herpetickou infekcí urogenitálního traktu podléhají aktivní detekci. Léčba by měla být prováděna s klinickými projevy herpesu. Doporučuje se, aby se během exacerbace zdržel sexuálního styku nebo kondomů.

Léčba primární epizody genitálního herpesu se provádí aciclovirem, valacyklovirem nebo famciclovirem.

V primárním genitální herpes epizody pomocí acyklovir (ulkaril, gerpsevir et al.), 400 mg 3-krát denně nebo 200 mg orálně 5 krát denně po dobu 7-10 dnů (USA) nebo 5 dnů (v Evropě). Současně je doba trvání izolace viru a klinických projevů snížena. Kromě toho, acyklovir, může mít vliv na průběh neurologických komplikací, jako aseptické meningitidy, a retence moči.

V praxi je široce používána proteflazitida, která působí antivirový a imunokorektivní účinek. Lék je předepsán pro 15-20 kapek 2krát denně. Účinnost terapie se zvyšuje s aplikací proteflasitidy na lézi.

V těžkých případech, doprovázených neurologickými komplikacemi, se acyklovir podává intravenózně v dávce 5-10 mg / kg třikrát denně. Srovnávací studie o použití vysokých dávek perorálního acyklovir (4 g / den.) A jednotkovou dávku (1 g / d). Pro léčení herpetické infekce pohlavních orgánů neodhalily žádné klinické výhody vyšší dávky.

V USA je valaciklovir schválen pro léčbu primární epizody genitálního herpesu v dávce 1000 mg dvakrát denně po dobu 7-10 dnů.

Použití 250 mg famcicloviru 3krát denně po dobu 5-10 dní je stejně účinné i v primární epizodě genitálního herpesu, stejně jako použití acykloviru.

Během recidivy onemocnění se acyklovir podává perorálně 400 mg třikrát denně nebo 200 mg 5krát denně po dobu 5 dnů. Přestože tato léčba vede ke snížení trvání izolace viru a projevování příznaků jednotlivých epizod, nedochází k odstranění intervalu mezi relapsy.

Valacyclovir se doporučuje k příležitostné léčbě opakovaného genitálního oparu 500 mg dvakrát denně po dobu 5 dnů.

Famciclovir se používá jako prostředek epizodické léčby rekurentního genitálního herpesu v dávce 125 mg orálně dvakrát denně po dobu 5 dnů.

Preventivní léčba genitálního herpesu

Preventivní (preventivní, potlačující) léčba genitálního herpesu spočívá v použití acykloviru, valacykloviru nebo famcicloviru v kontinuálním nepřetržitém režimu. Taková léčba je indikována u pacientů s frekvencí exacerbací ze 6 epizod ročně.

Denní příjem 400 mg acycloviru perorálně 2krát denně zabraňuje vzniku rekurencí genitálního herpesu. Při tomto použití se frekvence exacerbací sníží o 80% a u 25-30% pacientů během celého období acykloviru se vůbec nevyskytují.

Valaciklovir doporučeno pro potlačovací terapii v dávce 500 mg perorálně jednou denně (pro pacienty, které nemají více než 10 relapsů u rok) nebo jednou denně (u pacientů, které mají více než jeden relaps v roce).

Famiyclovir je také účinný při potlačení opakovaného genitálního herpesu v dávce 250 mg orálně 2krát denně.

Externí léčba je stejná jako při jednoduchém abscesu váčků.

Více informací o léčbě

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.