Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Rychlost sedimentace erytrocytů (ESR)

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 31.05.2018

Rychlost sedimentace erytrocytů (ESR), je přímo úměrná množství červených krvinek, je rozdíl v hustotě červených krvinek a plazmy a plazmy je nepřímo úměrná viskozitě.

Jednotky měření: milimetry za hodinu (mm / h).

Referenční hodnoty ESR

Věk

ESR, mm / h

Novorozenci

0-2

Děti do 6 měsíců

12-17

Ženy mladší 60 let

Až 12

Ženy po 60 letech

Až 20

Muži do 60 let)

Až 8

Muži po 60 letech

Až 15

V definici Westergren

Až 20

Rychlost sedimentace erytrocytů (ESR) obvykle liší v závislosti na věku a pohlaví: u dětí mladších ESR (1-8 mm / h) než u dospělých, a průměrný věk je nižší než u starších a senilních lidí. Během dne jsou možné kolísání hodnot, maximální denní hodnota je zaznamenána.

Vzhledem k tomu, ESR závisí především na změny proteinů v krvi (zvětšení fibrinogenu, globulin), pak se zvyšuje na všech podmínek, zahrnující zánět pojivové destrukci tkáně, nekrózou tkáně, zhoubných nádorů, poruch imunity. Proteiny akutní fáze (C-reaktivní protein, haptoglobin, alfa-1-antitrypsin), adsorbovaný na povrchu erytrocytů, a snížit jejich nabíjení odpuzování od sebe, přispívají k tvorbě „Rouleaux“ a zrychlení sedimentace erytrocytů. V akutních zánětlivých a infekčních procesů ESR změna pozorovaná po 24 hodin po zvýšení teploty a zvýšení počtu leukocytů. U chronického zánětu je zvýšení ESR v důsledku zvýšení koncentrace fibrinogenu a imunoglobulinů.

Vzdělávání „rouleaux“ a aglutinaci erytrocytů, zvýšení množství uložených částic urychlení sedimentace. Hlavním faktorem ovlivňujícím tvorbu "mincí" červených krvinek je proteinové složení krevní plazmy. Všechny molekuly proteinu snižují potenciál zeta červených krvinek (negativní náboj podporovat vzájemné odpuzování červených krvinek a jejich udržování v suspenzi), ale největší vliv asymetrické molekuly - fibrinogen, Ig, a haptoglobin. Proto je obzvláště výrazné zvýšení rychlosti sedimentace (60-80 mm / h), typické pro paraproteinemic leukémie (myelom, Valdenstroma choroba). Citlivost ESR pro detekci patologie výše plazmatické bílkoviny v nepřítomnosti anémie. Na erytrocytů zeta potenciál je ovlivněna dalšími faktory: pH plazmy (ESR snižuje acidóza, alkalóza zvyšuje), přičemž náboj iontu plazmy, lipidy, viskozity krve, přítomnost erytrocytových protilátek. Počet sedimentů také ovlivňuje počet, tvar a velikost červených krvinek. Erythropenia urychluje usazování, ale s výrazným převýšením, sférocytóza, anisocytóza

ESR může být nízká, protože změněná forma buněk zabraňuje tvorbě "mincí".

V posledních letech se aktivně využívá mezinárodní metoda pro stanovení ESR - Westergrenova metoda. Při této metodě se používají kapiláry o délce 200 mm, což zvyšuje citlivost metody.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Co je třeba zkoumat?

Jaké testy jsou potřeba?


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.