^

Zdraví

A
A
A

Rychlost sedimentace erytrocytů (ESR)

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Rychlost sedimentace erytrocytů (ESR), je přímo úměrná množství červených krvinek, je rozdíl v hustotě červených krvinek a plazmy a plazmy je nepřímo úměrná viskozitě.

Jednotky měření: milimetry za hodinu (mm / h).

Referenční hodnoty ESR

Věk

ESR, mm / h

Novorozenci

0-2

Děti do 6 měsíců

12-17

Ženy mladší 60 let

Až 12

Ženy po 60 letech

Až 20

Muži do 60 let)

Až 8

Muži po 60 letech

Až 15

V definici Westergren

Až 20

Rychlost sedimentace erytrocytů (ESR) obvykle liší v závislosti na věku a pohlaví: u dětí mladších ESR (1-8 mm / h) než u dospělých, a průměrný věk je nižší než u starších a senilních lidí. Během dne jsou možné kolísání hodnot, maximální denní hodnota je zaznamenána.

Vzhledem k tomu, ESR závisí především na změny proteinů v krvi (zvětšení fibrinogenu, globulin), pak se zvyšuje na všech podmínek, zahrnující zánět pojivové destrukci tkáně, nekrózou tkáně, zhoubných nádorů, poruch imunity. Proteiny akutní fáze (C-reaktivní protein, haptoglobin, alfa-1-antitrypsin), adsorbovaný na povrchu erytrocytů, a snížit jejich nabíjení odpuzování od sebe, přispívají k tvorbě „Rouleaux“ a zrychlení sedimentace erytrocytů. V akutních zánětlivých a infekčních procesů ESR změna pozorovaná po 24 hodin po zvýšení teploty a zvýšení počtu leukocytů. U chronického zánětu je zvýšení ESR v důsledku zvýšení koncentrace fibrinogenu a imunoglobulinů.

Vzdělávání „rouleaux“ a aglutinaci erytrocytů, zvýšení množství uložených částic urychlení sedimentace. Hlavním faktorem ovlivňujícím tvorbu "mincí" červených krvinek je proteinové složení krevní plazmy. Všechny molekuly proteinu snižují potenciál zeta červených krvinek (negativní náboj podporovat vzájemné odpuzování červených krvinek a jejich udržování v suspenzi), ale největší vliv asymetrické molekuly - fibrinogen, Ig, a haptoglobin. Proto je obzvláště výrazné zvýšení rychlosti sedimentace (60-80 mm / h), typické pro paraproteinemic leukémie (myelom, Valdenstroma choroba). Citlivost ESR pro detekci patologie výše plazmatické bílkoviny v nepřítomnosti anémie. Na erytrocytů zeta potenciál je ovlivněna dalšími faktory: pH plazmy (ESR snižuje acidóza, alkalóza zvyšuje), přičemž náboj iontu plazmy, lipidy, viskozity krve, přítomnost erytrocytových protilátek. Počet sedimentů také ovlivňuje počet, tvar a velikost červených krvinek. Erythropenia urychluje usazování, ale s výrazným převýšením, sférocytóza, anisocytóza

ESR může být nízká, protože změněná forma buněk zabraňuje tvorbě "mincí".

V posledních letech se aktivně využívá mezinárodní metoda pro stanovení ESR - Westergrenova metoda. Při této metodě se používají kapiláry o délce 200 mm, což zvyšuje citlivost metody.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Co je třeba zkoumat?

Jaké testy jsou potřeba?

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.