^

Zdraví

Spreje z houby

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nespornou nadřazeností mezi infekčními kožními chorobami patří mykóza. V dermatologické struktuře morbidity se podíl houbových kožních lézí hromadí až do 70% případů. Vedoucí mezi lokalizací - poškození houbových nehtů, na druhém místě - nohy, na třetí - hladká kůže.

Na lidské pokožce paraziti jsou obvykle antropofilnymi dermatofyty, se vyznačují lehkým projevem zánětlivého procesu a lokalizaci v uzavřených částech těla (nehty, nohy, kožní záhyby), i když není vyloučeno, a uvádění v otevřených prostorách.

Pro léčení houbových lézí, zejména v oblastech pokrytých oděvem a obuví, je forma léku velmi důležitá. Tukové složky masti a krémy, které jsou převážně předepsány pro topickou aplikaci, mohou v infekční zóně způsobit skleníkový efekt, exacerbace zánětlivého procesu a jeho další šíření. Aby se zabránilo tomuto vývoji onemocnění, používají se pro léčení místa léze antimykotika ve formě spreje.

trusted-source[1], [2], [3]

Indikace Spreje z houby

  • houbové léze nohou, hladká kůže, chlupaté oblasti kůže, nehty;
  • epidermofytia velkých záhybů;
  • Hubová infekce stratum corneum epidermis ( pityriáza );
  • prevence houbových infekcí.

Proč si vybrat z houby nehtů sprej?

Antimykotika ve formě spreje mezi jinými způsoby, jak se zbavit houbových infekcí, se ukázaly jako nejefektivnější.

Houba je lokalizována hlavně na hřebících nohách, jejichž noha je také postižena mykózou. Onychomykóza (houbová infekce nehtů) je velmi odolná vůči účinkům léků. Pokud to ignorujete, pak se po chvíli necht úplně zhroutí. Nezpracovaná houba se objevuje a forma recidivy je obvykle těžší než primární onemocnění.

Moderní spreje z nehtů houby mají nejen silný antifungální účinek, ale také potlačují šíření hub. Stříkaná droga je v hřebíku po dlouhou dobu, což významně snižuje trvání léčby.

Sprej pro použití na nohou, nejčastěji uzavřené ponožky a boty, zabraňuje šíření choroby, protože má sušení, deodorizační a antipruritický efekt. Současně neruší práci potních žláz. Kůže s aplikovaným sprejem funguje jako obvykle.

Další výhodou této formy léku je bezkontaktní léčba léze.

A samozřejmě byste neměli zapomínat na pohodlí: dávkovaný průtok, kompaktní balení, snadné použití. Po použití spreje na oblečení zbývají žádné značky.

Všechny výše uvedené spreje jsou vhodné pro boj s lézemi hubových nehtů.

trusted-source[4], [5], [6]

Dávkování a aplikace

Přípravek je zavlažován povrchem kůže v oblasti infekce, dříve vyčištěn z keratinizovaných tkání a vysušen a také - obklopující zdravou kůži (ohnisko léze by mělo být dobře navlhčeno).

Doba trvání léčby a četnost používání spreje se stanoví individuálně, v závislosti na příčině infekce a celkovém zdravotním stavu pacienta.

Stav postižené oblasti kůže se znatelně zlepší několik dní po zahájení léčby. Při absenci známky zotavení musí být týden po zahájení užívání spreje hlášen ošetřujícímu lékaři (při léčbě onychomykózy se zlepšení po několika měsících obvykle stává zřetelným).

Thermico, Lamico, Lamisil

Antimykotika pro vnější použití. Sprej Aktivní látka - terbinafin, zástupce allylaminu, který má schopnost narušovat biosyntézu hlavní složku houbových buněčných membrán - ergosterolu. Fungicidním účinkem preparátů je inaktivovat enzym squalen epoxidáza, katalyzátor třetího, předposledního stupně biosyntézy ergosterolů. Jeho nedostatek při současné koncentraci skvalenu v membráně zabíjí houbové buňky.

Squalenová epoxidáza lidských kožních buněk není citlivá na terbinafin, což vysvětluje selektivní účinek pouze na houbové buňky.

Tyto postřiky mají fungicidní účinek na patogeny sportovec, Trichophyton, Microsporum, tinea versicolor, kandidóza, stejně jako - o keratin, Aspergillus, kladosporiumov, skopulariopsisov.

Různé typy kvasnicových hub mají buď fungicidní nebo fungistatický účinek.

Absorpce terbinafinu s topickou aplikací až do 5%. Výskyty systémového účinku drogy jsou nevýznamné.

Použití sprejů z houby během těhotenství a laktace není důkladně studováno, takže je lze předepisovat pouze v případě potřeby. Studie nezjistily nežádoucí účinky terbinafinu na intrauterinní vývoj plodu.

Terbinafin se nalézá v mateřském mléce, proto se doporučuje zdržet kojení.

Kontraindikace k použití - alergie na přísady drogy; období kojení; věku do 3 let.

Používejte s opatrností v případech: poruchy funkce jater a / nebo funkce ledvin; alkoholismus; neoplazmy; narušení metabolických procesů, procesů hematopoézy, průchodnost cév končetin.

Doporučená doba trvání aplikace: při dermatomykóze a epidermofytóze je léze zavlažována jednou denně po dobu jednoho týdne; s pityriasou - dvakrát denně po dobu jednoho týdne.

Držte dva roky, dodržujte teplotní režim až do 25 ° C, na suchém místě. Uchovávejte mimo dosah dětí.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Bifosin

Antimykotika pro vnější použití. Spray účinná látka - bifonazol má fungicidní účinky na trichofytóza, epidermophytosis Microsporum a Candida patogenů. Má fungistatickou účinek na kvasinkové houby rodu Malassezia, asspergilly, skopulyariopsisy, Corynebacterium, grammopolozhitelnye koky (kromě enterokokkov).

Bifonazol inaktivuje jeden z katalyzátorů biosyntézy ergosterolu (cytochrom P-450), což způsobuje nedostatek ergosterolu a akumulaci svých předchůdců v buněčné membráně hub. Tento proces ničí strukturu buněčné membrány a ničí buňku.

Sprej úplně pronikne infikovanými vrstvami kůže a není absorbován do krve. Šest hodin po zavlažování léze hladina akumulace bifonazolu v kůži překračuje minimální účinnou koncentraci, která je škodlivá pro příčinné činitele dermatomykózy. To se nachází v kůži po dobu až 2 dnů. Doba poločasu od 19 do 32 hodin závisí na propustnosti pokožky.

Bifosinový sprej během těhotenství: v prvních třech měsících - pouze v případě nutnosti, během zbývajících šesti měsíců - podle indikací.

Bifonazol proniká do mateřského mléka, proto je lepší se zdržovat kojení během kojení.

Kontraindikace k použití - alergie na jakoukoli složku Bifosin, období kojení.

Způsob a trvání aplikace: Antifungální sprej Bifosin léčí postižený povrch jednou denně večer před spaním.

Terapeutický účinek přichází s nepřetržitým používáním spreje pro:

  • houbové léze nohou a interdigitální intervaly nohou - tři až čtyři týdny;
  • houbové léze pokožky hlavy - čtyři týdny;
  • houbové léze hladké pokožky - od dvou do tří týdnů;
  • vícebarevný lichen, epidermophytia velkých záhybů - dva týdny;
  • povrchové kožní léze Candida houby - dva až čtyři týdny.

Udržujte dva roky, dodržujte teplotní režim až do 25 ° C, na temném místě. Uchovávejte mimo dosah dětí.

trusted-source[16]

Vedlejší efekty Spreje z houby

V místě postřiku existuje možnost kůží, krustování, svědění, pálení, bolestivých pocitů, podráždění, změn tónu pleti.

Při styku se sprejem se v očích objeví podráždění sliznice. První pomoc - opláchněte oči důkladně čistou tekoucí vodou.

V případě požití a požáru jsou pravděpodobná bolest hlavy, bolest žaludku, nevolnost, závratě. První pomoc - aktivní uhlí v dávce jedné tablety na 10 kg hmotnosti.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Předávkovat

Případy předávkování hubových sprejů nejsou známy.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Interakce s jinými léky

Výsledky současného užívání s jinými léky a alkoholem nejsou popsány.

Během období léčby sprejmi z houby neexistuje žádné omezení aktivity vyžadující koncentraci pozornosti.

trusted-source[21], [22], [23], [24]

Spreje pro zpracování obuvi z houb

Kožní léze houby jsou nakažlivé, proto paralelně s procesem léčby se provádí denní zpracování obuvi a oděvu, kontaktování postižené oblasti s houbou, antimykotické spreje.

Nejpohodlnějším a nejúčinnějším prostředkem léčby jsou hygienické spreje pro ošetření obuvi z hub.

Sprej Mycostop

Účinnou látkou je Tetranyl U, derivát kyseliny undecylenové. Antagonista všech hub infikujících nohu a nehty. Léčba přípravkem Mikostop odstraňuje houby a zabraňuje samovolné kontaminaci vlastních obuvi. Způsob použití: boty jsou odstraněny z bot a postřikovány na obou stranách, a postřik je stříkán na vnitřní straně boty přes noc po dobu 3 až 5 dnů.

Dezinfekce obuvi se provádí denně během terapie, aby nedošlo k relapsu. Pro zpracování je nutná veškerá obuv, která byla v době ponoření ponořena do ponožky.

Skladujte po dobu dvou let, dodržujte teplotní režim 10 - 25 ° C.

Dezavid

Tento sprej je antagonistou dermatofytů, kvasnicových hub a patogenů kandidózy. Ošetření obuvi přípravkem Desavid zabraňuje opakované infekci, eliminuje další mikroby a nepříjemný zápach.

Neobsahuje aromatické látky, nezanechává stopy, nezpůsobuje alergii. Obuv lze zpracovávat z přírodní a umělé kůže, semišu, textilu a pryže.

Způsob použití číslo 1: velkorysé postříkání kusu gázy, tkáně nebo vaty, aby se boty zpracovaly zevnitř.

Možnost 2. Postřikujte vnitřní část boty sprejem. Když se vyschne, můžete ho použít.

Odorgone Shoes

Sprej se skládá ze směsi rostlinných extraktů, přírodních olejů, destilované vody. Má antibakteriální a antifungální účinky. Odstraňuje nepříjemný zápach, dokonce i zvířecí štítky.

Mechanismus působení - sráží molekuly vonných látek a pohlcuje je a zabraňuje jejich hromadění. Po ošetření postřikem na obuvi a oděvu není žádný zbytek.

Obuv můžete zpracovávat z přírodních a syntetických materiálů, přidávat do vody při praní ponožek (pro prevenci hub) nebo ošetřovat vnitřek ponožky před praním (během léčby). Po vysušení ošetřeného předmětu zmizí zápach z ošetření.

Hypoalergenní, netoxický prostředek.

Použití stříkačky: protřepeme láhev, vodou obuv z vnitřní strany, stélka ošetřená odděleně od obou stran. Vysušte na otevřeném místě. Doporučuje se provést léčbu před spaním.

Pokud není možné zakoupit speciální nástřik pro zpracování obuvi z houby, můžete použít aerosolové antiseptiky: Gorosten, Desiskrab, Kutasept, Miramistin.

Chcete-li dezinfikovat boty, musíte z ní vysušit stěrky a rozstřikovat, šetřit, sprejovat na vnitřní straně boty a na stélce na obou stranách. Umístěte zpracované předměty do plastového sáčku, korku a nechte 3-4 hodiny. Odstraňte boty na suchém vzduchu. Sušené boty lze použít asi 12 hodin po zahájení procesu.

Výše uvedený popis přípravků pro ošetření hub se doporučuje pouze pro seznámení se základními vlastnostmi. Pokud se objeví příznaky onemocnění, je nutné požádat o diagnózu a léčbu lékařské instituce.

Léčba houbových lézí zahrnuje někdy komplexní léčbu různými formami léčiva, stejně jako použití protizánětlivých, antibakteriálních a jiných prostředků. Pouze dermatolog může předepsat správný léčebný režim.

Preventivní opatření zahrnují přísné dodržování hygienických pravidel. Nedodržení předepisujícího lékaře a předčasné ukončení léčby může vyvolat recidivu onemocnění.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Spreje z houby" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.