^

Zdraví

A
A
A

Svrab

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kůra - infekce kůže s klíšťaty Sarcoptes scabiei. Kůra způsobuje vážné svědění, erytematózní papuly a podkožné průchody mezi prsty, zápěstí, pasem a pohlavními orgány. Diagnóza "svrabů" se provádí během vyšetření a je založena na výsledcích zbytků. Při léčbě lokálních léků se používá nebo zřídka předepisuje perorální podání ivermektinu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6],

Epidemiologie

Během posledních dvou desetiletí zaznamenal svět významný nárůst výskytu svrabů. Podle statistik je svrab v celkové struktuře výskytu svrabů 3,6 až 12,3%.

Infekce se svrabem je způsobena nemocným člověkem zdravým člověkem a 50% sexuálním kontaktem. Také je možné přenášet roztoč nepřímo nepřímo (s pomocí předmětů nemocných, běžné používání postelí, žínky, dětské hračky, psací potřeby).

Nepřímá cesta přenosu svrabu klisna je pozorována velmi zřídka kvůli nízké životaschopnosti klíštěte v životním prostředí. Životnost roztoče při pokojové teplotě 22 ° C a vlhkosti 35% není delší než 4 dny. Při teplotě 60 ° C zemřou paraziti do 1 hodiny a při teplotě varu a teplotě pod 0 ° C zemřou hned. Příznivé prostředí pro osídlení roztočů mimo hostitelský dům jsou domácí prach, přírodní tkaniny a dřevěné povrchy. Viry parazitů jsou odolnější vůči akaricidním činidlům

Infekce s roztočem se může objevit ve sprchách, saunách, lázních, hotelových pokojích, vlakových vagónech za podmínek porušení sanitárního režimu.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Příčiny svrab

Kůra (svrab) je způsobena roztočovitým Sarcoptes scabiei. Životní cyklus klíště se skládá ze dvou období: reprodukční a metamorfní. Reprodukční cyklus klíštěte je následující: vejce, které má oválný tvar, ukládá samice v svalovném pohybu, ve kterém po nějaké době larvy vylíhnou. Kůra může trvat asi 1,5 měsíce a může sloužit jako zdroj další infekce. Metamorfní období začíná vzhled larvy pronikající předmětu v kůži a přeměněn protonymphs po línání a teleonimfu, která se převede na dospělého. Zkusný roztoč má tvar želvoviny o rozměrech 0,35x0,25 mm.

Velikost roztoče mužských svrabů je mnohem menší než samice. Žena se pohybuje po kůži pomocí dvou předních nohou, na kterých jsou kohouty. Ve stratum corneum roztoče proniká pomocí masivních čelistí a koncových trnů předních pár páliček. Žena se živí zrnitou vrstvou epidermis, ale současně se pohybuje v stratum corneum. Pokládané vejce se vyskytují ve vytvořených průchodech v řadě.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19]

Patogeny

Patogeneze

Exkrement, který zanechá parazit v intradermálních průchodech, způsobuje alergickou reakci. V případě porušení imunitního systému dochází k generalizaci procesu s vývojem norské svrabky.

Zástupci imunologické hypotézy spojují trvalé kolísání morbidity s imunobiologickými procesy. Během epidemie svrabů dochází k přecitlivělosti na populaci, což vede k určitému stupni rezistence vůči patogenu, zejména u mladých lidí. Existuje názor na vliv sexuální promiskuity na výskyt svrabů, který vznikl na základě zjištění vazby mezi výskytem svrabů a pohlavně přenosnými nemocemi

Pokud je svrab jasně vyjádřena sezónní dynamika morbidity. Nejvyšší počet pacientů je zaznamenán na podzim a v zimě, nejmenší v létě.

Zvýšení výskytu svrabů také usnadňují nedostatky v práci lékařské služby: chyby v diagnostice, nízké ukazatele aktivní detekce, neúplné zapojení do průzkumu a léčby zdrojů infekce a osoby, které byly v kontaktu s pacientem.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25]

Symptomy svrab

Hlavní příznaky svrabů jsou intenzivní svědění, obvykle v noci horší, ale čas není rozhodujícím faktorem.

Formuláře

trusted-source[26], [27]

Klasická svrab

Za prvé, interdigitální záhyby v ohybové loktů a zápěstí, v podpaží, v pase lince, nebo na hýždích jsou tvořeny erytematózní papuly. Možná se šíří do kterékoli části těla, kromě tváře u dospělých. Onemocnění je charakterizováno přítomností malých vlnitých křivek, šupinatých linií od několika milimetrů do 1 cm. Malá, tmavá papule - klíště - je často vidět na jednom konci.

Symptomy klasické svrabky mohou být atypické. U černošských a černých lidí se svrab může projevit jako granulomatózní uzliny. Děti mohou mít dlaně, chodidla, zranění na obličeji a na hlavě, stejně jako ušní ušní trubičky. U pacientů s nízkou imunitou je možný kožní peeling bez současného svědění (zejména na dlaních a podrážkách dospělých a na pokožce hlavy u dětí).

Doba inkubace svrabů trvá od 8 do 12 dnů. Prvním a hlavním příznakem svědění je svědění kůže, což zvyšuje během noci. Na kůži jsou spárované, svědivé papulovesyly. Intenzita pruritu se zvyšuje s rostoucí trvání nemoci a závisí na množství roztočů a individuálních vlastností organismu (nervové úroveň stimulace roztoče během svého pohybu po kůži a senzibilizace parazita a jeho odpadků (trus tajemství vejcovod žláz tajný vylučovány na hlodání zdvihu )).

Rozložení svrabu podél kůže je určeno rychlostí obnovení pokožky, struktury a tepelného režimu pokožky. Kůže na rukou, zápěstích a nohou má sníženou teplotu, maximální tloušťku vrstvy rohovky a minimální pokrytí vlasů. Tlustá nadržená vrstva v těchto místech dovoluje larvách roztočů vyrážet z vajíček a ne odtrhnout s nadrženou kůží váhy. Výška onemocnění je charakterizována polymorfismem vyrážky: z folikulárních erupcí, ke kterým dochází v místě zavádění parazita do koryt a eroze.

Diagnostická kritéria pro svrab jsou přítomnost svrbivých pohybů, papule a váčků. Typická lokalizace svrabů je oblast rukou a loktů, žaludku, hýždí, mléčných žláz, boků. Často existují vymazané formy svrabů, které jsou často diagnostikovány jako alergické dermatózy.

Jiné kožní vyrážky jsou také možné se svrabem, jako je eroze, hemoragické krusty, excoriace, erytematózně infiltrační skvrny. Při připojení bakteriální infekce vznikají pustuly a hnisavé kosti. Ve 20% případů je příznak Ardyho-Gorchakova pozorován: bodové hnisavé krusty na extenzním povrchu kloubů kloubů.

Je možné rozlišovat několik samostatných forem svrabů: nodulární (postskabioznaya kožní lymfoplázie), svrab u dětí, norská svrab, pseudocysty.

Charakteristiky svrabů u dětí prvních měsíců života jsou rozsah léze parazita: hřebeny a krvavé křupavé puchýře se nacházejí na kůži zad, hýždí a obličeje. Je často komplikován pyodermem a sepsí až do smrti. U školáků se svrab často maskuje pod znamením dětského pruritu, ekzému a pyodermatu.

Diagnostika svrabů je založena na typických symptomech, epidemiologických datech, výsledcích laboratorních testů.

trusted-source[28], [29], [30]

Atypické klinické formy svrabů

Svrab bez mrtvých jsou počáteční formy nemoci nebo se vyskytují u lidí, kteří dodržují pravidla hygieny těla. Předpokládá se, že v počáteční fázi onemocnění nejsou osoby, které se dostaly do kontaktu s pacienty se svrabem, vyskytují nepřítomnost svrbení a vysvětlují je infekce larvami. V tomto případě existují i další symptomy charakteristické pro svrab: svědění, které se ve večerním světle zesiluje, papuly a váčky na místech s typickou lokalizací.

V posledních letech se případy atypické formy ctertyh svrab - svrab takzvané „čistě“ lidé, v nichž existují sporadické výbuchy v podobě papuly a váčků na trupu a flexorů plochách končetin, žádné svědění tahů.

Atypické formy také zahrnují norský (cystický) svrab, poprvé popsaný před 100 lety norským vědcem Danielson, který jej pozoroval u pacientů s malomocenství. Vyskytuje se se sníženou reaktivitou těla. Je charakterizována nepatrnou infiltrací pokožky s vrstvou masivní špinavé šedé barvy kůry až do tloušťky 3 cm. V některých případech mají formu kožní rohy. U některých pacientů kortikální vrstvy zachycují významné oblasti pokožky, připomínající pevný nadržený plášť.

Často je norská svrab doprovázena zvýšením tělesné teploty pacienta, která se udržuje po celou dobu onemocnění.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36], [37]

Svrab není rozpoznán

Neutrální svrab (incognito) se vyvíjí na pozadí topické aplikace kortikosteroidů. Steroidy snižují zánět a potlačují svědění a vytvářejí příznivé podmínky pro reprodukci klíšťat, což vede k velkému počtu pohybů a zvýšené infekci onemocnění. Svrab ztrácí své specifické příznaky, take-dlaždicové pupínky, papuly, vezikulární a někdy dokonce keratóza charakter a stává odolný, paradoxně, v souvislosti s kortikosteroidy.

Nodulární svrab

Nodulární svrab (post-scabiózní lymfoplasie) se vyskytuje po úplném ošetření onemocnění a je prezentován ve formě svědivých uzlů. Předpokládá se, že granulomatózní kožní reakce může nastat v důsledku zavedení roztočů roztočů kvůli podráždění pokožky během česání nebo absorpce produktů rozpadu exkrementů. Existují zprávy o imunoalergické genezi nodulárních svrabů, ve prospěch kterých histologických důkazů vyplývá.

Klinicky je onemocnění vyjádřeno vzhledem kulatých, hustých uzlů až po fazole, cyanotickou růžovou nebo hnědavě červenou s hladkým povrchem. Lokalizace prvků převážně na uzavřených částech těla. Kurz je benigní, ale trvalý (několik měsíců až několik let). Je možné spontánní regrese nodulárních elementů a jejich opětovný návrat na stejných místech.

Obvyklá lokální a anti-stigmatizující léčba je neúčinná. Doporučujeme používat antihistaminiky uvnitř, presocil, vnější steroidní masti pro okluzivní obvaz. S dlouhými perzistentními uzlíky používají tekutý dusík, diatermokokulaci, laserovou terapii, pijavice.

Pseudotum

Pseudochick je svědivá dermatóza, která se vyskytuje, když nakačíte roztoče živočichů. Nejčastějším zdrojem infekce člověka je svrab psů, zřídka i jiná zvířata: prasata, koně, králíci, ovce, kozy, lišky.

Inkubační doba pseudotum je velmi krátká a je několik hodin. Pacienti jsou trápeni závažným svěděním. Klíšťata nepronikují do epidermis a netvoří pohyby. Vyrážky jsou asymetrické, lokalizované v místech kontaktu s nemocným zvířetem. Vyrážka je prezentována ve formě kopřivky a prurigopodobnyh papulí, papulovesicles, puchýřů s výrazným zánětlivým složením. Od člověka k člověku není choroba přenášena, proto by se neměly zacházet s kontaktními osobami. Laboratorní diagnóza je obtížná: objevují se pouze ženy a nezralé stádium.

Norská svrab

Norská svrab je onemocnění poprvé popsané v průzkumu nemocných s malomocí v Norsku. Příčinou úmrtí norského svrabu je společný roztoč svrabů. Norská svrab je charakterizována těmito rysy:

 • registraci vzácných onemocnění;
 • zvláštní podíl pacientů: Downův onemocnění, senilní demence, infantilismus, asténie, stavy imunodeficience;
 • obtížnost určení diagnózy: často trvá měsíce nebo dokonce roky po objevení ložisek a ke stanovení diagnózy; To je proto, že svědění v průběhu onemocnění je často chybí a lézí v obličeji, pokožku hlavy, hřebíky ve formě krusty a hyperkeratóza, připomínající jiné nemoci - psoriáza, Darierova nemoc, pityriasis, histiocytóza;
 • špatně studovaná patogeneze; hlavní roli je věnována imunodeficienci; existuje hypotéza o genetické predispozici organismu k rozvoji hyperkeratózních lézí v souvislosti se snížením příjmu vitamínu A.

Mezi hlavní klinické příznaky této formy svrabu: masivní kůra svědění hýbe, polymorfní vyrážka (papuly, puchýřky, vřídky, váhy, kůra) a erytrodermie. Oblíbená lokalizace kůry - horní a dolní končetiny (lokty, kolena, dlaně, chodidla), hýždí, obličej, uši, pokožka hlavy. Povrch kůry je drsný, pokrytý prasklinami nebo bradavými výrůstky, které připomínají rupice. Hřebíky šedožluté barvy s hlíznatým povrchem, snadno rozpadající se, okraj je zkonzumován. Zobrazuje se palmar-plantární hyperkeratóza. Tam je nárůst mízních uzlin. Někdy je norská svrab doprovázena zvýšením tělesné teploty, která se udržuje po celou dobu onemocnění. Toto onemocnění je vysoce nakažlivé v souvislosti s množstvím roztočů: 1-200 na cm 2 kůže pacienta.

Komplikace a důsledky

Nejčastějšími komplikacemi svrabů jsou pyoderma a dermatitida, ekzém a kopřivka jsou méně časté. Je to extrémně vzácná léze nehtových plotů u pacientů se svrabem, zejména u kojenců.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43]

Diagnostika svrab

Diagnóza je stanovena během fyzikálního vyšetření a je potvrzena přítomností klíšťat, vajec nebo exkrementů během mikroskopického vyšetření. Chcete-li odstranit škrábání na poškozené pokožce, aplikujte glycerin nebo minerální olej (aby se zabránilo rozptýlení roztočů a materiálu), které se pak škrabou skátou. Materiál je umístěn na sklíčko a pokryt krycím sklíčkem.

Metodou specifické laboratorní diagnostiky svrab je mikroskopické vyšetření klíštěte s jehlou od konce svrbení. Je také možné provést alkalický přípravek: pokožka se ošetří 10% roztokem kyseliny alkalické, následně se provede vyšetření škrábání makerované pokožky.

Diagnóza svrabů zahrnuje vyšetření materiálu (z blistrů po oškrábání ostrou lžící) na přítomnost roztočů. U mikroskopických roztočů se zjistí jejich vajíčka a exkrementy. Pouze ve 30% případů je možné najít roztoč nebo vejce, takže diagnóza se často provádí na základě stížností pacientů a klinického obrazu.

Laboratorní diagnostika svrabů

Je známo několik metod laboratorní diagnostiky svrabů. Nejstarší z nich je způsob extrakce klíštěte jehlou. Způsob škrábání papule nebo vezikulů ostrou lžící je však nyní častěji používán. V roce 1984-J9S5 let. Byl vyvinut a zaveden do praxe nový způsob rychlé diagnostiky svrabů pomocí 40% vodného roztoku kyseliny mléčné. Metoda je založena na schopnosti kyseliny mléčné rychle zesvětlit epidermis a klíšťata v přípravku.

Tato kyselina nekrystalizuje, nedráždí pokožku a také uvolní stratům corneum a epidermis před poškrábáním, zabraňuje úniku materiálu při škrábání a rozvoji pyogenními komplikací. K pokožce se aplikuje kapka 40% kyseliny mléčné (cévní mozková příhoda, papule, vezikula, koichku idr.). Po 5 minutách se uvolněná epidermis oškrabá ostrou lžičkou až do výskytu kapilární krve. Materiál se přenese na sklíčko do kapky kyseliny mléčné, pokryté krycím sklíčkem a mikroskopicky. K dispozici je také metoda tenkých sekcí postižené oblasti epidermis a stratům corneum vrstvy-škrábání techniky, kde místo roztoku 40% kyseliny mléčné, ve směsi stejných objemových dílů 20% roztoku hydroxidu sodného se glycerin.

Komplikace mohou maskovat klinické projevy svrabů, což vede k chybám v diagnostice. Častější jsou dermatitida (jednoduchá nebo alergická), pyoderma, méně často - mikrobiální ekzém a nodulární lymfoplasie.

trusted-source[44], [45], [46], [47], [48], [49], [50]

Kritéria pro diagnostiku svrabů

Diagnostika svrabů je stanovena na základě:

 • klinické údaje (večerní svědění, charakteristické vyrážky na typických místech);
 • epidemiologické informace (vyšetření kontaktních osob a odhalování klinických příznaků svrabů, informace o pobytu pacienta v epididichu atd.);
 • laboratorní diagnostika (detekce klíštěte a jeho vajíček v oškrabávání prvků vyrážky).

trusted-source[51], [52], [53], [54], [55], [56], [57], [58]

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnóza musí být provedeno s nemocí doprovázených svěděním, - tvárné klusavky, mikrobiální ekzém, ve kterém svědění starosti během dne, nikoli ve večerních hodinách a v noci, stejně jako v svrab.

Stanovení správné diagnózy usnadňuje identifikace na místech typické lokalizace svrbivých tahů, papulo-vezikul, ve kterých je možné detekovat patogeny onemocnění - svědění svědění.

trusted-source[59], [60], [61], [62], [63], [64]

Kdo kontaktovat?

Léčba svrab

Pacienti jsou hospitalizováni z epidemiologických důvodů. Zvláštní režim a strava není nutná.

Svrab léčba je aplikace znamená, že škodlivý účinek na parazity v rohové vrstvy svrabu roztočů a jejich larvy, aniž by došlo k nežádoucí účinky (celkové toxicity, lokální podráždění kůže - nebo jednoduchá alergií).

Byla použita řada přípravků známých pro tento účel, které se v současnosti používají (sloučeniny obsahující síru a síru, benzylbenzoát, syntetické pyrethroidy atd.). Bez ohledu na zvolenou lék a způsob jejího použití, pro úspěšné léčení pacienta se svrabem, musí být dodržena řada obecných pravidel:

 • léčit anti-poškrábání drogy všechny kůže (s výjimkou pokožky hlavy), nejen postižené oblasti;
 • k léčbě večer, což je způsobeno aktivitou patogenu v noci;
 • přísně dodržovat doporučený způsob léčby;
 • umyjte okamžitě před a po ošetření;
 • Změňte ložní prádlo před a po ošetření.

V posledních letech se díky vysoké účinnosti a nízké toxicitě rozšířil benzylbenzoát (ester kyseliny benzoové kyseliny). Tento přípravek je vytvořen ve formě emulze léčivý masti (20% mast ve zkumavce, 30 g), který se vtírá do kůže sekvenčně po dobu 10 minut s přestávkou 10 minut. Děti používají 10% masti.

Po každé léčbě pacient mění ložní prádlo a ložní prádlo, špinavé prádlo po mytí je tepelně ošetřeno. Třídění se opakuje 2. Den (nebo 4. Den). To je odůvodněno skutečností, že násadové larvy, které se vylíhly po dobu dvou dnů od vajíček, jsou lépe přístupné působení antiskabické terapie. 3 dny po ukončení léčby se pacientovi doporučuje praní a opakovaná výměna oblečení. Je nutné dezinfikovat čalounění vnějšího oděvu a čalounění.

Z přípravků obsahujících síru, se nejčastěji používá sírová mast (20% pro děti 6-10%) a metodou Demjanovich MP (zahrnuje sekvenční zpracování veškerého kůže 60% roztokem thiosíranu sodného - 200 ml a 6% kyseliny chlorovodíkové - 200 ml).

Vysoce účinný a bezpečný způsob takových moderních svrab jako Spregal (esdepalletrina aerosolu v kombinaci s piperonylbutoxid ve válci; «SCAT», Francie) a lindan. Noc bez mytí pacienta posype celou kůži (s výjimkou hlavy a obličeje) Spregal sprej ze vzdálenosti 20-30 cm od povrchu, takže žádná oblast neošetřenou tělo. Po 12 hodinách důkladně omyjte mýdlem. Obvykle je stačena jediná aplikace drogy. Po značné trvání onemocnění se pokožka ošetří dvakrát (jednou denně). Nežádoucí účinky (brnění kůže a podráždění hrtanu) jsou vzácné. Jeden balón stačí na zvládnutí 2-3 pacientů. Snad Spregalova léčba dětí.

Lindan je organochlorinový insekticid (gama-hexachlorcyklohexan). Má vysokou účinnost, bez barvy a zápachu. 1% smetany (emulze) se třikrát po sobě třikrát po sobě třídou v celé kůži od krku až po prsty prstů. Před léčbou a každý den 12-24 hodin po léčbě musíte mít teplou sprchu nebo koupel. Těhotné ženy a děti s lindanem se nedoporučují.

Léčba svrabů je zaměřena na zničení patogenu pomocí akaricidních léků. Ideální antiscalant by měl:

 • mít stejně účinný účinek na klíšťata a jejich larvy;
 • mají minimální senzibilizující a dráždivý vedlejší účinek i v případě pravidelného používání;
 • rychle se vylučuje z těla v případě průniku skrze kůži, tj. Obecná toxicita prostředku proti chlupům by měla být zanedbatelná;
 • být snadno použitelné a způsob jeho použití by měl být jasně vyznačen;
 • aby bylo z kosmetického hlediska dost příjemné: neměla vůni, ne zkazit oblečení.

Pro léčení svrabů byly nabízeny různé léky: sírová mast, Wilkinsonova masť, Helmerichova masť; Fluidní látky z Flemings, Moore, Ehlers; Milianská pasta; roztoky kreolinu, lysolu; čistý uhelný dehet, ethylenglykol a jiné benzoové kyseliny. Je již dlouho používán jako non-farmaceutických výrobků, jako jsou například petrolej, benzín, topné oleje, avtol, ropa, popela louhu. Od roku 1938, otevřela nová éra v léčbě svrabu vzhledem k úvodní sekvenci drog, jako je benzyl-benzoát (1936), D. T. (1946), krotamiton (1949), lindanu (1959), spregal (1984). Jednotný přístup k terapeutickým metodám léčby svrabů však nebyl v současné době vyvinut. Je také třeba poznamenat, že ve většině prodaných léků je dávka léků mnohem větší než léčebné potřeby. Současně je nutné dodržovat některá obecná pravidla pro léčbu pacientů s svrabem:

 • Celý povrch těla by měl být ošetřen a nejen postižené oblasti; přípravek by měl být aplikován s tenkou, rovnoměrnou vrstvou; Zvláštní pozornost by měla být věnována zpracování rukou, nohou, mezihrudních prostorů, podpaží, šourku a perinea;
 • Zabraňte kontaktu s očima a sliznicemi;
 • dávka by neměla být příliš velká; Zároveň by se s přípravky proti poškrábání neměly používat jiné místní prostředky;
 • U pokročilých svrabů s komplikacemi je třeba léčit kožní léze jako první; pro léčbu sekundární infekce se používají antiseptiky a metody obecné terapie pro léčbu dermatitidy a léků pro změkčování ekzémů místních účinků;
 • v případě norského svrabu je nutné pomocí keratolytických přípravků předem vyčistit pokožku pokrytou kůrou a okamžitě izolovat pacienta. Přípravky obsahující síru byly dlouhodobě používány k léčbě svrabů (masť Helmerich, milianová pasta, sírová mast). Nejčastěji se používá masti na síru (33% u dospělých a 10-15% u dětí). Před zahájením léčby se pacient myje teplou vodou a mýdlem. Masť se celodenně nanáší do pokožky po dobu 5-7 dnů. Po 6-8 dnech se pacient myje mýdlem a změní spodní prádlo a ložní prádlo. U dětí se doporučuje 15% síranové masti v 1. A 4. Den léčby. Nevýhody použití sírové masti: doba trvání léčby, nepříjemný zápach, častý vývoj dermatitidy, kontaminace prádla.

Demjanovičova metoda

Metoda je založena na Demjanovich akaricidní působení síry, oxidu siřičitého uvolňovaného v průběhu reakce fosfornanu sodného a kyseliny chlorovodíkové. Léčba zahrnuje sekvenční vtírá do kůže roztoku o 60% dithioničitan sodný (roztok № 1) a 6% roztoku kyseliny chlorovodíkové (roztok 2 №). Pro léčbu dětí použít nižší koncentrace - 40% a 4%, resp. Dithioničitan řešení mírně zahřát před použitím a vtírá do pokožky v určitém pořadí: start z kůže oběma rukama, pak vtírá do levých a pravých horních končetin, pak - v trupu kůži (hrudníku, břicha, zad, hýždí oblasti genitálie), a konečně v kůži dolních končetin na prstech a chodidlech. Masážní každou oblast trvá 2 minuty, celý postup by měl trvat méně než 10 minut. Při vysoušení po dobu 10 minut, krystaly dithioničitan na kůži objeví hmotnost. Po intervalu 10 minut k zahájení masážní 6% roztoku kyseliny chlorovodíkové, který se provádí v pořadí jedné minuty pro každý region 3 krát v intervalu 5 minut do vysušení. Na konci roku a po vysušení a mnul kůži pacienta klade na čisté oblečení a čistý po dobu 3 dnů, ale ruce se třel řešení opět po každém mytí. Po 3 dnech se pacient se promyje horkou vodou a znovu se změní oblečení. Nevýhody: složitost, často pozorované relapsy, že je zapotřebí opakovaných léčebných cyklech.

Bogdanovičova metoda

Bogdanovichova metoda je založena na použití polysulfidové linimenty (10% koncentrace u dospělých a 5% u dětí). Mazání účinná složka je polysulfid sodný, k jehož přípravě se přidá užívající 600 ml vody, 200 g hydroxidu sodného (kvalifikaci „čistý“), a ihned 200 g práškového síry ( „květiny síry“ kvalifikace „čistých“) a poté se míchá skleněnou tyčinkou. Poměr složek je 3: 1: 1 (voda: NaOH: síra), obsah polysulfidu v roztoku je 27%. Polysulfidový roztok je použitelný po dobu až 1 roku, pokud je skladován v uzavřeném obalu. Základem mast je mýdlo gel, jehož příprava se 50 g mletého mýdla (výhodně „dítě“), předehřátý v 1 litru vody do úplného rozpuštění, potom se ochladí v otevřené nádobě při teplotě místnosti. Mazání požadované koncentrace se připraví následujícím způsobem: K 100 ml 5% mýdla gelu bylo přidáno 10 ml (na 10%) nebo roztok polysulfidu sodného a 2 ml slunečnicového oleje 5 ml (5%). Způsob léčby: Liniment se třese po dobu 10-15 minut na celý povrch pokožky. Opakované tření se provádí 2. A 4. Den. Kartáče jsou dodatečně ošetřeny po každém mytí rukou. Koupání před prvním a třetím třením (1. A 4. Den) a 2 dny po třetím tření, tj. V šestý den. Změna prádla po prvním tření a 2 dny po posledním tření (na 6. Den). U běžných a komplikovaných forem onemocnění se doporučuje lék denně denně (jednou denně) třepat po dobu 4-5 dnů. Nevýhody metody: nepříjemný zápach sírovodíku, někdy vzniklou dermatitidu.

trusted-source[65], [66], [67]

Benzylbenzoát

Benzylbenzoát se používá ve formě suspenze vody s obsahem 20% vody, děti do 3 let - 10% suspenze. Suspenze ošetřuje celou pokožku (kromě hlavy) a u dětí do 3 let - a kůže na obličeji. Masírování by mělo být provedeno v určitém pořadí: začít se současným třením do kůže oběma rukama, a pak na levou a pravou horní končetiny, pak pokožku těla a konečně do kůže dolních končetin. Je navržena modifikace způsobu léčby pacientů s benzylbenzoátem: 20% emulze vody s mýdlem se třepe jednou až v 1. A 4. Den léčby. Změna ložního prádla a ložního prádla se provádí dvakrát: po prvním a druhém tření přípravku. Pacient se neperuje na další tři dny, ale v rukou se po každém umytí opakuje. Po 3 dnech se pacient omyje teplou vodou a znovu mění oblečení. U kojenců, namísto tření, dochází k zvlhčení povrchu kůže těmito roztoky, což opakuje průběh léčby po 3-4 dnech. Nevýhody léku: vývoj dermatitidy, účinky na centrální nervový systém, jsou případy akutní intoxikace.

trusted-source[68], [69], [70], [71], [72]

Linda

Lindan - léčivo se používá ve formě 1% krému, krému, šamponu, prášku, mastí. Lindan nebo gama-benzen hexachloran je organochlorinový insekticid, který je izomer hexachlorcyklohexanu. Lék se aplikuje po dobu 6-24 hodin, poté se odmyje. Je nutné přísně dodržovat následující pravidla: nedoporučuje se užívat lindan k léčbě dětí, dětí a těhotných žen; lék by měl být aplikován v jedné dávce na studenou suchou pokožku; koncentrace léčiva by měla být nižší než 1%. Nevýhody léku: kontaktní ekzém; při požití je toxický pro nervový systém a krev; proniká skrze kůži novorozence; lokální a celková reakce spojená s přítomností anestetika.

Crotamiton

Crotamiton - krém obsahující 10% 11-ethyl-0-crotonyltoludinu, je účinný jako protizánětlivé a antipruritické léky, které nezpůsobují nežádoucí účinky. Úspěšně se používá při léčbě novorozenců a dětí. Přípravek Crotamiton se aplikuje po dvounásobném promytí v intervalu 24 hodin nebo čtyřikrát za 12 hodin po dobu 2 dnů.

trusted-source[73], [74], [75], [76], [77], [78], [79], [80], [81]

Thiabendazol

Léčivo na bázi tiabendazolu bylo zpočátku úspěšně použito pro orální podávání v dávce 25 mg / kg hmotnosti za den po dobu 10 dnů. Avšak vzhledem k nepříznivému vlivu na trávicí trakt je jeho použití v současnosti omezené. Následné studie byly spojeny s externím podáním thiabendazolu ve formě 5% krému 2krát denně po dobu 5 dnů a jako 10% suspenze 2krát denně po dobu 5 dnů. Nebyly pozorovány žádné nežádoucí klinické nebo biologické účinky.

Esdepalletrin

Esdepalletrin - tento syntetický pyrethrin se používá jako aktivní start aerosolu Spregal. Přípravky ošetřují celou pokožku, s výjimkou obličeje a pokožky hlavy, stříkají ji shora dolů po kufru a pokrývají ruce a nohy. Po 12 hodinách se doporučuje důkladné mytí mýdlem. Obvykle je postačující pouze jeden cyklus zpracování. Svědění a další příznaky mohou být pozorovány po dobu 7-8 dnů. Pokud po této době příznaky přetrvávají, opakuje se léčba.

trusted-source[82]

«Sprgal»

Aerosol znamená "Spregal" může být použit k léčbě svrabu u těhotných žen, kojících žen, novorozenců.

Permethrin

Permethrin se používá jako 5% masť (nebo krém). Způsob léčby: masť se pečlivě vtírá do celého těla od hlavy až k nohám. Po 8-14 hodinách se odevzdá sprcha. Pravidelné je jednorázové užívání léku účinné.

Ivermectin

Ivermectin se aplikuje perorálně jednou v dávce 20 μg / kg hmotnosti pacienta. Ivermektin (ivermektin) je účinný a bezpečný. Lék se také používá topicky jednou denně, ale v 50% případů je nutné opakovat léčbu po 5 dnech.

Diethylkarbamazin

Diethylkarbamazin se používá k léčbě svrab pouze orálně. Lék je předepsán na 100 mg třikrát denně po dobu 7 dnů. Nedostatek léku: nízká klinická účinnost (50%).

trusted-source[83], [84], [85]

Možnosti léčby svrabů a vší

Nemoc

Lék

Pokyny

Komentáře

Svrab

Permethrin 5% (60 g), krém

Aplikujte na celé tělo, omyjte po 8-14 hodinách

Lék první linie může způsobit pocit pálení a svědění

Lindan 1% (60 ml), lotion

Aplikuje se na celé tělo, dospělí se vymývají po 8-12 hodinách, děti po 6 hodinách

Není určena pro děti do 2 let, těhotné ženy a ženy během laktace, s rozsáhlou dermatitidou, s kožními poruchami způsobenými možnou neurotoxicitou. Opakovaná aplikace v týdnu

Ivermectin

200 mg / kg perorálně, opakujte po 7-10 dnech

Přiřazeno jako dodatečná náprava pro permetrin. Používá se v epidemii. Měli byste být opatrní při jmenování starších pacientů s onemocněním jater, ledvin a srdce. Může způsobit tachykardii. U žen během těhotenství a laktace se nedoporučuje. Bezpečnost použití u dětí mladších 15 kg nebo méně než 5 let není prokázána

Crotamiton 10%, krém nebo krém

Aplikujte po koupání na celé tělo, druhýkrát za 24 hodin, opláchněte po 48 hodinách

Opakujte po 7-10 dnech

Síra mast 6%

Aplikuje se na celé tělo před spaním 3 dny

Velmi efektivní a bezpečné

Všichni

Vší hlavy

Maláček 5%

Aplikujte na suché vlasy a pokožku hlavy, omyjte po 8-12 hod

Při detekci živých nití je nutné znovu použít. Nepríjemný zápach

Permethrin

Aplikujte na umyté vlhké vlasy za uší a v oblasti krku, opláchněte po 10 minutách

Je nutné znovu použít po 7 dnech, pokud jsou zjištěny živé nits

  Kombinace Měl by být použit pro jakoukoli léčbu  

Lindan 1% šampon nebo lotion

Vyčistěte 4-5 minut, hřeben hřebněte s častými zuby nebo aplikujte krém a opláchněte po 12 hodinách

V týdnu je nutné opakovat. Toxicita se obvykle nedoporučuje, ale během těhotenství a kojení nesmí být užívána děti mladší než 2 roky. Nepoužívejte, pokud ztrácíte řasy

Ivermectin

Dávkování je stejné jako u svrabů

Efektivní v rovnoměrném průtoku

Baby vši

Místní léčba se nepoužívá, protože se na oděvech nacházejí vši. Léčba je zaměřena na zmírnění svědění a eliminaci sekundární infekce

Veřejné vši

Lindan 1% (60 ml), šampon / krém

Stejné jako u léčby vši

Pyrethrin s piperonyl butoxidem (60 ml), šamponem

Aplikujte na suché vlasy a pokožku po dobu 10 minut, poté se umyjte, opakujte po 7-10 dnech

Nepoužívejte více než 2krát během 24 hodin

Permethrin 1% (60 ml), krém

Stejné jako u léčby vši

Je nutné opakovat po 10 dnech

Léze řas

Masť na bázi vazelíny

Fluoresceinové kapičky 10-20%

Aplikujte 3-4 krát denně po dobu 8-10 dnů

Aplikujte na oční víčka

Poskytuje okamžitý pedikulicidní účinek

Klinické vyšetření

Nepoužívejte výdejní stůl.

trusted-source[86], [87], [88], [89], [90], [91]

Více informací o léčbě

Prevence

Prevence svrabů je založena na charakteristice epidemiologie této nemoci a zahrnuje následující činnosti:

 • povinné hospitalizace nebo ambulantní léčba pacientů;
 • zřízení zdroje choroby;
 • Vyšetření všech osob, s nimiž pacient měl domácnost nebo sexuální kontakt;
 • kontrola vyléčení svrabů se provádí do 2 týdnů: pacienti a kontaktní osoby jsou vyšetřováni dvakrát - během počáteční léčby a po 2 týdnech;
 • provádění současné a konečné dezinfekce zaměření infekce, oblečení a ložního prádla pacienta.

Dekontaminace ložního prádla, ručníků a spodního prádla se provádí v 1-2% roztoku sody nebo jakéhokoliv detergentního prášku během 5-10 minut od okamžiku varu. Vrchní oděvy (šaty, obleky, kalhoty, svetry, svetry) jsou na obou stranách žehličkou horkou žehličkou. Některé z věcí (pláště, kabáty, pláštěnky, kožené kabelky a semiše) mohou být dekontaminovány vysílání pod širým nebem po dobu 5 dnů. Oděvy a podestýlky, které nelze umýt při teplotách nad 55 ° C, mohou být dezinfikovány lékem proti poškrábání - Aerosol A-PAR. V pokoji pacienta se mokré čištění místnosti provádí denně s 1-2% roztokem mýdla a sody, včetně mytí podlahy a otření nábytku. Matrace a přikrývky jsou dekontaminovány v sušárně při teplotě + 100 ° C po dobu 1 hodiny. V zimní sezóně, při teplotách pod nulou, jsou tyto věci ve volné přírodě 3-4 hodiny. Konečná dezinfekce je prováděna zaměstnance SES dezotdeleniya po hospitalizaci, po ambulantní ošetření, a ve skupinách dětských dvakrát: po identifikaci pacienta ve skupině a na konci léčby ve vězení.

Svrab je běžná nemoc. Tzv. Velmi malá, viditelná pouze roztočem z lupy, který parazitizuje pokožku a způsobuje nesnesitelné svědění. Klíšťata mohou být přenášena v kontaktu s pacientem, během pohlavního styku, při používání předmětů a oděvů pro domácnost, při cestování ve veřejné dopravě, na přeplněných místech (trhy, zábavní akce). Při svědění kůže, svědivých vyrážkách je nutné konzultovat odborníka na infekční onemocnění nebo dermatovenerologa, který v přítomnosti svrabů předepisuje účinnou léčbu.

trusted-source[92], [93], [94], [95], [96]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.