^

Zdraví

Tserakson

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Tserakson týká farmakologické skupiny drog nootropně účinnými a psychostimulantů účinky na CNS a je prostředkem pro zlepšení metabolismu mozkových buněk. Kód ATX je N06B X06.

Jiné obchodní názvy: Citicoline, Citimax, Cytokone, Neuroxone, Neocebron, Diphosphocin, Somazine.

trusted-source[1]

Indikace Tserakson

Tserakson lék pro léčení neurologických komplikací a snížit závažnost akutních poruch prokrvení mozku v důsledku ischemické nebo hemoragické mozková mrtvice, traumatické poranění mozku (zahrnující difuzní axonální poranění mozku).

Také Tserakson pro korekci mentálních, smyslových a motorických poruch (včetně demence, extrapyramidálních syndromů, amnézie a kol.), Způsobené tím, neurochirurgie a různé latentní degenerativních encefalopatií.

trusted-source[2], [3], [4]

Formulář vydání

Sterilní injekční roztok (v ampulích), roztok pro orální podání (v lahvičkách).

trusted-source[5]

Farmakodynamika

Neuroprotektivní účinek přípravku Tserakson poskytuje aktivních farmaceutických látek tsitilkolin, který je analogem přírodního nukleozidfosfata cytidin-diphosphocholine 5 - prekurzorových molekul lecitinu (fosfatidylcholin) a dalších fosfolipidů buněčných membrán neuronů a glií.

Vložení do mozkových buněk a dodává jim cholinem, potřebné k výrobě neurotransmiter acetylcholin Tserakson podporuje aktivaci syntézu acetylcholinu (který se redukuje za podmínek, mozkové ischemie), se podílí na vývoji endogenních fosfolipidů buněčných membrán, a zlepšuje přívod kyslíku do buněk, snižuje edém mozku a To zabraňuje peroxidaci lipidů mozkové tkáně buněk.

V důsledku toho se zvyšuje stabilita membrán dopaminergních nervových buněk, což vede k normalizaci metabolismu mozku. Kromě toho účinky citicolin zvyšuje obsah dopaminu a zvyšuje citlivost jeho receptory, které jsou zodpovědné za většinu důležitých funkcí CNS: motivace, pozornost, paměť, kognitivní schopnosti, koordinace, jemnou motoriku, a další.

trusted-source[6]

Farmakokinetika

Po parenterálním podání přípravku Ceraxon nebo perorálnímu podání se do systémového oběhu dostane citicolin; biologická dostupnost je téměř 99% (bez ohledu na formu použitého léčiva). Maximální plazmatická koncentrace v plazmě se pozoruje 60 minut po aplikaci a po 24 hodinách dosáhne koncentrace druhého píku.

V krevním séru nebo v tenkém střevě Tserakson účinná látka prochází hydrolýzou se získá cholinu a cytidin, která spadají do mozku a jsou zahrnuty do procesu výroby endogenního 5-cytidinu diphosphocholine.

Biotransformace Ceraxonu se vyskytuje v játrech a střevách, výsledný volný cholin se podílí na produkci lipidů a membránových lipidů.

Z těla se citilkolin vylučuje ve dvou fázích, hlavně cestou dýchacího ústrojí a částečně ledvinami močí.

trusted-source[7], [8]

Dávkování a aplikace

Dávky přípravku Ceraxon a trvání jeho aplikace závisí na závažnosti mozkových lézí v každém konkrétním případě.

Lék je podáván intramuskulárně - 0,5-1 ml dvakrát denně; maximální přípustná denní dávka je 20 ml. Léčba může trvat dva týdny až měsíc tři měsíce.

V akutních podmínkách může být přípravek Ceraxon podáván intravenózně - 40-60 cap / min.

Dávka perorálního roztoku se vypočte individuálně pro každého pacienta, maximální trvání perorálního příjmu přípravku Ceraxon je tři měsíce.

trusted-source[11], [12]

Používejte Tserakson během těhotenství

Vzhledem k tomu, použití během těhotenství a kojení léku bylo trochu studoval, jeho použití v léčbě těhotných a kojících žen je povoleno pouze v případě, že přebytek potenciální přínosy pro matku možná rizika pro normální vývoj plodu a zdraví dítěte.

Kontraindikace

Kontraindikace k použití přípravku Ceraxon jsou individuální přecitlivělost na citilkolin a přítomnost vagonických poruch spojených se zvýšeným tonusem parasympatického nervového systému.

trusted-source[9]

Vedlejší efekty Tserakson

Aplikace Tserakson lék může vyvolat nežádoucí účinky, jako jsou kožní alergie, bolesti hlavy, závratě, vyrážka, horečka, nevolnost, snížení krevního tlaku, bušení srdce, dušnost, halucinace vzhledu.

Není vyloučena možnost vzniku angioedému nebo anafylaktického šoku.

trusted-source[10]

Předávkovat

Předávkování tohoto léku není popsáno.

trusted-source[13]

Interakce s jinými léky

Je třeba mít na paměti, že současná aplikace Ceraxonu s antiparkinsonikou Levodopa zvyšuje jeho účinek.

Tserakson neslučitelné s antihypertenzivy a stimulanty CNS, která je přítomna ve složení meclofenoxate (Lucidril, Tsentroksin, Tserutil, Analuks, bordó, Meksazin a kol.)

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18]

Podmínky skladování

Ceraxon by měl být skladován při teplotě <25-27 ° C, na místě chráněném před světlem. 

trusted-source[19], [20], [21]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti léku je 36 měsíců.

trusted-source[22], [23]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Tserakson" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.