Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Umyjte si nos doma

Lékařský expert článku

Otorinolaryngolog, chirurg
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Jedním z nejpopulárnějších a nejúčinnějších způsobů ovlivnění zánětlivých procesů v nosohltanu je umytí nosu doma. Postup je velmi jednoduchý, ale velmi účinný v alergických stavech, výborná prevence akutních respiračních infekcí. Podle přívrženců jógy by mělo být mytí nosu prováděno denně. S tím můžete argumentovat, ale terapeutický účinek postupu již nevyžaduje další důkazy.

Indikace

Při umývání nosu doma pomůže tělu překonat nemoc? Postup je doporučen pro sinusitidu, čelní dutiny, etmoiditidu a patologické procesy u adenoidů. Umytí se také provádí za účelem zmírnění stavu při alergické rýmě.

Tekutina vstupuje přes anastomózy a propláchne hlen a hnis z maxilárních a čelních dutin, stejně jako z mříženého labyrintu. Lékaři doporučují tento postup pro sinusitidu, která ještě neprošla do zanedbaného chronického stavu.

Mycí technika

Postup je velmi jednoduchý a může být proveden ve stavu každého, mytí nevyžaduje zvláštní přípravu. Doma můžete nos umyt několika způsoby.

Metoda 1

Voda nebo prací kapalina by měla být při pokojové teplotě. Je nutné sbírat kapalinu v dlani. Potom se ohněte nad umyvadlem a nakreslete roztok s nosem. Poté by měla být vyplavena a vyfouknutá, uvolňující nasofaryngu ze zbývající tekutiny a hnisu.

Metoda 2

V současné době existuje mnoho různých strojů a kompresorů pro mytí nos, z nichž většina se používá v lékařských zařízeních. Zařízení pro mytí doma je také hodně. Zvláštní konev umýt nos, ve tvaru malého konvice, se prodávají v lékárnách. Jóga praktikující také mají podobné nádoby, které se nazývají neti-pot. Mohou to být kovové, keramické, plastové a dokonce i gumové. Všichni mají úzký nos nebo podlouhlý krk, který je vložen do nosní dírky. Pro tento účel, vhodné, a láhev nosní kapky, musí být díra širší, takže se roztok může protékat proud. Pokud je rýma doprovázeno bolest v krku nebo angína, druhý způsob mytí nejen nosohltan, ale také odstranit alespoň částečně povlak v krku a mandlích.

Hlava by měla být v této poloze ve vzpřímené poloze. Před zahájením postupu je třeba klystýr s měkkým hrotem naplnit kapalinou určenou k opláchnutí. Pak byste se měli ohýbat nad umyvadlem, otevřít ústa a vytáhnout jazyk. Jedna z nosních dříků injektuje nos hrušky, jejíž stlačením je dosažení, že roztok, který prochází nazofaryngu, začne vylévat z ústní dutiny.

Jet z klystýru by měl být mírný, aby se vyloučila možnost infekce pod tlakem v nosních dutinách nebo středním uchu. Pak přijde řada druhé nosní dírky. Proplachování by mělo být doplněno důkladným vyfukováním, aby se zbavila zbývající tekutiny a hlenu z nosohltanu. Toto oplachování usnadňuje dýchání po prvním postupu.

Metoda 3

Pro tzv. Nazální sprchu je třeba připravit hrnek Esmarchu hadicí, kohoutem a špičkou. Špička musí být speciálně tvarované, připomínající olivový, 2 cm s maximálním průměru 2 cm a o průměru v nejužší části v rozmezí od 1 cm. Hrnek Esmarch 0,5 s roztokem půl metru nad kontejnery jsou určeny pro tekoucí vodu. Jeřáb musí být nastaven tak, aby kompozice nemohla proudit rychleji než 5 minut. Špička se propadá do nosu.

Během postupu můžete dýchat skrz ústa. Řešení postupně spadne do jedné nosní dírky, umyje nosní přepážku a vylévá druhou nosní dírkou. Poté, co se tekutina nalije druhou nosní dírou stejným způsobem. Můžete vyfukovat nos po uplynutí půl hodiny po skončení procedury.

Metoda 4

Pokud jsou zanícené maxilární dutiny, doporučuje se pohybovat pohybem nosu. Tato metoda je vhodná pro pacienty, kteří neměli čas jít do chronické formy. Mnoho lidí zná tuto metodu nazývanou "cuckoo wash". Toto praní vylučuje jak nazofaryngu, tak dutiny z nahromaděného nadýchání a hlenu. Pokud se tato metoda používá současně s laserem, výsledky nebudou dlouho čekat. Ale takové ošetření je možné pouze v nemocnici. Experimenty používající toto zařízení pro mytí doma jsou obvykle neúčinné, protože po "kukačce" je třeba použít speciální sací zařízení pro obsah nosohltanu. Mechanismus jeho působení je jednoduchý: díky podtlaku je obsah sinusů nasáván do speciální kapacity zařízení. Je nepravděpodobné, že budeme schopni to udělat sami, zvláště pokud jde o postup pro dítě.

Může se zdát, že umývání nosu je velmi obtížné a nepříjemné. Ale ve skutečnosti se ukazuje, že tyto obavy byly neopodstatněné, a výsledek je okamžitě: mytí nos doma odstraní dopravní zácpy, usnadňují dýchání, zmírnit otok, odstranit z nosohltanu hlen, hnis, prach, bakterie a dezinfikuje nosohltan.

Řešení pro umývání nosu doma

Nose opláchněte mořskou solí. Mořská voda má velmi pozitivní vliv na stav nosní sliznice, může zastavit rozvoj mnoha nemocí, dokonce chronických. Je-li možné umýt s mořskou vodou, doporučuje se zastavit výběr všech tekutin, které se na ni vyplachují.

Mořská sůl se v lékárně snadno nachází a její cena je poměrně nízká. Ze soli je snadné vytvořit prostředek pro mytí nosu doma:

  • 1 lžička mořské soli míchat ve 400 ml vody. Voda je vzata vařená nebo rafinovaná teplo nevyhřívané;
  • 2 lžičky. Mořská sůl pro 200 ml vody. Kapalina s vysokou koncentrací soli bude vyhovovat pouze těm, kteří jsou nuceni dýchat prašný vzduch, protože vysychá nasofaryngeální sliznice;
  • 2 lžičky. Mořská sůl pro 1 litr vody. Taková kompozice je ideální pro opláchnutí hrdla, vyplavování nosohltanu sinusitidou.

U dítěte by měla být tekutina méně koncentrovaná: 2-3 gramy soli na 200 ml vody.

Mytí s fyziologickým roztokem. Pokud nemáte mořskou sůl po ruce, můžete si dát běžnou kuchyňskou sůl na mytí. Mohlo by to nahradit moře, zachovat si všechny výhody hydrochloridové terapie. Ideální koncentrace - 1 lžička. Sůl na 0,5 litru vody.

Pro praní je často používán směs soli a sodovky: ½ lžičky. Sůl a ½ lžičky. Soda na 200 g vody. Tato sloučenina má antibakteriální účinek a je určena k léčbě, takže není vhodná pro prevenci nebo hygienu.

Čtěte také: Vypláchněte nosem solí

Fizrashvor. Toto je zkrácený název izotonického řešení. Existuje několik typů fyziologického roztoku, z nichž nejznámější je roztok chloridu sodného v koncentraci 0,9%. Nosní roztok je nejbezpečnější lék, který nemá kontraindikace. Prodává se v lékárnách v hotové formě - ve speciálních lahvičkách, aerosolů a ampulích. Lékaři se domnívají, že umývání pomocí fyziologického roztoku může být prováděno pro léčebné účely a pro prevenci - ke zvládnutí obvyklého sušení nasofaryngeální sliznice. Lékaři souhlasili, že umývání nosu doma s fyziologickým roztokem je nejúčinnější, neškodná alternativa moderních drahých léků.

Kontraindikace

Zdánlivě neškodný a univerzální, tento postup stále není vždy zobrazen. V každém případě je možné promýt nos při nosní tkáně nebo silně oteklé nosní přepážky je výrazně zakřivený, v případě, že je benigní nebo maligní tumory v nosohltanu, pokud existuje možnost, zánětu středního ucha, nebo v případě, že je díra v ušního bubínku. V těchto případech je postup plný komplikací. Zvažte také riziko alergie na složky složení máchání.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.