^

Zdraví

A
A
A

Virové bradavice: příčiny, léčba

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 06.07.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Benigní novotvary ve formě malých zaoblených výrůstků s plochým povrchem, uzlíky na nohách nebo s ostrým hrotem, masové barvy, objevující se na kůži nebo sliznici, se v závislosti na vzhledu nazývají jinak, bradavice, papilomy, kondylomy. Každá taková formace je virová bradavice. A proces proliferace epitelu začíná infekcí papilomavirovou infekcí.

Epidemiologie

Statistiky ukazují, že virové bradavice lze nalézt na kůži každého třetího nebo čtvrtého zástupce světové populace bez ohledu na pohlaví a rasu. Klinické projevy HPV infekce jsou častější u dospělých (asi 30 %) než v dětství a dospívání (od 3 do 9 %). U dětí se vyskytují především vulgární bradavice, u dospělých anogenitální a celosvětově roste prevalence pohlavních genitálních bradavic.

Orální papilomatóza je poměrně častá. Jednotlivé velké formace jsou typické pro dospělé, ženy jsou k této patologii náchylnější (60% případů). Mnohočetné formace jsou charakteristické pro dětství a dospívání. V této kategorii populace je detekována pětina virových bradavic dutiny ústní, častěji u 7-12letých školáků a dívky trpí papilomatózou této lokalizace téměř dvakrát častěji než chlapci. [1]

Příčiny virové bradavice

Zkratka HPV je nyní známá pravděpodobně všem. To znamená lidský papilomavirus . Již bylo objeveno mnoho různých kmenů tohoto viru, asi dvě stě. Jsou klasifikovány do pěti rodů - α-, β-, γ-, μ- a η-papillomavirů a 27 druhů. Předpokládá se, že viry různých druhů se vyznačují určitou schopností infikovat specifické typy tkání, tzv. Tkáňovou specificitou. Například s výskytem vulgárních bradavic na ploskách nohou se nachází μ-papilomavirus-1, α-papilomavirus-2 nebo γ-papilomavirus-4. Poslední dva druhy jsou detekovány s odlišnou lokalizací běžných bradavic (hřbet rukou, nohou, obličej), navíc mohou být způsobeny HPV typy 26, 27, 29, 57. [2]Obvykle se však u lidí infikovaných papilomavirem nacházejí fragmenty DNA několika patogenů. [3]

Příčinou infekce je přímý kontakt kůže nebo sliznic zdravého člověka s virem infikovanými oblastmi infikovaného epitelu. Navíc k infekci dochází, když viriony vstoupí na poškozený povrch epitelu. Nemusí se jednat o rány či oděrky, stačí lehký zánět, podráždění, neznatelné mikrotrhlinky. Zavlečené viry se množí a projevují se nadměrnou proliferací epitelu v blízkosti místa zavlečení. Nemigrují celým tělem do vzdálených částí těla. Pokud se na různých místech objeví několik ložisek infekce, svědčí to spíše o samoinfekci, která je možná i při kontaktu zdravé a infikované oblasti u stejné osoby.

Mimo keratinocyty si virion zachovává svou životaschopnost po krátkou dobu, až tři hodiny, a poté na vlhkých ručníkech a prádle. Proto také není vyloučena domácí cesta infekce, ale to se stává velmi zřídka.

HPV jsou obecně velmi rozšířené a zdá se, že se s nimi často setkáváme, nicméně podle výzkumníků se v naprosté většině případů takových setkání (jmenují více než 90 %) tělo s infekcí samo vypořádá a my nemusíme dokonce vědět o infekci. Mnoho případů říká, že se někdy nečekaně objevily jednotlivé bradavice stejně náhle samy zmizí.

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory infekce a rozvoje onemocnění kromě poškozeného epitelu patří virová zátěž (počet virů, které pronikly do bazální vrstvy epitelu), frekvence a povaha kontaktů s přenašečem papilomaviru a imunitní stav nakažené osoby.

Patogeneze

Patogeneze morfologických změn v epitelu může vyvolat jakýkoli pokles obranyschopnosti těla, například nachlazení. Lidský papilomavirus je v těle dlouhou dobu (často roky), aniž by se jakkoli projevil, a aktivuje se, začíná se intenzivně množit, v případech snížení imunity hostitele. V infikované buňce může být virus v různých formách: extrachromozomální (epizomální) a integrovaný do DNA buňky (intrasomální). První možnost je považována za výhodnější.

Za příznivých podmínek pro replikaci viru v makroorganismu dochází pod jeho vlivem k hyperproliferaci keratinocytů a ke vzniku kožních výrůstků. V zásadě jde o tyto stavy: vysoká virová nálož (pravidelný kontakt s nosiči viru; vniknutí fyziologické tekutiny nebo kožních vloček hojně nasetých viriony do rány) a/nebo infekce osoby s oslabeným imunitním systémem. Ve druhém případě stačí zavedení jednotlivých virionů pro objevení se klinických příznaků na kůži ve formě virových bradavic. K replikaci viru dochází na úrovni bazální vrstvy integumentárního epitelu. [4]

V těchto případech se mohou poměrně rychle objevit klinické příznaky infekce - virové bradavice. Častěji jsou způsobeny α-papilomaviry typu 2, 27, 57; y-papilomavirus-4 a μ-papilomavirus-1. Mnohem méně často se u pacientů s virovými bradavicemi nacházejí α-papilomaviry typu 3, 7, 10, 28; y-papilomaviry typu 65, 88, 95; η-papilomavirus-41. [5]

Reakce imunitního systému na požití papilomavirů není dostatečně prozkoumána. Je známo, že v reakci na infikované pacienty se vytvářejí protilátky - imunoglobuliny třídy IgM a IgG, specifické pro virová onemocnění. Předpokládá se také, že rozsáhlejší patologický proces se vyvíjí u pacientů s nízkým imunitním stavem. [6]

Symptomy virové bradavice

Virové bradavice na rukou, prstech mají obvykle vzhled malých zaoblených vyvýšenin nad povrchem kůže s drsným a někdy suchým, popraskaným povrchem. Jsou nebolestivé, neliší se barvou od okolní kůže nebo jsou o něco tmavší než ona. Mohou se sloučit do poměrně velkých plaků. Často je na kůži patrná působivá mateřská bradavice, obklopená menšími dětskými bradavicemi. Ve většině případů takové příznaky naznačují, že máme co do činění s obyčejnými (jednoduchými, vulgárními) virovými bradavicemi. Charakteristickým, nikoli však povinným znakem je jejich symetrické uspořádání vzhledem k liniím kožního záhybu nebo extenzních záhybů. Říká se jim také „líbací“ bradavice.

Lokalizace kožních výrůstků je různorodá. Objevují se nejen na tenké pokožce rukou, ale také na nohou, obličeji, ale i na tlusté pokožce dlaní a chodidel. [7]

Virová bradavice na noze, chodidle se objeví, když viriony z infikovaného povrchu vstoupí do poškozené kůže. Na tenké kůži dolní končetiny vypadají úplně stejně jako na hřbetu rukou.

Pokud byla infikována silná kůže pokrývající chodidla nebo dlaně, objeví se virová plantární bradavice. Tyto útvary jsou bolestivé, protože snopce z nitkovitých papil prorůstají do kůže, ztvrdnou, vzhledem připomínají kukuřici. Často se objevují na místech, která jsou pod tlakem bot. Palmární-plantární bradavice nevystupují nad kůži, mají zrnitý suchý povrch pokrytý malými šupinami. Někdy je ve středu plantární bradavice viditelná černá tečka. Jedná se o trombotizovanou cévu, jejíž poškození může způsobit krvácení.

Pod nehtem nebo kolem nehtového lůžka se může vytvořit virová bradavice. Takové formace jsou charakteristické pro lidi, kteří mají ve zvyku kousat nehty. Ostny a popraskané prsty zvyšují riziko virových bradavic. Častěji jsou podle odborníků pozorovány subungvální výrůstky na rukou. Rostoucí formace vede k tomu, že nehet stoupá nad lůžko a odlupuje se z něj. [8]

Například tuberkulóza pod nehtem je s největší pravděpodobností virová bradavice, ale pokud dojde k otoku a hyperémii, pak je pravděpodobnější bakteriální infekce, která může být způsobena bodným poraněním nebo manikúrou.

V ústech se mohou objevit virové bradavice. Jde o nebolestivé barevné sliznice nebo bělavé měkké stopkaté léze (papilomy), které lze zjistit zrakem. V polovině známých případů se virové bradavice v dutině ústní nacházely na jazyku. Další oblíbenou lokalizací je palatina, méně často se papilomy nacházejí na vnitřním povrchu tváře, na dně úst nebo na dásních. Pokud náhodou kousnete do bradavice, krvácí.

Anogenitální virové bradavice (genitální bradavice) se objevují u lidí, kteří jsou sexuálně aktivní. Šíří se všemi druhy sexuálních kontaktů, jsou nebolestivé, často se vyskytují při vyšetření z jiného důvodu, protože jednotlivé útvary na těžko dostupných místech tam mohou zůstat dlouho nepovšimnuty.

Virové bradavice u dětí a dospívajících obvykle patří k vulgárním odrůdám. V tomto věku se často objevují na tenké kůži rukou, dochází k papilomatóze ústní dutiny, objevují se palmárně-plantární bradavice, útvary na obličeji. Někdy je jich opravdu hodně. Rodiče často spojují výskyt výrůstků s akutními respiračními virovými infekcemi, chřipkou, tonzilitidou přenesenými den předem, to znamená dočasným snížením imunity. Ve většině případů u dětí a mladých lidí virové bradavice zmizí stejně náhle, jako se objevily.

Komplikace a důsledky

Nejčastěji tyto výrůstky svědí a nedobrovolné škrábání může způsobit poškození a krvácení. Palmární a plantární výrůstky mohou způsobit nepohodlí a bolest. Vzdělávání pod nehtem - jeho exfoliace z jeho lůžka (onycholýza). Někdy, i když ve vzácných případech, když je bradavice poškozena, se připojí další infekce - mykóza nebo bakteriální.

Velké shluky genitálních bradavic mohou zablokovat porodní cesty ženy.

Také, zcela vzácně, s neustálým poškozením tvorby, je možná maligní degenerace keratinocytů. [9]

Diagnostika virové bradavice

Virová bradavice má dosti charakteristický vzhled a při lokalizaci na viditelných plochách se na základě anamnestických údajů a externího vyšetření udělá diagnostický závěr.

Pokud jsou detekovány atypické růsty, provádí se seškrabování, biopsie a analýzy biologického materiálu k potvrzení přítomnosti fragmentů DNA papilomaviru pomocí polymerázové řetězové reakce.

Přístrojová diagnostika se nepoužívá, kromě odlišení diagnózy (dermatoskopie), odběru biopsií z nepřístupných míst, např. Kolposkopie, nebo posouzení celkového stavu pacienta dle volby lékaře.

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika se provádí s dalšími onemocněními epidermis - syfilis, novotvary, smíšené kožní infekce, fibrózní polypy, hyperplastické změny způsobené chronickými somatickými onemocněními.

Kdo kontaktovat?

Léčba virové bradavice

Léky na infekci papilomavirem a bradavice by měl předepsat lékař po vyšetření pacienta a zjištění původu výrůstků na kůži. Bradavice byste neměli odstraňovat sami, protože v přítomnosti jakéhokoli novotvaru existuje možnost maligní degenerace. [10]

V současné době se dává přednost konzervativním metodám léčby virových bradavic.

Například při léčbě různých typů bradavic na tenké i tlusté kůži se využívá lokální léčba vtíráním mastí s antimitotickými, antivirovými, keratolytickými, žíravými složkami do útvarů. [11]

V závislosti na velikosti, umístění a počtu výrůstků, individuální citlivosti pacienta může lékař předepsat různé masti na virové bradavice.

Fluorouracilová mast 5% (krém). Jeho účinná látka fluorouracil je cytostatikum, které inhibuje enzymatickou aktivitu thymidylátsyntetázy, která katalyzuje proces buněčného dělení. Při aplikaci masti na bradavici je sekvence buněčné proliferace v růstu narušena blokováním syntézy virové DNA. Aktivní metabolity se hromadí v tkáních bradavice, blokují buněčné dělení ve výrůstcích, v důsledku čehož mizí. Nástroj také účinně zabraňuje výskytu relapsů a malignit.

Droga je velmi toxická, takže i při místní aplikaci musíte přísně dodržovat lékařské předpisy. Je přísně kontraindikován u těhotných a kojících žen. I vnější použití může způsobit slabost, závratě, dyspeptické poruchy, nechutenství a srdeční poruchy. Plešatost z lokálního krátkodobého používání krému je nepravděpodobná, ale místo aplikace je třeba chránit před slunečním zářením. Droga je lék na předpis.

U virových bradavic se krém nanáší špachtlí (vatovou tyčinkou) v tenké vrstvě přímo na novotvar před spaním každý den po dobu sedmi dnů. Podle jiného šetrnějšího schématu lze mast aplikovat jednou týdně po dobu deseti týdnů. V každém případě musíte pravidelně čistit odumřelé částice bradavice.

Pro léčbu genitálních bradavic genitální nebo anální lokalizace se mast aplikuje přímo na výrůstky nebo se tampony namočené v masti aplikují intravaginálně.

Kolhamin mast 0,5%. Jeho hlavní protinádorovou složkou je kolchamin, alkaloid rostlinného původu. Má cytostatickou aktivitu. Složení masti také zahrnuje thymol, antiseptikum a konzervační látku, stejně jako synthomycin, složku se širokospektrální antibakteriální aktivitou. Kontraindikace a opatření při použití masti jsou podobné jako u předchozího. Kolhamin mast se nedoporučuje aplikovat na sliznice, obsahuje také ethylalkohol.

Mast se aplikuje po dobu 7-10 dní na kožní výrůstky špachtlí jednou denně, překryje se gázou a přelepí náplastí. Obvazy se provádějí denně, přičemž se odstraňují nekrotické částice bradavice.

Při použití mastí s antimitotickým účinkem se doporučuje pravidelně sledovat složení krve, protože mohou způsobit leukopenii.

Mast Viferon. Tento lék je stimulantem lokální imunity, inhibuje transkripci virové DNA a díky tomuto působení zabraňuje reprodukci virů a pomáhá tělu vyrovnat se s bradavicemi jakékoli lokalizace. Tokoferolacetát, který je součástí masti, díky schopnosti stabilizovat buněčné membrány a vázat volné radikály, občas zvyšuje účinnost interferonu.

Masť se ošetřuje postiženou kůží a sliznicemi každých 12 hodin, to znamená dvakrát denně. Vhodné pro dlouhodobé užívání. Mast se nanáší špachtlí v tenké vrstvě, nechá se vsáknout a zaschnout. Zbylou mast není nutné odstraňovat.

Oxolinová mast 0,25% má také antivirovou aktivitu, má jemný účinek, což umožňuje její použití na bradavice jakékoli lokalizace, dokonce i na jemnou pokožku obličeje a sliznic. Jeho účinnost je však zpochybňována mnoha odborníky. Mast se nanáší na výrůstky a kůži kolem nich dvakrát až třikrát denně. Proces léčby je dlouhý - od dvou týdnů do dvou měsíců.

Tyto antivirové masti nemají prakticky žádné kontraindikace, kromě přecitlivělosti. Reakce se obvykle omezují na pocit pálení v místě aplikace. Předpokládá se, že je mohou používat těhotné ženy a děti jakéhokoli věku.

Salicylová mast: pro jemnější pokožku - 2%, pro drsnější (na chodidlech) - 5%. Nástroj funguje díky keratolytickým (exfoliačním) vlastnostem kyseliny salicylové. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám a dětem do dvanácti let. Mast může způsobit popáleniny, proto ji používejte opatrně.

Odstranění bradavic se provádí následovně. Končetina, na které jsou bradavice, se napařuje v horké lázni. To platí zejména pro palmárno-plantární zanedbané výrůstky nebo velké suché bradavice. Osušte a naneste špachtlí malou vrstvu salicylové masti. Malé útvary na tenké pokožce se jednoduše potírají mastí bez napařování.

Přiložte gázový obvaz. Zhruba po 12 hodinách se obvaz sejme a vrchní odlupovaná vrstva bradavice se jemně sloupne, poté se opět nanese mast a na dalších 12 hodin se překryje obvazem (možno pod náplastí).

Proces odstraňování bradavic, zejména velkých, je poměrně dlouhý, asi měsíc, a vyžaduje každodenní úsilí.

Pro urychlení procesu můžete kombinovat použití 5% salicylové masti s tebrofenem (3%). Léčebný režim je stejný, jen se na bradavici nejprve aplikuje exfoliační salicylová mast, poté po cca čtvrthodině čekání nahoru - tebrofen, který má antivirovou aktivitu. Používá se samostatně k odstranění virových bradavic u dětí.

Tretinoinový krém 0,05% na bázi retinoidů se používá k odstranění bradavic na obličeji. Před ošetřením je oblast pokožky s bradavicemi důkladně omyta mýdlem a vodou, dobře vysušena a poté je na každou bradavici aplikován hrášek krému. Procedura se provádí denně před spaním. Při pobytu venku chraňte ošetřenou pokožku před přímým slunečním zářením. Obecně platí, že toto opatření by mělo být vždy dodržováno, i když není uvedeno v návodu.

K odstranění virových bradavic se používají nejen masti, ale také roztoky žíravých látek: solcoderm (trihydrát dusičné, octové, šťavelové, mléčné a mědi), betadin (obsahuje jód), kyselina trichloroctová, verrukacid. Zmrazovací roztok kryofarmy. Destruktivní účinek roztoků je účinnější, při neopatrném použití jsou však pravděpodobnější také popáleniny a jizvy.

K léčbě bradavic existují náplasti a tužky, používá se fonoforéza s interferonem.

V lékařské instituci se injekce bleomycin sulfátu používají k léčbě velkých bradavic. Jedná se o lék s výraznou cytostatickou aktivitou. Injekce se provádějí přímo do bradavice. Často stačí jedna procedura, někdy je nutné provést několik injekcí v intervalu tří až čtyř týdnů. Cytostatika jsou velmi toxická léčiva, i jejich lokální použití může vést k řadě komplikací. Proto je třeba možnost této léčby, jejíž účinnost je vysoká (odhadem 92 %), konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Při léčbě virových bradavic se také používají systémové prostředky, které zvyšují imunitu těla, například vitamin-minerální komplexy, Immunal, Echinacea-Ratiopharm, Immunoplus.

Alternativní léčba

Virové bradavice vždy způsobovaly fyzické a morální nepohodlí u lidí. Proto existuje mnoho alternativních způsobů, jak je odstranit. Názory na jejich účinnost se velmi různí, nicméně mnohé se výrůstků zbaví velmi rychle.

Většinou se používá bylinná léčba. Je pravda, že je třeba poznamenat, že mravenci, kteří mohou odstranit bradavice, jsou jedovatí. Léčba by proto měla být prováděna pod dohledem fytoterapeuta a měla by být dodržována všechna doporučená opatření.

Snad nejznámějším a nejjednodušším prostředkem k odstranění bradavic je čerstvá šťáva z celandinu. V létě musíte vybrat větev rostliny, na řezu vyteče jasná tekutina. Ona bradavici maže. Takové ošetření by mělo být prováděno denně, je však možné pouze v létě a na místech přímého přístupu k rostlině, například v zemi nebo na venkově.

Z vlaštovičníku můžete vylisovat šťávu a zředit ji malým množstvím alkoholu jako konzervantu. Tento roztok může také promastit výrůstky na kůži.

Jablečný ocet a běžný ocet jsou nejen exfoliační, ale také virucidní.

Ještě účinnější je octová esence. Může vypálit bradavici v jedné aplikaci, ale měli byste být velmi opatrní. Kůži kolem vás je třeba namazat vazelínou a esenci kápnout přísně na novotvar. Zbělá, povolí, pak se stáhne, ztmavne a spadne.

Mnozí tvrdí, že když bradavici zalepíte obyčejnou lepicí náplastí, pak také zmizí.

V alternativní medicíně se tato mast používá k boji proti bradavicím: dvě části zelených vlašských ořechů, jemně rozdrcených, se potírají jedním dílem petroleje. Měsíc louhujte, vzniklou tekutinu vymačkejte. Pravidelně maže bradavice alespoň dvakrát denně. Asi do týdne by měly být pryč.

Provádějí se také každodenní aplikace česnekové kaše, která se před spaním aplikuje na výrůstky pod obvazem.

K posílení imunitního systému navíc přispěje užívání zeleniny a ovoce, čerstvě vymačkané šťávy z nich, vitamínové čaje ze šípků, listů a výhonků malin a rybízu, citrusových plodů, naklíčené pohanky, pšenice a dalších obilovin a bradavice eliminovat sami sebe.

Alternativní léčba pomohla mnoha lidem zbavit se kožních výrůstků, ale než se uchýlíte k takové léčbě, musíte se ujistit, že máte virovou bradavici a ne maligní novotvar.

Homeopatie

Tvrdé palmoplantární bradavice, suché a keratinizované, vyžadují jmenování sulfidu antimonitého (Antimonium crudum). Tento lék lze předepsat i pro výrůstky jiné lokalizace - v nosohltanu, anogenitální zóně.

S papilomatózou úst a hrdla je předepsán dusičnan stříbrný (Argentum nitricum); anální bradavice -
Konopí (Cannabis), kozácký jalovec (Sabina); genitálie: muži - častěji Lycopodium, Červený sirník rtuťnatý (Cinnabaris), ženy - kozák jalovec (Sabina), Nosoda kapavková (Medorrhinum).

U plochých mladistvých bradavic je indikován vlaštovičník (Chelidonium), lilek (Dulcamara), železo (Ferrum metallicum), mokvající a svědící -
Kyselina dusičná (Nitricum acidum), thuja (Thuja).

Při léčbě virových bradavic se používá mnoho léků, správné jmenování by měl provést lékař, který vezme v úvahu nejen jejich typ a lokalizaci, ale mnoho dalších příznaků a charakteristik pacienta a také určí požadované dávkování. Pak bude léčba úspěšná a rychlá.

Odstranění virových bradavic

Nejúčinnější a nejrychlejší metodou je destruktivní terapie. K chirurgickému odstranění virových bradavic skalpelem se obvykle přistupuje pouze v případech atypických útvarů vyžadujících histologické vyšetření. [12]

Pokud je původ nahromadění nepochybný, doporučují se radikální metody eliminace novotvarů, které nesouvisejí s chirurgickými zákroky.

Elektrokoagulace - odstranění bradavic jehlovou elektrodou vystavením vysokofrekvenčním proudům, jednoduše - kauterizace. Umožňuje odstranit několik nepříliš velkých výrůstků v jednom sezení. Délka procedury je 15-20 minut. V místě odstraněných bradavic zůstávají suché krusty, které odpadnou druhý nebo třetí den po zákroku. Je považována za spíše šetrnou metodu, nanáší se na obličej a jakákoliv jiná dostupná místa.

Kryodestrukce (zmrazení kapalným dusíkem) - kryosonda s tryskou požadovaného průměru je pevně přitlačena k novotvaru po dobu jedné až pěti minut. V případě potřeby, např. Velkého růstu, se odstranění virové bradavice tekutým dusíkem opakuje týden nebo deset dní po předchozím zákroku. [13], [14]

Modernějšími metodami je odstranění virových bradavic laserem, tedy jejich odpařování po vrstvách. Doba zákroku, stejně jako v jiných případech, závisí na velikosti a počtu bradavic. Během jednoho sezení se můžete zbavit všech formací.

Další moderní metodou je radiochirurgická destrukce pomocí vysoce výkonných elektromagnetických vln, které způsobují destrukci tkáně v místě kontaktu s elektrodou radionožového nože. [15]

Poslední dvě metody mohou vést k tvorbě jizev v místech, kde se odstraňují velké bradavice.

Po odstranění je pacientovi předepsán průběh antivirových léků, aby se zabránilo opakování onemocnění.

Žádná metoda nezaručuje, že se bradavice znovu neobjeví. Za prvé se můžete nakazit znovu a za druhé by mohly být infikovány navenek zdravé okolní tkáně.

Prevence

Nejlepší prevencí HPV infekce je posílení imunitního systému, pak i když se bradavice objeví, budou jediné a po nějaké době samy zmizí.

Zdravý životní styl, správná výživa, dodržování známých sanitárních a hygienických norem – jiná prevence dnes neexistuje.

Předpověď

Naše imunita si ve většině případů s lidským papilomavirem poradí sama.

Pokud bradavice nemizí a jejich počet se zvyšuje, pak je třeba s tímto problémem navštívit lékaře. I když moderní medicína nezaručuje úplné vymýcení viru, disponuje rozsáhlým arzenálem prostředků, jak poskytnout pomoc v případech infekce.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.