^

Zdraví

Zubař-terapeut

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zubní terapeut je lékařskou specializací v oboru stomatologie, která zahrnuje lékařské akce zaměřené na léčbu zubních onemocnění.

Tyto nemoci jsou považovány za nejčastější nemoci člověka: trpí více než 90% populace naší planety. Léčba zubů a pomáhá jim udržet zdravé je úkolem každého zubaře.

trusted-source[1], [2]

Kdo je zubař-terapeut?

Zubní terapeut je známý zubař, kterému většina lidí jít s velkou neochotou. Dnes však díky moderním technikám, technickým inovacím a metodám anestezie stává moderní stomatologie prakticky bezbolestná.

Pro většinu léčebných postupů používá zubař-terapeut různé typy anestezie, moderní materiály se používají k vyplňování zubů. A rozsáhlé znalosti v oboru zubní anatomie, farmakologie a hygieny umožňují zubním lékařům předcházet zubním onemocněním a úspěšně se vyrovnat s jejich komplikacemi. Hlavním úkolem je včasné volání kvalifikovaných odborníků.

Kdy mám jít na zubního terapeuta?

Pro zubaře-terapeuta bez dlouhého uvážení je třeba se obrátit, když u vás:

 • barva zubní skloviny se změnila;
 • Na zubech se objevovaly bělavé a žluté skvrny nebo pásy, stejně jako oblasti s ztmavnutím skloviny;
 • existují krátkodobé bolestivé pocity s použitím kyselých, sladkých nebo studených potravin a nápojů;
 • v konkrétním zubě se neobjevuje žádná bolestivá bolest, která se stává silnějším s mírným poklepáním na zub nebo tlakem na něj;
 • existují dutiny v zubu (často s změkčováním významného množství dentinu) a trpí dlouhodobými bolestmi - spontánními nebo jakýmikoli podněty;
 • na dásně, na ústní sliznici nebo na jazyku dochází k otokům, zarudnutí, bolestivému napnutí nebo ulceraci.

Jsou to základní, ale ne všechny příznaky, které slouží jako signál, kdy kontaktovat zubního terapeuta.

Jaké testy mám vzít, když zavolám zubního terapeuta?

Co se týče testů, které se mají předat při zřizování zubního terapeuta, samotní zubní lékaři reagují různými způsoby. Mnozí říkají, že je nezbytné provést obecný krevní test, testy na leukocyty, ESR. Ale - především - krevní test na hepatitidu C a B, HIV a syfilis. A toto je nezbytná preventivní opatření, která pomůže chránit zubní postupy co nejvíce. Koneckonců není nikoho tajemstvím, že při léčbě zubů dnes existuje skutečná hrozba zachycení hepatitidy ... A výsledky předem testovaných testů pomohou pacientovi dokázat fakt infekce.

Ale klinické analýzy se obvykle provádějí, nikoliv před ošetřením zubů, ale před komplexní protetikou, zejména pomocí zubních implantátů.

Nicméně, zubař-terapeut bude jistě předepisovat bakteriologické analýzy (bakterioskopie) s onemocněními ústní sliznice nebo krevní test na destičky s těžkými krvácejícími dásněmi.

Jaké metody diagnózy používá zubař-terapeut?

Stejně jako každý jiný lékař, zubař-terapeut nemůže diagnostikovat bez vyšetření pacienta, to znamená vizuální kontrolu jeho ústní dutiny.

Povaha patologie a stupeň její závažnosti závisí na tom, jaké diagnostické metody používá zubař-terapeut pro výběr správného způsobu léčby. A potvrdit předběžnou diagnózu a léčbu potřebnou k objasnění stavu kořenového kanálu, alveol a hloubky poškození zubních tkání. Pro tento účel je povinné rentgenové vyšetření.

Normální zubní rentgen (intraorální u ostření nebo míření) umožňuje současně získat obraz maximálně tři nebo čtyři zuby a zkoumat stav svých tvrdých tkání, kořenových kanálků a čelistních tkání obklopujících zuby. Získejte panoramatický obraz obou čelistí najednou, umožňující přehled rentgenových snímků zubů - ortopantomografie.

Pro diagnostiku lze také použít:

 • luminiscenční diagnostika (pro určení stavu tvrdých zubních tkání);
 • Elektroodontodiagnosti (určení stupně citlivosti buničiny a jejího poškození);
 • tepelné testování (určení stupně citlivosti nervu);
 • zubní lékařství (vyšetření ústní sliznice pomocí optických přístrojů, zvýšení obrazu).

Na základě analýzy výsledků všech diagnostických postupů postupuje zubní terapeut k léčbě.

Co dělá zubař terapeut?

Seznam toho, co zubař terapeut zahrnuje poměrně širokou škálu speciálních léčebných postupů, které eliminují zuby pacienta z onemocnění, jako kaz (mezi všemi dostupnými lidskými nemocemi - nejběžnější), pulpitidy, parodontu et al.

Zubní terapeut provádí:

 • diagnostika zubních onemocnění;
 • anestezie procesu léčby;
 • odstranění patologických tkání zubu;
 • mechanické a antiseptické ošetření karious dutiny;
 • uzavření dutiny těsněním.

Nejdůležitější součástí práce zubního lékaře je endodontika - léčba dentálních (kořenových) kanálů, která se provádí v případech hlubokého pronikání zubního kazu. Kořenový kanál, kterým dochází k výživě a inervaci zubu, musí být vyčištěn, vhodně zpracován a utěsněn. A jen správné zacházení s dentálními kanály umožňuje zachránit zub.

Jaké onemocnění ošetřuje zubař-terapeut?

Věnujte pozornost tomu, jaké nemoci ošetřuje zubař-terapeut:

 • kazu;
 • stomatitida (poškození ústní sliznice);
 • alveolitida (infekce a zánět dentální díry);
 • halitóza (špatná vůně z úst);
 • klinové defekty zubů (léze z tvrdého zubního tkáně v cervikální oblasti, které nejsou spojené s kazem);
 • pulpitida (zánět buničiny zubu);
 • periodontitida (absces u špičky kořene zubu - v periodontální tkáni);
 • hyperesthesia zubů (akutní citlivost dentálních tkání na dráždivé látky - mechanická, chemická nebo teplota);
 • fluoróza (poškození zubní skloviny s nadbytkem fluoridu v těle);
 • usazeniny na povrchu zubů (zubní kámen);
 • bruxismus (skřípání zubů s nedobrovolným kontrakcí čelistí);
 • glossitis (zánět slizničního jazyka).

Je třeba poznamenat, že obecně existuje samostatný léčebný směr stomatologie - parodontologie, který se zaměřuje na zánětlivých onemocnění dásní (nachlazení, hypertrofické a ulcerózní gingivitida), jakož i patologických stavů tkání obklopujících zub - onemocnění parodontu a paradentózy. Léčba těchto zubních onemocnění se nyní neúčastní zubního terapeuta a speciálního lékaře - parodontistu.

Tipy zubního terapeuta

Nejoblíbenější poradenství zubního terapeuta se týká takové důležité otázky, jako je správná péče o zuby. A tady je velkou důležitostí, jaký druh těstovin si člověk zuby vyčistí.

Všechny stávající zubní pasty - v závislosti na problémech, které jsou řešeny - jsou rozděleny do tří typů: hygienická, terapeutická a léčebně preventivní. Je zřejmé, že hygienická pasta, která má čisticí a deodorizační vlastnosti, je vhodná pro péči o naprosto zdravé zuby (což se, bohužel, neděje tak často).

Léčebné a léčebné a preventivní pasty mohou přispívat k prevenci vzniku kazu, ke kterému přidávají fluorid a jeho sloučeniny (fluoridy).

Léčebné profylaktické zubní pasty mohou snižovat krvácející žvýkačky a zmírnit jejich zánět. V rámci těchto past představit různé léčivých rostlin výtažky, enzymy, propolis a další., A takové pasty často používané k zánětu dásní a paradentóze, a pro prevenci těchto chorob.

Chcete-li omezit tvorbu zubního kamene, musíte použít zubní pasty, které obsahují pyrofosfáty nebo sloučeniny zinku. A ke snížení citlivosti zubní skloviny existují pasty obsahující dusičnan draselný, citrát draselný nebo chlorid strontnatý.

Pravidelná péče o zuby, výběr správných produktů zubní hygieny a pozorný postoj k stavu ústní dutiny pomůže zajistit, aby zubař-terapeut nepotřeboval co nejdéle.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.