^
A
A
A

Vědci řekli o nebezpečích plastu pro zdraví

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 30.05.2018
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

11 August 2017, 09:00

Specialisté z Austrálie nalezli vztah mezi složením plastu a vývojem některých chronických patologií.

Neexistuje ani jedna osoba, která by se v životě nenacházely plasty - protože nás obklopuje téměř všude. Okna, nábytek, plastové nádobí, plastové hračky a předměty pro domácnost - to vše se denně zabýváme.

Skutečnost, že plast uvolňuje chemikálie, je známa již dlouhou dobu. Nicméně už dlouho nikdo nemůže dokázat, jak uvolňování těchto chemických látek ovlivňuje naše zdraví. Vědci dnes říkají: za účelem snížení míry ohrožení zdraví je lepší vyměnit plastové výrobky dřevěnými, kovovými nebo keramickými.

V posledních letech lékaři hojně diskutují o potenciálním nebezpečí ftalátů - ve většině zemí světa jsou tyto látky již nahrazeny jinými méně škodlivými složkami. Celková poptávka po produktech s obsahem ftalátu ve světě se však prakticky nezmenšuje.

Co jsou tak nebezpečné ftaláty? Vědci se pokusili odpovědět na tuto otázku.

Zástupci Adelaideské univerzity a Jižní australského institutu lékařství a výzkumu podrobně zkoumali vliv ftalátů na zdraví 1500 dospělých mužských dobrovolníků.

Průměrný věk účastníků experimentu byl 35 let - v tomto věku je člověk schopen akumulovat maximálně škodlivé chemické sloučeniny. Během předchozích pokusů bylo zjištěno, že příjem polotovarů a produktů v obalech, stejně jako sladká soda vede k akumulaci ftalátů v těle.

"Porovnávali jsme hladinu ftalátů v krvi s ukazateli celkového výskytu účastníků. Bylo zjištěno, že tyto chemické složky zvyšují riziko vzniku ischémie myokardu, hypertenze a diabetu typu 2, "uvedla vedoucí studie Dr. Zumin Shi.

Výsledky studie byly spolehlivé, protože zohledňovaly specifické rysy způsobu života účastníků a určité sociální faktory.

Dokonce i u lidí, kteří trpěli nadměrnou tělesnou hmotností - a to bylo 82% - hlavními rizikovými faktory byly všechny stejné ftaláty.

"Dříve jsme provedli výzkum vlivů ftalátů na zdraví dětí a starších osob. Nyní jsme analyzovali vztah mezi složením plastu a zdravotním stavem silných 35 letých mužů, "řekl profesor Shi.

Nyní se vědci snaží pochopit, jak mohou chemické složky současně vést k vývoji několika patologií. Pravděpodobně plast ovlivňuje práci endokrinních žláz. Nicméně je třeba poznamenat, že na pozadí zvýšené hladiny ftalátů byly markery chronické zánětlivé reakce pozorovány u vyšetřovaných subjektů.

Téměř před 15 lety vědci prokázali, že monokomponenty ftalátů aktivují produkci interleukinů, které podporují zánětlivý proces. Pokud ftaláty skutečně vedou ke vzniku zánětlivých změn v nádobách, pak jsou všechna spojení řetězu spojena.

Možná už je čas, aby lidstvo muselo vážně přemýšlet o tom, co ho obklopuje a co musí jíst.

trusted-source[1]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.