Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nouzová antikoncepce

Lékařský expert článku

Internistické infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.04.2020

Nouzové antikoncepce - antikoncepční metoda po nechráněném pohlavním styku, když budete potřebovat okamžitou ochranu před nechtěným těhotenstvím Po neformálním pohlavního styku, při přetržení kondomu, znásilnění, atd.

V těchto a podobných případech lze považovat nouzovou antikoncepci za skutečnou alternativu potratů. Nicméně to nemůže být považováno za pravidelnou metodu prevence neplánovaného těhotenství. Další názvy pro nouzovou antikoncepci jsou postkoitální nebo nouzová antikoncepce.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Mechanismus účinku nouzové antikoncepce

Mechanismus účinku nouzové antikoncepce je potlačit nebo zpomalit ovulaci, zhoršení hnojení, transport vajíčka a implantaci blastocysty. Jak víte, jejich implantace do sliznice dělohy začíná přibližně 5 dní po oplodnění a končí týden po jejím ukončení. Účinek je možný při použití nouzové antikoncepce během prvních 24 až 72 hodin po nechráněném sexuálním styku.

V současné době pro nouzovou antikoncepci používejte:

  • COC;
  • progestogeny;
  • IUD (měděné).

Metoda Yuzpe

Metodou nouzové antikoncepce s COC je metoda Yusepe, která byla vyvinuta v Yuzpe a Lansi v roce 1977. Skládá se z dvojnásobného příjmu 100 μg EE a 0,5 mg levonorgestrelu.

Režim příjmu

První dávka se podává v rámci 72 hodin po nechráněném pohlavním styku, druhý - po 12 hodinách pro pohotovostní kontracepci lze použít prakticky ve všech moderních COC Vhodné dávky: 8. COC tablety s nízkou dávkou (obsahující 30 až 35 ug EE) přijatých do 2 dávek s 12hodinovým intervalem nebo 4 tabletami s vysokou dávkou COC (obsahující 50 μg EE), užívaný také ve dvou dávkách s 12hodinovým intervalem.

Kontraindikace k použití je těhotenství, jakož i stavy, ve kterých kontraindikace estrogeny (tromboembolismu, závažné onemocnění jater, krvácení z neznámé etiologie, rakoviny prsu a endometria).

Mezi hlavní nežádoucí účinky patří nevolnost (51%), zvracení (19%), mastalgie, krvácení.

Naléhavá antikoncepce s progestogeny

Jako progestogenní nouzová antikoncepce se používá lék obsahující postinok obsahující 0,75 mg levonorgestrelu a úniky obsahující 1,5 mg levonorgestrelu v 1 tabletě.

Režim příjmu

Užívají se dvě tablety po podání tablety: první tableta se užívá do 48 hodin po nechráněném pohlavním styku, druhá po 12 hodinách, a to po podání jedné tablety nejpozději 72 hodin po nechráněném sexuálním styku.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Naléhavá antikoncepce s měděnými IUD

Za tímto účelem se intravenózní injekce injektuje do dělohy po 5 dnech po nechráněném pohlavním styku. Tato metoda není zobrazeno na nulipar, a pacienti s vysokým rizikem zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů, zvláště infekcí, pohlavně přenosných nemocí, zvýšené riziko, že vzniká v přítomnosti velkého počtu sexuálních partnerů a příležitostný sex. Účinnost této metody je 1 těhotenství na 5000 případů použití.

Přes vysokou antikoncepční účinnost nouzové antikoncepce nelze tuto metodu používat neustále - lze ji použít pouze v nouzových případech.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19]


Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Nouzová antikoncepce" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.