^

Snadno asimilované sacharidy

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Snadno asimilované sacharidy jsou organické látky, které působí jako zdroj energie pro tělo. Zvažte vlastnosti a úlohu sacharidů ve výživě, hlavní produkty bohaté na tyto látky, stejně jako dietu s omezeným množstvím.

Sacharidy jsou velká skupina organických sloučenin, které jsou rozděleny na jednoduché (snadno asimilované) a složité. Všechny se liší strukturou, nutriční hodnotou a rychlostí zpracování v těle. Jídlo se skládá z různých látek, které tělo potřebuje pro normální fungování. Sacharidy jsou hlavním zdrojem živin, ze kterého pochází cukr a produkty rostlinného původu.

Tyto látky jsou potřebné k tomu, aby tělu poskytly energii. Jejich norma závisí na fyzické aktivitě a údržbě energetických zdrojů. Nevyčerpané sacharidy jsou přeměněny na zásoby tuků, potlačují střevní mikroflóru a vedou ke zvýšení obsahu cholesterolu v krvi. Zvažte hlavní typy sacharidů a jejich význam pro tělo.

 1. Jednoduché, tj. Lehce asimilované sacharidy se účastní reakcí, které se vyskytují v těle. Do této kategorie látek patří: fruktóza, galaktóza, glukóza.
  • Glukóza je nejznámější sacharid zapojený do metabolismu. To je tato organická hmota, která poskytuje většinu energetických potřeb těla. Jeho nedostatek vede k podrážděnosti, únavě, špatné pracovní schopnosti, nevolnosti a dokonce ke ztrátě vědomí. Ve velkém množství na ovoci: třešně, maliny, meloun, jahody a nějaká zelenina.
  • Fruktóza - na rozdíl od glukózy, nepotřebuje inzulinovou podporu pro vstup do těla z krevních buněk. Při vstupu do jater se část látky přemění na glukózu. Obsahuje třešeň, meloun, jablka, rybíz. Zdrojem fruktózy je med.
  • Galaktóza a laktóza - galaktosa se v potravě neobjevují v čisté formě. Při interakci s glukózou vytváří laktózu a disacharid. Tyto látky vstupují do těla mlékem, sýrem, kefirem a jinými mléčnými výrobky. V žaludku je laktóza rozdělena na galaktózu a glukózu, ale po vstupu galaktózy do krve se v játrech stává glukóza.
 2. Komplexní nebo pomalé sacharidy - po vstupu do těla jsou rozděleny na jednoduché a teprve poté jsou tráveny. Mezi tyto látky patří disacharidy: maltóza, laktóza, sacharóza a polysacharidy: škrob, pektiny, vláknina, glykogen. Dietici správně považují pouze polysacharidy za složité sacharidy, jelikož se skládají ze stovek látek, které jsou tělem pomalu rozkládány a plně absorbovány.
  • Sacharóza je disacharid obsahující fruktózu a glukózu. Po vstupu do gastrointestinálního traktu se rozdělí do výchozích látek, které rychle vstoupí do krve. Potraviny bohaté na sacharózu obsahují prázdné kalorie. Používá je jako potraviny, tělo přijímá spoustu energie, nadbytek je uložen ve formě tukových ložisek. Organická hmota se nachází v mandarinkách, řepě, broskvích, cukrovcích, různých nápojích, koláčích a jiných potravinách, které obsahují spoustu cukru.
  • Vlákna a pektiny jsou složité uhlohydráty, které se v těle prakticky nehaří. Tyto látky stimulují trávení, odstraňují toxiny a škodlivé látky z těla, podporují vývoj užitečných mikroorganismů a bakterií ve střevě. Obsahuje v potravinách z celozrnné, otruby, zeleniny a ovoce.
  • Škrob je složitý a dobře stravitelný sacharid, odštěpitelný na glukózu. Obsahuje mouka, obiloviny a brambory. Většina škrobu je obsažena v fazolech.
  • Glykogen - látka živočišného původu, se nachází v mase a játrech.

Snadno asimilované sacharidy mají jednoduchou strukturu, která usnadňuje jejich rychlou asimilaci tělem. Jediný plus těchto látek v rychlém saturaci těla energií. Nadměrná spotřeba pečiva, sladkostí, koláčů, sódy v kombinaci s mírnou fyzickou námahou vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi, která může prudce klesnout a způsobit pocit hladu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Které potraviny obsahují snadno stravitelné sacharidy?

Které potraviny obsahují snadno asimilované sacharidy a jak ovlivňují tělo? Přebytek těchto organických látek vede k obezitě a způsobuje tukovou hepatózu. Bohatá v jejich produktech má vysoký glykemický index a přispívá k produkci inzulínu, což způsobuje, že tělo ukládá tuky. To platí především pro játra, jelikož pankreas trpí inzulinem do jater, kde je jeho obsah mnohem vyšší než u jiných orgánů. Mastná hepatóza je asymptomatická, ale zvyšuje riziko hepatitidy a selhání jater.

Zvažte výrobky, které obsahují lehce asimilované uhlohydráty:

 • Produkty obsahující cukr: koláče, koláče, med, džemy a další.
 • Rafinované nebo zpracované sacharidy: produkty z bílé mouky, koláče, buchty.
 • Náhrady cukru.
 • Ovocný cukr - produkty, které obsahují fruktózu: džusy bez cukru, džem bez cukru a další.

Rychlé sacharidy nemají pro tělo žádnou užitečnou hodnotu a jsou dokonce nebezpečné. Výsledky pravidelného používání těchto látek nejsou okamžitě viditelné, mnoho z nich nevěnuje pozornost jejich přítomnosti ve výrobku. Velmi často je obsah kalorií těchto potravin zanedbatelný ve srovnání s jejich škodlivým vedlejším účinkem.

Nebezpečí pravidelné konzumace potravin s vysokým obsahem rychle sacharidů:

 • Endokrinní systém

Negativně ovlivňují funkci pankreatu a nadledvin. Cukr způsobuje prudký nárůst energie, což vede k únavě a opotřebení endokrinního systému.

 • Změna kyselosti střeva

Specifická kyselost trávicího systému udržuje rovnováhu mezi prospěšnými mikroorganismy a houbami. Pokud se hladina acidobázického média snižuje, vede k růstu hub, oslabení imunitního systému, kandidóze a dalším problémům.

 • Vyprázdněte kalorie

Prakticky nenoste v těle živin. Tyto potraviny obsahují mnoho prázdných kalorií, které se změní na tukovou tkáň.

 • Zvýšený inzulin

Vzhledem k příjmu cukru v těle, který je součástí většiny potravin s jednoduchými sacharidy, vzniká velké množství hormonálního inzulínu. Jeho nadbytek zpomaluje štěpení tukové tkáně, ale přispívá k její struktuře. Tento hormon způsobuje pocit plnosti a dokonce i euforii, ale po krátké době potřebuje tělo doplněk, ještě více inzulínu, což je ještě jednodušší sacharidy.

Výrobky obsahující snadno stravitelné sacharidy

Potraviny obsahující snadno stravitelné sacharidy jsou pro tělo nebezpečné. Jejich glykemický index je vyšší než 60 a existuje mnoho takových produktů, takže je obtížné je úplně vyloučit ze stravy. Odborníci na výživu důrazně doporučují snížit používání těchto potravin.

Rychlé sacharidy ve velkém množství obsahují banány, sushi, cukr, pivo, data, bílý chléb, sladkosti, bílou rýži. Je zakázáno zneužívat tyto produkty, protože to je pro tělo nebezpečné.

Tabulka stravitelných sacharidů

Zvažte tabulku lehce asimilovaných sacharidů, tj. Produktů s vysokým glykemickým indexem:

Snadno asimilované (rychlé) sacharidy

Index GI

Pivo

110

Termíny

103

Glukóza

100

Modifikovaný škrob

100

Toast bílého chleba

100

Brükva

99

Masové buchty

95

Pečené brambory

95

Smažené brambory

95

Bramborové kastroly

95

Rýžové nudle

92

Konzervované meruňky

91

Bílý chléb

90

Bílá (lepkavá) rýže

90

Mrkev (vařený nebo dusený)

85

Housky pro hamburgery

85

Cornflakes

85

Slabý popcorn

85

Rýžový pudink na mléko

85

Bramborová kaše

83

Cracker

80

Muesli s ořechy a rozinkami

80

Sladký koblih

76

Dýně

75

Meloun

75

Francouzská bageta

75

Rýžová kaše na mléce

75

Lasagna (z měkké pšenice)

75

Neslazené vafle

75

Proso

71

Čokoládové tyčinky

70

Mléčná čokoláda

70

Sladká soda

70

Kruasan

70

Nudle z odrůd měkké pšenice

70

Pearl ječmen

70

Bramborové lupínky

70

Risotto s bílou rýží

70

Hnědý cukr

70

Bílý cukr

70

Cuscus

70

Manka

70

Glykemický index je rychlost vstřebávání sacharidů tělem. Takové potraviny podporují rychlý nárůst energie, ale zvyšují tukovou vrstvu. Dieta bohatá na jednoduché sacharidy stimuluje produkci inzulínu a způsobuje zvýšení hladiny tuku. Zbývající typy organických látek jsou mnohem pomaleji absorbovány tělem a mají účinek stálého vzestupu glukózy a inzulínu v krvi.

Seznam stravitelných sacharidů

Zjistíte-li seznam snadno stravitelných sacharidů, můžete snadno ovládat vaši dietu a vyzvednout výrobky užitečné pro tělo. Tradičně jsou všechny sacharidy rozděleny na rychlé, tj. Lehce asimilované nebo jednoduché a pomalé, což je složité. Vše závisí na rychlosti štěpení organických látek v těle a jejich přeměně na glukózu. Protože glukóza je hlavním zdrojem energie.

Pro výpočet rychlosti rozkladu živin použijte speciální indikátor - glykemický index. Vysoké hodnoty indexu naznačují, že složení tohoto produktu zahrnuje stravitelné sacharidy, které však pro tělo nejsou dobré, stejně jako potraviny s nízkým indexem. Rychlé sacharidy jsou obsaženy v těchto produktech:

 • Škrob
 • Bílý chléb
 • Pekařské výrobky
 • Cukr
 • Zlato
 • Brambory
 • Sýrové a sladké nápoje
 • Sladkosti
 • Instantní polévky
 • Alkohol a další

Doporučuje se snížit jejich počet ve stravě. Ale nemůžete úplně opustit sacharidy, jelikož správná výživa sestává převážně z komplexních sacharidů, které občas potřebují doplnit rychle. Taková výživa pomáhá tělu fungovat normálně a udržuje si váhu.

Asi 60% sacharidů z celkového množství potravin by mělo vstoupit denně do těla. Úplné odmítnutí sacharidů vede k metabolické poruše. Odborníci na výživu se shodují, že po fyzickém namáhání by měly být rychle spotřebovávány sacharidy. Snadno asimilovatelné organické látky jsou nezbytné při regeneraci těla, protože doplňují svalový glykogen.

Dieta s omezením stravitelných sacharidů

Dieta s omezením stravitelných sacharidů je zaměřena na obnovení a udržení normální funkce těla a kontrolu tělesné hmotnosti. Odborníci na výživu vyvinuli dietu, která je založená na omezeném množství sacharidů ve stravě, což vám umožní udržet si hladinu inzulínu na stejné úrovni. Toto jídlo způsobuje, že tělo produkuje energii kvůli nízkému stupni oxidace tuků a aminokyselin. Nízký obsah jednoduchých sacharidů pomáhá ve velmi krátké době získat dokonalou formu.

Hlavní pozornost je zaměřena na potraviny bohaté na bílkoviny a tuky. Například: masné výrobky, vejce, mořské plody a ryby, ořechy, semena, mléčné výrobky a plnotučné mléko. K udržení hormonu je normální inzulín stačí spotřebovat až 1 g sacharidů na kg tělesné hmotnosti denně. Užitečné stopové prvky lze získat z obilovin, rýže, kukuřice, brambor, ovesné vločky, hrách. Výpočet denního příjmu kalorií tvoří ideální soubor sacharidů, bílkovin a tuků. Nabízíme vám ukázkový příklad jednoduchých a komplexních sacharidů.

Snadno asimilované sacharidy, glykemický index (GI) je větší než 69:

Název produktu

GI

Název produktu

GI

Holič a bagely

70

Mrkev vařený

85

Kukuřičná kaše

70

Kukuřičný škrob

85

Bílý chléb, bageta

70

Rýžový pudink

85

Biscuit

70

Pasternak

85

Air Amaranth

70

Housky pro hamburgery

85

Meloun

72

Tapioka (krupice)

85

Rýže s mlékem

75

Okamžitá rýže

85

Sladké krémy (vafle)

75

Brambory rychlé přípravy

90

Dýně

75

Zlato

90

Koblihy

75

Chléb bílý bez lepek

90

Squash kaviár

75

Zrnitá rýže

90

Lasagna

75

Smažené brambory

95

Muesli

80

Smažené brambory, hranolky

95

Bramborová kaše

80

Maltodextrin

95

Zeleninový kořen

85

Rýžová mouka

95

Maranta

85

Pečené brambory

95

Pšeničná mouka rafinovaná

85

Bramborový škrob

95

Repa

85

Rýže a pšeničný sirup

100

Rýžové mléko

85

Škrob

100

Popcorn neslazený

85

Glukózový sirup

100

Bílý chléb k snídani

85

Glukóza

100

Rýžové sušenky, vzdušná rýže

85

Pivo

110

Cornflakes

85

Kukuřičný sirup

115

Stravování by mělo být každé 2-3 hodiny, ale ne více než 4 hodiny, protože to vede k nedostatku bílkovin. To znamená, že potřeba dne je od 5 do 7krát, ale v malých porcích.

 • Při přípravě jídel na dietu s minimem rychlých sacharidů se doporučuje upřednostňovat vařené, pečené potraviny. Od kouření a smažení je lepší odmítnout. Zelenina je lepší jíst syrové nebo vařené pro pár, ryby a drůbež k vaření nebo pečení.
 • Kromě diety během stravy je nutné pozorovat fyzickou aktivitu. Efektivní trénink bude trvat 30-45 minut 3-4krát týdně. Nadměrné zatížení stravy s nízkým obsahem sacharidů jsou nebezpečné pro osoby s hypoglykemií, tj. S nízkou hladinou cukru v krvi.
 • Měsíc takové výživy normalizuje asimilaci mikroelementů a živin organických látek bez jejich ukládání na tělo. Hladina hormonu inzulinu je upravena. Lidé s normálním vývojem tohoto hormonu se doporučují dodržovat tuto stravu každých šest měsíců. To eliminuje nepohodlí v gastrointestinálním traktu a přispívá k úbytku hmotnosti.

Snadno asimilované sacharidy představují skupinu organických látek, jejichž zneužití negativně ovlivňuje tělo a zdraví. Vyvážená vyvážená strava s minimálním množstvím rychlých sacharidů je zárukou zdravého a krásného těla.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.