^

Analýza TSH v těhotenství v 1, 2 a 3 trimestru: interpretace indikátorů

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 27.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

TTG v těhotenství nemusí být stejně důležité jako za normálních podmínek. Funkce kontroly funkce štítné žlázy je velmi důležitá pro zdravé ženy a ženy s již existující dysfunkcí štítné žlázy. Koneckonců, vývoj dítěte závisí na funkci mnoha orgánů ženy, včetně funkce štítné žlázy.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Indikace postupu analýza TTG v těhotenství

Indikace pro screening hladiny TSH - je výskyt symptomů, které jsou charakteristické pro hypotyreózy - ospalé, nedostatečné přibývání na váze, vzhled husté edém, poruchy trofiku kůže. Pokud existují takové příznaky, pak je to klinická forma hypotyreózy u těhotných žen, což znamená, že vyšetření v takových případech je povinné. Co dělat, pokud je průběh hypotyreózy subklinický. V takových případech, pokud chce žena porodit zdravé dítě, by měly být nejprve způsoby plánování zdravého těhotenství. Zkoušky před těhotenstvím u maminky by měly v takových případech zahrnovat vyšetření funkce štítné žlázy.

TTG při plánování těhotenství se může stát screeningovým testem, který určí, zda jsou u žen porušení. Norma TTG při plánování těhotenství by měla být v rozmezí 0,4-4,0 mIU / l. Pokud má žena problémy se štítnou žlázou nebo užívá léčbu patologických onemocnění štítné žlázy, nesmí hladina TSH při plánování těhotenství překročit 2,5 mIU / l. Tato úroveň umožní implantaci embrya a normální vývoj.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Příprava

Příprava na tuto analýzu nemá žádné konkrétní pokyny. Den před průzkumem se nedoporučuje pít alkohol, nikotin a léky. Pokud žena užívá thyroxin nebo jiné léky k léčbě funkce štítné žlázy, pak je třeba, abyste na jeden den přestali užívat.

Jak se má TTG užívat během těhotenství? To se provádí v laboratoři ráno na prázdném žaludku. Odběr vzorků žilní krve se provádí s následným vyšetřením po několik dní.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Kdo kontaktovat?

Technika analýza TTG v těhotenství

Stanovení sérové nebo plazmatické hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) je uznáváno jako citlivá metoda při diagnostice primární a sekundární hypotyreózy. TTG je vylučován přední hypofýzou a stimuluje tvorbu a uvolňování tyroxinu a trijodthyroninu štítné žlázy. I když je koncentrace TSH v krvi extrémně nízká, stačí, aby sloužila normální funkci štítné žlázy. Uvolňování TSH je regulováno hormonem uvolňujícím TTG (TRT) produkovaným hypotalamem. Hladiny TTG a TRH jsou nepřímo spojené s hladinou hormonů štítné žlázy. Když je v krvi vysoká hladina hormonů štítné žlázy, uvolní se hypotalamus menším množstvím TGH, takže uvolní TSH hypofýzu. Opačný efekt nastane, pokud dojde k poklesu hormonů štítné žlázy v krvi. Tento proces je znám jako mechanismus negativní zpětné vazby a je zodpovědný za udržování správné hladiny těchto hormonů v krvi.

Normální výkon

Norma TTG během těhotenství v trimestru má rozdíly, což je spojeno s různými úrovněmi syntézy T3 a T4 během těhotenství. Různé ukazatele se mohou v různých laboratořích lišit, avšak průměrné doporučené hladiny TSH v různých časech jsou:

  1. TTG v těhotenství v prvním trimestru by měla být v rozmezí 0,1 - 2,5 mIU / l;
  2. TTG v těhotenství ve druhém trimestru by měla být v rozmezí 0,2 - 3,0 mIU / l;
  3. TTG v těhotenství ve 3 trimestru by měla být v rozmezí 0,2 - 3,5 mIU / l.

Pokud existují odchylky od jakýchkoli hodnot, provede se komplexní hodnocení funkce štítné žlázy. Chcete-li to provést, zkontrolujte hladiny TSH, T3 a T4 v těhotenství, které mohou hovořit o určité funkci štítné žlázy.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30]

Zařízení pro analýzu

Přístroj pro provádění analýzy hladiny TSH používá monoklonální protilátku. Sada ELISA se používá k vyčíslení koncentrace hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) v lidském séru. Tato sada TTG je založena na principu enzymatické imunoanalýzy v pevné fázi. Používá jedinečnou monoklonální protilátku namířenou proti odlišnému antigennímu determinantu na intaktní molekule TSH. Pro imobilizaci pevné fáze (jamky na mikrotitrační desce) se použije myší monoklonální anti-TTG protilátka. Kozí anti-TTG protilátka je v roztoku konjugátu enzymu. Zkušební vzorek reaguje současně s těmito dvěma protilátkami, v důsledku čehož jsou molekuly TSH v "sendviči" mezi pevnou fází a protilátkami vázanými na enzym. Po 60 minutách inkubace při pokojové teplotě se jamky promyjí vodou, aby se odstranily nenavázané značené protilátky. Přidá se roztok TMB a inkubuje se 20 minut, což vede ke vzniku modré barvy. Vývoj barev se zastaví přidáním zastavovacího roztoku, aby se vytvořila žlutá barva a měření bylo provedeno na spektrofotometru při vlnové délce 450 nm. Koncentrace TTG je přímo úměrná intenzitě barev vzorku. Minimální detekovatelná koncentrace TSH touto soupravou je 0,2 μIU / ml.

Zvyšování a snižování hodnot

Zvýšená TSH v těhotenství je jedním z laboratorních příznaků hypotyreózy u žen a tím i nedostatečnost hormonu a dítěte. Zvýšení TSH s normálními koncentracemi T4 a T3 je definováno jako subklinická hypotyreóza. Prevalence subklinické hypotyreózy během těhotenství se odhaduje na 2% až 5%. To je téměř vždy asymptomatická. Ženy s subklinickou hypotyreózou častěji než ženy s euthyroidismem mají pozitivní aktivitu protilátek proti TPO. Subklinická hypotyreóza je spojena s nepříznivým výsledkem u matky a potomstva, většinou doporučuje náhradu tyroxinu u žen s subklinickou hypotyreózou. Nicméně i přes skutečnost, že léčba tyroxinem zlepšuje porodnický výsledek, nebylo prokázáno, že pozměňuje dlouhodobý neurologický vývoj u potomků. Důsledky pro dítě s vysokou úrovní TSH nejsou omezeny na nízkou porodní hmotnost. Dítě se může narodit se známkami vrozené hypotyreózy. Tato patologie je charakterizována nedostatečným vývojem vnitřních orgánů a hlavně spojů v mozku. Při nediagnostikovaném vrozeném hypotyreóze dítě rozvíjí hluboký kognitivní neurologický deficit.

Vysoké TSH a zmrazené těhotenství mohou mít přímé spojení. Vzhledem k tomu, že hormony štítné žlázy podporují těhotenství a stimulují funkci žlutého těla, jejich nedostatečnost může způsobit, že těhotenství zemře.

Čím nižší TSH v průběhu těhotenství, pokud je zvýšení nebezpečně. Za prvé, musíme pochopit, že syntéza TSH, nemůžeme ovlivnit správnou cestu léky. Pokud se v těle zvýšené TSH, ukazuje pouze to, že úroveň T3 a T4 nižší než normální. Je proto nutné zvýšit koncentraci těchto zvýšení hormonů a TTG, v tomto pořadí. Pokud spolu s vysokým TSH mají nízkou T3 a T4, v léčbě hormonálně tyroxinu nutně platit. Zavedení levothyroxinu - je léčba volby mateřské hypotyreózy. Těhotné ženy potřebují vyšší dávky z důvodu rychlého nárůstu hladin TSH zvýšit v důsledku fyziologického estrogenu, zvýšení placentární transport a metabolismus mateřské T4 a zvýšený výskyt hormonů štítné žlázy. Během těhotenství, plný náhradní dávku tyroxinu je asi 2 až 2,4 mg / kg / den. V těžké hypotyreózy během prvních pár dní, dávka tyroxinu dvojnásobku zamýšlené konečné nahrazení denní dávky mohou být přiřazeny k rychlému normalizovat extratyroidální tyroxinu bazénu snížit konečný náhradní dávku. Ženy, které jsou již na tyroxinu před těhotenství, zpravidla nutné zvýšit denní dávku v průměru o 30-50% vyšší než dávky před početím. Tyroxin dávka také závisí na etiologii hypotyreózy. Ženy by měly sledovat každé 4-6 týdny pro hodnoty T4 a TSH před porodem.

Nedostatek jodu v mateřském mléce vede k porušení syntézy hormonu štítné žlázy u matky a plodu. Nízké hodnoty hormonů štítné žlázy stimulují zvýšenou produkci HBG v hypofýze a zvýšené TSH stimuluje růst štítné žlázy, což vede k mateřské a fetální zobam. Příčina zvýšeného TSH proto nemůže být tak nízká úroveň T3 a T4, ale především to může být nedostatek jódu. V oblastech s těžkým nedostatkem jódu mohou být u 30% těhotných žen přítomny uzliny štítné žlázy. Závažný nedostatek jódu u těhotných žen je spojen se zvýšením frekvence ztráty těhotenství, mrtvě narozeného dítěte a zvýšené perinatální a dětské úmrtnosti.

Normální hladiny thyroidních hormonů jsou nezbytné pro migraci neuronů, myelinizaci a další strukturální změny ve fetálním mozku. Vzhledem k tomu, hormony štítné žlázy jsou nezbytné v průběhu těhotenství, nedostatek jódu ovlivňuje jak tvorbu matky a plodu hormonů štítné žlázy a nedostatečného příjmu jódu může vést ke katastrofálním důsledkům. Zejména nedostatek jódu u matky a plodu během těhotenství negativně ovlivňuje kognitivní funkci potomstva. Děti, jejichž matky měly během těhotenství vážně nedostatek jódu, mohou vykazovat kretinismus charakterizovaný hlubokými intelektuálními postiženími, hluchotou a motorickým postižením. Nedostatek jódu je hlavní příčinou předcházení intelektuálních nedostatků na celém světě.

V takových případech není vhodné užívat levotyroxin ke zvýšení hladin T3 a T4 a ke snížení TSH, je třeba nejprve sladit hladinu jodního deficitu. Jodomarin se zvýšeným TSH během těhotenství je v tomto případě lékem volbou pro léčbu nedostatku jódu. Všechny těhotné a kojící ženy s tímto problémem by měly užívat jodomarin obsahující 150-200 mikrogramů jodu denně.

Hyperthyroidismus je méně častý než hypotyreóza, s přibližnou četností během těhotenství 0,2%. Nízké TSH v těhotenství a zvýšené hladiny T4 jsou laboratorním znakem hypertyreózy u žen. Někdy je v průběhu těhotenství nízká TSH s normálním T4, což je typické pro subklinickou hypertyreózu. Klinické příznaky hypertyreózy patří tachykardie, nervozita, třes, pocení, nesnášenlivost tepla, proximální svalová slabost, časté pohyby střev, snížená cvičební tolerance a hypertenze.

Důvody těchto změn představují vznik autoimunitního procesu. S touto patologií se vytvářejí protilátky (AT) s receptory TSH, které se během těhotenství zvyšují právě v případě hypertyreózy. Tyto protilátky stimulují produkci TSH falešným způsobem, což dále povzbuzuje produkci thyroidních hormonů. Tyto hormony se zvyšují v krvi a vedou k aktivaci všech funkcí štítné žlázy a dalších orgánů a systémů těhotné ženy.

Hlavním problémem u žen s hypertyreózou je potenciální vliv na plod. Protilátky na receptor štítné žlázy by měly být měřeny do konce druhého trimestru u žen s aktivním onemocněním.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36]

Změny funkce štítné žlázy během těhotenství

Těhotenství je období, které v nejlepších případech vytváří velký fyziologický stres jak pro matku, tak pro plod. Pokud je však těhotenství komplikované endokrinními poruchami, jako je hypotyreóza, potenciální nežádoucí účinky u matky a plodu mohou být obrovské. Hypotyreóza je rozšířená u těhotných žen a míra detekce, zejména v rozvíjející se zemi, nezůstává v rozsahu rozsahu tohoto problému. Vzhledem k tomu, že hypotyreóza je snadno léčena, včasná detekce a léčba poruchy může snížit zátěž na nepříznivé výsledky u plodů a matek, které jsou velmi časté.

Dysfunkce štítné žlázy v průběhu těhotenství je běžné u frekvencí 2% -4%. Dysfunkce štítné žlázy u matky je spojena se zvýšeným rizikem různých nepříznivých mateřských a kojenecké výsledků, včetně potrat, intrauterinní růstovou retardací, hypertenzní onemocnění, předčasného porodu a snížit IQ dítěte. Během těhotenství dochází k podstatným změnám ve fyziologii štítné žlázy, aby byla zajištěna dostatečná úroveň hormonu štítné žlázy, matku i plod. To je důležité zejména v raném období těhotenství, protože fetální štítné žlázy začne produkovat významná množství  TSH  jen asi 20 týdnů těhotenství, dokud se plod je velmi závislá na úrovni mateřských hormonů. Tato inhibice syntézy hormonů štítné žlázy u plodu, a zvýšená koncentrace protein vázající hormony (tyroxin vázající globulin) a degradace T4 placentární yodotironinovoy deyodazoy 3 vyžadují zvýšení produkce matek hormonu štítné žlázy. To vyžaduje zdravou maminku štítné žlázy a přiměřenou dostupnost dietního jodu. V důsledku toho, že koncentrace volného thyroxinu v séru (FT4) se zvýší, a koncentrace TSH na asi osmého týdne v první polovině těhotenství, což vede k různým kontrolní intervaly pro TSH a  T4  ve srovnání s non-normálního stavu.

Vzhledem k těmto těhotenským změnám ve fyziologii štítné žlázy a komplikacím spojeným s dysfunkcí štítné žlázy je důležité stanovit kontrolní intervaly pro normální funkci štítné žlázy během těhotenství. To je klíčové pro identifikaci žen, které potřebují léčbu nebo opravu funkce štítné žlázy.

Nedorozuměná dysfunkce štítné žlázy může být problémem. Zatímco velká pozornost byla zaměřena na nepříznivé výsledky plodu spojeného s hypotyreózou, pozornost je také postupně zaměřena na nepříznivé mateřské výsledky této poruchy. Rychlá diagnostika a léčba hypotyreózy během těhotenství je velmi důležitá. Subklinická hypotyreóza musí být také identifikována a léčena, aby se zabránilo nežádoucím účinkům, zejména mateřským. Vzhledem k tomu, že ženy s hypotyreózou během těhotenství, zejména autoimunitní odrůdy, mohou mít po porodu ohnisko nebo mohou po podání vyžadovat nahrazení tyroxinu, je povinné odpovídající monitorování. A i když žena před těhotenstvím byla naprosto zdravá a nikdy neměla poruchy štítné žlázy, takové problémy se jí mohou objevit i na pozadí normálního těhotenství.

Fyziologie štítné žlázy se výrazně mění během normálního těhotenství. Tyto změny se vyskytují po celou dobu těhotenství, pomáhají připravit mateřskou štítnou žlázu, aby se vyrovnaly s metabolickými potřebami těhotenství, jsou po porodu reverzibilní.

Nejvýraznější změnou je nárůst tyroxinu vázajícího globulinu (TSH). Začíná na počátku prvního trimestru, na ploše během střední doby a trvá až do narození. To je v důsledku stimulace syntézy TSG zvýšené hladiny estrogenu v matky a co je důležitější, kvůli snížené jaterní clearance TBG vyvolané estrogenem pro sialylace. Tato zvýšená koncentrace TSH vede k rozšíření bazénu a vede ke zvýšení celkových hladin  T3  a T4 v důsledku zvýšení syntézy hormonu štítné žlázy u matky. Syntéza hormonů štítné žlázy u matky je také zvýšena kvůli zrychlené renální clearance jodidu v důsledku zvýšení rychlosti filtrace glomerulární tkáně.

Zvýšený metabolismus T4 v druhém a třetím trimestru, vzhledem k placentární růstový deiodinase typu II a typu III, který je přeměněn T4 na T3 a T4 v opačném směru T3 a T2, respektive působí jako další impuls k syntéze T4. Jodidy plazmatické hladiny jsou sníženy z důvodu zvýšené metabolismu tyroxinu a zvyšující se renální clearance jodidu. Všechny tyto změny vedou ke zvýšení velikosti štítné žlázy u 15% těhotných žen, které se vrací do normálního porodu.

HCG  sérum má svou vlastní tyreotropní aktivitu, která se po oplodnění zvyšuje a vrcholy za 10-12 týdnů. Následkem toho v prvním trimestru se hladiny T3 a T4 mírně zvyšují a hladiny TSH se snižují v prvním trimestru s úpravou v druhém a třetím trimestru, kdy se hladiny hCG snižují.

Jak ovlivňuje TSH těhotenství? Vzhledem k tomu, že jeho úroveň je v prvním trimestru mírně snížena, je její vliv také mírně snížen. Ale syntéza tohoto hormonu přetrvává a ovlivňuje nejen tělo ženy, ale štítnou žlázu dítěte, která se aktivně rozvíjí.

Fetální štítná žláza se rozvíjí až do 7 týdnů těhotenství. Fetální žláza je schopna chytat jód v 12. Týdnu a může syntetizovat tyroxin v 14. Týdnu těhotenství. Významná sekrece hormonů však není pozorována až do 18-20 týdnů těhotenství. Poté se embryonální TSH, T4 a TSH postupně zvyšují na dospělou populaci ve 36. Týdnu těhotenství. Přenos TSH přes placentu je zanedbatelný, ale transport T3 a T4 může být významný.

Tak lze dospět k závěru, že mateřská štítná žláza funguje jako plod před určitým obdobím těhotenství. Proto sama matka může mít odlišnou nedostatečnost štítné žlázy, zvláště pokud předtím měla  hypotyreózu  nebo  hypertyreózu. Ovlivnění funkce štítné žlázy během těhotenství je velmi důležité, protože dokonce i klinicky nevýznamná porucha funkce matky štítné žlázy může způsobit vážné kognitivní poruchy a vývojové poruchy u dítěte.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42]

Kontrola funkce štítné žlázy během těhotenství

Nezjištěná mateřská hypotyreóza může vést k předčasnému porodu, nízké porodní hmotnosti a  respirační nouzi u novorozenců. V průběhu let bylo zjištěno dostatečné množství důkazů o roli thyroxinu v normálním vývoji plodového mozku. Přítomnost specifických jaderných receptorů a hormonu štítné žlázy nalezen v mozku plodu v 8 týdnech těhotenství, bez T4 nalézt v coelomic a plodové vodě a demonstrace převodu hormonů mateřských štítné žlázy přes placentu, zdůrazňují úlohu hormonů štítné žlázy v fetálního vývoje mozku. Komplexní interakce mezi volný trijodtyronin-deyodazami D2 a D3 během těhotenství pomoci vyladit množství přiměřeném množství T3 potřebné pro normální vývoj mozku.

Proto ne vždy klinicky žena může projevit hypotyreózu, zatímco je nedostatek hormonů. Proto u těhotných žen dochází k rozšíření indikací pro screening deficitu funkce štítné žlázy.

Prevalence hypotyreózy v těhotenství se odhaduje na 0,3-0,5% u otevřené hypotyreózy a 2/3 na subklinické hypotyreózy. Autoimunitní tyroiditida  je nejčastější příčinou hypotyreózy během těhotenství. Nicméně, po celém světě je nedostatek jódu stále jednou z hlavních příčin hypotyreózy, a to jak explicitní, tak subklinické.

Hypotyreóza během těhotenství je obvykle asymptomatická, zejména v subklinické formě. Příznaky a příznaky, které naznačují hypotyreózu, zahrnují nedostatečný přírůstek hmotnosti, intoleranci za studena, suchou pokožku a zpoždění v uvolnění hlubokých šlachových reflexů. Další funkce, jako je zácpa, únava a ospalost, jsou obvykle připisovány těhotenství.

trusted-source[43], [44], [45], [46]

Jak zvýšit TTG v těhotenství?

Pro tento účel se používají léky známé jako antityroidní léky - metamizol. Tyto léky působí tím, že blokují schopnost štítné žlázy produkovat nové hormony štítné žlázy. Tím se sníží počet periferních hormonů a na základě zpětné vazby zvýší hladinu TSH na normální hodnotu.

TTG v těhotenství dvojčat má určité rozdíly od jednoho těhotenství. Zvýšení aktivity štítné žlázy v prvním trimestru je pro dvojčata hlubší než pro jedno těhotenství. To je způsobeno skutečností, že v dvojitě těhotenství se hladina choriového gonadotropinu (hCG) významně zvyšuje, a tím se snižuje tvorba TSH. Proto je-li dvojnásobná hladina TSH nižší a riziko hypotyreózy s takovým těhotenstvím se zvyšuje, co je třeba vzít v úvahu při provádění takového těhotenství.

Onemocnění štítné žlázy je druhou nejčastější endokrinní poruchou postihující ženy během těhotenství. Předčasná detekce patologie štítné žlázy v těhotenství je spojena se zvýšeným rizikem potratu, abrupcí placenty, hypertenzními poruchami a omezením růstu dítěte. Proto se doporučuje sledovat ženy s vysokým rizikem, včetně těch s onemocněním štítné žlázy, stanovením hladiny TSH během těhotenství, a to i při absenci klinice.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.