^

Citrusové plody během těhotenství

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Citrusové ovoce jsou tak chutné a užitečné, že se zdá, že čím více jedí, tím lépe. To platí zejména během těhotenství, protože žena, která očekává dítě, potřebuje dvojité porce a vitamíny a obecně všechny užitečné než bohaté mandarinky, pomeranče, citróny, grapefruity, limety, pomelo. Je možné používat citrusové plody během těhotenství bez omezení? Pokusíme se odpovědět na tuto otázku.

Mohu jíst citrusové plody během těhotenství?

Otázka, zda je možné jíst citrusové plody během těhotenství, je zajímavé nejen pro ženy, ale i pro jejich manžele, příbuzné a přátele. Abychom mohli odpovědět, je třeba porozumět složení citrusů, jejich přínosu a poškození mateřského organismu a budoucího dítěte.

Kategorický zákaz používání citrusů se vztahuje pouze na ženy, které trpí na těchto plodinách přetrvávající alergií. Přecitlivělost může dítě přenášet. Ve všech ostatních ohledech přinášejí různé ovoce dobré zdravé osobě.

Za prvé, žlutooranžové plody jsou bohaté na vitamín C, což zvyšuje imunitu a vlákninu, která je užitečná pro střeva. Esenciální oleje z těchto druhů ovoce zvyšují pracovní kapacitu, uvolňují, zmírňují psycho-emocionální stres, tonizují tělo. Obzvláště užitečná šťáva z citrusových plodů zředěná vodou: s jejich pomocí se ženy zbavují nevolnosti v prvních měsících těhotenství.

  • Nejoblíbenější citrusové plody v těhotenství jsou citrón (limetka), grapefruit, oranžová.

S citronem se doporučuje, aby dietisté začali den vypít prázdný šálek teplé vody s ovocným džusem na prázdný žaludek. Nápoj vyčistí trávicí trakt, reguluje acidobazickou rovnováhu, odstraňuje toxiny z těla. Rozpustná citronová šťáva rozkládá těhotnou ženu z pálení žáhy, uvolňuje stolice a předjímá zácpu.

Grapefruit je přirozený sklad vitaminů a stopových prvků. Má příznivý vliv na vývoj zubů a kostry plodu, na obnovu buněk nenarozeného dítěte.

Oranžová je také bohatá na vitamíny a stopové prvky, které posilují imunitní systém a zvyšují odolnost těla, zlepšují funkci trávicích orgánů. Důležitou složkou je kyselina listová, která poskytuje normální průběh těhotenství.

Šťávy z citrusových plodů jsou užitečné k naplnění masových pokrmů a salátů, namísto majonézy a tučné zakysané smetany. Takové snížení obsahu kalorií ve stravě brání nadměrnému přírůstku hmotnosti pro nastávající matku.

Existují však kontraindikace. Například citrusové plody se nedoporučuje pro těhotné ženy, kteří byli diagnostikováni nemoci trávícího a dalších orgánů: žaludeční vřed a 12 duodenální vřed, gastritida, zánět močového měchýře, jater, akutní a chronické onemocnění jater a diabetu.

trusted-source[1], [2]

Výhody a poškození citrusů v těhotenství

Plná výživa v těhotenství je nejdůležitějším faktorem pro blahobyt matky a správný vývoj plodu. Dieta by měla obsahovat dostatek přírodních bílkovin, tuků, sacharidů, minerálů a vitaminů, být vyvážená a různorodá. Není to snadné, vzhledem ke změnám chutí, které tento stav charakterizují, ale je to stále možné.

Hlavními dodavateli vitamínů, zejména v zimě, jsou plody citrusové rodiny. Jaký je přínos a poškození citrusů v těhotenství?

  • Výhodou je, že citrusové plody v těhotenství posilují imunitu, zabraňují trombóze a obezitě, mají laxativní účinek, snižují krevní tlak, zlepšují náladu a tím zabraňují depresi.

Pomeranče a grapefruit jsou zvláště žádoucí během těhotenství, protože obsahují kyselinu listovou. Tato látka je užitečná jak ve fázi plánování dítěte, tak i ve svém působení, protože se podílí na tvorbě oběhového a imunitního systému a zabraňuje vzniku nedostatků ve vývoji plodu. Přísady kůry mají také kosmetické vlastnosti: esenciální oranžový olej je uznáván jako vynikající nástroj proti celulitidě.

  • Zranění citrusů je, že mohou vyvolat alergii a jedovat ve velkém množství - způsobit pálení žáhy. V tomto smyslu jsou obzvlášť nebezpečné mandarínky. Je třeba také vzít na vědomí, že kyselá šťáva ze všech druhů ovoce obsahuje kyselinu citronovou a negativně ovlivňuje zubní sklovinu, takže po vypláchnutí ústa čistou vodou.

Grapefruity jsou kontraindikovány u hepatitidy a cystitidy. Stejný druh citrusových plodů není kombinován s některými léčivy; toto by mělo být vzato v úvahu a při konzultaci s některými nemocemi se poraďte s lékařem. Citrusová šťáva také zvyšuje kyselost žaludku.

Nejvíce alergenní a nejméně užitečné ze všech citrusových plodů jsou mandarinky. Kdyby byli alergičtí na matku, pak je to pro dítě možné. Přestože mají tělo přínosy, přinášejí tyto ovoce: zlepšení chuti k jídlu a metabolismus, zvýšení odolnosti a nálady, zmírnění otoku a zabránění vzniku nachlazení. Mikroelementy mandarinů posilují kostní systém a zuby a nedávno objevený protizánětlivý prostředek resveratrol snižuje riziko rakoviny.

Na rozdíl od pomerančů obsahují citrony výrazně méně glukózy. Proto je velmi kyselá chuť, kvůli němuž jsou tyto druhy ovoce velmi málo a přidává se například k čaji. Zvláštní výhodou citronů je, že jsou bohaté na vitamín C, který úspěšně odolává katarským chorobám.

trusted-source[3]

Kolik můžete jíst citrus v těhotenství

Aby bylo zajištěno, že ovoce těží a nezpůsobí škodlivé důsledky, je nutné dodržovat míru jejich užívání. Kolik můžete jíst citrus v těhotenství - individuální otázka. Ale můžete vypočítat a průměrné sazby.

Takže je známo, že jedna oranžová obsahuje denní dávku vitaminu C. Na základě tohoto a dalších ukazatelů se doporučuje konzumovat v těhotenství tolik citrusů:

  • pomeranče - od pěti do 15 kusů za týden;
  • grapefruity - ovoce a půl dne;
  • mandarinky - jeden nebo dva kusy. Za den.

K jídlu, sukulentní maso a pomerančová kůra, obsahující esenciální oleje a vitamíny, jsou také vhodné. Dokonce i kosti obsahují užitečné stopové prvky.

Lemony zaujímají zvláštní místo ve stravě ženy, která se připravuje na mateřství. Nahrazují pilulku za studenou a chřipku, zmírňují pálení žáhy, žvýkání a zácpa, snižují otoky, zabraňují nadměrné hmotnosti. Vitamín C se přímo podílí na tvorbě kostí dítěte.

Použijte citrón i zvenčí: třením kousky kyselého ovoce snižuje pigmentaci pokožky.

Pokud má žena pochybnosti o alergii, je snadné kontrolovat reakci jejího těla na tento produkt, počínaje použitím malého laloku plodu. Pokud je vše v pořádku a neexistuje žádná nežádoucí reakce, pak se část postupně zvyšuje na doporučenou rychlost.

Ovoce se používají nejen v obvyklé formě, ale po odstranění dužniny z kůry. Pro změnu je možné kombinovat, připravit lahodné a zdravé dezerty s jinými produkty, čerstvými džusy a dalšími nápoji. Například pomeranče se kombinují s tvarohem, medem, ořechy, vanilkou a skořicí; Studený nápoj je vyroben z pomerančů, grapefruitů, limetky, medu a vody.

Citrusové plody na počátku těhotenství

Citrusové plody během těhotenství v počátečních termínech výborně zachraňují ženy před otravnými záněty pálení žáhy, nauzeou a zvracením. Přísady, z nichž se skládá citrón, snižují kyselost, takže těhotná je užitečná k žvýkání citronu ráno na prázdném žaludku nebo přidáním stlačené šťávy do vařené vody při pokojové teplotě.

Ošklivé říhání také odstranit plátky citronu, pokud systematicky používá, zředí se vodou a džus pomáhá při zácpě (ke kterému dochází v důsledku stlačení trávicích orgánů zvětšený dělohy).

Mandarinky, které podle chuti mnoha žen v pozici tělo vnímá jinak. Jedna žena - vše pro dobro, další po několika plodů jsou pokryté svědivým vyrážkou. Existuje však obecný vzorec: odborníci se domnívají, že tento typ citrusových plodů je povolen pouze v prvních měsících těhotenství, jelikož nejsou alergie.

Citrusové vůně, zejména pomerančové, jsou spojeny s dětským věkem, očekáváním dovolené, takže při použití těchto plodů získává tělo dodatečný poplatek živosti, energie, která je odolná vůči stresu a ospalosti. To je zvláště důležité v ranném těhotenství. Jsou to "čínské jablka", jelikož jsou také nazývány těmito plody, které účinně zachraňují mnoho žen před časnou toxikózou.

trusted-source[4]

Citrusové plody během těhotenství ve druhém trimestru

Chci citrus v těhotenství téměř všechny ženy, téměř bez výjimky. Ale ne všechny citrusové plody jsou v těhotenství stejně bezpečné, protože mohou vyvolat alergické reakce.

Pokud ji uvedete na seznam, pak bude nejbezpečnější citrón. Je povolen jíst kdykoli během těhotenství, samozřejmě bez zneužívání množství.

Na druhém místě - grapefruity, pak - oranžové a nejnebezpečnější citrus pro alergen - mandarinka.

Použití citrusů v těhotenství v druhém trimestru má vlastnosti. Během tohoto období je šťavnaté sladké a kyselé ovoce také velmi užitečné a obvykle se hodí většině budoucích matek. Ovoce lze použít k určitému účelu.

  • Například k odstranění otoku, čaj se připravuje podle tohoto receptu: dva nebo tři plátky citronu se nalijí s vroucí vodou, trvá několik minut a čajové listy se přidávají do kapaliny. Nápoj je opilý teplými malými dýkami.

Použití citronové šťávy namísto tučných omáček, žena snižuje obsah kalorií v menu a zabraňuje nežádoucímu přírůstku hmotnosti.

Další opatrnost pro odborníky na výživu se týká pouze mandarinů: v druhé polovině těhotenství jsou obzvlášť nebezpečné zneužívat, zejména při porodu.

trusted-source[5], [6]

Alergie na citrusové plody během těhotenství

Nepochybně mohou být přínosy citrusů v těhotenství vyrovnány některými komplikacemi - například pokud je žena náchylná k alergickým reakcím. Vykazují typický obraz: svědění, zarudnutí, podráždění pokožky. V závažných případech se přidá konjunktivitida a výtok z nosu a nejtěžší forma se projevuje všeobecnou kopřivkou, otokem Quinck a anafylaktickým šokem. Reakce může být náhlé a vážně ohrožující zdraví matky a plodu. Tato situace vyžaduje okamžitou hospitalizaci a lékařskou intervenci. Naštěstí se to děje extrémně vzácně.

V takových případech existují konkrétní doporučení: jestliže se alergie na tyto plody projevuje předtím, než je těhotenství konstantní, pak je pro ženu lepší, aby je odmítla po celou dobu nosení a krmení dítěte.

Pokud by byly pozorovány nežádoucí účinky před tím, aby se zabránilo alergií na citrusové plody v průběhu těhotenství, musí být zaváděn postupně a po malých dávkách v menu po dobu několika hřebíčku nebo na drobného ovoce denně.

Při viditelném riziku alergických pomerančů je lepší nahradit grapefruity: jsou nejbohatší ze všech rodin na vitamínech a zároveň méně alergenní. Většina alergenních látek se vyskytuje u mandarinek. Citrón a limetka jsou naopak nejbezpečnějšími citrusy.

Alergie matky neovlivňuje plod: spustí se ochranná bariéra placenty. Ale onemocnění se může v budoucnu vracet a stát se dětskou tendencí k alergickým projevům.

Obvykle po ukončení příjmu ovoce alergie prochází bez léčby. Pokud příznaky nezmizí, je třeba navštívit lékaře, který určí zdroj alergie a vybere léky k jejich odstranění. Samoléčení je nepřijatelné, protože může přinést víc zla než samotná alergie.

Citrusové plody během těhotenství mohou přinést výhody i škodu. Je důležité, aby žena poslouchala své tělo, ale ne zneužívala žádné produkty, aby neubližovala živnému plodu. Pacienti trpící alergií mají lepší zkušenosti s úplným opuštěním plodů, což vyvolává alergie. A pokud máte pochybnosti, poslouchejte doporučení kvalifikovaného odborníka na výživu a porodníka-gynekologa.

trusted-source[7], [8]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.