^

Coagulogram v těhotenství

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Coagulogram v těhotenství je nezbytná analýza pro kontrolu zdraví těla ženy. Proces nesení plodu je zvláštní období, během něhož dochází k různým změnám v psychoemotional a fyzické rovině těhotné ženy.

Po celou dobu musí žena neustále provádět různé testy, aby si uvědomila stav obou organismů. Díky nim můžete zjistit6, zda existuje něco ohrožující plod a těhotenství obecně a zda je vše s plodem v pořádku?

Seznam analýz je dostatečně dlouhý, zahrnuje kontroly infekčních patogenů, přítomnost protilátek na různé nemoci, stejně jako zánětlivé procesy v těle. Navíc je třeba znát stav krevního systému. K tomuto účelu jsou přiřazeny různé krevní a močové testy (obecná klinická, biochemická analýza), z nichž jeden je koagulogram pro studium koagulačního systému.

trusted-source[1], [2]

Indikace pro určení koagulogramu v těhotenství

Fyziologicky je stanoveno, že ženský organismus během těhotenství prochází globálními změnami s vytvořením dalšího krevního kanálu, který kladou důraz na srdce, cévy, dýchací a jiné důležité systémy.

Také se zvyšující hmotnost plodu pozorováno zvýšení děložní velikosti, což vede ke snížení dechového objemu plic znamená „Stojky“ dělohy otvor, jakož i lepší ledvin a venózní cévy nohou průtok krve, který je porušen přítomností překážek v cestě v podobě dělohy.

Indikace pro jmenování koagulogramu v těhotenství jsou způsobeny přítomností souběžné patologie těhotné ženy. To se týká křečových onemocnění, onemocnění jater, cév a autoimunitních onemocnění. Dále je třeba vzít v úvahu přítomnost provedených chirurgických zákroků a příjem léků, které ovlivňují systém koagulace krve.

Kdo kontaktovat?

Koagulogram při plánování těhotenství

Než se pár rozhodne zaplnit svou rodinu malým mužem, musí se na to připravit. Partneři proto musí předložit testy kompatibility krevních skupin a Rh faktorů, přítomnost infekcí, systémovou patologii a zánětlivé onemocnění.

Ženský organismus je zvlášť pečlivě kontrolován, protože musí poskytovat dostatečnou výživu a růst plodu po dobu 9 měsíců. K tomu by měla být žena připravená, posilující její zdraví.

Navíc po porodu bude mít mladá matka také sledovat její výživu a zdraví, pokud je dítě kojeno. Obecně bude její analýza dlouhodobě sledována.

K určení vlastností systému koagulace krve je nutný koagulogram v plánování těhotenství. To je nezbytné, protože zahrnuje riziko vzniku krevních sraženin, což vede k možnému trombóze koronárních tepen srdce s vývojem infarktu, větví plic, stejně jako mozku a jiných cév.

Zvýšená tvorba trombu může vést k spontánnímu potratu a předčasnému porodu. Pro plod ohrožuje riziko vzniku vrozené patologie mozku.

Studie systému koagulace krve je velmi důležitá ve fázi plánování těhotenství, protože pokud dojde k nějakému porušení, doktor bude schopen předepsat prevenci nebo terapii, která pomůže koncepci. Navíc těhotenství s normálním srážením bude pokračovat stabilněji a bez komplikací.

Důrazně se doporučuje, aby byla tato studie provedena u žen, které:

 • mají dědičnou predispozici k poruchám koagulačního systému;
 • měla v minulosti zmrazené těhotenství, spontánní potraty nebo potraty;
 • trpí obvyklým potratem (několik případů blednutí těhotenství nebo spontánních potratů);
 • mít dědičné riziko vzniku mrtvice, infarktu, tromboembolie, křečových žil;
 • jsou zapojeni do těžké fyzické práce.

Jak víte, jakákoli nemoc je snadnější zabránit než léčit. Proto včasné zjištění problémů s srážením krve a jejich odstranění později bezpečně porozumí, porodí a porodí zdravé dítě.

trusted-source[3], [4], [5], [6]

Jak se užívat koagulogram během těhotenství?

Každá budoucí matka je povinna předat analýzu koagulogramu, protože hodnoty a výsledky této studie jsou velmi důležité pro úspěšné těhotenství a porod.

V případě normálního těhotenství a absence abnormalit v těle ženy doporučují, aby tuto studii provedly alespoň jednou za tři měsíce těhotenství. V některých případech se analýza provádí častěji - může se například stát, že žena trpí kardiovaskulárními chorobami.

Před zahájením analýzy doporučujeme přestat jíst asi 10-12 hodin před zahájením studie. Kromě jídla jsou také zakázány šťávy, kompoty, alkohol, káva a čaj. Je povoleno používat pouze čistou nekarbonizovanou vodu bez přísad.

Pokud užíváte nějaké léky nebo je užíváte jeden nebo dva dny před vyšetřením, nezapomeňte o tom informovat laboranta a zapište všechny názvy léků do výzkumného formuláře.

Před provedením testu se doporučuje posadit se na židli, uklidnit se, neměnit paniku, protože napětí a svalové napětí mohou ovlivnit konečný výsledek studie.

Mnoho pro přesnost indikátorů se doporučuje bezprostředně před dávkou krve na pití 150-200 ml čisté vody při pokojové teplotě.

Formulář s výsledky koagulogramu může být zpravidla zvážen následující den.

Ukazatele koagulace během těhotenství

Pro posouzení interakce koagulačních faktorů, fibrinolýzy a krevních destiček je nutná analýza stavu systému hemostázy, která komplexně kontroluje rovnováhu koagulačních a antikoagulačních systémů.

Dokonce i malá změna v jednom z těchto systémů může vést k závažným důsledkům, jako je například syndrom DIC. Základem vývoje tohoto patologického stavu je porušení procesů srážení krve a rozpouštění fibrinu.

Ukazatele koagulogramu v těhotenství mohou také naznačovat vývoj antifosfolipidového syndromu, který může kdykoli vést k ukončení těhotenství. Charakteristickým projevem této patologie je zvýšené riziko trombózy žil a tepen.

Ze všech parametrů potřebných k přidělení APTT, hladiny fibrinogenu, přítomnost nebo nepřítomnost lupus antikoagulantů, počtu krevních destiček, hladiny protrombinu, trombinový čas, D-dimerů, odpovědný za proces tvorby trombu v těle, stejně jako antitrombinu III.

Zjistíme, jaké by měly být ukazatele koagulace během těhotenství.

 • Fibrinogen je protein globulínové skupiny, obvykle známkou zánětu nebo tkáňové nekrózy. Podílí se na procesu koagulace krve. Normální index fibrinogenu je 2,0-4,0 g / l a bezprostředně před nástupem práce se zvýší na 6 g / l. Nepřímo zobrazuje zvýšené hodnoty ESR.
 • APTTV - doba vzniku krevní sraženiny po připojení plazmatu a jiných činidel. Normální indikátory - od 24 do 35 sekund. V těhotenství mohou tyto hodnoty klesnout na 17 sekund, což není důvod k obavě - je to prostě výsledek fyziologického zvýšení indexů fibrinogenu.
 • Lupus antikoagulant je reprezentant IgG imunoglobulinů, protilátky z krevních enzymů. Pokud by těhotenství chybělo. Pokud je BA pozitivní, může to znamenat vývoj gestózy, což může vést k spontánnímu potratu, placentálnímu infarktu nebo intrauterinní smrti dítěte.
 • Trombinový čas - jeho indikátory odrážejí stav konečné fáze koagulace. Normální hodnoty televizoru - od 11 do 18 sekund.
 • Protrombin je prekurzor trombinu, trombogenu. Norma je od 78 do 142%, což znamená procentní poměr protrombinového komplexu k protrombinovému času plazmy. Při zvýšení hladin protrombinu lze očekávat předčasné oddělení placenty.
 • Antitrombin III je protein, který zabraňuje koagulaci krve. Normální hodnoty se pohybují od 71 do 115%. Když jsou indikátory sníženy, riziko vzniku trombů se považuje za zvýšené. Pokud nedodržíte množství antitrombinu, můžete vynechat riziko spontánního potratu nebo výskytu placentární insuficience.
 • D-dimer je produkt degradace fibrinu, proteinový prvek, který zůstává po fibrinolytickém procesu. Tento ukazatel má stabilní tendenci ke zvýšení od samého počátku těhotenství, a proto v době nástupu práce mohou být hodnoty vyšší než počáteční hodnoty o tři nebo dokonce čtyřikrát. Toto není považováno za patologii. Normální hodnoty D-dimeru by neměly překročit vysoké, jinak by mohlo dojít k podezření na pozdní gestózu, nefropatiu nebo diabetes mellitus.
 • Trombocyty jsou krevní buňky, které jsou navrženy tak, aby poskytovaly samotný proces koagulace, a udávají stav hematopoetického systému. Trombocyty se tvoří v kostní dřeni megakaryocytů. Jsou to destičky, které tvoří většinu krve- ných sraženin, které se v krvi tvoří v raně. Normální hodnoty krevních destiček u těhotných žen - od 150 do 380 * 10 ^ 9 / l. Mírný pokles indexů je možný, což může být způsobeno prudkým zvýšením objemu cirkulující krve nebo nedostatkem výživy. Je-li hladina krevních destiček výrazně a rychle klesá, hovoříme o trombocytopenie - příliš tekuté krev, když existuje riziko krvácení a vnitřní krvácení.

Rozluštění koagulace během těhotenství by měla být prováděna lékaři, protože žádné výsledky mohou mít své chyby, jako jsou ty spojené s vitaminovými nedostatky, chyby ve stravě, chronické onemocnění, užívání drog a tak dále. Všechny tyto lékaře, nezapomeňte vzít v úvahu při interpretaci výsledků studie.

Dekódování koagulogramu v těhotenství

Tyto koagulogramy dávají doktorovi náhled na krevní stav ženy. Takže pomocí této analýzy můžete zjistit úroveň obsahu fibrinogenu, která se během těhotenství neustále zvyšuje až do narození. Může dosáhnout normální hodnoty 6 g / l.

Indexy aktivovaného parciálního tromboplastinového času během těhotenství se mírně liší a činí 20 sekund, což je o 10-15 sekund méně než před těhotenstvím.

Dekodace koagulogramu v těhotenství má také indikátory lupa antikoagulantu, což naznačuje skupinu protilátek, které přispívají ke zvýšení hladiny APTT. V normálním těhotenství by neměly být v krvi. V případě jejich výskytu by měla být podezření na systémové onemocnění autoimunitní povahy včetně gestózy.

Trombinový čas je u těhotných žen často mírně zvýšený, ale neměl by být mnohem vyšší než normální hodnoty - až 18 sekund.

Analýza hodnocení hemostatického systému má poměrně důležitý ukazatel - protrombin, což naznačuje hrozbu předčasného oddělení placenty. Mělo by se normálně pohybovat v rozmezí 80-140%.

Rozšířený koagulogram v těhotenství

Studium koagulace krve může být obyčejné a podrobné. Ve většině případů, lékaři se uchýlili k běžným coagulogram, který se skládá ze čtyř parametrů: protrombinu indexu, APTT (aktivovaný parciální tromboplastinový čas hodnota), počtu krevních destiček a fibrinogenu. V případě, že lékař podezření jakékoli porušení koagulačního systému, může požádat o podrobný koagulaci, která již zobrazen celý obraz srážení krve v těle. V takovém případě bude možné zhodnotit nejen stav koagulačního systému, ale také předpovědět jeho funkčnost v budoucnu.

Podrobná analýza je určen pro ty, kteří mají rodinnou zatížena dědičnost (např., Jsou pacienti, tromboembolie, mrtvice, infarkt myokardu), jakož i ženy s křečovými žilami nebo tromboflebitida, nebo po dlouhodobém užívání hormonálních antikoncepčních přípravků.

trusted-source[7], [8], [9]

RFMC v těhotenství

Hemostatické parametry (rozpustný fibrin monomer zařízení - SfmC) - umožní posoudit úroveň a procento trombu prvků, jejichž počet je schopen zvýšení hmotnosti trombogenezi v oběhovém systému. Například tento stav lze pozorovat při trombóze velkých hlavních cév s tromboembolizmem plicní arterie.

Zvýšené hladiny RFMC lze pozorovat v krvi u pacientů s diseminovaným intravaskulárním koagulačním syndromem, u kterých nastává náhlá a narůstající porucha všech fází koagulace. K tomu dochází například se šokovým stavem, se závažnými poraněními, rozsáhlými popáleninami, systémovou trombózou apod.

Coagulogram RMPC je charakterizován zvýšenou citlivostí, na rozdíl od například etanolového testu.

Zvýšení indexů RFMC naznačuje rostoucí riziko vzniku intravaskulárních trombů.

Coagulogram v těhotenství dekóduje RFMC vypadá takto:

 • u zdravého člověka je obvyklé skóre RFMC 3,38-4,0 mg / 100 ml;
 • během těhotenství je tato hodnota zvýšena přibližně o 3krát.

D dimer

Jak jsme uvedli výše, D-dimer je produktem fibrinolýzy - rozkladu trombu. Vyhodnocení tohoto ukazatele by mělo být provedeno jak před těhotenstvím, tak během těhotenství.

Před těhotenstvím by měla být hladina produktu fibrinolýzy 248 ng / ml a neměla by být vyšší než 500 ng / ml.

Normální indikátory během období těhotenství kolísají v závislosti na termínu.

 • I trimester - hladina se může zvýšit o 1,5krát (ne více než 750 ng / ml);
 • II trimestr - nejvýše 1000 ng / ml;
 • III trimestr - ne více než 1500 ng / ml.

Z fyziologických důvodů se tedy zvyšuje hladina D-dimeru u těhotných žen. Překročení této hodnoty nad povolené limity však může znamenat vývoj:

 • diabetes mellitus;
 • ledvinová patologie;
 • pozdní toxikóza;
 • patologie jater;
 • předčasné oddělení placenty.

Snížení hladiny D-dimeru je pozorováno mnohem méně často. Takové snížení není ukazatelem jakékoliv patologie, ale ve většině případů slouží jako důvod důkladnější studie funkční koagulační kapacity krve. V takových případech je nutná konzultace s hematologem.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14]

INR

INR - indikátory podle norem mezinárodního normalizovaného poměru - představují odhadovanou hodnotu koagulogramu, která ukazuje poměr protrombinového času specifické osoby a normálního průměru protrombinového času. Posouzení INR je nezbytné k pozorování stavu koagulačního systému během léčby antikoagulancií - antikoagulancií nepřímých účinků (např. Fenylin, Valfarin). Pokud je tato léčba prováděna, měla by být INR sledována alespoň jednou za tři měsíce.

Nadměrný přebytek INR může znamenat riziko krvácení včetně vnitřního krvácení.

Pokles indexů ukazuje nedostatečnou účinnost antikoagulační léčby, což potvrzuje pokračující nebezpečí tvorby trombů.

Normální indexy INR jsou 0,8-1,2. V době léčby antikoagulancií je přípustná norma přibližně 2,5.

Náklady na koagulogram v těhotenství

K dnešnímu dni může být koagulace prováděna prakticky ve všech laboratořích. Nejoblíbenější v naší zemi jsou laboratoře Dila, Synevo a Invitro. Měly by být stanoveny ceny analýzy analýzy homeostázy:

 • D-dimer - 120-140 g;
 • APTTV, ARTT - aktivovaný částečný tromboplastinový čas - 60-80 UAH;
 • Antitrombin - 45-145 g;
 • Lupus antikoagulant - 160-400 UAH;
 • Fibrinogen - 50-110 g;
 • Trombinový čas - 30-70 UAH;
 • Protrombin test - 50-80 UAH;
 • nasazený koagulogram - 220-840 UAH.

Nezapomeňte, že koagulogram v těhotenství je povinnou analýzou a v konzultacích žen by měl být bezplatný. Objasněte tuto otázku od svého gynekologa.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.