^

Druhé vyšetření těhotenství

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Druhý screening na těhotenství zahrnuje krevní test, který identifikuje tři typy estriolu, hCG, AFP (v některých případech inhibin A). Odchylka od normy znamená porušení normálního vývoje plodu.

Termín screening začal být používán mezi lékaři ne tak dávno.

Screening znamená speciální testy, pomocí kterých můžete určit těhotnou ženu změny hormonálního pozadí. Takové testy mohou identifikovat možné vrozené malformace u plodu (například Downův syndrom).

Screening zahrnuje analýzu žilní krve a ultrazvuku. Zohledňují se všechny nejmenší nuance těhotenství, stejně jako fyziologické vlastnosti těhotné ženy - věk, váha, výška, stávající zlé návyky, hormonální prostředky atd.

Během těhotenství se provádí dva screeningy, které se provádějí s intervalem několika týdnů (existují také určité rozdíly mezi prvním a druhým screeningem).

První screening se provádí ve věku 11-13 týdnů těhotenství, druhý - ve věku 16-18 týdnů.

Podmínky druhého screeningu těhotenství

Druhý screening během těhotenství obvykle předepisuje gynekolog od 16 do 20 týdnů těhotenství.

Někteří lékaři se domnívají, že druhá studie je lépe provedena od 22 do 24 týdnů, ale většina odborníků se domnívá, že v letech 16-17 je screening více informativní.

Kdo kontaktovat?

Druhá biochemická screening pro těhotenství

Biochemické screening umožňuje gynekologovi posoudit zdraví jak matky, tak budoucích dětí. Také druhé vyšetření během těhotenství k vyloučení možného porušení ve vývoji dítěte, potrat, posuzování stavu placenty a pupočníkové kýly, naznačují případné vady (např. Onemocnění srdce).

Druhá screeningová studie zahrnuje ultrazvuk, krevní test a interpretaci výsledků. Zvláštní roli je věnována právě interpretaci analýz, jelikož správné vyhodnocení stavu lékaře dítěte v děloze závisí nejen na životě dítěte, ale také na psychickém stavu ženy.

Biochemická analýza krve určuje tři ukazatele (estirol, hCG, AFP), jejichž úroveň se hodnotí vývojem genetických poruch u dítěte.

Druhé vyšetření těhotenství na ultrazvuku

Druhé vyšetření těhotenství pomocí ultrazvuku umožňuje určit velké množství vývojových poruch a anatomických poruch u budoucího dítěte.

Ultrazvuk ve věku 20-24 týdnů ukazuje hlavní anatomické poruchy ve vývoji, jako jsou srdeční, mozkový, ledvinové defekty, abnormální vývoj gastrointestinálního traktu, anomálie obličeje, defekty končetin.

Odhalené patologie v této době nepodléhají chirurgické léčbě, v tomto případě se doporučuje potrat.

Také ultrazvuk může být použit k vyhodnocení možných chromozomálních abnormalit (retardace růstu, polyhydramnios, hypochondrie, cysty, krátké tubulární kosti a některé další).

Screening ultrazvuk v 16-19 týdnech je předepsán, je-li to nutné, když je třeba vyhodnotit pravděpodobnost vývoje plodových chromozomálních abnormalit v plodu.

Norma druhého screeningu pro těhotenství

Někteří odborníci nevysvětlují, jak dešifrovat druhé vyšetření těhotenství budoucí matky.

Indikace odpovídající normálnímu vývoji plodu by měly být následující:

  • AFP, 15-19 týdnů - 15-95 jednotek / ml, 20-24 týdnů - 27-125 jednotek / ml
  • HCG, 15-25 týdnů - 10000-35000 mU / ml
  • Estirol, 17-18 týdnů - 6,6-25,0 nmol / l, 19-20 týdnů - 7,5-28,0 nmol / l, 21-22 týdnů - 12,0-41,0 nmol / l

Ukazatele druhého screeningu těhotenství

Druhé vyšetření těhotenství je prováděno k identifikaci možných chromozomálních abnormalit u plodu. Druhý screening obvykle přiřadí "trojitý test" - krevní test hladiny hormonů:

  • Estirol (produkovaný placentou, nízká hladina indikuje patologii budoucího dítěte)
  • AFP nebo alfa-fetoproteinu (protein, který je přítomný v krvi matky v průběhu těhotenství pouze, při snížené nebo zvýšené úrovně zhoršení stavu dítěte, prudký nárůst proteinu označuje úmrtí plodu)
  • HCG, nebo lidský choriový gonadotropin (začne produkovat v prvních dnech březosti, snížená hladina ukazuje patologii ve vývoji placenty, zvýšení - o chromozomálních abnormalit, mellitus a některých dalších onemocnění).

Je-li to nezbytné, stanoví se míra inhibinu A, jejíž nižší úroveň indikuje chromozomální patologii (Downův syndrom atd.).

Úroveň AFP u Downova syndromu klesá a hCG se zvyšuje.

U Edwardsova syndromu je snížená hladina hCG, zbytek je v normálních mezích.

Zvýšené indexy AFP mohou naznačovat abnormality ledvin v plodu, poruchy břišní stěny.

Stojí za zmínku, že syndrom Edwards a Down v rámci screeningu lze zjistit pouze u 70%. Aby se předešlo chybám, lékař musí vyhodnotit výsledky krevní zkoušky spolu s výsledky ultrazvuku.

Pokud je krevní test normální, pak lékař zhodnotí vývoj dítěte jako normální. Pro menší odchylky v obou směrech po předpokládá patologie není možné, protože se často zkouší je falešný, kromě toho, že jsou některé faktory, které mohou ovlivnit výsledky (například, vícečetného těhotenství, diabetes mellitus, kouření, nepřesnou definici výrazu, nadměrné hmotnosti těhotné ženy ).

Přerušit těhotenství nebo provést diagnózu pouze spoléhat na výsledky screeningu, žádný doktor nemůže. Toto testování poskytuje možnost zhodnotit pravděpodobnost vrozených abnormalit u dítěte. Pokud je pravděpodobnost, že žena má dítě s patologií, je vysoká, pak mu byla přidělena řada dalších studií.

Výsledky druhého screeningu těhotenství

Druhé vyšetření během těhotenství může někdy ukázat špatné výsledky, ale to není omluva k zoufalství a panice předem. Výsledky screeningu mohou znamenat vysokou pravděpodobnost, že některé anomálie jsou možné, ale to nepotvrzují o 100%.

Pokud při druhém screeningu došlo k významné odchylce od normy alespoň jednoho z indikátorů, je těhotné ženě přiděleno další vyšetření.

Některé faktory mohou také ovlivnit výsledky screeningového testování:

  • in vitro fertilizace;
  • nadváha během těhotenství;
  • přítomnost chronických onemocnění (diabetes mellitus);
  • škodlivé návyky budoucí matky (kouření, pití atd.).

Stojí za zmínku, že v případě, že žena je těhotná s dvojčaty (trojic, atd), pak provádí biochemické analýzy krve je považováno za nevhodné, protože v tomto případě, že ženy jsou indexy nad normu a vypočítat riziko vývojových vad ve vývoji bude téměř nemožné.

Druhý screening během těhotenství umožňuje ženě a jejímu lékaři získat informace o stavu plodu, jeho vývoji a také o tom, jak těhotenství jde. Lékaři předepisují screeningovou studii v prvních dvou trimestrech, ve třetím trimestru se screening provádí pouze v případě nutnosti.

Vykonávání takového průzkumu by nemělo způsobovat strach u těhotné ženy, převážná většina žen je pozitivní ohledně screeningu.

Doporučuje se provádět všechny vyšetřovací studie v průběhu těhotenství v jedné laboratoři, což usnadní lékaři rozluštit výsledky.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.