^

Jaké testy se provádějí během těhotenství?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

O tom, jaké testy se provádějí během těhotenství, se budoucí matka dozví v konzultacích žen, když se zaregistruje. K předávání analýz je nutné, aby se v průběhu celého období těhotenství, stejně jako ve všech termínech těhotenství, seznam různých rozborů.

Chcete-li pochopit všechny analýzy a jejich sekvenci, zkompilujte kalendář základních analýz. Vzhledem k odevzdání velkého počtu testů se mnohé budoucí matky pomalu zaregistrují v konzultacích pro ženy, což je velmi lehkomyslné a nebezpečné. Neúctající postoj může nejen poškodit zdraví žen, ale také způsobit porušení ve vytváření plodu.

Po zaregistrování konzultace s lékařem je nutné předložit základní testy:

 • krevní analýza obecné, krevní test na cukr, procento krevních destiček;
 • analýza moči, analýza moči pro přítomnost bílkovin;
 • analýza moči na bakteriích;
 • krevní test pro stanovení krevní skupiny a Rh faktoru;
 • krevní test na definici HIV, syfilis, hepatitidu;
 • krevní test protilátek a infekčních onemocnění;
 • rozmazání vaginální sliznice na cytologii.

Tyto testy jsou odebírány v období 5-11 týdnů těhotenství, ale mnoho z těchto testů bude provedeno opakovaně během těhotenské péče, zvláště důležitá data jsou 19-21 týdnů, 29-30 týdnů. K určení genetických abnormalit plodu se provádí genetická analýza při vývoji plodu v období 11-13 a 16-20 týdnů.

Ženy s dokonalým zdravím v naší době, téměř ne. Pokud má budoucí matka chronické patologické stavy, komplikace orgánů a systémů během těhotenství, bude nutné provést testy častěji. Abyste zabránili komplikacím během těhotenství, musíte se zaregistrovat co nejdříve po potvrzení těhotenství, avšak nejpozději třetí měsíc po úspěšné koncepci.

Povinné testy během těhotenství

Povinné testy během těhotenství se provádějí jak v době příchodu budoucí matky na účet, tak dále v určitých fázích těhotenství. To je nezbytné jako metoda sledování zdraví mateřského a budoucího dítěte.

Povinné testy, které žena musí provést při registraci těhotenství:

 1. Změřte velikost pánevních kostí. To poskytne představu o velikosti pánve a pomůže vyhnout se komplikacím během těhotenství a porodu, pokud kosti tvoří úzkou nebo plochou dutinu pánve.
 2. Změřte hmotnost. Toto je nezbytná opatření pro předvídání možných komplikací (gesta, malá nebo nadměrná hmotnost plodu), které hodnotí stav těhotné ženy jako celku. Vážená při každé návštěvě lékaře v konzultacích žen.
 3. Měření krevního tlaku. To pomůže předejít riziku vzniku gestózy, hypertenzní krize, VSD. Provádí se při každé návštěvě konzultace ženy.
 4. Plotový materiál pro obecný krevní test. Následně je odevzdán ve 25, 32, 38 týdnech. Umožňuje sledovat vnitřní procesy v těle, zabraňuje vzniku anémie, odhaluje skrytý zánět.
 5. Sběr materiálu určujícího krevní typ a rhesus.
 6. Odběr vzorků materiálu pro stanovení hladiny cukru v krvi.
 7. Sběr materiálu pro stanovení koagulability krve (koagulogram).
 8. Odběr vzorků krve pro analýzu syfilisu.
 9. Odběr vzorků krve pro testování na HIV.
 10. Odběr vzorků krve pro analýzu přítomnosti antigenu HBs.
 11. Proveďte obecný test moči.
 12. Vezme materiál z vaginální sliznice do cytologie.
 13. Užívání materiálu z močové trubice a konečníku, pokud existuje šance na STD.
 14. Provést bakteriologickou sejbu skvrn z pochvy na STD.
 15. Tank secí z nosní dutiny pro přítomnost Staphylococcus aureus.
 16. Sběr vzorků stolice pro stanovení přítomnosti helminthových vajec. Jednou se provádí při registraci při konzultacích s ženami.
 17. Provedení SPL. Provedeno potvrdit nitroděložní těhotenství, aby objasnila úchyty placenty, určit jeho splatnost je diagnóza zjevné genetické abnormality, abnormality plodu, sledování růstu plodu a vývoje a další biofyzikální charakteristiky. Diagnóza se provádí pomocí ultrazvuku na 10-14, 20-24, 32-36 týdnech.

Povinné testy během těhotenství by měly být prováděny zcela bezplatně ve veřejných léčebnách. Pokud z nějakého důvodu neexistuje důvěra ve státní orgány, mohou být provedeny všechny nezbytné testy v soukromých klinikách, které poskytují laboratorní a diagnostické služby, ale za hmatatelnou platbu.

trusted-source[1]

Kdo kontaktovat?

Rozvrh testů na těhotenství

Rozvrh těhotenských testů pro všechny nastávající matky s nekomplikovaným těhotenstvím je jeden, rozdíly mohou být pouze v případě komplikací nebo sporných testovacích údajů.

Během 0-12 týdnů těhotenství je žena přihlášena na účet při konzultaci žen a jsou jmenovány následující testy:

 • Dodání moči těhotné pro obecnou analýzu a ověření funkčnosti ledvin.
 • Proveďte analýzu infekce TORCH.
 • Provedení analýzy k identifikaci urogenitálních infekcí podle svědectví lékaře.
 • Užívání vaginálního skvrna na mikroflóře.
 • Provedení obecného, biochemického krevního testu, stanovení hladiny cukru v krvi, stanovení koagulability krve.
 • Stanovení krevní skupiny a rhesus těhotné ženy.
 • Provedení analýzy pro AIDS (HIV), hepatitidu B a C, syfilis.
 • Doporučuje se také navštívit odborné lékaře - zubaře, terapeuta, doktorka ORL - k léčbě možných onemocnění a nekomplikovat průběh těhotenství.

U 12-14 týdnů budoucí matky je jmenována první ultrazvuková vyšetření, na které je určeno období těhotenství, kolik plodů je v děloze a zda budoucí dítě má svědomí.

U 16-18 týdnů je předepsán "trojitý test" - detekce chromozomálních abnormalit a dalších abnormalit vývoje plodu. Určete úroveň AFP, hCG, NE. Je-li to nutné, poskytněte další směr pro amniocentézu, pokud existuje podezření na závažnou patologii plodu.

Ve 24-26 týdnech se provádí druhá ultrazvuková vyšetření s cílem získat více informací o struktuře dítěte, určení pohlaví, polohy, prezentace, hodnocení placenty. Také očekávaná matka by měla darovat krev pro obecnou analýzu, hemoglobin, feritin.

U 33-34 týdnů se dopplerografie (podle lékařského předpisu) provádí - k posouzení stavu cév dělohy, krevního oběhu placenty a plodu. To je nezbytné pro včasné zjištění intrauterinního hladovění kyslíkem u dítěte. Zobrazuje se také kardiotokografie (podle lékařského předpisu). Tato studie vám umožňuje posoudit synchronitu kontrakcí dělohy a srdečních záchvatů plodu.

Při 35-36 týdnů re-zkoušky musí být stejně jako v první polovině roku variability - detekovat syfilis, AIDS, TORCH infekce, se rovněž zabýval vaginální stěr na flóru, biochemie a krevní obraz, rozbor moči. Pro výpočet přibližné hmotnosti dítěte, objemu plodové vody a posouzení stavu placenty se provádí ultrazvukové vyšetření. Pokud těhotenství probíhá fyziologicky, musí nastávající matka navštívit lékaře každý týden před podáním a moč pro obecnou analýzu.

Analýzy v prvním trimestru těhotenství

Analýzy v prvním trimestru těhotenství, při registraci na účet při konzultacích žen, by měly být předány co nejdříve. Při první návštěvě gynekologa jsou předepsány následující testy:

 • Darovat krev za AIDS. Darovat krev pro detekci syfilisu.
 • Staň se krevní test na detekci hepatitidy B a C.
 • Darovat krev pro udržování hormonů ("hormonální zrcadlo").
 • Chcete darovat krev do krevní skupiny a rhesus. Pokud se ukáže, že těhotná žena má negativní Rhesus a otec dítěte je pozitivní, očekávaná matka bude muset vzít krev na protilátky každé dva týdny.
 • Darovat krev pro biochemii.
 • Projděte rozetou na mikroflóře vagíny.
 • Proveďte obecnou analýzu v moči.
 • ultrazvuk směr vypouštěny 10-12 týdnů těhotenství, mít představu o počtu plodů v děloze, aby se zabránilo možnému patologii plodu a reprodukční systém, matky, kromě chromozomálních abnormalit a ektopických těhotenství.
 • Musíte také předložit testy na infekci TORCH (zarděnka, herpes, cytomegalovirus, toxoplazmóza, chlamydia).
 • Před každou návštěvou lékaře je nutné močit k obecné analýze sledování močového systému.
 • Projděte EKG.
 • Je také nutné konzultovat další příbuzné specialisty - terapeut, oční lékař, ENT doktor, zubař.

trusted-source[2], [3], [4], [5], [6]

Analýzy v 2. Trimestru těhotenství

Analýzy v 2. Trimestru těhotenství jsou uvedeny v určitých týdnech a druhý trimestr začíná třinácti a trvá 24 týdnů.

V 14-18 týdnů jmenovaných AFP krevní test - pro detekci fetálních malformací a chromozomálních abnormalit (Downův syndrom, nervové choroby trubice, hydrocefalus, Morthal syndrom, akromegalie a dalších závažných onemocnění).

U 24-26 týdnů je nutné podstoupit druhé plánované vyšetření ultrazvukového stroje. To je nutné k vyvrácení přítomnosti anomálií orgánů a systémů, je také možné určit pohlaví budoucího dítěte, posoudit placentu, místo jejího uchycení.

Kromě toho je třeba v druhém trimestru provést další testy, které ukazují stav zdraví matky a dítěte - darujte krev, abyste zjistili hladinu hemoglobinu, aby nedošlo k vynechání vývoje anémie. A před každou cestou do konzultace pro ženy je třeba vzít moč pro obecnou analýzu sledování ledvin a nezapomenout na skrytý zánětlivý proces.

Podle doporučení lékaře může být dopplerografie předepsána k posouzení krevního oběhu dělohy, k prohlédnutí cév placenty a cév plodu. Pokud je to nutné, pak EKG na základě doporučení lékaře na konci třetího trimestru jmenuje kardiotokografii (k posouzení rytmu kontrakcí dělohy a palpitace nenarozeného dítěte).

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Analýzy v 3. Trimestru těhotenství

Analýzy ve třetím trimestru těhotenství v podstatě kopírují testy, které nastávající matka dala v prvním trimestru. Testuje na HIV protilátky na syfilis, hepatitidy B a C. Je také nutné, aby se společné krevní testy, podle kterého data lze vidět na všech fyziologických změn v ženském těle a kontrolovat hladinu hemoglobinu.

Močová analýza obecné analýzy je nezbytná před každou návštěvou lékaře, který dohlíží na těhotenství. O složení moči lze v počátečním stadiu určit některé nemoci. Například pokud identifikujete protein v moči, můžete posoudit nefropatii, gestózu, diabetes mellitus. Tyto nemoci komplikují průběh těhotenství a mohou ohrozit život nenarozeného dítěte.

Také ve třetím trimestru těhotenství by měla nastávající matka podstoupit gynekologické vyšetření, aby se materiál odebral na bakteriologický nátěr. Během 38-40 týdnů je provedeno další gynekologické vyšetření k vyšetření děložního čípku. Podle stavu cervixu gynekolog vyvozuje závěr o přibližných termínech porodu.

Při každé návštěvě lékaře nastávající matky je zapotřebí k měření tlaku, obvod břicha, výšku stojící dělohy, poslouchat plodu tlukot srdce, zváženy a řízení dalších procesů zvýšení tělesné hmotnosti v čase, aby bylo podezření na preeklampsii či plodu blednutí.

Dopplerografie se provádí pouze v případech, kdy existuje podezření na překročení těhotenství. Při použití této metody, získat informace o stavu krevního oběhu v děloze placentární krevní oběh dítěte, a co je nejdůležitější - tímto způsobem se můžete naučit, aniž by utrpěla buď z nedostatku kyslíku plodu.

Kardiotokografie se provádí také podle údajů, pokud existuje podezření na opakování plodu. Pomocí této metody je také vyhodnocován stav budoucího dítěte s cílem vyloučit hladomor kyslíku.

Na ultrazvuku vypočítá váha dítěte, vyvozuje závěr o pozici, prezentaci, stavu placenty, absenci vývojových abnormalit plodu.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Analýzy pro muže během těhotenství

Analýzy mužů během těhotenství se při plánování těhotenství příliš neliší od testů. Muž, který ani nevěří, že to může být často nositelem infekce, takže nemoc není přenesena na manželku nebo budoucí dítě, musí také včas provést všechny potřebné testy.

 • Pokud není k dispozici údaje o krevní skupině a Rh mužů, musí se předat tyto testy (je-li muž rhesus pozitivní, matka je negativní, pak velké riziko non-compliance rhesus plodu a těhotné ženy, a to zhoršuje průběh těhotenství).
 • Muž by měl také provést analýzu přítomnosti infekcí TORCH a dalších nebezpečných skrytých infekcí, a to iv případě, že by analýza byla provedena před koncepcí dítěte. Zvláště důležité je, pokud manželé nadále vedou sexuální život během těhotenství a nepoužívají kontaktní antikoncepce.
 • Také člověk musí opakovaně darovat krev za HIV a AIDS během těhotenství své ženy.
 • Také je nutné předložit nános bakterií z nosu (vyloučit možnost přepravy Staphylococcus aureus a v případě potřeby léčit infekci).
 • Pokud nebyla genetická zkouška provedena před těhotenstvím, pak podle svědectví doktora je nést spolu s těhotnou ženou.
 • Také člověk musí mít před porodem fluorografii a šest měsíců po počátečním vyloučení, aby se vyloučila možnost plicní tuberkulózy a infekce matky a nenarozeného dítěte.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Normy analýzy během těhotenství

Normy testů během těhotenství naznačují, že ložisko plodu probíhá fyziologicky. Nepochybujte o tom, že výsledky testů jsou dobré, potřebujete znát jejich normy. Není možné plně porozumět ukazatelům analýz, je lepší nechat lékaře, aby to udělal.

Podle výsledků rozkroku z pochvy je povoleno zvýšit bílé krvinky v sliznici - 15-20 v zorném poli. Tato analýza je uvedena v primární referenci u ženských konzultací, ve dnech 30 a 36-37 týdnů. Také je třeba provést analýzu, pokud se bolestivá bolest v dolní části břicha a změněný výtok z pochvy neobvyklé barvy a zápachu.

Za normálních okolností, ve vzorku moči v průběhu těhotenství, neměl by obsahovat protein, cukr, bakterie, hlen, bílé krvinky jsou povoleny 1-2 na dohled, erytrocytů - 1 v zorném poli, epiteliální buňky - 1-2 v dohledu, v moči - 1010- 1030. Zvyšování obsahu solných složek v moči indikuje problémy močového měchýře. Ketonová tělesa v moči indikují nástup toxikózy.

 • Norma erytrocytů v krevní zkoušce je 3,8-5,5 na 10 12 / l.
 • Norma hemoglobinu je 120-140 g / l.
 • Norma hematokritu je 35-45%
 • Norma šíře distribuce erytrocytů je 11,5-14,5%
 • Norma krevních destiček je 180-320 při 10 9 g / l.
 • Norma leukocytů je 4,0-9,0 při 10 9 / l.
 • Norma lymfocytů je 25-40%
 • Monocyty, eozinofily, bazofily, nezralé buňky 5-10%
 • Norma granulocytů je 47-72%
 • Norma monocytů je 4-10%
 • ESR - 35-45 mm / h

Normy pro rozmazání vagíny k určení mikroflóry.

 • Epitelové buňky - v oblasti výhledu až 15, zvýšení počtu indikuje zánět.
 • Leukocytární buňky - až 7-10 v zorném poli.
 • Buňky erytrocytů - až 2 v zorném poli.
 • Bakteriální prostředí v nátěru by nemělo být, skromné paličky médium je přípustné.
 • Sliz v nákaze z vaginy by měl být v mírném objemu.
 • Gonokoky, Trichomonas, Chlamydia, houby v nátěru jsou odchylkou od normy.

Vysvětlení testů během těhotenství

Analýza testů během těhotenství umožňuje postupné sledování změn, ke kterým dochází v těle ženy během celého těhotenství.

Krevní test.

 • Normy hemoglobinu v krvi těhotné ženy se pohybují od 110 do 140 g / l. Pokles indikátorů indikuje anémii.
 • Percento hematokritu by nemělo být nižší než 35-45%, přičemž nízký indikátor určuje stupeň nedostatku železa v krvi.
 • Erythrocyte mass. Obsah červených krvinek v normě 3,5-5,0 na 10¹² l. U těhotných žen je tento ukazatel mírně nižší.
 • Poměrný poměr leukocytů. Obvykle je procento bílých krvinek 4 až 10,5 x 10 9 litrů. Ve třetím trimestru se indikátor může mírně zvýšit, ale to je v normě.
 • Procento lymfocytů je čtvrtinu (25%).
 • Procento bazofilů je 0,2%
 • Procento eozinofilů 1,5%
 • Procento monocytů je 4,5%
 • Procento destiček 180-320 na 10 9 litrů.
 • ESR u těhotných žen se zvyšuje, ale toto je norma.

Zvláštní pozornost je nutno věnovat těmto ukazatelům při analýze krve jako:

 • Procento glukózy. Pro těhotnou ženu je norma 3,3-4,4 mmol / l.
 • Procento bílkovin: albuminů je 25-50 g / l.
 • Percento dusíkatých bází: močovina - 2,5 - 8,3 fyziologický roztok / l. A kreatinin 45-115 μmol / l.
 • Procenta enzymů: alkalická fosfatáza (APF) 25-90 IU.

Abnormality při analýze moči během těhotenství mohou být následující:

 • Malý obsah bílkovinných frakcí v moči je přípustný, ne více než 0,033 g / l. U 32 týdnů těhotenství a více bílkovin v moči svědčí o patologii ledvin a může být příčinou útlaku funkce placenty, porodu před termínem, mrtvého porodu.
 • Přítomnost bakterií. Častá odchylka u těhotných žen naznačuje zánětlivý proces v ledvinách.
 • Přítomnost fosfátu v moči je minimální, což je způsobeno vývojem fetálního skeletu. Pokud je procento solí v moči velmi vysoké, pak to indikuje problémy s ledvinami.

Pokud se v analýze objeví nějaké odchylky v těhotenství, vyžaduje speciální ošetření a dohled ze strany odborného specialisty. V některých případech je lepší lépe se uchovávat a dokud bude dodávka pod neustálým dohledem lékařů.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37], [38]

Špatné testy během těhotenství

Špatné testy během těhotenství nejsou věty vůbec. Pokud analýzy neodpovídají stanoveným normám, možná budete muset konzultovat s příslušným specialistou a mít další ošetření. Abyste pochopili, které ukazatele jsou nebezpečné a které nejsou, musíte vědět, v jakém trimestru nebo v jakém týdnu těhotenství byly změny zaznamenány.

V prvním trimestru, kdy očekávaná matka dává největší počet testů, vzniká mnoho otázek, pokud výsledky nesplňují standardy. Takže podle výsledků obecného vyšetření krve se můžete dozvědět o skrytých zánětech, poklesu hemoglobinu a to může vést k hladovění plodu kyslíkem. V takových situacích předepisují přípravky na bázi železa a vitamínové diety. Při poklesu počtu krevních destiček je třeba také zjistit příčinu a předepsat léčbu, protože se zvyšuje pravděpodobnost potratu.

Pokud existují odchylky v biochemické analýze - vzhledu cukru v krvi, musíte vyhledat radu od endokrinologa, který předepíše speciální léčbu. Vzhled proteinů, bakterií, erytrocytů, bílých krvinek v moči vyžaduje i naléhavou léčbu - to je jediný způsob, jak vyloučit závažné komplikace.

Výsledky testů, které indikují vývojový plod, se po určité době musí opakovat. Zvláštní skupina rizik se skládá z rodin, u nichž jsou tyto anomálie dědičné, nebo v rodině jsou již děti se zdravotním postižením.

Detekce bakterií v rozetře z vaginy naznačuje, že je třeba upravit mikroflóru a podstoupit specifickou léčbu, aby se připravil růstový kanál a neinfikoval dítě.

Pozitivní testy na infekci TORCH, hepatitidu, syfilis, HIV vyžadují zvláštní opatření pro správnost těhotenství a nápravu. V mnoha případech, se správnou taktikou lékařů a kompetentním managementem těhotenství, zdravé, se rodí děti bez patologických stavů.

trusted-source[39], [40], [41], [42]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.