^

Krevní test na hCG během těhotenství: interpretace výsledků

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jednou z nejdůležitějších laboratorních studií v oboru porodnictví je analýza hCG během těhotenství nebo stanovení lidského chorionického gonadotropinu v krvi.

To je pozitivní analýza hCG v raném těhotenství je jasným ukazatelem úspěšné oplodnění vajíčka, zygoty formace, následuje blastocysty - pomocí zavedení děložního endotel její trofoblastu a na začátku vývoje embrya.

HCG - co je to?

HCG je gonadotropom, biologicky aktivní heterodimerní glykoprotein sloučenina více než dvě stě aminokyselin, to znamená hormonu, poskytnout určité biochemické procesy v průběhu těhotenství. Ve složení hCG dvě podjednotky - alfa a beta. Alfa-podjednotka se skládá z 92 aminokyselin jsou považovány za identické hormony, jako je luteinizačního (LH), folikuly stimulující hormon (FSH) a thyreotropní (TSH). A  s vobodnaya beta-podjednotky lidského choriového gonadotropinu  (beta-HCG) se skládá z 145 aminokyselin, a určuje jedinečné vlastnosti hormonu.

Říká se tomu chorionika, protože je produkována dočasným orgánem embrya - jeho villous shell - Chorionem. Proces tvorby chorionu z trofoblastových buněk a extraembryonálního mezodermu vnitřního blastocystového listu nastává bezprostředně po jeho připojení k stěně dělohy.

Asi po týdnu choriový trofoblastu buňky začnou produkovat lidský choriový gonadotropin, který interaguje s receptory LHCG embrya a pomáhá udržovat corpus luteum až do 8. Týdne těhotenství. Toto je velmi důležitá funkce hCG v průběhu těhotenství, pokud jde o vznik a fungování placenty se syntetizuje corpus luteum další HCG - progesteron, který podporuje potlačení těhotenství ovulace stimulující transformace endometria a formování kapilární sítě.

Navíc díky negativnímu náboji odstraňuje hCG imunitní buňky matky z embrya, čímž zabraňuje odmítnutí plodu v prvním trimestru. Také tento hormon hraje roli při proliferaci embryonálních buněk. Po jejich diferenciaci na typy tkání a úplné tvorbě placenty (během čtvrtého měsíce těhotenství), syntéza hCG trvá na placentě.

U 85% těhotných žen se hladina hCG v krvi zdvojnásobuje každých 48-72 hodin v prvních čtyřech týdnech těhotenství. Hormon je nejprve nalezen v krvi a pak v moči.

Je-li možné provést analýzu hCG v těhotenství a kdy test na hCG vykazuje těhotenství? Analýzu hCG je možné provést v raných stádiích těhotenství 12 dní po zpoždění následujícího měsíce. Krevní test bude ukazovat těhotenství 10-11 dní po početí a na 12 až 14 dnech může být hormon detekován v moči.

Ačkoli hladiny hCG v moči jsou obvykle nižší než v séru, vylučování hormonu ledvinami se používá v rychlých testovacích proužcích. Na otázku, co je spolehlivější - analýza HCG nebo těhotenský test? - Porodní a gynekologové zdůrazňují vyšší citlivost analýzy hCG v krvi. To znamená, že při vyšetření vzorku krve můžete otevírat těhotenství o několik dní dříve, než při použití testu.

Kromě toho, jestliže se ženský těhotenský test používá krátce po údajném pojetí, kdy hladina hCG, včetně moči, není dostatečně vysoká, získá se falešně negativní výsledek. Viz též -  Těhotenský test doma

Indikace postupu HCG během těhotenství

Nejprve je provedena analýza hCG během těhotenství, aby se potvrdilo těhotenství.

Také tato analýza umožňuje monitorovat průběh těhotenství, zejména u diabetiků a gestóz u těhotných žen; zřídit zamrzlé (nedokončené) těhotenství; včasná diagnostika mimoděložního těhotenství; včas identifikovat a zabránit nebezpečí náhodného ukončení těhotenství (obvyklý potrat); k určení nedostatečnosti placenty.

Pro identifikaci genetických abnormalit embrya (Patauův syndrom, Downův syndrom, Edwards, Turner, Klinefelter, Albright) a fetální retardace růstu těhotenství prenatální screening se provádí - pomocí krevního testu pro beta-hCG v časování 9-12 a 16-18 týdnů.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Příprava

Pravidla pro podávání těhotenského testu na HCG jsou jednoduchá a celá příprava je, že poslední jídlo by mělo být 6-8 hodin před podáním krve z žíly; tři dny před zahájením léčby by měl omezit příjem bílkovin živočišného původu a fyzickou aktivitu, stejně jako užívat žádné léky. Dodávka krve je předepsána na ranní hodiny - na prázdný žaludek.

Tato technika zcela odpovídá způsobu odběru krve z periferní žíly pomocí jednorázových sterilních uzavřených systémů (injekční stříkačka s jehlou).

Kolik je hCG použito v těhotenství? Krev se odebírá do 10-15 minut a dekódování je zpravidla připraveno za dva až tři dny.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Normální výkon

Absolutní indikátory hladiny chorionického gonadotropinu v krvi jsou v těhotenství chyběny, ale pro každý pojem existuje určitý rozsah jeho obsahu, který zajišťuje normální ložisko plodu.

Je třeba vzít v úvahu existenci různých úrovní jednotek hCG v krevní plazmě (mIU / ml, IU / ml nebo ng / ml) jsou různé a proto jsou výsledky a analýza pravidel přijatých, které způsobují mnoho problémů v těhotenství.

Za normální je považováno vyšetření hCG v ranném těhotenství s následujícími indikátory: 1 - 2 týdny - 25-300 mIU / ml (mU / ml), 2-3 týdny -1500-4900. Současně lze v rané fázi považovat za normální zvýšení hCG o 35% každých 48 hodin nebo 50% - každých 72 hodin.

Přijatá norma analýzy hCG během těhotenství v týdnech od okamžiku početí (v mIU / ml) je:

  • v období 3-4 týdnů - 1110-31500;
  • 4-5 týdnů - 2600-82400;
  • 5-6 týdnů - 23000 -150000;
  • 6-7 týdnů - 27000 - 233000;
  • 9-12 týdnů - 25700-290000;
  • 13-16 týdnů - 6170-253000:
  • 17-24 týdnů - 4700-165000;
  • 25 týdnů a dále - z 3640 na 117 000.

Po dobu 11 až 13 týdnů byla průměrná statistická hodnota v rozmezí 50 000 až 55 000 mIU / ml považována za normu. Také průměrné indexy za týden (od 14. Do 21.) jsou uvedeny v publikaci -  Chorionický gonadotropin v krvi

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18]

Interpretace analýzy hCG v těhotenství

Úroveň HCG pod 5 mIU / ml je považována za negativní; pozitivní indikátor, tj. Když žena otěhotní, je 25 mIU / ml a vyšší. Pokud výsledek ukáže 6-24 mIU / ml, pak je potřeba provést druhý test (7-10 dní) pro potvrzení těhotenství.

Jaká by měla být analýza hCG během těhotenství? Jak již bylo uvedeno výše, hladina tohoto hormonu je dynamická a neustále roste a dosahuje maximální výkon v období 9-12 týdnů, a pak to začne postupně klesat, po 20 týdnech hladina je stabilizovaný, ale hormon produkovaný placentou pokračuje až do konce těhotenství.

HCG by neměl být detekován ani v krvi ani v moči týden po porodu. Norma HCG u negravidních pacientů je 0-5 mIU / ml; U postmenopauzálních žen lze hladinu hCG až 14 mIU / ml považovat za normální.

Je důležité sledovat vzestup a pokles hladin hCG. Krevní test pro HCG s ektopické těhotenství se provádí jednou týdně pro stanovení hladiny hormonu v průběhu času, což je méně závažné než při normálním těhotenství. Čtěte více -  mimoděložní těhotenství

Významné snížení obsahu tohoto hormonu v krvi, pozorované v případě hrozícího potratu a nitroděložního vývoje, rychlý pokles ve výsledcích analýzy ukazuje, hCG, když minul potrat a v případech, kdy je plod umírá v období po 9-12 týdnů. Více informací v článku -  Jak zjistit zmrazené těhotenství?

Zvýšení hladiny je možné v důsledku vývoje vícečetného těhotenství, u geneticky určených anomálií plodu, diabetes mellitus a gestózy u těhotných žen. Také hladina hCG se může objevit nad normou, když se pacienti mylní s pojmy koncepce. Ale na základě úrovně lidského chorionického gonadotropinu v krvi může lékař správně posoudit gestační věk plodu.

Pro detekci fetálních chromozomálních abnormalit v nenarozeného dítěte je držena  prenatální diagnostiky vrozených chorob :  ultrazvukový výzkum na protein-A krevní plazmy (PAPP-A), analýza hladiny volného estriolu, za udržování vyrobené placenta gonadotropa inhibinu-A, stejně jako analýzy hCG a AFP během těhotenství (v období 14-25 týdnů). Co je ACE a jaká je jeho analýza, podrobně cm. -  Analýza alfa-fetoproteinu v těhotenství

Normální růst hCG je indikátorem životaschopného těhotenství. Podle porodníků je důležitá včasná analýza hCG během těhotenství, protože čím dříve se žena dozví, že je těhotná, tím rychleji může změnit jakékoliv návyky, které jí a budoucímu dítěti mohou ublížit.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.