^
A
A
A

Proč snižuje nohy během těhotenství a co mám dělat?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 26.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Snižuje nohy během těhotenství - je to běžný problém pro těhotné ženy, stejně jako projevy toxikózy. Tato patologie se často obává ve třetím trimestru těhotenství, což je spojeno s porušením metabolismu vitamínů. Mohou však existovat další příčiny tohoto jevu, takže je třeba vědět o jejich hlavních a provádět odpovídající terapii, protože závažnost symptomů někdy narušuje normální spánek těhotné ženy a každodenní aktivity.

Epidemiologie

Epidemiologie tohoto problému naznačuje rozšířenou prevalenci tohoto problému u těhotných žen, což je více než 85% těhotných žen. Vzhledem k etiologickému faktoru se tento problém vyskytuje u 96% žen, které během těhotenství nedostávaly žádné další vitamíny a příčinou takových žen je nedostatek vápníku a hořčíku. Sekundární příčiny záchvatů v nohou během těhotenství jsou méně než 5%. Takové údaje nám umožňují posoudit nejen možné příčiny, ale také dávají důvody k provedení primární prevence této patologie.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Příčiny křeče v nohou během těhotenství

Těhotenství je období, kdy žena kvůli malému štěstí musí vydržet mnoho nepříjemných okamžiků, které narušují její celkový stav. Jedním z takových stavů je pocit parestézie a svalových křečí.

Za normálních podmínek má lidské tělo normální poměr různých elektrolytů, které poskytují nervové vedení a dobrou svalovou stimulaci. Tento proces je řízen obsahem vápníku, hořčíku a draslíku v těle. Během těhotenství se tyto stopové prvky redistribuují tak, aby zajistily vývoj dítěte, takže jejich matka nemusí stačit. Nedostatek vitamínů a stopových prvků během těhotenství je častým jevem, ale ne všechny se obávají problémů křečí v nohách. Proto je nutné brát v úvahu i další faktory.

Chcete-li porozumět patogenezi záchvatů ve svalové tkáni, musíte vědět o roli určitých elektrolytů v lidském těle.

Vápník je mikroelement, který poskytuje srdeční aktivitu, práci svalových a nervových vláken, stejně jako strukturu kostní tkáně. Vápník se také podílí na normální vodivosti impulzu a kontrakci svalových vláken. Je hlavním iniciátorem svalové kontrakce v okamžiku, kdy vstoupí do kanálů vápníku uvnitř buňky. Během těhotenství je pro strukturu kostní tkáně dítěte nezbytné velké množství vápníku, proto je nutný zvýšený příjem tohoto prvku z vnějšího prostředí. V podmínkách nedostatku vápníku je činnost kanálu narušena a otevřené kalciové kanály jsou nahrazeny sodíkem, což způsobuje zvýšení hladiny sodíku ve svalové buňce. Zvýšený obsah vápníku uvnitř buňky způsobuje obrovský přítok vody, což naopak podporuje intracelulární hyperhydrataci. Edém svalových vláken způsobuje stlačení nervových ganglií a nervových zakončení - to zhoršuje vodivost nervového impulsu ze svalů do center mozku. To je vnímáno jako pocit necitlivosti nohou nebo křeče.

Hořčík je prvek, který poskytuje impuls k pohybu nervovými buňkami. Práce nervu, který poskytuje inervaci jednoho nebo jiného svalového vlákna, v tomto případě závisí na množství hořčíku. Za normálních podmínek existuje rovnováha mezi hořčíkem a vápníkem a procesy vedení nervového impulsu se usadí. Vápník prostřednictvím pomalých kanálů vstupuje do buňky a dochází ke svalové kontrakci, a pak hořčík uvolňuje nervové vlákno z nervových vláken uvolněním svalových vláken. Když hořčíku je nedostatečná, proces pulsu na ganglia nervu svalových vláken nedochází správně, což by mohlo vést k necitlivosti nebo nadměrné snížení svalové křeče ve formě jednotlivých svalových skupin. Takže kombinovaný nedostatek hořčíku a vápníku je důvod, proč se snižují nohy.

Vzhledem k nedostatku stopových prvků, jako hlavního důvodu pro vývoj problému necitlivosti nohou během těhotenství nezapomeňte na možné příčiny takové patologie. Velmi často jsou ženy ve druhé polovině těhotenství znepokojeny problémem zadržování tekutin a vývojem edému na nohou. To je způsobeno skutečností, že zvýšení hmotnosti plodu narušuje odtok žilní krve systémem dolní žilní žíly a také je narušena lymfatická drenáž. Proto může být problém edému končetin velmi výrazný. V tomto případě jsou porušeny nejen procesy inervace, ale závažnost edému může být příčinou komprese nervových kanálů, což způsobuje narušení inervace. To může být jedním z důvodů, které snižují nohy během těhotenství, zejména večer, po dlouhých procházkách nebo zatíženími na končetinách.

Je třeba také poznamenat, že ženy s křečovými příčinu necitlivosti v nohou je často způsobeno tím, že proces porušil odtok žilní krve a žíly přinést značné nepohodlí.

Těhotenství je rizikovým faktorem pro vznik gestačního diabetu, i když žena dříve nebyla diabetická. Důvodem, který snižuje nohy během těhotenství, může být také cukrovka. Patogeneze vývoje těchto příznaků spočívá v tom, že když glukóza s nedostatečností inzulínu nepřechází úplnou cestou metabolismu a tvoří obrovské množství přechodného metabolitu - sorbitolu. Sorbitol je látka, která se může hromadit v cévách, které dodávají krev do nervových vláken - vasa vasorum. To narušuje trofismus nervových vláken a způsobuje parestézie, tj. Pocity necitlivosti v rukou. Proto s touto patologií je velmi důležité vyloučit diabetes mellitus jako možnou příčinu parestézie.

Další možná příčina záchvatů nebo znecitlivění nohou během těhotenství může být považována za neurologické onemocnění ve formě osteochondrózy nebo artrózy bederní páteře. Výsledkem je komprese nervových zakončení, která způsobuje porušení normální vodivosti nervového impulsu pocitem necitlivosti. Tato patologie je závažnější a vyžaduje opravu a je častější u starších žen.

Pokud snížíte nohy během těhotenství, nezapomeňte také na syndrom nižší žilní vény - komprese ovoce této struktury způsobí narušení odtoku z dolních končetin. To může vést ke zhoršení cirkulace pánevních orgánů a inervace orgánů a dolních končetin je zajištěna panvovým plexem, takže tyto příznaky vznikají.

trusted-source[8], [9]

Rizikové faktory

Vzhledem ke všem výše uvedeným důvodům pro vývoj patologie je nutné identifikovat hlavní rizikové faktory, které mohou vést k tomu, že snižuje nohy:

 1. těhotné ženy s nedostatečným příjmem potravy a mikronutrientním jídlem;
 2. křečové žíly dolních končetin u žen;
 3. pozdní gestace těhotných žen s vývojem edému dolních končetin;
 4. diabetes mellitus u těhotných žen;
 5. nadváha před těhotenstvím.

Vzhledem k těmto příčinám a rizikovým faktorům je nutné tento problém pečlivě diagnostikovat, abychom vyloučili nejzávažnější příčiny a provedli odpovídající korekci stavu.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Symptomy křeče v nohou během těhotenství

Křeče v nohou během těhotenství se často vyskytují po dlouhém pracovním dni, kdy žena jde odpočívat. To je způsobeno tím, že vodivost nervového impulsu po intenzivním zatížení končetin se zhoršuje, protože se projeví edém a únava svalů, jejich kontraktilita se snižuje. Pokud jde o období, je to často necitlivost ve třetím trimestru těhotenství, kdy se tělesná hmotnost ženy výrazně zvyšuje a procesy uvolňování metabolických produktů jsou narušeny. V tomto případě je rovněž narušen výtok krve z dolních končetin.

Velmi často snižuje nohy během těhotenství v noci a to je ve většině případů spojeno s nedostatečností stopových prvků - draslíku, vápníku a hořčíku. Zvláštností takové necitlivosti je jejich jednorázová povaha, tj. Neexistuje žádná silná bolest nebo zvýšené symptomy s různými pohyby. V tomto případě může být závažnost příznaků taková, že křeče končetin jsou cítit, což vede k tomu, že se žena probudí a po dlouhou dobu nemůže usnout. Často se snižují telata nohou, protože tyto svaly jsou nejvíce rozvinuté a nacházejí se nejvíce distálně, což porušuje jejich inervaci a krevní oběh ve snu.

Často necitlivost nohou může být kombinována s dalšími příznaky. Pokud snížíte ruce a nohy během těhotenství a to je doprovázeno bolesti, pak je třeba věnovat pozornost těmto příznakům, protože to může být projevem osteochondrózy. Mohou se objevit také otoky a necitlivost. V tomto případě je to porušení funkce ledvin nebo možnost hypertenze. Pokud je znecitlivění dolních končetin doprovázeno jejich edémem a edém je zobecněný, pak by měl být analyzován, možná to je jen přebytek tekutiny v těle a stačí ji odstranit. Pokud dojde k souběžné bolesti hlavy, je nutné vyloučit pozdní preeklampsii, proto je nutné kontrolovat krevní tlak.

Pokud během těhotenství snižuje prsty, je nutné analyzovat a vyloučit narušení periferní cirkulace. Takové příznaky mohou být doprovázeny ochlazením končetin a jejich bílou barvou - toto musí být bráno v úvahu při předepisování léčby.

Pokud jedete nohy během těhotenství v pozdních stádiích a je doprovázen otoky, pak se budete muset zaplatit za tento symptom zaměření a odstranit pozdní preeklampsie. Pokud snížíte nohy během těhotenství v raných stádiích, může to znamenat nedostatek mikroživin. To lze pozorovat s výraznou ranou toxikózou, která je doprovázena těžkým zvracením. Jak je známo, při zvracení se z těla vylučuje spousta vody a užitečných elektrolytů, což narušuje stav homeostázy. A jeden z projevů může být spasmy ve svalech dolních končetin, zejména na pozadí hypochlorémie. To se musí brát v úvahu při diagnostice příčin a možných metod léčby. Je třeba vzít v úvahu další symptomy, které analyzují obecný stav těhotné ženy, aby se zabránilo možným komplikacím.

trusted-source[14], [15], [16]

Komplikace a důsledky

Komplikace, které se mohou vyvinout na pozadí konvulzí dolních končetin, jsou omezeny na porušení celkového stavu žen. Pokud se mikronutrientní nedostatky zvyšují, může to narušit činnost srdce a cirkulace. V budoucnu to může způsobit porušování uteroplacentárního krevního oběhu a způsobit chronickou hypoxii plodu. Důsledkem předčasné diagnostiky osteochondrózy může být výrazný kompresní syndrom se sníženou inervací pánevních orgánů. Pak dochází k porušení funkce močového měchýře.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Diagnostika křeče v nohou během těhotenství

Vzhledem k tomu, že více než 95% případů křečí v nohou v průběhu těhotenství v důsledku nedostatku vápníku a hořčíku, pro diagnózu je nejprve nutné k určení úrovně stopových údajů a provést jejich kontrolu v průběhu těhotenství. Je velmi důležité vzít v úvahu veškeré podrobnosti s vyjasněním všech stížností a dalších příznaků. Je třeba zjistit, jak probíhaly další těhotenství, zda byly tyto příznaky dříve. Musíte přijít na dynamiku tělesné hmotnosti těhotné ženy a detailní záležitost s otoky a únavu nohou, bolest. Anamnéza vyloučit nebo potvrdit přítomnost diabetes, křečové a degenerativních onemocnění disku, který může být také příčinou necitlivost v nohou. Je nutné si uvědomit přítomnost ploché nohy ženské, protože takový nevinný důvod, na první pohled, může být vážný problém. Ve skutečnosti se zvýšením tělesné hmotnosti dítěte zvyšuje zátěž na nohy a chodidla, takže i když jste nikdy neměl žádný projev Flatfoot, těhotenství může dojít nohou znecitlivění.

Testy jsou důležitým ukazatelem pro stanovení diagnózy změn v úrovni klíčových elektrolytů, stejně jako pro kontrolu hlavních ukazatelů stavu těhotné ženy. Provádějte obecné testy a speciální - všeobecný krevní test, obecný test moči, výkaly, biochemický krevní test s diagnostikou základních elektrolytů. Obvykle v případě normálního těhotenství neexistují žádné konkrétní změny, které by znamenaly patologii. Při stanovení elektrolytů, může být pokles vápníku, hořčíku a draslíku, ale také mohou být normální, protože jejich hladina se snižuje pouze v buňce, a krev zůstává normální. Normální hladina vápníku v krvi je 2,25 - 2,75 mmol / l. Pokud tento údaj je podstatně nižší než normou, je třeba přemýšlet o tom, závažným nedostatkem tohoto stopového prvku, protože v tomto případě křeče nohou může dojít ke zhoršení symptomů osteoporózy a vyjádření bolesti kloubů a kostí.

Při biochemické analýze krve je také nutné určit hladinu celkového proteinu.

Chcete-li vyloučit patologii žilního systému, je také nutné provést krevní test s definicí hlavních indikátorů koagulogramu. Pokud ukazatele naznačují zesílení krve, je třeba přemýšlet o patologii žil dolních končetin, která může také způsobit bolesti a křeče v nohách.

Chcete-li vyloučit gestační diabetes, je nutné provést analýzu stanovení glukózy v krvi, stejně jako test glukózové tolerance. To pomůže při diferenciální diagnostice patologie.

Obecná analýza moči by měla zahrnovat povinnou diagnostiku denní proteinurie, která umožňuje eliminovat pozdní gestózu a přítomnost edému latentního končetin jako jednu z možných příčin necitlivosti nohou.

Instrumentální diagnostika se provádí za účelem vyloučení neurologické patologie, patologie orgánů pánve a také pro sledování plodu. K tomu, ujistěte se, že provádět stanovení ultrazvuk plodu stavu a v pozdní fázi těhotenství - kardiotokografie, který vám umožní zjistit stav tepové frekvence plodu a děložní tón. Také pomocí ultrazvuku pánvových orgánů lze určit přítomnost poruch oběhu v malé pánvi a možné zdroje komprese.

Zvláštní instrumentální studie mohou být také použity pro účely diferenciální diagnostiky k odstranění osteochondrózy nebo jiných neurologických příznaků. Je také nutné konzultovat specialisty - terapeuta, neurologa, chirurga (s křečovými žíly).

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika křeče v nohou během těhotenství má především odstranit takové vážné problémy, které by mohly poškodit dítě - je diabetická neuropatie, bolesti dolní části zad, preeklampsie, hypertenze.

Vyloučení diabetes mellitus umožňuje provést analýzu hladiny glukózy v krvi a test s naplněním glukózy. Neurologické problémy ve formě osteochondrózy mohou být diferencovány při průzkumu a konzultaci s odborníkem. V tomto případě bude pozorována bolestivost a porušení jiných typů citlivosti, stejně jako necitlivost bude nejen lokální, ale budou docházet k dalším somatickým bolestem nebo poškození panvových orgánů.

Pokud sníží nohy a je doprovázeno výrazným otokem, je nutné měřit krevní tlak za účelem diferenciální diagnostiky s pozdní gestací. Potvrzení nebo vyvrácení je možné stanovením úrovně bílkovin a denní proteinurie.

V každém případě by diagnóza měla být co nejširší, aby se vyloučily patologické stavy, které mohou narušit normální stav a vývoj plodu.

Kdo kontaktovat?

Léčba křeče v nohou během těhotenství

Léčba tohoto problému by neměla spočívat pouze v účinku na příčinu, ale měla by být zohledněna i zásada minimální újmy dítěte. Vzhledem k tomu, že ve většině případů jsou křeče v nohách způsobeny nedostatkem stopových prvků, je nutné tento deficit vyplnit nejen na úkor léčiv, ale také na úkor racionální výživy. Za prvé, je nutné dodržovat dostatečný kallorazha a pitný režim. Pokud jsou kromě křečí i otoky nohou, je nutné omezit množství tekutiny. To může snížit závažnost příznaků. Také je třeba eliminovat nadměrné statické zatížení nohou a prodloužit dobu odpočinku a spánku.

Co se týče jídla, je třeba používat takové přísady, které jsou bohaté na hořčík a vápník. Proto je nutné zvýšit množství mléčných výrobků ve stravě a upřednostňovat tvarový tvar, který je dobře trávený a nezanechává pocit těžkosti, protože to může být s plnotučným mlékem během těhotenství.

Zvyšte množství exogenního hořčíku s produkty, které jsou bohaté na tento stopový prvek. Obsahuje černý chléb, chléb s otrubami z hrubé mouky, pohanka, proso, ovesné vločky, ořechy, čočka a hrach, kuřecí hrášek a sušené ovoce. Velmi užitečné čaje, vyrobené ze sušeného ovoce, které také obsahují hodně draslíku.

Je dobré zvýšit množství dalších vitamínů, takže těhotné ženy jsou vyzývány k používání sezónního ovoce a zeleniny.

Pokud jde o léčbu nedostatku hořčíku a vápníku, je nutná rychlá korekce nedostatku a regrese příznaků. Proto je zapotřebí zahrnout do léčby přípravků obsahujících hořčík a vápník ve formě vitaminových přípravků.

 1. Kerkavit je komplexní vitaminový přípravek, jehož složení umožňuje obnovit nedostatek vápníku a dalších vitamínů. Vzhledem k tomu, bohaté kompozice, léčivo doplňování nejen vitaminy a minerální látky, aminokyseliny, ale je možné jej použít jako přípravek na bázi vitaminu pro léčbu záchvatů a necitlivost, jakož i pro zlepšení trofického tkáně a svalový tonus. Struktura přípravku Kerkavit obsahuje vitamín B1, který zlepšuje průtok krve v místech rozbitých svalů a zmírňuje křeče a necitlivost, zvyšuje tón těchto svalů. Také složení léčiva zahrnuje vápník, cystin a keratin, které poskytují trofická nervová vlákna. Kvůli komplexnímu působení vápníku a vitamínu B1 dochází velmi rychle k útlumu a křečemi při obnovení normální hladiny elektrolytů v tkáních. Kerkavit je dostupný ve farmakologické formě želatinových kapslí. Způsob aplikace - jedna tobolka jednou denně, rozpouštěná v malém množství vody. Nežádoucí účinky, pokud není zjištěna dávka, mohou způsobit změnu barvy moči kvůli složení léčiva. Kontraindikace užívání drogy - je to zvýšená hladina všech hormonů, závažné poruchy ledvin a jater. Bezpečnostní opatření - neskombinujte s jinými přípravky vápníku a nepoužívejte po dobu delší než třicet dní.
 2. Magvit B6 - vitamínový přípravek, který obsahuje hořčík a vitamin B6, které doplňují akce a účinky každého jiný. Hořčík je hlavní mikroelement, který přispívá ke zlepšení nervové excitace a impulsního vedení svalů. Lék je dostupný v tabletách. Dávkování - jedna tableta dvakrát denně, je lepší užít hodinu po jídle, což zlepšuje metabolismus léku. Léčba trvá jeden měsíc. Nežádoucí účinky mohou být ve formě alergických projevů, stejně jako dyspepsie. Kontraindikace k použití tohoto léčebného prostředku při léčbě jsou zvýšené množství hořčíku v těle, malabsorpční syndrom a vrozená laktázová nedostatečnost. Droga je schválena pro použití během těhotenství. Opatření v případě užívání této drogy - musíte se s drogou postarat v případě hrozícího řízení.
 3. Berroca plus je komplexní vitaminový přípravek, který lze použít jako terapeutický lék na vitamíny. Vzhledem k bohaté kompozici lék doplňuje zásoby nejen vitamínů, ale i stopových prvků. Složení léku zahrnuje vitaminy - A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, jakož i stopové prvky hořčíku a vápníku. Kvůli komplexnímu působení vápníku a hořčíku dochází velmi rychle k útlumu a křečemi při obnově normální hladiny elektrolytů v tkáních. Lék je dostupný ve formě tablet s dávkou - jednou tabletu jednou denně, lépe je užívat po patnácti minutách po jídle, což zlepšuje metabolismus léku. Nežádoucí účinky jsou možné v podobě alergických projevů, stejně jako dyspeptických jevů ve formě zácpy. Kontraindikace k užívání léku - gastritida a v anamnéze vředu, urolitiáza, kameny žlučníku. Opatření v případě užívání tohoto léku - neměli byste jej užívat v kombinaci s jinými multivitamínovými komplexy.
 4. Vitrum je multivitaminový komplex, který je doporučován těhotným ženám jako preventivní a léčebný lék na vitamíny. Přípravek obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, a minerály - hořčík, vápník, měď, mangan, zinek, fosfor, biotin, nikotinamid a kyselinu listovou. Hořčík, který je obsažen v přípravku, je zapojen do metabolismu elektronů respiračního řetězce v buňkách, které podporuje syntézu energie potřebné pro buňku. Tím se regeneruje neuromuskulární vedení a snižuje křeče jednotlivých svalů.

Tento přípravek je k dispozici ve formě tablet ve výši 30, 60 kusů. Dávkování - jedna tableta jednou denně. Opatření v případě užívání tohoto léku - neměli byste jej užívat v kombinaci s jinými multivitaminovými komplexy, zejména s vitamíny A a D.

Fyzioterapeutická léčba této patologie je možná a má příznivý účinek na stav nervových vláken. Používají magnetoterapii, elektroforézu s ionty a také terapeutickou masáž. Můžete použít samo-masáž postižených svalů a během záchvatu záchvatů taková masáž odstraní příznaky.

Alternativní léčba křečí v nohou během těhotenství

 Léky a alternativní metody, které se používají, jsou především zaměřeny na nápravu nedostatku stopových prvků a zlepšení nervového vedení. Takové metody mohou být použity ve spojení s vitamínovými léky. Můžete použít i léčebné infuze a čaje a broušení s bylinkami a biologicky aktivními látkami.

 1. Kořen lékořice má tropismus k kostní tkáni a svalovému systému, a proto dokonale pomáhá s křečovitým křečemi. Pro léčivou infuzi sladkého dříví si vezměte sto gramů lékořicových listů a nalijte půl litru vařené vody. Způsob aplikace - jedna čajová lžička infuze třikrát denně. Takový nástroj pomáhá normalizovat zvýšenou excitabilitu svalových struktur a také má tonický účinek na nervová vlákna.
 2. Nejdůležitějším zdrojem vápníku je vaječná skořápka. S cílem získat léky, které potřebujete, aby shell syrové vejce umýt, pak potoloch najemno v hmoždíři na prášek, přidejte pět kapek citronové šťávy, pak, když se reakce si ji alespoň jednou denně.
 3. Velmi dobrá pomoc při tření svalů dolních končetin, aby se uvolnila únava v nohou. K tomu použijte alkoholickou tinkturku Kalgan. V této tinktře přidejte několik kapek olivového oleje a přesuňte je přes noc.

Hlavní byliny, které se používají k léčbě této patologie, jsou:

 1. Hloh je rostlina, která pomáhá normalizovat funkci svalových buněk a obnovuje normální strukturu nervových vláken. Pro lékařskou infuzi je třeba vzít tři lžíce bylin, nalít vařící vodu a vařit na nízkou teplotu po dobu dalších pěti minut, tato infuze by měla být pokryta a trvala tři hodiny. Vezměte v teplé formě pětkrát denně dvě lžíce. Průběh léčby není kratší než tři týdny.
 2. Valerijské kořeny a listy kopřivy snižují nervovou excitabilitu a zlepšují vedení nervového impulsu po vláknech do svalů a vnitřních orgánů. Chcete-li připravit léčivý čaj, musíte si vzít listy kopřivy a kořen valeriána je nalít vodou a trvat deset minut. Takové řešení by mělo být opilé dvakrát denně.
 3. V tomto případě se také používá kořen lopuchu a rostliny zlatých knírek. Za tímto účelem použijte infuzi těchto bylin a konzumujte je poloviční sklenicí dvakrát denně. Je důležité sledovat množství tekutiny za přítomnosti edému.

Homeopatické prostředky jsou založeny na obnovení úrovně mikroelementů, stejně jako na tonizačním účinku na impulsu na vláknech. Pozemky, budovy a zařízení:

 1. Magnikum yodatum - homeopatický přípravek jednosložkový, je hlavní účinná látka, která je anorganická sloučenina hořčíku. Lék je doporučen pro léčbu svalových křečí jako náhradního mechanismu účinku. Léčivo se uvolňuje ve formě standardních homeopatických granulí a dávkuje - deset pelet třikrát denně. Způsob aplikace - pod jazykem po jídle po půlhodině. Bezpečnostní opatření - nepoužívejte alergie na jód. Nežádoucí účinky jsou ve formě zčervenání obličeje a pocitu tepla.
 2. Kalkohel  je komplexní homeopatický lék, který je hlavním zdrojem vápníku. Tento lék se používá v dávce tří homeopatických zrn. Průběh léčby trvá tři měsíce s každodenním užíváním léku dvakrát denně. Nežádoucí účinky mohou být ve formě potíží s polykáním, ale to je vzácné.
 3.  Stramonium je homeopatický prostředek přírodního původu. Léčivo se uvolňuje ve farmakologické formě homeopatického roztoku v ampulích a je vydáno na třetí část ampulky jednou týdně s možným orálním použitím. Nežádoucí účinky jsou možné v podobě hyperemie obličeje a pocitu tíživosti nohou a mohou se objevit alergické projevy s různou závažností.
 4. Grafit je homeopatický prostředek anorganického původu. Lék se používá ve formě homeopatických granulí a kapiček. Dávka - šest pelet třikrát denně nebo dvě kapky pod jazykem. Je nutné granule rozpustit, aby se dokončilo rozpuštění a nepřijímali potravu po dobu jedné hodiny. Nežádoucí účinky jsou vzácné, ale může jít o průjmový syndrom. Bezpečnostní opatření - není možné použít léčivo pro ženy astenickou postavu a depresivní náladu.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Prevence

Opatření k zabránění vzniku této patologie jsou nešpecifická a spočívají v prevenci vzniku nedostatků v základních vitaminech a mikroelementech. Jedná se o správnou výživu těhotné ženy, její rovnováhu, dostatečný počet zeleniny a ovoce, vitamíny. Doporučuje se zahájit preventivní příjem vitamínů před těhotenstvím a také užívat komplex vitamínů během těhotenství. Pro prevenci komplikací patologie s výskytem dalších příznaků - bolesti hlavy, otoky rukou, narušení citlivosti - je třeba vyšetřit. Musíte sledovat vaše zdraví, zejména během těhotenství.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39]

Předpověď

Prognóza této patologie pro obnovu je příznivá.

Křeče v nohou během těhotenství jsou velmi častým problémem, který je třeba řešit ke zlepšení stavu. Většina příznaků se vyskytuje v noci a ruší spánek těhotné ženy, zatímco můžete použít samo-masáž, která odstraňuje všechny příznaky. Ale v budoucnu musíme zjistit důvod tohoto problému a vzhledem k četnosti nedostatků mikronutrientů musíme upravit stravu a substituční léčbu vitamínem.

trusted-source[40], [41]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.