Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Těhotenský test se sodou

Lékařský expert článku

Porodník-gynekolog, odborník na plodnost
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 05.10.2018

Těhotenský test se sodou je velmi cenově dostupná domácí metoda pro stanovení možného těhotenství. Když mluvíme o včasné diagnostice těhotenství, kdy není možné jej určit pomocí více informativních metod, jsou také široce používány alternativní metody. Může se jednat nejen o sódu, ale také o použití jódu jako identifikátoru možného těhotenství. Proto, abychom mluvili o účinnosti metody, je třeba znát základní princip jejího fungování.

Základní principy testu s hydroxidem sodným

Když mluvíme o principu působení této metody, je třeba nejprve pochopit chemické a fyzikální vlastnosti moči. Obvykle má moč relativní hustotu vyšší než voda a má mírně kyselou reakci. Když je žena těhotná, chorionický gonadotropin se začíná objevovat v moči, což mění vlastnosti moči, stejně jako jiné látky, které mají zásaditou reakci. To rozbíjí proces vylučování amoniaku ledvinami a reakce moči se mírně zalkalizuje. Změna močové reakce je však možná u jiných patologií ledvin. Mohou to být zánětlivé onemocnění ledvin - pyelonefritida, stejně jako cystitida, uretritida, glomerulonefritida. Změna reakce moči je možná také s konzumací produktů obsahujících alkalické látky, mezi něž patří nápoje sýtené oxidem uhličitým, coca-cola, smažené potraviny. Proto při provádění zkoušky na sódu je nutné, aby výše uvedené faktory nijak neovlivnily stav ženy, protože v tomto případě bude test neinformační.

Jaký je princip testu? Soda je alkalická složka, která při reakci s kyselinou vytváří reakci ve tvaru sody. Pokud je soda přidána do moči zdravého člověka, bude to kvůli kyselé reakci moči. V těhotenství se reakce změní a nedojde k interakci, takže soda se jednoduše vysráží. Toto je hlavní diagnostický prvek, který je při zkoušce sódy zohledněn.

Používá se také jako další složka jódu. Pokud se takové řešení se sodou přidat jodu, musí se šíří na povrchu kapaliny, protože má vysoký koeficient povrchového napětí. V těhotenství se může měnit relativní hustota moči, což přispívá ke změně povrchového napětí kapaliny. Tyto změny budou mít charakteristický obrazec - pokud těhotenství moči kapající jod, bude pokles jodu nešíří jako normální, ale bude ve formě jediné kapky umístí na jako kapka oleje ve vodě. To jsou hlavní principy změny moči během těhotenství, které umožňují diagnostiku těhotenství doma.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Metody testování sódy během těhotenství

Pro vyšší stupeň spolehlivosti testu sóda je nutná správná technika odebírání vzorků moči. K tomu je nutné shromáždit pouze část ranní moči, která obsahuje maximální počet hormonů a biologických látek, které přispívají ke změně vlastností moči v průběhu těhotenství. Musíme vzít půl šálku moči a nalít lžičku jedlé sody, pak nemůžete míchat, pokud je roztok syčel, pak nejste těhotná. Domácí těhotenský test se sodou je přesně to, co je vhodné v tom, že to může být děláno doma. Těhotenský test se sodou a jodem by měl být proveden také s ranní částí moči. Můžete si vzít za základ mírně odlišnou úpravu - v tomto případě kapka sody muset vzdát kus papíru, namočeným v moči a jodu, pokud změněnou barvu, žádná těhotenství, a pokud zůstal oranžové, pak je pravděpodobné, že tam embrionchik.

Spolehlivost těhotenského testu se sodou je obtížné posoudit, protože existuje mnoho subjektivních faktorů, které mohou ovlivnit odchylku výsledku. Když o tom mluvíme, s přihlédnutím i k reakcím, můžeme říci, že její spolehlivost je méně než 50%, tj. Za přítomnosti těhotenství, může dát falešný výsledek s pravděpodobností jedna k jedné. Proto je lepší potvrdit takový test s farmakologickým lékárnickým testem, který odhaluje hladinu chorionického gonadotropinu.

Zkoušky testu s sodou pro těhotenství naznačují, že její účinnost je pochybná. Existuje mnoho žen, které zkusily tento test bez těhotenství, a sóda syčila, ale když byla ovulovaná, neměla syčení. Existuje také potvrzení, kdy byl sediment sódy potvrzen dvěma proužky tohoto testu. Proto je obtížné posoudit účinnost této metody diagnostiky těhotenství

Těhotenský test se sodou je velmi jednoduchý a cenově dostupný domácí test. Jeho účinnost je však velmi nízká, což lze vysvětlit mnoha subjektivními faktory, které mohou ovlivnit vlastnosti moči. V každém případě však musíte v nouzových situacích pamatovat na tuto metodu a věřte tomu nebo ne, rozhodněte se sami.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.