^

Třetí screening pro těhotenství

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Třetí screening pro těhotenství (ultrazvukové vyšetření plodu) - stejně jako první dva - se provádí k určení shody vývoje plodu s fyziologickými standardy.

Bohužel, nikdo není imunní vůči porušování těchto pravidel, ale k datu, kdy lék je schopen identifikovat přítomnost vrozených vad plodu, stejně jako identifikovat různé abnormality plodu v těle matky, které se vyskytují v průběhu těhotenství. Tento úkol je řešen prenatální (prenatální) diagnostikou - biochemickými a ultrazvukovými projekcemi, které se provádějí v různých obdobích těhotenství.

Biochemické screeningové vyšetření se provádí v prvním a druhém trimestru - v tréninkových týdnech 11-13. A 16-18. Jeho účelem je identifikovat možný vývoj plodu u některých geneticky určených vad. Ultrazvukové vyšetření těhotných žen se má konat třikrát. Poprvé - v týdnu 10-14, druhý - mezi 20. A 24. Týdnem.

Třetí screening během těhotenství (ultrazvukové vyšetření plodu) se provádí v období 30-32 týdnů.

Kdo kontaktovat?

Podmínky třetího screeningu těhotenství

Stanovené termíny biochemických a ultrazvukových projekcí nebyly vybrány náhodně, ale jsou diktovány skutečností, že v těchto podmínkách nesou dítě, že se dějí nejdůležitější změny jeho intrauterinního vývoje. Takže základní formace systémů plodových orgánů je dokončena do 10. Až 11. Týdne a těhotenství z embryonálního období vstupuje do plodu, které trvá až do narození dítěte.

Biochemického screeningu (analýzu krve), těhotná žena se koná, pokud je v riziku dítěte s Downovým syndromem, Edwards syndrom nebo defektu neurální trubice (spina bifida, anencephalie, hydrocefalus). Tato skupina lékařů jsou ženy, otěhotněla poprvé ve věku 35 let nebo starší, přítomnost genetické choroby mezi blízkými příbuznými, dřívějších porodů nemocných dětí, stejně jako opakované spontánní potrat (potratů) u žen. Biochemické screening se provádí zkoumáním hladiny lidského choriového gonadotropinu, alfa-fetoproteinu a volného estriolu v krvi. Údaje těchto analýz s dostatečně vysokou spolehlivostí umožňují určit riziko výskytu výše uvedených patologických stavů u dítěte.

Ultrazvuková vyšetření strukturních malformací plodu je založena především na použití ultrazvuku v druhém trimestru těhotenství. Například, hrozba Downovho syndromu je odhalena tloušťkou prostoru límec v plodu.

Ženy, které nejsou ohroženy, jsou ultrazvukové projekce, které se provádějí třikrát během těhotenství. Specifické podmínky třetího screeningu v těhotenství vzhledem k tomu, že v průběhu tohoto období - v 30-32 th týden - výrazně zvyšuje velikost a hmotnost plodu, aktivně rostoucí hlavu a zvýšenou mozku hmotnost, plíce jsou komprimovány kůže intenzivně rozvíjí a vytvoří subkutánní tuková tkáň. Objem amniotní tekutiny v děloze se zvětšuje a ve věku 31-32 týdnů by mělo dítě převzít polohu vzhůru nohama - fyziologicky normální prezentace.

Norma pro třetí screening pro těhotenství

K vyhodnocení biometrických údajů budoucích dětí pomocí ultrazvuku byly vytvořeny speciální tabulky průměrných fyzikálních a fyziologických parametrů plodu pro všechna období těhotenství.

Norma pro třetí screening pro těhotenství je:

  • délka plodu (růst): 39,9 cm (gestace 30 týdnů), 41,1 cm (31 týdnů), 42,3 cm (32 týdnů);
  • hmotnost: 1636 g (30. Týdenní gestace), 1779 (31 týdnů), 1930 (32 týdnů);
  • biparietální velikost hlavy plodu (šířka hlavy podle vzdálenosti mezi parietálními tuberkulami): 78 mm (30 týdnů gestace), 80 mm (31 týdnů), 82 mm (32 týdnů);
  • obvod lebky: 234 mm (30 týdnů gestace), 240 mm (31 týdnů), 246 mm (32 týdnů);
  • Průměr hrudníku: 79 mm (30 týdnů gestace), 81 mm (31 týdnů), 83 mm (32 týdnů);
  • břišní obvod: 89 mm (30 týdnů gestace), 93 mm (31 týdnů), 97 mm (32 týdnů);
  • délka stehna: 59 mm (30 týdnů), 61 mm (31 týdnů), 63 mm (32 týdnů).

Zvýšení velikosti břicha plodu ve srovnání s jeho hlavou a hrudníkem na pozadí zhrubnutí placenty se týká jasných příznaků hemolytické nemoci novorozence. Tato patologie se vyskytuje u rhesus-incompatibility krve matky a plodu a je vyjádřena v destrukci červených krvinek v krvi dítěte jak před a po narození.

Kromě toho je přebytek průměrného indexu břišních odborníků obvod atribut nebo atributy fetální jaterní hypertrofii nebo uváděl ascites - hromadění tekutiny v břiše.

Délka stehenní kosti je také důležitým parametrem třetího ultrazvukového screeningu během těhotenství. Na tom je možné posoudit délku končetin a při nižší hodnotě tohoto ukazatele (ve srovnání s normou a jinými biometrickými údaji) existují důvody předpokládat, že dítě má nanismus, což je růst trpaslíků. Tato abnormalita je spojena s dysfunkcí hypofýzy plodu a nedostatkem růstového hormonu (somatotropin).

Podle statistik Světové zdravotnické organizace má až 6% dětí, které každoročně porodí ženy z celého světa, určité vrozené vady. Stávající preventivní metody pro určení rizika narození dítěte s vrozenou patologií jsou screeningy během těhotenství, včetně třetího screeningu během těhotenství.

Indikátory třetího screeningu během těhotenství

Ukazatele třetího screeningu v těhotenství - při vyšetření ultrazvukem - poskytnout základ pro posuzování stavu a stupně vývoje plodu, jeho pohybové aktivity a postavení dělohy (previa), jakož i závěry o stavu placenty.

Třetí ultrazvuku během těhotenství screening schopen detekovat narušení funkce placenty - placentární nedostatečnosti, což je faktor, ohrožující normální vývoj plodu. Zkoušející těhotenství na konci druhém nebo časném třetím trimestru těhotenství může odhalit nepřiměřené růst plodu: zpoždění o délce tělesné hmotnosti, velikosti nesouladu břicha a středu hrudi norem (označující vývoj zpoždění jater) atd.

Také při třetím vyšetření ultrazvukem určuje speciální vzorec množství plodové vody. Jejich patologicky zvýšený objem může být indikátorem intrauterinní infekce plodu nebo přítomnosti diabetu u dítěte.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.