Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vitamíny pro plánování těhotenství pro ženy: seznam a jména

Lékařský expert článku

Porodník-gynekolog, odborník na plodnost
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Pokud je těhotenství plánováno předem a ne náhodou, je zcela jasné, že hovoříme o odpovědných osobách, které přijmou veškerá opatření, aby zajistily, že se jejich dítě narodilo zdravě a těhotenství bylo úspěšné. Mnozí vědí, že to vyžaduje alespoň půl roku před koncepcí opuštění takových jevů jako kouření, bouřlivé strany, alkoholické nápoje, bezesné noci, stres. Jsou vitaminy potřebné při plánování těhotenství pro ženy?

Moderní pragmatický přístup k doplnění rodiny zahrnuje plánování těhotenství. To zvyšuje pravděpodobnost výskytu zdravého dítěte, snižuje riziko vrozených patologických stavů a umožňuje vám před zástavou opravit otcovské a mateřské zdraví.

V tomto procesu je jedním z hlavních rolí patří k výživným potravinám s potřebnými vitamíny, mikro a makro organismů, které zajistí odpovídající potřebám obou rodičů v důležitých látek a bude mít pozitivní dopady na jejich fungování.

Pokud plánujete těhotenství, musíte zvážit potřebu každé vitaminy a minerální složky, protože každá látka má určitou funkci. Nejčastěji lékaři doporučují multivitamínově-minerální komplexy, vycházející z toho, že moderní pracovní rodiče nemají vždy možnost plně jíst. Norma vitamínů se zvyšuje při plánování těhotenství, nicméně je třeba vyřešit diferencovaný přístup k této problematice. Nejčastěji tělo postrádá jednu nebo dvě konkrétní látky a zbytek je normální. Syntetické drogy mohou dosáhnout hypervitaminózy mnohem dříve než ty, které byly získány s jídlem. Přebytek vitaminových a minerálních složek není také žádoucí při plánování těhotenství. Chcete-li zjistit, jaké nutriční složky tělo postrádá, je zcela možné, po absolvování testů. Nedostatečné stavy mají poměrně specifickou symptomatologii, příslušný lékař bude schopen konzultovat pár a přiřadit potřebné vyšetření.

Klasifikace ATC

A11 Витамины

Indikace Vitamínů v plánování těhotenství

Žena je zdrojem "stavebního materiálu" pro budoucího člověka. Bude potřebovat vitaminy, stopové prvky a další užitečné látky, které přijme z těla budoucí matky. Proto je jisté, že před koncepcí je třeba vytvořit rezervy, aby se nepoškodilo a nenarodilo plné a zdravé dítě. Samotný pojem "plánování těhotenství" zahrnuje návštěvu lékaře obou budoucích rodičů pro vyšetření: předání různých testů na přítomnost infekcí, stanovení dědičných rizikových faktorů. Ženy kontrolují hormonální pozadí, stav chronických onemocnění. Na základě těchto indikátorů lékař předepíše tyto nebo jiné vitamíny nebo komplexy vitamínů. Zvláštní údaje o použití vitamínů při plánování těhotenství pro ženy je skutečnost, že předchozí těhotenství mělo komplikace nebo přerušilo.

Žena má porodit dítě, ale otec je 50% zodpovědný za zdraví dítěte. A vzhledem k tomu, že muži obvykle léčí své potraviny mnohem více než ženy, vitamíny budoucímu otci v plánování těhotenství jsou stejně důležité jako matky. Většinou pomohou zlepšit kvalitu spermií, aby si mohli představit zdravé potomstvo.

Nejprve je třeba vitamíny pro muže, kteří jedou monotónně nebo jsou nuceni dodržovat dietní stravu ze zdravotních důvodů; mít problémy s potencí; kouření a pravidelné konzumace alkoholu; často nemocní a trpí zvýšenou únavou. V podstatě, budoucí otec v této době vyžaduje: retinol, tokoferol, kyselinu askorbovou a kyselinu listovou, další vitaminy, polynenasycené mastné kyseliny omega-3,6; minerální látky - zinek a selen. Tam je docela velký výběr multivitamin-minerální přípravky pro muže, nejpopulárnější z nich - Vitrum Prenetal, abeceda a Orthomol Firth +. Zdraví budoucího otce velmi závisí a nelze jej vzít v úvahu.

Vitamíny v těhotenství plánují pro ženy je to nutné, za prvé, pohlavního systému fungovalo perfektně a koncepce došlo podle plánu a bez nepříjemných překvapení, a za druhé, připravit se na prosperující devítiměsíční plodném a zajistit normální průběh porodu. Především se doporučuje užívat vitamíny pro budoucí matky, které vzhledem k okolnostem (např. Časté výlety) mají omezené možnosti poskytnout plnohodnotnou stravu; v anamnéze - nedostatečné podmínky; obvyklý potrat; zvýšená únava; jehož věk přesahuje 30 let. V převážnou většině případů se ženy, které se chystají stát matkou, objeví vitamín B9 (kyselina listová) a tokoferol (vitamin E). Vitamíny C a A také nezasahují do budoucí matky. Nejjednodušší způsob, jak pijete komplexní multivitaminovou minerální přípravu, je určen těm, kteří se chtějí stát rodiči, kteří doporučí lékaře.

Vitamin E  (α-tokoferol acetete) je indikován jako regulátor reprodukčního systému obou rodičů, prevence vrozených anomálií a hrozba potratu.

Vitamíny s kyselinou listovou  v plánovacím těhotenství jsou předepsány téměř všem, kteří se během tohoto rozhodujícího období konzultují s lékařem. Zabraňují nedostatku této důležité látky pro tělo, zejména na pozadí nevyvážené stravy.

Vitamíny Vitrum Prenetal  a  Vitrum Prenatal Forte jsou  určeny pro budoucí rodiče, aby uspokojily potřebu vitamínů a minerálů.

Vitamin D2 (ergokalciferol)  a  D3  (cholekalciferol)  působí přímo na kůži, svaly, srdce, cév, imunitní bariéry a - genitálie.

Elevit  - je ukázáno v případě nedostatku vitaminových a minerálních složek v době přípravy na koncepci.

B vitaminy  se používají k prevenci jejich nedostatku, který negativně ovlivňuje reprodukční funkci obou rodičů, a také na další formování plodu v děloze.

Vitamíny Femibion jsou  k dispozici ve dvou verzích: I - je určena pro páry, které se chtějí stát rodiči a budoucí matky před 12. Týdnem těhotenství, II - po dvanáctém týdnu. V našem případě je třeba Femibion I.

Obsahující terapeutické dávky  vitamínů Aevitum  zobrazeny osoby, které potřebují delší vysokými dávkami retinol a tokoferol (po těžkých infekcí, závažné chronické patologické stavy), a - ve které jsou vzhledem k omezením v potravě je snížena získat potřebné množství těchto vitaminů potravin nebo z nějakého důvodu snížil absorpci těchto látek v zažívacím traktu.

Vitamínová abeceda, zejména možnost "Máma zdraví", je určena k vyrovnání nedostatku vitamínů a minerálů při pohřešování a těhotných žen.

Angiovit vitamíny  obsahují kombinaci vitaminů B (B6, B9, B12) a v pravém slova smyslu, jsou určeny pro příjem v případech závažných kardiovaskulárních patologií a hyperhomocysteinémie, který je považován za příčinu různých porodnických komplikací: neplodnost vrozených vad.

Vitamin Complivit  je indikován pro preventivní a léčebné účely s hypovitaminózou a nedostatkem minerálních látek.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Formulář vydání

Všechny existující vitaminy jsou rozděleny na vodu, tuky a vitamíny. Mohou být podávány orálně a mohou být injektovány. Forma uvolňování ve vodě rozpustných vitaminů je kapsle, prášky, tablety, injekční roztoky. Rozpustné ve formě tuků jsou ve formě kapslí, tablet, dražé, olejových a alkoholových roztoků, olejových extraktů. Vitamínové látky se uvolňují ve formě rostlinných výtažků.

S avitaminózou, hypovitaminózou, nedostatkem železa, aby bylo zajištěno zdravé pojetí dítěte, existuje řada vitaminů předepsaných před těhotenstvím. Jména hlavních vitamínů při plánování těhotenství pro ženy jsou následující:

 • A;
 • skupina B (B1, B2, B3, B6, B7, B9, B12);
 • C;
 • D3;
 • E.

Vitamíny skupiny B a vitamín C jsou ve vodě rozpustné a vitamíny A, D3, E - rozpustné v tucích.

Vitamin E pro ženy v plánování těhotenství

Jak je vidět z předchozího seznamu, vitamín E pro ženy při plánování těhotenství je také na seznamu doporučovaných léků pro vstup. Je to ochrana tělo buněčných membrán, což vede k jeho antioxidační vlastnosti, se podílí na syntéze proteinů, kostí, hladkého svalstva, v myokardu, placentě, jaterních enzymů. Schopnost ovlivnit reprodukční proces byla zaznamenána v roce 1920. Bílá úrodné laboratorní potkan přestaly proliferovat po dlouhou dobu obsažených v mléčné výživě, což vede k beriberi E. V roce 1922, bylo zjištěno, že delece v tucích složku stravy za následek úmrtí plodu krys. V roce 1936 byly připraveny přípravky na bázi olejů z obilných klíčků a v roce 1938 byl získán vitamin E syntézou. Je obsažen v potravinách: rostlinných olejů (kukuřičný, sojový, olivový), v tuku, masa a hovězí játra, máslo, zelený hrášek, fazole, ořechy. Bohatý s tímto vitamínem a bylinami, jako je kopřiva, vojtěška, pes růže, pampeliška. V lékárnách se vitamin E prodává ve formě kapslí a olejového roztoku. To se liší dávkou tokoferolu - biologicky aktivní látky. Měřeno v mezinárodních jednotkách (IU). Denní dávka dospělé ženy je 8 IU, těhotenství - 10 IU, ošetřovatelství - 12 IU. Kontraindikace k užívání vitaminu E je přecitlivělost na léčivo. U hypertenzních pacientů a pacientů s diabetes mellitus a křečových žil je třeba postupovat opatrně. Nežádoucí účinky mohou být v podobě průjmu a alergií. Mějte na tmavém místě, protože sluneční paprsky mohou zničit vitamin. Je nedílnou součástí mnoha vitaminových a minerálních komplexů.

Komplex vitaminů v plánování těhotenství pro ženy

Chcete-li zabránit vrozené vady dítěte a posílit zdraví nastávající matky, který byl vypracován komplexní vitamíny nutné při plánování těhotenství pro ženy. Tyto všechny součásti jsou vyvážené a uzavřeno uspokojit denní dávku základních prvků, které hrají důležitou roli při stažení toxinů, zlepšení bílkovin, sacharidů, lipidů metabolismus, posílení nervového systému, kardiovaskulární, posílení reprodukční funkce, zvýšení imunity. Komplex může obsahovat vitaminy A, C, D3, E, B a minerály: vápník, fosfor, zinek, hořčík, železo a další v různých kombinacích.

Jména vitamínů při plánování těhotenství jsou známa mnoha reklamám, na sluch i multivitamin-minerální komplexy.

Často lékaři doporučují  vitamín E  při plánování těhotenství. S nedostatečností tohoto vitamínu se proces hnojení stává nemožným, protože reprodukční systém, jak ženské, tak i mužské, přestává fungovat normálně; je nezbytné pro normální intrauterinní vývoj dítěte a zabraňuje výskytu hemolytické žloutenky u dítěte.

Kyselina listová  (vitamin B9) je nezbytná pro budoucí rodiče, aby normalizovali proces hematopoézy a zabránili účinkům vnějších a vnitřních teratogenních faktorů.

Vitamín D  při plánování těhotenství nemůže být ignorován, není nutné pouze zabránit vývoji rachity u dítěte, jeho nedostatek rodičů může zabránit koncepci tohoto samotného dítěte. Obecně jsou pohlavní orgány pozitivně ovlivněny cholekalciferolem, jeho nedostatek může narušit proces implantace embrya do děložní membrány. Nicméně jeho přebytek může také negativně ovlivnit budoucí dítě, což způsobuje vývojové vady, fyzické i duševní. Úroveň tohoto vitamínu je žádoucí udržovat s vyváženou stravou a ozařování slunečním světlem pouze tváří a rukama po dobu nejvýše dvou hodin týdně stačí k normalizaci tohoto indikátoru.

Důležitou roli při plánování těhotenství hrají  vitamíny B. Jedna z nich B9 nebo kyselina listová byla již zmíněna výše. Vitaminy B1-B6 by také neměly být nedostatečné, nicméně jsou zcela možné "jíst". B1 je obsažen v obilí a obilovin, celé pšeničné mouky, ořechy (lískové ořechy, mandle, vlašské ořechy Voloska), v mnoha non-deficientních zeleniny a hospodářství, například v cukrové řepy a zelí, mrkev a cibuli. Vitamín B2 by také neměl být dost, nachází se v mnoha zeleninách, takže ani přísné vegetariáni nebudou čelit schodku. Vitamin B3 nebo PP, jak to bylo voláno dříve, je také přítomný ve všech běžných potravin - od slepice a její vejce, dokud houby, ořechy a fazole, to samé se dá říci o vitaminy B5 a B6.

Mimochodem,  vitamín B12  může být u přísných vegetariánů vzácný, protože naše tělo je extrahuje z živočišných produktů a vyrábí je trochu. Vitamín B12 při plánování těhotenství je velmi důležitý, jeho nedostatek vyvíjí zhoubnou anemii.

Vitrum Vitam  při plánování těhotenství (Vitrum Prenatal, Vitrum Prenatal forte) poskytuje tělu denní potřebu vitamínů a minerálů, zabraňuje nedostatku jakékoli látky. Totéž lze říci o vitamin-minerální komplex přípravků s podobným složením, jako jsou  vitaminy Elevit  při plánování těhotenství, nastávající rodiče, aby kompenzovala denní potřebu vitamínů a minerálů, nedostatek z nich v důsledku nevyvážené stravy; vitamíny Complivit  pro plánování těhotenství, které mají nízké dávky vitaminů a minerálních látek, které, v závislosti na výrobci, nemůže dojít k předávkování a léčiva používaného při výrobě samostatného granulační technologie, která zabraňuje nežádoucí interakci nekompatibilních vitamínů. Tyto komplexy zahrnují celé spektrum vitaminů B, vitamínů A, E, C, fosforu a vápníku, mědi, zinku a železa. Odlišně se od sebe liší jedním nebo dvěma minerály, například přípravek Complivit a Vitrum Prenatal neobsahují jod.

Vitamíny Femibion I  pro plánování těhotenství se skládají z deseti vitaminů, u kterých nejčastěji tělo chybí, a v době příprav na koncepci je žádoucí kompenzovat tento deficit. Na rozdíl od předchozích komplexních látek nejsou v tomto léku zahrnuty retinol, vitamíny D a K, protože podle výrobců lidské tělo zpravidla nedostává. Tento komplex kromě vitamínu B9 obsahuje metfolin (kyselina levomifolievuyu), asimilovaný v těle lidí s imunitou vitamínu B9. Tyto vitamíny lze doporučit při plánování koncepce nejen budoucí matky, ale také otce.

Vitamínová abeceda  je k dispozici ve 16 variantách. V tomto případě může být zajímavé: základní složení těchto vitaminů se nijak neliší od předchozího komplexu, vitamíny pro muže a komplexů „matky zdraví“, který je k dispozici ve třech druzích tablet: „Iron +“, „antioxidanty +“, „Calcium-D3 + ". Při vytváření tohoto vitamín-minerálního komplexu se berou v úvahu všechny možnosti snížení rizika nežádoucích účinků. Například, vitamíny B1 a B12, C a B12 jsou umístěny v různých tablet, vitaminu B3 ve formě nikotinamidu, zdrojem retinolu je jeho přirozená forma - p-karoten.

Vitamíny Aevit  při plánování těhotenství lze užívat pouze na přísných indikacích, protože obsahují terapeutické dávky vitamínů A a E.

Totéž platí pro  vitamíny Angiovit. Při plánování těhotenství nejsou přijímány bez předběžného vyšetření a existují vážné důvody pro jejich přijetí.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Farmakodynamika

Vitamin Farmakodinamika je určen stupněm expozice látky tělu, jeho lokalizaci a získání účinku. Níže je role každého z nich:

 • vitamín A - ovlivňuje syntézu mukopolysacharidů, proteinů, lipidů;
 • vitamin B1 - podílí se na hematopoéze, zlepšuje činnost nervového systému, normalizuje činnost srdce;
 • vitamín B2 - eliminuje účinek toxinů na tělo, používá se při tvorbě krevních buněk a protilátek;
 • vitamín B3 (PP) - nikotinamid, příznivě ovlivňuje produkci hormonů nadledvinami, je zapojen do metabolických procesů;
 • vitamín B6 - je nezbytný pro metabolismus, pro zdravé fungování centrálního nervového systému, pro tvorbu kostní struktury, zubu, dásní budoucího dítěte;
 • vitamín B7 - biotin, podílí se na metabolických procesech, zajišťuje stabilitu hladiny cukru;
 • Vitamíny s kyselinou listovou - jedním z hlavních stimulantů hemopoézy, s jeho nedostatkem, je tvorba erytrocytů narušena. Užívání kyseliny listové snižuje riziko vrozených vad z vnějších a vnitřních nepříznivých faktorů. Nedostatek kyseliny listové negativně ovlivňuje rychlost buněčného rozdělení fetálního vajíčka, tvorbu nervového systému budoucího dítěte, je nezbytné pro růst a vývoj všech jeho systémů a orgánů.
 • vitamín B12 - podporuje metabolismus kyslíku v buňkách, podílí se na tvorbě krve;
 • vitamín C - ovlivňuje elasticitu stěn cév, posiluje kostní tkáň, pomáhá při asimilaci vápníku a železa;
 • vitamín D3 - je zapotřebí k prevenci rachit, ovlivňuje regulaci metabolismu vápníku a fosforu.

Téměř všechny  vitaminy skupiny B se  nějak podílejí na tvorbě krve a na formování nervového systému plodu. Vitamin B1 tóny svaly trávicí systém a srdce, se podílí na metabolismu a vstřebávání sacharidů, bílkovin, tuků, vody a soli, neakumuluje se v tkáních a orgánech, a nemá žádný toxický účinek na ně, musí být doplňován denně. Vitamín B2 a podporuje vstřebávání železa v kombinaci s B1 udržuje hladinu tohoto prvku v krvi, brání rozvoji anémie z nedostatku železa. Je nezbytné pro normální formování mozku a orgánů zraku, reguluje buněčné dýchání. Vitamín B3 (nikotinamid) je umístěn vedle vitamínu C, který hodnotí jeho schopnost zvýšit odolnost těla před různými nemocemi. Tento vitamín se nebojí vysokých teplot, nerozpadá ani v kyselém ani alkalickém prostředí. Vitamín B5 aktivuje všechny procesy buněčného metabolismu, a - syntéza hormonů nadledvinek, zlepšuje krevní oběh, podporuje vylučování toxinů a vstřebávání živin. Jeho role v práci mozku a nervového systému je nenahraditelná. Vitamin B6 je potřebný pro metabolismus proteinů a aminokyselin pro normální fungování enzymových systémů těla, absorpce vitaminu B12, který je nezbytný pro zrání červených krvinek, poruchy srážlivosti krve a normálního procesu krvetvorby.

Vitrum prenatální vitaminy  a silnější verze -  Vitrum prenatální Forte  obsahuje celou řadu důležitých vitamínů a minerálů pro zajištění denní potřebu a prevenci nedostatku stavů, jako je anémie z nedostatku železa. Farmakodynamika složení odpovídá přípravu multivitamin-minerální, který zahrnoval všechny potřebné vitaminy, vitamíny A, E, C, D, vápník, zinek, železo, nikotinamid. Varianta forte obsahuje ještě složitější složení 22 látek, které pokrývají všechny sféry fungování lidského těla. Vezmeme-li tyto komplexy, nemůžete přemýšlet o užitečnosti výživy (je to dobré, každý si sám rozhodne).

Jedenáct Pronatal  - na strukturu a farmakologické vlastnosti podobné Vitrum prenatální Forte obsahuje 12 vitaminů a 7 minerálních látek potřebných pro organismus rodičů budoucího dítěte, předchází riziku nedostatku jakékoli hlavní části. Normalizuje procesy hematopoézy, metabolismu, oxidačních a redukčních reakcí v těle, udržuje normální reprodukční funkci.

Podobně jako výše popsaný a komplexní lék Complivit, obsahující 19 vitaminů a minerálů, stejně jako Femibion I, lišící se od předchozí absence vitamínů A, D a K.

Vitamíny Abeceda  zajímavá nejen svým složením a skutečnost, že jejich tvůrci v úvahu všechny interakce různých složek jsou k dispozici ve třech různých tablet a nesourodých vitamínů a minerálů v jedné tabletě není připojen. Když byl vytvořen tento vitaminový minerální přípravek, bylo možné vyhnout se vlivu antagonistických složek na sobě navzájem, čímž je asimilace látek dokončena.

Komplex Aevit  obsahuje dvě účinné složky - α-tokoferol-acetát a retinol-palmitát. Jeho mechanismus působení odpovídá těmto složkám. Je povzbuzující obranou těla, která navíc má výrazné antioxidační vlastnosti. Složky komplexu jsou účastníky proliferace epiteliálních buněk, svalů a kostní tkáně, obnovy a obnovy, metabolismu bílkovin a tuků. Podporují normalizaci kvality zárodečných buněk a aktivují reprodukční funkci. Vitaminy A a E normalizují trofické procesy v tkáních, zvyšují elasticitu a pevnost cév, zlepšují mikrocirkulaci krve v kapilárách.

Angioitida  je komplex tří vitaminů skupiny B (B6, B9, B12). Toto složení stimuluje enzymatickou aktivitu katalyzátorů a remetilyatsii transsulfatsii methioninu, který urychluje rozklad methioninu metabolitů, včetně - snižuje sérové koncentrace toxických aminokyseliny - homocystein, nadměrný obsah, který vyvolává nedostatek vitamínů B6, B9, B12 v těle. Tato patologie je vidět v moderní medicíně jako je zvýšené nebezpečí různých komplikací při porodu: opakující se potrat, implantace vady vajíčko jako příčina neplodnosti, pozdní otravy, úmrtí plodu, a jiní. Tento komplex kompenzuje nedostatek vitamínů a eliminuje hyperhomocysteinémiu.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Farmakokinetika

Farmakokinetika základních vitaminů doporučených pro plánování těhotenství je uvedena níže:

 • A (retinol) - rychle vstřebává v gastrointestinálním traktu, nasycuje játra a je maximálně koncentrován v krvi po 4 hodinách;
 • B1 (thiamin) - není syntetizován u lidí, přijímá se jím, vstřebává se ze střeva;
 • B2 (riboflavin) - vstřebává ve střevech, prochází metabolickými procesy v játrech, krvi, stěnách střev. Vylučuje se z těla ledvinami, zbarvuje moč žlutou barvou;
 • B6 (pyridoxin) - vnikání do těla, přes složité transformace vstupuje do tenkého střeva a vstřebává. Jeho největší koncentrace v játrech, myokardu a ledvinách. Výrobky uvolněné v důsledku těchto procesů se vylučují močí;
 • B7 (biotin) - z horních částí tenkého střeva v nezměněné podobě vstoupí do těla. Vylučuje se vyprázdněním močového měchýře a vyluhováním;
 • B9 (kyselina listová) - vstřebává se v žaludku a dvanáctníku, následně se intenzivně váže na plazmatické proteiny. Vylučuje se ledvinami;
 • B12 (kyanokobalamin) - je syntetizován mikroorganismy, tlustého střeva není absorbováno. Po procházení komplexní cestou transformace se začíná absorbovat v ústní dutině, pak v tenkém střevě. Z celkového množství vitaminu, které je v potravě a vstoupilo do gastrointestinálního traktu, je absorbováno pouze 20-25%;
 • C (kyselina askorbová) - absorpce se vyskytuje hlavně v tenkém střevě, maximální koncentrace - 4 hodiny po požití. Když užijete 200 mg, 70% vitamínu se vstřebává s rostoucí dávkou - schopnost proniknout do těla se sníží na 50-20%. Vylučuje se ledvinami a výkaly. Kouření a alkohol zničí vitamín C, snižuje jeho zásoby;
 • D3 (cholekalciferol) - absorbován v tenkém střevě. Všechny procesy transformace se vyskytují v játrech, ledvinách, kůži. V přírodních podmínkách se tvoří pod kůží z ultrafialového záření, hromadí se v tukových tkáních. Poločas rozpadu je 19 dní. Neabsorbovaná část se vylučuje exkrementem;
 • E (tokoferol) - přes horní části tenkého střeva vstupuje do lymfatického systému, pak do krve. V týdnu je 80% vylučováno žlučí ve střevě, zbytek - močí;
 • PP (kyselina nikotinová) - absorpce se vyskytuje v žaludku a horních částech tenkého střeva, vylučuje se močí.

Farmakokinetika multivitaminových a polyminerálních komplexů není plně pochopena díky vícesložkovému složení těchto přípravků. Můžeme však říci, že vitaminy rozpustné ve vodě (kyselina askorbová, skupina B) a minerály jsou dobře absorbovány v tkáních v potřebných normách denního příjmu. Přebytky, které nejsou absorbovány v tkáni, se vylučují přirozeně, zejména močí, příležitostně žlučí a výkaly.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25]

Kontraindikace

Tělo může být senzibilizováno na jakýkoli vitamin nebo skupinu vitamínů a minerálních látek, v takovém případě je přípravek vitaminu nebo komplex, který jej obsahuje, kontraindikován pro použití.

Kontraindikace užívání některého z vitaminů je hypersenzitivita a hypervitaminóza. Každý z nich má také své vlastní účinky na tělo, které mohou způsobit poškození a musí být vzaty v úvahu při užívání:

 • Vitamin A je kontraindikován u jaterní cirhózy, virové hepatitidy, onemocnění ledvin; není předepsána osobám s těžkými formami onemocnění srdce, toxickým břichem, nadbytkem vitamínu E a dětmi ve věku od 0 do 12 let;

Vitaminy skupiny B  mají téměř žádné kontraindikace, kromě reakcí přecitlivělosti, se nepoužijí, pokud eritremii, polycythemia, tromboembolismus, nádory a mrtvice, tam jsou některé údaje o teratogenní účinky vysokých dávek vitamínů skupiny, takže oficiální pokyny pro vitamin B12 těhotenství zahrnuté v kontraindikacích.

 • vitamín B6 - s ischemickou chorobou srdeční, vřed žaludku a dvanáctníku;
 • B9 - s perniciózní anémií;
 • B12 - s novotvary, trombózou;
 • C - diabetes mellitus, ledvinové kameny, metabolické poruchy a řada dalších onemocnění;
 • D3 - u některých diagnóz ledvin a jater, srdce, tuberkulózy; je kontraindikováno u osob s nadbytkem vápníku a daného vitamínu, urolitiázy na pozadí.

Vitrum Prenatal  není předepsán pacientům s nadbytkem vápníku, hořčíku, selénu, vitamínů A, D a E, erytrocytů, poruch metabolismu Cu a / nebo Fe; senzibilizace na fruktózu a / nebo laktózu; s těžkou dysfunkcí jater a ledvin, urolitiázou a ledvinovými kameny, glomerulonefritidou; dna; Vaquez-Oslerova choroba; aktivní plicní tuberkulóza; sklon ke vzniku krevních sraženin; toxický roubík; chronické srdeční choroby; vředy lokalizované v horních částech gastroduodenální zóny.

Elevate Pronatal se  nedoporučuje osobám s nadbytkem vitamínu A nebo D3, s renální nebo jaterní insuficiencí nebo jejich kombinací, metabolickými poruchami vápníku nebo železa.

Abeceda je  kontraindikována u osob s hypervitaminózou, hypermineralizací, toxickým husím. Totéž se týká v zásadě všech vitaminových přípravků, i když ostatní výrobci multivitamino-minerálních komplexů vykazují pouze přecitlivělost na složky (Complivit, Femibion I, Angiovit).

Aevitem  nelze uložit na osoby s toxické strumy, akutní a chronické renální onemocnění a onemocnění oběhového systému, zejména s vysokou pravděpodobností tromboembolismu, akutní a chronickou ischemickou chorobou srdeční.

Všechna tato varování jsou signálem, že by neměli užívat vitaminy bez konzultace s lékařem.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30], [31]

Vedlejší efekty Vitamínů v plánování těhotenství

Z častých vedlejších účinků vlastněných všemi vitamíny můžete identifikovat možnost projevů alergických reakcí s projevy ve formě svědění, kožních vyrážek, otoků sliznice a kůže. Při subkutánním podávání některých vitamínů jsou možné bolestivé pocity. Jednotlivé vitamíny mohou způsobit:

 • necitlivost končetin (PP a B6);
 • prudký pokles tlaku (PP);
 • bronchospazmus (B9);
 • tachykardie (B12);
 • nevolnost, zvracení, průjem, metabolické poruchy, poškození zubní skloviny (C);
 • zácpa, bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak (D3).

trusted-source[32]

Dávkování a aplikace

Způsob aplikace a dávka vitamínů při plánování těhotenství pro ženy by měly být v souladu s doporučeními týkajícími se preventivních důvodů: trvat 10-15 minut. Po jídle s velkým množstvím vody.

Denní příjem vitaminových doplňků doporučených pro plánování těhotenství je následující:

 • A - 3,3 tis. IU. Vitamin je uložen v těle, takže nemůžete otěhotnět půl roku po ukončení léčby;
 • B1 - 2-5 mg;
 • B2 - 1,6 mg;
 • B6 - 2-3 mg;
 • B7 - 30-100 mcg;
 • B9 - 200-400 mcg;
 • B12 - 30 mikrogramů;
 • C - 50-100 mg;
 • D3 - 3125-5000 ME;
 • PP - 0,015-0,025 g

Vitamíny skupiny B, Aevit a Angiovit jsou předepsány lékařem, vycházející z potřeb organismů budoucích rodičů;

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37], [38]

Předávkovat

Předávkování vitamínů vede k rozvoji hypervitaminózy, alergií, nevolnosti, průjem. Nadměrný příjem vitaminu A může způsobit ospalost, dvojité vidění v očích, olupování rtů, suchost ústní sliznice; vitamín B1 - snížení krevního tlaku, zvýšení tělesné teploty; B2 - vede k otokům; B6 - na anémii, poruchy koordinace pohybu, necitlivost končetin; V 12 - k rozrušení srdce, zvýšení srážení krve. 

Obecně se předávkování projevuje jako alergická kopřivka, bolest hlavy a dyspepsie: nevolnost, zvracení, průjem.

Doporučené dávky vitaminů při plánování těhotenství obvykle nevyvolávají nežádoucí účinky, ale při dlouhodobém užívání vysokých dávek, kromě již uvedených, lze pozorovat následující:

 • 400-800 mg / den  tokoferolu  může vyvolat poruchy zraku, křeče v břišním svalu, závratě, slabost; více než 800 mg / den krvácivých poruch, krvácení, nedostatek vitaminu K; poruchy metabolických procesů ve štítné žláze; tromboflebitida, tromboembolie; zvyšuje sérovou koncentraci thyreoglobulinu a cholesterolu, aktivitu kreatinkinázy, koncentraci ženských a mužských pohlavních hormonů v moči;
 • předávkování  folátem  není zdokumentováno;
 • vitamin D3:  potřeba k pití, a následně sušení sliznice v ústech a v krku, močových cest, anorexie, kovová pachuť na jazyku, giperutomlyaemost, nechuť k pohybu, dehydratace; o něco později se může objevit bolest v kostech, svaly, poruchy zraku, ztráta hmotnosti a duševní změny;
 • předávkování vitamínů B není popsáno, vitamín B2 a B3, užívaný ve vysokých dávkách a nekontrolovaný může způsobit obezitu jater;
 • prodloužené vysoké dávky  Aevitum  může spustit relapsu chronického zánětu slinivky břišní a žlučových kamenů, hypervitaminóza retinolových projevují poruchy centrálního a periferního nervového systému (anomálie v chování - podrážděnost nebo apatie, nespavost, ospalost, končetina necitlivost), artralgie, padání vlasů, akineze, sušení dlaň z kůže-plantární lokalizace, jater a splengomegaliya.

trusted-source[39], [40], [41], [42], [43]

Interakce s jinými léky

Při užívání různých vitamínů a léků je nutné vzpomenout si na reakci vzájemného působení:

 • A - špatně strávený bez vitamínu E a pokud je užíván souběžně s alkoholem, pak můžete způsobit více poškození jater než užívání alkoholu. Kombinace vitaminu s přírodními sloučeninami, které mají svou aktivitu (retinoly), je obecně toxická; Není podáván v kombinaci s přípravky obsahujícími železo a stříbro, které mají alkalické médium, nepřímé antikoagulancia. Zvyšuje účinek hormonálních a nehormonálních protizánětlivých léků, antiepileptik, snižuje toxicitu SG, vitamínů A a D. Antagonista vitaminu K
 • B1 - alkohol snižuje rychlost jeho absorpce a příjem společně s antibiotiky a kyselinou nikotinovou ničí;
 • B2 - podporuje asimilaci vitaminu B6, je kompatibilní s antihypertenzivními léky a trankvilizéry blokují míru jeho asimilace. Vitamin B2 je synergicky kombinován s B1, B9, B6;
 • V3 - je třeba včas najíst s antibiotiky, aspirinem, léky, které snižují krevní tlak, a diabetici berou v úvahu jeho schopnost zvyšovat hladinu cukru v krvi;
 • B6 - není kompatibilní s B1 a B12. Zvyšuje účinek diuretik a dobře spolupracuje se srdečními bylinnými přípravky;
 • B7 - zabraňte vstřebávání alkoholu, nikotinu, antikonvulziv a antibiotik do krevního řečiště. Hořčík a zinek, naopak, pomáhají při absorpci;
 • B9 - B12 dobře reaguje s S. účinnosti a snížené, zatímco příjem s aspirinem, kortikosteroidy, protizánětlivých léčiv není podáván současně s některými antibiotiky a proti tuberkulóze léčiv, stejně jako hormonální antikoncepci (což není pravda, v tomto případě);
 • B12 - je neslučitelný s jinými vitamíny této skupiny, s aspirinem, soli těžkých kovů;
 • C - užívání velkých dávek aspirinu vede ke ztrátě těla; obnovuje oxidovaný vitamin E;
 • D3 - při vysokých dávkách zvyšuje účinek srdečních léků, než může způsobit arytmii. Současná léčba diuretiky může vést k vývoji hyperkalcemie nejsou přiřazena souběžně s jinými vitamínové a minerální ji obsahující, některé diuretika, srdeční glykosidy, vápník a fosfor, benzodiazepiny a barbituráty.
 • E - interakce se selenem zvyšuje jeho působení. Hořčík, zinek a měď ionty inhibují účinek vitaminu.

Vitrum prenatální,  abeceda,  Complivit  nekombinuje s sulfonamidy, některá antibiotika, s dalšími vitaminy a minerální přípravky, zejména těch, které obsahují vitamin A (včetně teratogenita tohoto vitaminu).

Elevit  není přidělen současně s jinými vitamíny, minerály a komplexními multivitamino-minerálními přípravky; antibiotika tetracyklínu se užívají v intervalech nejméně dvou hodin po podání nebo před podáním přípravku Elevit.

Fembione  není léčivý přípravek a jeho interakce s jinými látkami není uvedena.

Aevit:  kombinace s jinými léky, které zahrnují retinol, jeho předchůdce a syntetické analogy, je nepřijatelná. Kombinace s estrogenem zvyšuje riziko přebytku vitaminu A. Soli a estery kyseliny dusičné, cholestyramin v kombinaci s tímto léčivem snižují absorpci retinolpalmitátu. Současné užívání glukokortikosteroidů inhibuje protizánětlivý účinek těchto látek.

Angiovit :

 • se současnou náhradní terapií estrogenem, užíváním antikonvulzivních a / nebo analgetik, potřebuje vitamin B9 tělo;
 • antacidy, cholestyramin, sulfonylamidy snižují absorpci vitaminu B9;
 • některé antibiotika, cytostatika, diuretika a antimalariká snižují účinnost vitamínu B9;
 • vitamín B6 v kombinaci s diuretiky zvyšuje jejich účinnost; s levodopou - snižuje jeho účinnost;
 • účinnost vitaminu B6 snižuje některé antibiotika a antikoncepce obsahující estrogen;
 • vitamin B6 se synergicky kombinuje se srdečními glykosidy, kyselinou L-glutamovou a asparkam (zvyšuje rezistenci myokardu k nedostatku kyslíku);
 • absorpce vitaminu B12 se snižuje v kombinaci
  se salicyláty, aminoglykosidy, kolchicinem, draselnými přípravky a antiepileptiky;
 • Angiotitida není předepsána s
  léky na koagulaci krve.

trusted-source[44], [45], [46], [47], [48], [49]

Podmínky skladování

Tyto informace jsou obvykle uvedeny na obalu. Vitaminy a minerály jsou zpravidla skladovány při teplotě do 25 ° C po dobu nejvýše tří let.

Budoucí matka určitě potřebuje řadu vitaminů a minerálů, aby vydrželo zdravé dítě a nejvíce se nedostávalo k jejich nedostatkům. Nicméně vitamínové přípravky, zejména obsahující terapeutické dávky jednoho nebo více vitaminů, nemohou být v žádném případě předepsány pro sebe. Nutně je třeba konzultovat s lékařem a být vyšetřena na úroveň vitaminů v krvi, mužské i ženské.

Přebytek vitamínů a minerálů, tím více natažený od drog, spíše než z potravy, mohou také nepříznivě ovlivnit budoucí těhotenství, stejně jako jejich deficity. Pokud víte, jaké látky pro vás chybí, potom budou nízké náklady na vitamíny účinné při plánování těhotenství. Například vitamín E nebo kyselina listová jsou velmi levné a dostupné všem. Asi před deseti lety byla tato kombinace, která byla prohlášena za všelék pro všechny komplikace těhotenství a patologických onemocnění plodu, to byli oni, kteří byli jmenováni během plánování těhotenství pro všechny bez výjimky. Mohou však skutečně prospět, aniž by se zhoršily jejich význam, nadšení se nyní poněkud uklidnilo.

trusted-source[50], [51], [52]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti - 3 roky.

trusted-source[53], [54], [55]

Nejlepší vitamíny v plánování těhotenství pro ženy

Při plánování těhotenství pro prevenci poruch centrálního nervového systému plodu žen na celém světě podávána kyselina listová (B9). Po přezkoumání všech informací o dalších vitamínů a jejich blahodárné vlastnosti, interakce mezi sebou navzájem, negativní dopad na předávkování, je zřejmé, že nejlepší vitamíny v těhotenství plánují pro ženy - komplex vitaminů a minerálních látek, které prošly testem, každá složka, která je nezbytná a vyvážené dávky. Zde jsou nejoblíbenější z nich:

 • vitrína prenatl;
 • elevit prenatální;
 • abeceda pro těhotné ženy;
 • multitabs perinatal.

Ve vyspělých zemích, kde mají lepší výživa a budoucí matky přístup k různým druhům ovoce a zeleniny po celý rok, se nepovažuje za nezbytné, aby se během plánování těhotenství užívaly vitamíny. U nás, aby se zabránilo hypovitaminóze, se doporučuje nasytit vaše tělo užitečnými látkami, aby se položil silný "základ" pro budoucí nový život.

Hodnocení vitamínů pro plánování těhotenství v každé osobě může být individuální, specifické, založené na potřebách těla na základě vyšetření a lékařských doporučení.

Pokud neexistují žádné významné známky deficitu, lékaři obvykle doporučují moderní multivitamino-minerální komplexy, které zahrnují širokou škálu látek. Obsahují nižší dávky vitamínových a minerálních látek a podle jejich producentů by neměly vést k hypervitaminóze. Nicméně před přijetím těchto prostředků je vhodné poradit se s příslušným odborníkem nebo dokonce lépe provést krevní test na udržování vitaminů tam.

Recenze

Analýza odpovědí žen se připravují na mateřství předem, lze dojít k závěru, že většina z nich obdrželi doporučení od odborníků a že dávají přednost kyseliny listové (vitamin B9) a vitamínu E. Menšina při vitaminové komplexy. V obou případech bylo těhotenství úspěšné a zdravé děti se objevily.

Farmakologická skupina

Витамины для беременных и кормящих

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Vitamíny pro plánování těhotenství pro ženy: seznam a jména" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.