^

Nízká carb dieta pro ženy, muže, diabetes

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Sacharidy jsou organické sloučeniny a jsou přítomny ve všech buňkách a tkáních živých organismů. Bez nich život není možný. Podle své struktury jsou rozděleny na jednoduché a komplexní, a to první - rychlé, s vysokým glykemickým indexem, okamžitě rozdělené, nemají čas přeměnit se v energii a jsou uloženy pod kůží ve formě tuků. Dieta s nízkým obsahem sacharidů má za cíl saturovat dietu proteinem a minimalizovat v ní sacharidy.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Indikace

Nadváha nejen nepříznivě ovlivňuje vzhled člověka, ale nese také zdravotní rizika. To znamená riziko kardiovaskulárních onemocnění, rozvoj diabetu, to je nadměrné zatížení kloubů a páteře, což vede k jejich patologii. Proto jsou výhody low-carb diety zřejmé - zhubnout, zabránit riziku vzniku onemocnění nebo podporovat jejich léčbu.

trusted-source[5], [6]

Dieta s nízkým obsahem sacharidů pro diabetes typu 2 a 1. Typu

Absorpce proteinů a tuků je mnohem pomalejší než sacharidy. Pomáhá snižovat uvolňování inzulínu a používá se při léčbě diabetu 2. Typu. První doporučení pro pacienty při identifikaci onemocnění - zhubnout a jíst správně. Ukázalo se, že dieta s nízkým glykemickým indexem je účinná při snižování hladin glukózy v krvi.

Ačkoli diabetes typu 1 je závislý na inzulínu a umožňuje pomocí hormonu upravit cukr v závislosti na konzumaci sacharidů, je nejlepší vyhnout se jeho skokům prostřednictvím výživy. U diabetiků této skupiny není slinivka břišní vůbec produkována inzulínem, proto je nutné stanovit její dávku spočítáním sacharidů.

Při použití dieta s nízkým obsahem sacharidů u diabetu 1. Typu je třeba vzít v úvahu tuto okolnost, aby nedošlo k provokaci hypoglykemické kómy.

trusted-source[7], [8]

Nízkosacharidová dieta s vysokým cholesterolem

Cholesterol je mastný alkohol, z něhož 80% produkuje tělo, zbytek pochází z potravin. Je rozdělena na sloučeniny s vysokou a nízkou hustotou. Ty se nazývají "špatný cholesterol", protože jsou uloženy na vnitřních stěnách nádob a blokují je. To vede k mrtvici a srdečním infarktům. Aktivní životní styl, snižování špatných návyků a snižování konzumovaných tuků, zejména tukových mléčných výrobků, másla, masa pomáhá snižovat jejich poměr, snižovat škodlivé návyky. Velmi užitečné syrové zeleniny a ovoce, šťávy s vysokým obsahem sacharidů. Nelze tedy použít dietu s nízkým obsahem sacharidů s vysokým cholesterolem. Viz také:  Dieta s vysokým cholesterolem

trusted-source[9], [10]

Nízká carb dieta pro hypertenze

Hypertenze se vyznačuje zvýšeným krevním tlakem a způsobuje pocit bolesti hlavy, hluku v hlavě, závratě, nevolnosti, předních zraků, rychlého srdečního tepu. Kromě špatného stavu, je plná nebezpečí pro život, protože znamená selhání srdce, krvácení.

Příčiny onemocnění jsou různé: od dědičného po špatný životní styl, výživu, nadváhu. Pro hubnutí hypertenze můžete použít krátkou dietu s nízkým obsahem sacharidů v případě, že onemocnění není doprovázeno vysokým cholesterolem, není zatíženo aterosklerózou.

Žádoucí produkty na stole hypertonické jsou sušené meruňky, rozinky, banány, med, zelenina. Omezení platí pro živočišné tuky, sůl, alkohol.

trusted-source[11], [12], [13]

Nízká carb diety pro hubnutí

Odborníci na výživu vyvinuli mnoho systémů výživy založených na omezení příjmu sacharidů. V některých z nich je kladen důraz na proteiny - proteinové nízkarbové diety, v jiných na tuky - s vysokým obsahem tuku. Představte si některé z nejpopulárnějších.

Obecná informace dieta s nízkým obsahem sacharidů

Dieta s nízkým obsahem sacharidů posouvá úlohu zdroje energie na tuk. Obvykle se čerpá z glykogenu, do kterého se v důsledku výměnných reakcí převádí glukóza. Vyčerpání zásob vede k tomu, že začínají využívat své vlastní zásoby tuků.

Podstatou stravy je eliminace rychlých sacharidů ze stravy, minimalizace komplexu, saturace těla proteiny, vlákny a živin. Mezi jeho další pravidla patří zlomková a častá jídla, hojné pití (nutná podmínka pro asimilaci bílkovin), první jídlo, které se organizuje hodinu po probuzení, poslední 2 hodiny před spaním. Sladká, mouka, soda, rychlé občerstvení, sladké plody a ovoce, marinády, majonéza, uzené produkty jsou zcela vyloučeny ze stravy.

Atkins Low Carb Dieta

Jeho hlavní fáze je navržena na 2 týdny, ale trvá mnohem déle, slibuje ztrátu hmotnosti až 10 kg. Jeho autor, americký kardiolog Robert Atkins, založený na výzkumu, speciálně vyvinutý pro boj s jeho nadváhou. Strava je také nazýván "Hollywood", protože jeho úspěšné použití mnoha celebritami.

Hlavním pravidlem takové výživy je úplné vyloučení sacharidů z menu. Ve skutečnosti je to protein, protože dominují mu proteiny, ale tuky nejsou vyloučeny. Předpokládá se, že v tandemu přispívají k hubnutí.

Atkinsova dieta se skládá ze 4 etap. Doba trvání prvních 14 dnů, během které je příjem sacharidů snížen na 20 g za den. V této fázi dochází k významným změnám v metabolismu, začíná proces ketózy, tj. Tělo nevytváří dostatek glukózy za vzniku inzulínu.

V následujících stupních se sacharidy postupně přidávají do menu každý týden, zatímco tělesná hmotnost se kontroluje. Jakmile přestal klesat, vezměte poslední počet z nich pro míru spotřeby.

Výhodou této stravy je absence hladu, protože proteiny jsou dobře nasycené.

trusted-source[14], [15]

Dr. Bernstein je nízká carb dieta

Určeno pro diabetiky a je vodítkem pro normalizaci glukózy v krvi. Původně byl vyvinut pro sebe pokusem a omylem, protože trpěl touto nemocí. Díky výrobě prvních glukometrů v závodě, kde pracoval, bylo možné sledovat hladinu glykemie v různých časech dne, identifikovat vzor její změny v důsledku stravování a po podání inzulínu.

Ukázalo se, že udržováním glukózy v krvi můžete žít a pracovat plně. Aby bylo možné dosáhnout uznání jeho metody, musel se Bernstein učit od lékaře, publikovat jeho teorii a jako důkaz žít s těžkým diabetem do zralého stáří.

Jádrem diety Bernstein s nízkým obsahem sacharidů je úplný zákaz potravin, jako jsou obilniny, cukr, nízkotučné mléčné výrobky, plody a ovoce. Současně se používá inzulín (pro diabetes typu 1), léky snižující cukr, dynamika indexů cukru je sledována, dávky léků jsou individuálně upravovány.

trusted-source[16], [17], [18]

Nízká carb dieta Enheld

Enkheld je západní odborník na výživu, který napsal více než jednu knihu o nízkotučných dietách, které se staly skutečnými bestsellery. Praktický lékař tvrdí, že neexistuje lepší způsob, jak se zbavit kil, jak spotřebovat tuk a že neexistuje spojení mezi kardiovaskulárními chorobami a tukovými jídly.

Dieta Enhalde zakazuje cukr a sladidla, potraviny obsahující škrob (brambory, rýži, bílý a černý chléb, i celá zrna), snídaňové cereálie, nealkoholické nápoje, pivo, margarín, sladké ovoce a sušené ovoce.

Ale můžete si vzít jakékoli maso, všechny druhy ryb, vejce, zeleninu, která roste nad zemí, máslo, mléko (kromě skim) a mléčné výrobky, sýry, ořechy, kyselé plody. Přípustný je přiměřený počet kořenové zeleniny jako mrkev, řepa a ředkvičky.

Pro sladké zuby, dobrá zpráva je zpráva o výhodách čokolády s obsahem nejméně 70% kakaa, a milovníci alkoholu mohou občas dovolit nějaké suché víno, brandy nebo whisky, hlavní věc je, že v nich není cukr.

trusted-source[19], [20]

Dukan Low-carb Dieta

V souvislosti s výživou, která pomáhá svému příteli bojovat s obezitou, vyvinula Ducane dietu, která mu umožnila ztratit více než tři kilogramy týdně. To mu dalo podnět k další činnosti jako odborník na výživu. Jeho práce byla úspěšně aplikována velkým počtem lidí v mnoha zemích.

Jeho strava je nízký-carb bílkoviny, seznam povolených potravin zahrnuje až 72 položek, neexistují žádná přísná omezení na množství jedených potravin, dokonce i koření mohou být použity.

Také se ujistěte, pít hodně, po celou dobu zahrnout do stravy ovesné otruby, mírně zatížení se cvičení, aby chůze.

Strava Dukan se skládá z několika fází, jejichž délka závisí na tom, jakou váhu potřebujete ztratit. Abychom se zbavili 5 kg, první fáze „útoku“ trvá 2 dny, druhá „střídání“ trvá 15 dní, třetí „fixace“ trvá 50 dní. Chcete-li ztratit 10 kg, budete potřebovat 3, 50 a 100 dní, atd. Tam je také finální “stabilizace”, obsahovat doporučení pro další pořádnou organizaci jejich jídla, aby nedošlo k opětovnému získání ztracené hmotnosti.

První fáze zahrnuje čistě proteinové menu, bez tuků a sacharidů, stejně jako 1,5 lžíce otrub denně, dostatek tekutin.

Na druhé straně se proteinové produkty a proteiny střídají se zeleninou. To může být schéma 1/1, 3/3 nebo 5/5, v závislosti na tom, kolik potřebujete ztratit kilogram. Větší mezera, resp. Více odstraňuje.

Ve třetí fázi - produkty předchozí a malé množství dříve zakázaných, například těstoviny, rýže, brambory, pohanka, hrášek, vepřové maso, pár plátků chleba.

"Stabilizace" by měla být považována za další způsob výživy, aby zůstala v nové hmotnosti: bohaté nápoje, několik lžic otrub, neomezené množství bílkovin a zeleniny, mírně 2 jakékoliv škroby obsahující produkty denně.

trusted-source[21], [22]

Nízká carb vegetariánská strava

Je dieta s nízkým obsahem sacharidů vhodná pro vegetariány, protože obvyklý zdroj bílkovin (maso, ryby, vejce) je pro ně nepřijatelný? Tato kategorie lidí zpravidla nemá nadváhu, ale může být nesnášenlivost sacharidů, což je nutí minimalizovat jejich spotřebu.

Vegani obvykle doplňují své tělo bílkovinami z fazolí a obilovin, ale jsou bohaté na sacharidy. Kompletní výměna těchto výrobků může být semena konopí. Na 28 g, jeho hmotnost 16g se skládá z bílkovin, a mají také prospěšné omega-3 mastné kyseliny.

Další produkty v nabídce zahrnují ořechy, avokádo, listové saláty, chřest, rostlinný olej, chaluhy.

trusted-source[23], [24], [25], [26]

Nízká carb dieta pro těhotenství

Aby se dítě mohlo plně rozvinout v děloze, musí nastávající matka správně a vyváženě jíst. Každá dieta trpí jednostranností, což znamená, že ovoce něčeho bude méně. Proto dieta vyžaduje různé skupiny potravin: tuky, bílkoviny, sacharidy, stopové prvky, vlákninu, vitamíny. Proto je dieta s nízkým obsahem sacharidů pro těhotné ženy kontraindikována.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Menu na týden s dietou s nízkým obsahem sacharidů

Kromě potravin bohatých na sacharidy, velký seznam těch, s nimiž můžete diverzifikovat své menu s low-carb stravy. Každý energetický systém nabízí vlastní schéma, ale menu pro tento týden může být toto:

1. Den: 

 • snídaně - 2 vařená vejce, grapefruit, čaj;
 • 2. Snídaně - plátek sýra, listy salátu;
 • oběd - vařené kuřecí prsa, zeleninový salát;
 • odpolední čaj - jogurt;
 • večeře - pečené ryby.

2. Den: 

 • snídaně - tvarohový kastrol, nalije se zakysanou smetanou, kávou;
 • 2. Snídaně - zelí a salát z mrkve;
 • oběd - ryby, chřest;
 • odpolední čaj - kefír;
 • večeře - maso a grilovaná zelenina.

3. Den: 

 • snídaně - omeleta se zeleninou;
 • 2. Snídaně - salát s avokádem a krevetami;
 • večeře - houbová polévka bez brambor se zakysanou smetanou, plátek celozrnného chleba;
 • oběd - tvaroh;
 • večeře - vařené telecí maso, zelenina.

4. Den: 

 • snídaně - ovesné vločky bez cukru a másla;
 • 2. Snídaně - pečená kyselá jablka;
 • oběd - karbanátky, salát;
 • svačinka;
 • večeře - zeleninový guláš.

5. Den: 

 • snídaně - tvaroh, káva;
 • 2. Snídaně - okurkový salát, rajče, pepř, oblečený s olivovým olejem;
 • oběd - kuřecí maso, brokolice, květák;
 • odpolední čaj - jogurt;
 • večeře - 2 vejce, zeleninový salát.

6. Den: 

 • snídaně - mléčná pohanková kaše;
 • 2. Snídaně - grapefruit;
 • oběd - polévka z kuřecího vývaru, toastový chléb;
 • odpolední čaj - kefír;
 • večeře - grilovaný lilek, ryby.

7. Den: 

 • snídaně - vejce a chobotnice salát, jablko;
 • 2. Snídaně - řecký salát;
 • večeře - červený boršč, malý bochník;
 • odpolední čaj - grapefruit;
 • večeře - pečené makrely se zeleninou uvnitř.

trusted-source[32], [33], [34]

Diabetes typu 2

V případě diabetu 2. Typu by měly být z menu vyloučeny rychlé sacharidy vedou k prudkému skoku glukózy v krvi. Všechny produkty, jejichž glykemický index přesahuje 50-55 jednotek, by neměly být přijímány. Výše uvedené menu lze dobře využít k výživě diabetiků. Také relevantní dietní metody vaření, nízkotučné druhy ryb a masa, mléčné výrobky.

Nízké carb dietní menu po dobu 2 týdnů

Pro milovníky tvrdých metod k dosažení hubnutí v krátkém období, tam jsou přísnější diety. Menu s nízkým obsahem sacharidů po dobu 2 týdnů (potraviny denně jsou rozděleny do několika jídel).

Dny:

 • 1. - 200g kuřecího masa, 300 ml šťávy ze zeleniny, 2 šálky vody, sklenka zeleného čaje, odvar bylin (heřmánek, melissa, šípky). Pití je důležité pro každý den po celou dobu stravování;
 • 2. - hrst ořechů, půl grapefruitu, rajčata, kus vařených ryb, kefír;
 • 3. - dušené maso;
 • 4. - porce zeleninového gulášu, parní masové kuličky s libovým masem;
 • 5. - vařené vejce, hrachová polévka, 150g kuře, jogurt;
 • 6. - 2 pomeranče, sklenice mléka, omeleta 2-vaječných bílkovin;
 • 7. - 200g červené ryby, zeleninový salát, káva bez cukru;
 • 8. - několik plátků tvrdého sýra, vařené kuře;
 • 9. - zeleninová polévka, míchaná vejce, kefír, káva;
 • 10. - ořechy, grapefruit, divoká rýže bez rýže;
 • 11. - 150g hovězího masa, zelí a mrkvového salátu;
 • 12. - čočková polévka, 100 g šunky, banán, káva;
 • 13. - vegetariánská polévka, bochník;
 • 14. - bohaté nápoje, kefír, ořechy.

Tato dieta je vhodná pouze pro zdravé lidi. Pro ještě delší dietu s nízkým obsahem sacharidů, například měsíc, můžete použít systém Dukan a držet se jeho menu.

trusted-source[35]

Nízká carb dietní recepty

Jak vařit s dietou s nízkým obsahem sacharidů vyzve mnoho receptů.

 • Polévky Mohou být připraveny jak na vodě, tak ve vývaru.

Zelenina obsahuje takové složky: brokolici, květák, mrkev, rajče, cibuli (brambory se nepoužívají). Hlavy jsou rozděleny do květenství, zbytek je řezán, ponořen do vroucí kapaliny, připravený.

Polévka s houbami: nakrájené žampiony, drcený tavený sýr, cibule se vloží do vývaru, nakrájený kopr je na samém konci vaření.

Polévka se zelím: drcené zelí, sladká paprika, zelený hrášek vařený ve vodě, oblečený s lžící olivového oleje.

 • Kashi. Důležité v dietním menu, protože jsou zdrojem vlákniny a mnoha živin. Pro dietu s nízkým obsahem sacharidů je třeba zvolit obiloviny s nejvyšším obsahem bílkovin. Patří mezi ně pohanka, ovesné vločky, není příliš časté v naší oblasti quinoa. Vaření na vodě nebo přírodním mléku bez cukru.

trusted-source[36]

Vitamíny s dietou s nízkým obsahem sacharidů

Být na dietě s nízkou hladinou sacharidů, tělo trpí nedostatkem vitaminu C. Spolu s vitamíny B, pomáhá rozebrat sacharidy. Bez D se vápník neabsorbuje. Chrom a zinek jsou také potřebné pro výměnné reakce. Proto, sedí na low-carb dieta, nemůžete používat jednotlivé vitamíny, a vyzvednout vitamín-minerální komplexy. To pomůže konzultovat lékaře.

Nízká carb dieta a metformin

Metmorphine - lék, který snižuje hladinu cukru v krvi. On je opilý diabetiky, a někdy vzal na hubnutí. Pokud dieta již obsahuje málo sacharidů, pak co metformin? Doporučuje se používat ji, aby se snížila váha v případě diabetu s obezitou, zhoršení onemocnění s hypertenzí, zvýšených hladin cholesterolu, porušení kardiovaskulárního systému a v dalších zvláštních případech.

Užívání léku může být bezpečné, pokud kalorický příjem neklesne pod 1200kkal denně, zatímco alkohol by neměl být přítomen, i když alkoholické nápoje s nízkým obsahem sacharidů (suché víno, whisky, bezkarbonové pivo) nejsou zakázány při dietě bez metforminu.

Metmorphine začne pít s malou dávkou - 500 mg denně v noci, po večeři. Po 1-2 týdnech se zvyšuje a postupně upravuje na 1500-2000mg.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41]

Co může a co nemůže?

Mnoho výrobků, které mohou být použity s dietou s nízkým obsahem sacharidů, již bylo mnohokrát zmíněno, ale abychom to shrnuli, připomínáme:

 • telecí maso, hovězí maso, králičí maso, krůtí maso, kuře a droby;
 • zelenina - listová, zelí, cuketa, sladká paprika;
 • vejce;
 • ovoce - grapefruity, pomeranče, citrony, rybíz, brusinky, jahody, granátová jablka, zelená jablka;
 • ořechy - ořech, mandle, borovice, dýňová semínka, slunečnicová semena, sezam;
 • mléčné výrobky - jogurt bez plniva, kefír, tvaroh, zakysaná smetana, plnotučné mléko.

Co nemůže jíst? Při pozorování diety s nízkým obsahem sacharidů je kategoricky nemožné jíst různé klobásy, cukrovinky, chléb a housky, brambory, rýži, krupici, těstoviny, banány, hrozny, data, fíky, cukr. Stejně jako v každé dietě, solení, kouření, sladkých nápojích, kiselu, majonéze, kečupu, tukových omáčkách jsou nepřijatelné. Metody vaření, jako je smažení v oleji, smažení nejsou vhodné.

Kontraindikace

Dieta s nízkým obsahem sacharidů se nedoporučuje pro těhotné, kojící ženy, děti, dospívající.

trusted-source[42], [43], [44], [45]

Možná rizika

Nedostatek sacharidů může vést k dehydrataci, která ohrožuje játra a ledviny. Tam je také nedostatek vlákniny, protože této snížené střevní motility, tam jsou zácpa. Rizika spojená se stravou zahrnují snížení aktivity mozku, nedostatek vápníku a zvýšení cholesterolu.

Další nepříjemnou stránkou diety s nízkým obsahem sacharidů je ketóza. Vyznačuje se nárůstem ketonů - fragmentů sacharidů, což je produkt rozpadu tuků. Jsou tvořeny v játrech z mastných kyselin. Možné komplikace jsou spojeny s pravděpodobností intoxikace, poškození životně důležitých orgánů: jater a ledvin.

trusted-source[46], [47]

Recenze

Podle recenzí těch, kteří používali dietu s nízkým obsahem sacharidů pro hubnutí, se jim podařilo zhubnout. Někdy výsledek dosáhl 10 kg za měsíc. Mnozí poznamenali, že je dána mnohem jednodušší než ostatní, protože bez omezení na proteiny nebo tuky (v závislosti na tom, který z nich byl zvolen).

Dokonce i svou důstojnost si všimnou, že po dokončení se nevážíte na jídlo. Pozorování moderování, můžete dlouho udržet stávající váhu.

trusted-source[48], [49], [50], [51]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.