^

Zdraví

Analýzy rakoviny prsu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Diagnostika rakoviny se nedá představit bez testování a testy na rakovinu prsu jsou uvedeny v seznamu povinných studií provedených po mamografii.

Strategie léčby však není určena analýzou krve u rakoviny prsu, ale imunohistochemickou analýzou materiálu nádorové biopsie.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Kdo kontaktovat?

Krevní test na rakovinu prsu

Jaké informace o zdraví pacienta dává lékaři obecný krevní test na rakovinu prsu? Jedná se o objektivní údaje pro:

  • počet leukocytů v krvi a jejich složení (vzorec leukocytů);
  • barevný index krve (relativní obsah hemoglobinu v jednom erytrocytu);
  • počet krevních destiček a granulocytů;
  • objemu erytrocytů (hematokrit), rychlosti jejich ukládání (ESR) a hladiny mladých erytrocytů (retikulocyty);
  • hladina hemoglobinu (HGB).

Jak odborníci poznamenávají, obecná analýza krve u rakoviny prsu nemá diagnostickou hodnotu pro hodnocení možné onkologie v počátečních stádiích, ale dává představu o funkčním stavu kostní dřeně.

Biochemická analýza krve u rakoviny prsu ukazuje hladinu elektrolytů (draslíku a vápníku) a enzymů (alkalickou fosfatázu), která může být abnormální v metastázování nádorů. Změna jejich hladin je však často pozorována u mnoha patologií, a proto diagnóza rakoviny prsu vyžaduje další testy.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Analýza nádorových markerů rakoviny prsu

Dosavadním diagnostickým standardem v onkologii je studium žilní krve za přítomnost a hladinu bílkovin produkovaných rakovinnými buňkami, které imunitní systém vnímá jako antigeny. Jedná se o analýzu rakovinových markerů rakoviny prsu (CA nebo nádorového markeru).

Marker CA 15-3, podle diagnostických pravidel Mezinárodní asociace onkologů, neodkazuje na specifické antigeny rakoviny prsu, protože jeho hladinou v krvi je také zvýšeny u pacientů s nevyhovujících tumorů plic, slinivky břišní, jater, močového měchýře, vaječníků a dělohy.

Jak praxe ukazuje, že lze jen těžko považovat za specifickou pro rakoviny prsu a rakoviny nádoru markeru CA 27,29, neboť zvýšení jeho obsahu v krevní plazmě se může objevit v fibromatous změny v prsu, zánět děložní sliznice a ovariální cysty.

Analýza nádorových markerů karcinomu prsu může zahrnovat test CEA-carcinoembryonický antigen (antigen karcinoembryon). Ale je určena ne více než 30% případů rakoviny prsu. Navíc, jeho obsah v séru se může zvýšit v chronické obstrukční plicní nemoci, hypotyreóza, ulcerativní kolitida, granulomatózní enteritida (Crohnova nemoc), pankreatitida, a jaterní cirhózy. Takže tento krevní test na rakovinu prsu není spolehlivý jak pro diagnózu, tak jako screeningový test pro včasnou detekci rakoviny.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Imunohistochemická analýza rakoviny prsu

IHC test (imunohistochemie) - imunohistochemická analýza rakoviny prsu - studie provedené na vzorku nádorové tkáně, která se získá biopsií nebo po odstranění nádorů prsu.

Analýza HER2 u karcinomu prsu - definice lidského receptoru epidermálního růstového faktoru, tj. Na receptorové tyrosinkinázy pro epidermální růstový faktor (druhého typu), který se nachází na membránách nádorových buněk tkáně. Pokud je zvýšená exprese her2 receptorů (výsledek testu 3+), IHC test ukazuje "her2 pozitivní": maligní forma je v procesu růstu. Je-li index od 0 do 1+, pak her2 je negativní; indikátor 2+ se považuje za hraniční.

Existuje také imunohistochemická analýza rakoviny prsu (test IHC) pro expresi buněk prsních nádorů receptory pro estrogen (ERS) a progesteron (PRS). Když je počet takových receptorů velký (exponent 3), pak růst nádorových buněk je "poháněn" hormony. Indikátor 0 - receptory hormonů není přítomen (to je nádor hormon-receptor-negativní); 1 - malé množství ERS a PRS; 2 - průměr.

Přítomnost estrogenových receptorů (ERS) je slabým prognostickým ukazatelem klinického výsledku onemocnění, je však pro hormonální terapii velmi důležitá.

Genetická analýza rakoviny prsu

Bylo zjištěno, že v nádorových buňkách dochází k syntéze receptorů epidermálního růstového faktoru (her2) se zvýšenou aktivitou genů. V buňkách bioptátu analýza ryb u rakoviny prsu, nebo přesněji FISH test (fluorescence in situ hybridizace), odhaluje jejich aktivitu.

Fluorescenční hybridizace na daném místě (in situ) je cytogenetická metoda, která využívá princip fluorescenčního značení sond (krátké DNA sekvence) a jejich studium pomocí fluorescenční mikroskopie. Studie umožňuje detekovat přítomnost specifických DNA sekvencí na chromozomech a stanovit jejich lokalizaci, stejně jako specifické cíle RNA v buňkách nádorových tkání.

Tento test zobrazuje specifické genetické struktury v buňkách rakovinné tkáně. Čím více dodatečných kopií her2 genu mají buňky, tím více mají tyto buňky her2 receptory; receptory přijímá signály, které stimulují růst atypických buněk.

Onkologové však zaznamenávají významné nesrovnalosti mezi výsledky imunohistochemické analýzy rakoviny prsu (test IHC) a FISH-testu. Ačkoli analýza ryb v rakovině prsu může být použita pro identifikaci druhů nádorů.

Oncotype DX testu zkoumá 21 genů k posouzení rizika recidivy estrogenu závislé na stádiu rakoviny I nebo II, jakož i uvede důvody svého rozhodnutí použít chemoterapii navíc k hormonální.

Genetická analýza náchylnost k rakovině prsu je studium genů BRCA1 (na chromozomu 17) a BRCA 2 (na 13. Chromozomu) zaměřené na identifikaci dědičných abnormalit.

Analýza rizika rozvoje rakoviny prsu (pro mutaci genů BRCA1 a BRCA2) se provádí na vzorcích krve nebo slin. Může poskytnout několik možných výsledků: pozitivní, negativní nebo neurčité. Ale ani pozitivní výsledek této analýzy nemůže dát informace o tom, zda člověk dostane rakovinu a kdy. Například některé ženy s pozitivním výsledkem zůstávají zdravé.

Mimochodem, neexistuje žádný důkaz účinnosti dvojstranné preventivní mastektomie při snižování pravděpodobnosti rakoviny prsu, který odhalil analýzu rizika vzniku rakoviny prsu nebo rodinné anamnézy rakoviny.

Interpretace vyšetření krve u rakoviny prsu

Významnou etapou laboratorního výzkumu je interpretace a interpretace výsledků analýz. Princip, na kterém je založena dekódování krevní testu v rakovině prsu, je stanovit úroveň příměsí a porovnat ji s normativními indexy.

Například normální hladina karcinomu marker CA 15-3 je rozpoznána pod 30 U / ml a onkologie může indikovat hladinu nad 31 U / ml. Vzhledem k nespecifickosti tohoto příměsi se tento test používá k léčbě onemocnění během léčby. Norma nádorového markeru CA 125 je 0 až 35 jednotek / ml, CA 27,29 - pod 38 jednotek / ml. Obecně platí, že hladiny markerů rakoviny více než 100 jednotek / ml znamenají explicitní přítomnost onkologie.

Je třeba mít na paměti, že u třetiny pacientů během 30-90 dnů po léčbě jsou výsledky analýzy markerů sérové markery CA 27.29 zvýšené, takže u druhého cyklu chemoterapie by měla být tato analýza provedena pouze 2-3 měsíce po léčbě.

U karcinomembryonálního antigenu CEA je normální hladina pro nekuřáky nižší než 2,5 ng / ml a u kuřáků až 5 ng / ml. CEA> 100 zpravidla indikuje rakovinu metastázy (stupeň III-IV) nebo relaps po léčbě rakoviny.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.