^

Zdraví

Antimillerův hormon

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Antimulýrový hormon je speciální látka, která se podílí na regulaci reprodukční funkce člověka. Hormon je přítomen v těle jak u mužů, tak u žen.

Ukazatele tohoto hormonu v ženském těle mohou lékaři informovat o tom, kolik je žena připravena k oteplování, stavu vaječníků atd. Množství hormonu antimulylerovogo v krvi chlapců a dospívajících může určit období puberty (dlouhé nebo časné). Tento hormon má velký význam pro vaječníky, protože řídí růst a zrání folikulů. Žena, která je v plodném věku, by měla mít koncentraci antimylolerového hormonu v rozmezí 1 - 2,5 ng / ml. Při poklesu indikátoru je pozorována nedostatečná činnost vaječníků, což komplikuje nástup těhotenství, přístup menopauzy. To může také být příznakem obezity. Zvýšený obsah antimyulózního hormonu vyvolává polycystický vaječník a řadu nádorů.

trusted-source[1]

Kdy užívat anti-Mullerův hormon?

Před složením analýzy obsahu antimylolerového hormonu obvykle nevyžaduje zvláštní přípravu. Člověk by se měl vyhnout pouze silnému fyzickému a emocionálnímu zatížení, protože to může ovlivnit hladinu hormonu.

Při menstruačním cyklu dochází k mírné fluktuaci hormonu antimulylerovogo, takže můžete provést analýzu v libovolný den cyklu. Ale kvůli přesnějšímu výsledku odborníci doporučují provést analýzu po dobu 2 až 5 dnů cyklu. Úroveň hormonu v ženském těle se mění s věkem, maximální koncentrace je pozorována v nejvhodnějším věku pro konání a porod - od 20 do 30 let. S přiblížením menopauzy se hladina hormonu snižuje a během menopauzy hormonu antimyulu v ženské krvi je nulová známka.

Úroveň hormonu označuje fungování vaječníků, umožňuje určit průběh léčby pro odhalené patologie. Výzkum obvykle probíhá v několika fázích:

  • analýza FSH (folikuly stimulujícího hormonu) a antimulárního hormonu;
  • počítání vajec připravených k oplodnění v tomto menstruačním cyklu;
  • stanovení objemu ženských vaječníků.

Kromě analýzy antimylolerových hormonů jsou určeny další typy studií, které určují detekci zánětu, patologické formy, hormonální práci, nádory,

Antimulýrový hormon u žen

Antimulýrový hormon v těle ženy (v normě) naznačuje ochotu těla otehotnění a porodu dítěte. Některé nemoci žen jsou navíc obtížně detekovány, ale pomocí hladiny tohoto hormonu v krvi ženy můžete určit určité nemoci. Hormon je produkován u mužů a žen, pouze v různých množstvích. On se přímo podílí na vývoji tkání reprodukčního systému, ovlivňuje sexuální vývoj. Vývoj hormonu antimulylerova v těle ženy začíná doslova od prvních dnů života a je indikátorem reprodukční schopnosti. Před nástupem menopauzy působí hormon na tělo ženy aktivní vliv. Zpočátku nesprávná produkce hormonů může způsobit neplodnost, dokonce ani dlouhodobá léčba nepovede k požadovanému výsledku. V tomto případě nejsou vaječníky ženy schopné produkovat plno dospělé vejce.

Lékař může ženě přimět k testu antimyyler hormon, aby diagnostikoval správně. Dodržování hormonální normy říká, že vaječníky ženy pracují normálně. Odchylka od normy na větší nebo menší straně může hovořit o závažných a ne příliš velkých stavech (neplodnost, nádory, cysty vaječníků, časná menopauza, obezita atd.).

trusted-source[2], [3]

Antimulýrový hormon u mužů

Antimulýrový hormon v mužském těle produkuje buňky Sertoli. Během vývoje plodu je tento hormon, stejně jako testosteron, důležitý pro správnou tvorbu mužských reprodukčních orgánů. Vývoj hormonu u mužů začíná v děloze a trvá celý život. Úroveň hormonu antimyloidního hormonu u mužů během puberty se zvyšuje. U pohlavně zralého muže je koncentrace hormonu v krvi snížena a dále se udržuje na nízké úrovni v průběhu života. U novorozených chlapců je množství antimylolerového hormonu nepřímo úměrné množství testosteronu.

Snížení produkce anti-Muller hormonů, které vyvíjejí spermatocyty a androgeny (steroidní hormony). Hormon displej antimiillerický může znamenat EFINITIONS odchylku u mužů: smíšená struktura genitálie (Hermafroditismus) časné nebo pozdní puberty, sexuální dysfunkce, atd.

trusted-source[4], [5]

Antimulylerový hormon a den cyklu

Antimulýrový hormon v průběhu menstruačního cyklu se nemění, neexistuje závislost na pohlavních steroidů, inhibitory apod. Studie hormonu v žilní krvi může být provedena každým dnem cyklu a učit se podrobněji o stavu ovariální rezervy žen, ale obvykle analýza antimyullerva hormon jmenováni na třetí den.

Studie kmitů antimulylerovogo krevní hormon během jednoho menstruačního cyklu za pomoci souboru přecitlivělosti ukázala, že hormon má zanedbatelné výkyvy. Maximální hodnota hormonu je pozorována čtyři dny před vrcholem ovulace, pak čtvrtý den po ovulaci se hladina postupně snižuje na minimální hodnotu. V první polovině cyklu hladina začíná mírně stoupat a zůstává na určité úrovni až do dalšího cyklu.

trusted-source[6], [7], [8]

Jak správně užívat antimulární hormon?

Analýza antimulárního hormonu je nezbytná pro potvrzení takových údajů:

  • porušení puberty;
  • definice sexuální funkce;
  • detekci rakovinných formací a jejich kontroly;
  • důvody selhání umělé inseminace;
  • příčiny neplodnosti, problémy s hnojením atd.

Analýza se provádí na třetí nebo pátý den menstruačního cyklu. Muži mohou kdykoliv vzít test. Několik dní se doporučuje dodržet úplný odpočinek (nemusíte být nervózní, fyzicky nijak neovlivňovat, atd.). Před provedením testu (nejméně jednu hodinu) musíte zcela přestat kouřit a postupovat podle pokynů zdravotnického personálu.

Ingibin a antimulární hormon

Inhibin B a antimylerový hormon mají velký význam při určování příčin mužské neplodnosti, hladina hormonů v krvi je indikátorem spermatogeneze. Antimulylerový hormon v mužském těle se produkuje v buňkách Sertoli (semenné tubuly), u žen - ve vaječnících.

Inhibin B je indikátorem rezervy vaječníků v ženském těle, s věkem, dochází k přirozenému poklesu indexů charakteristických pro hormony tohoto druhu. Odchylka od normy inhibinu B nebo anti-Mullerova hormonu může naznačovat různé patologie: reprodukční dysfunkci, inguinální kýlu, maligní nebo benigní formace apod.

Norma antimulárního hormonu

Antimilní hormon v ženském těle by měl být v rozmezí 1 - 2,5 ng / ml, u mužského pohlaví - 0,5 - 6 ng / ml

Zvýšené hladiny hormonu mohou být spojeny s nádory vaječníků, zpožděným pohlavním vývojem, polycystickým vaječníkem, neplodností a léčbou onkologie.

Snížené hladiny hormonů mohou být spojeny s obezitou (zejména v pozdějším plodném věku), předčasného sexuálního vývoje, menopauza, snížení množství připravené k oplodnění vajíčka, generování poruchového zárodečné buňky, neplodnost, kongenitální absencí vaječníků.

Co odpovídá antimulární hormon?

Antimulýrový hormon v mužském těle se aktivně podílí na obráceném vývoji mullerijského kanálu, u žen kontroluje funkci vaječníků. Mulerovské kanály v lidském těle jsou položeny i během intrauterinního vývoje. V ženském těle tvoří tyto kanály tkáně reprodukčního systému, které jsou nezbytné pro koncepci a nosení dítěte. V mužském těle se pod vlivem hormonu dochází k postupnému rozpouštění kanálů.

V mužském těle odpovídají sertolitické buňky (seminiferní tubuly) zodpovědné za spermatogenezi produkci hormonu antimilu. Je to kvůli této látce, že anti-mullerijský kanál postupně se rozpouští. Hormon se produkuje až do okamžiku puberty u mužů. Poté začne množství hormonu klesat. V různých porušování oddělení dané látky antimyullerovy kanály mohou přetrvávat, což může způsobit vývoj poměrně vzácná forma hermafroditismus, tvorba kýly v rozkroku, poruchy reprodukčního systému.

V těle žen se syntéza antmulárního hormonu vyskytuje ve vaječnících od narození po menopauzu. Krev ženy obsahuje mnohem méně tohoto hormonu než muži.

Zvyšte antimulylerový hormon

Pokud antimylerový hormon v ženském oragnizmu zvýšil indikátory, často to naznačuje nádor granulózních buněk nebo vznik cysty na vaječníku. Ukazatel nad normou může také naznačovat zpoždění pohlavního vývoje dívky, neplodnost a může být také důsledkem léčby některých typů rakoviny.

U mužů může být údaj nad 5,9 ng / ml spojen se slabým výskytem androgenů, pozdním sexuálním vývojem, různými poruchami a abnormalitami reprodukčního systému.

Specialisté v oblasti sexuálních poruch a neplodnosti vždy nesouvisejí s výše uvedenými nemocemi zvýšenou hladinou hormonu antimyloidního hormonu. Zvýšení hladiny hormonu v krvi může také vyvolat stresující situace, exacerbace stávajících chronických onemocnění, těžká fyzická námaha.

Snížení antimulárního hormonu

Antimulýrový hormon, který neodpovídá nebo nesplňuje normu nebo míru, pomáhá nebo pomáhá diagnostikovat lékaře patologie ženou pohlavního systému.

Snížená hladina hormonu může znamenat nástup menopauzy, pokles počtu vajec, časný sexuální vývoj, obezitu, poruchu vaječníků. Snížená je množství hormonu v krvi v hodnotě 0,2 - 1 ng / ml, hodnoty pod 0,2 ng / ml jsou považovány za kritické.

Zvýšení hladiny hormonů není možné, protože tento hormon v krvi udává počet vajec v těle, které jsou plné a připravené k oplodnění. I když je hormon zvedán uměle, nedojde k nárůstu počtu vajec, které tvoří ovariální rezervu ženy.

Co když antimulýruje hormon je zvýšený nebo zvýšený?

Antimilní hormon u žen ukazuje, jak dobře fungují vaječníky, její produkce není ovlivněna jinými hormony. Při vysokých hladinách hormonů je třeba hledat patologii vaječníků (polycystická, nádorová onemocnění atd.).

Při vyšších dávkách lékař nejprve doporučuje podrobit se ultrazvukovému vyšetření.

V některých případech je možné tuto analýzu zopakovat, protože zvýšená hladina hormonu antimyulózy může být spojena s intenzivním cvičením, stresem, akutními nemocemi atd. Proto, abyste předešli nepřesnostem v datech, musíte před zahájením testu vést několik dní klidného životního stylu, odmítnout (je-li to možné) špatné návyky, vyloučit těžký fyzický trénink atd.

Co když se sníží antimylolerový hormon?

Pokud je hormon snížen v těle, může to být způsobeno neplodností, nízkými hladinami vajíček. Moderní medicína dokáže stimulovat vaječníky, aby získala zdravá vajíčka připravená k oplodnění. Také neplodnost může používat IVF, pomocí stimulace nebo vejce od dárce.

Snížený antimyulární hormon není ospravedlněním pro zoufalství a přestane se stát šťastnými rodiči. Problém nastává, pouze pokud je nižší hladina anti-Mullerova hormonu kombinována s vysokou hladinou hormonu stimulujícího folikuly (FSH), v jiných případech je třeba nadále hledat problém koncepce.

Při podceňované úrovni antimylolerového hormonu, zvláště pokud je věk ženy vyšší než třicet, můžete použít IVF a jiné metody, které nabízejí reprodukční medicínu v moderních podmínkách. Nízká hladina hormonu v tomto věku je známkou časné menopauzy a není možné zvýšit její hladinu. Analýza se obvykle provádí na 3.-5. Den cyklu, abyste dostali radu a doporučení k analýze, kterou potřebujete kontaktovat endokrinologa.

Je možné zvýšit antimylolerový hormon?

Lékaři jednohlasně prohlašují, že antimylolerový hormon, který je vyvolává, je nemožný. Nejdříve je to nemožné, protože tento hormon je indikátorem rezervy oocytů v těle ženy. Zvýšení hormonu proto nepovede k výskytu nových vajec ve vaječnících ženy.

Počet vajec, které lze v těle ženy oplodnit, je položen v období nitroděložního vývoje. Do doby narození má dívka ve vaječnících asi dva miliony nezralých vajíček. Do doby, kdy se dívka stane sexuálně zralou, se počet normálních vajec sníží na zhruba 300 000. Každé nezralé vajíčko je ve folikulu (vaku) a je funkční zásobou vaječníků (vaječníková rezerva). Nové vejce se u žen nevytvářejí.

Během každého menstruačního cyklu dozrává několik vajec na sedmý den je rozdělení nejvyšší kvality folikulu zrát a je připraven oplodnit vajíčko. Všechny ostatní zralé folikuly prostě umírají. Vývoj folikul nekončí v těle ženy s nástupem těhotenství, během kojení, při užívání antikoncepce, a tak dále. V důsledku toho se každý rok žena ovariální rezervy je snížen počet zdravých vajíček se snižuje, což je důvod, proč ženy obtížné otěhotnět. Velmi nízká hladina hormonu anti-Muller může indikovat nástup menopauzy.

Kde projít antimylolem hormon?

Antimulární hormonální test je obvykle podáván endokrinologem nebo gynekologem. Kde provést analýzu závisí na vašich preferencích a finančních možnostech. Lékař, který dává pokyny, zpravidla doporučuje laboratoř.

Analýzu můžete předat buď v laboratoři, která je v nemocnici nebo v soukromé klinice, která takové analýzy provádí.

Kolik je hormon antimylolerový?

Test na antimylolerový hormon je obvykle dva až sedm dní.

Antimulylerový hormon a těhotenství

V případě, že analýza antimylolerového hormonu ukázala, že všechny indikátory jsou v normálních mezích, pak bude v tomto případě snadné pochopit. Pokud dojde k odchylce v jednom směru, bude mnohem těžší otevírat.

Odchylka od normy označuje dysfunkci vaječníků, malý počet zdravých vajec ve vaječníku, různé patologické stavy, u kterých bude velmi obtížné otěhotnět. V některých případech je jedinou šancí na počat dítěte od ženy IVF. V některých případech může stimulovat ovariální stimulaci, avšak se sníženou úrovní stimulace antimyulózní hormony bude neúčinná a povede k tomu, že vaječníková rezerva bude rychlejší.

trusted-source[9], [10]

Cena antimulární hormonální analýzy

Cena analýzy antimylolerového hormonu se bude pohybovat od 200 do 500 UAH, v závislosti na tom, jak rychle chcete získat výsledek.

Jak normalizovat hormon antimulýrů?

Pokud abnormalita antimyullerova hormonu v krvi byla v důsledku nádorů vaječníků, nádory jakékoliv akutní onemocnění, v tomto případě, aby se normalizovat antimiillerický hormon v organismu muset podstoupit léčbu onemocnění. Obvykle po zotavení se hormony vrátí k normálu.

Při neplodnosti, pokud je hladina hormonu snížena, zvýšení hormonální léčby nepovede k požadovanému výsledku, tj. Schopnost ženy otehotní. Se zvýšeným indexem je možné, že otěhotníte s IVF.

Snížená hladina hormonu signalizuje nástup menopauzy a čím je hladina nižší, tím dřív začne. Omezená menopauza může být prostřednictvím hormonální substituční terapie, která prodlužuje věk ženského věku.

V každém případě, pokud se indikátory odchylují od normy, je třeba hledat příčinu těchto poruch, po jejichž odstranění se obvykle vrátí hormonální pozadí do normálu.

Antimulýrový hormon má velký význam při regulaci sexuální funkce jak u mužů, tak u žen. Začíná se rozvíjet během období nitroděložního vývoje a pokračuje v práci po celou dobu života člověka. V ženském těle je hladina hormonů nižší než u mužů, a v obou případech může indikovat neplodnost.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.