^

Zdraví

A
A
A

Barre-Liègeův syndrom

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Onemocnění, které se vyskytuje na půdě stlačení nervových zakončení umístěných kolem obratlové tepny, se nazývá Barre-Liègeův syndrom. Poprvé patologie byla popsána v minulém století: v té době se nazývala "cervikální migréna", protože jedním z hlavních příznaků onemocnění je jednostranná bolest typu migrény.

Příčiny syndrom Barre-Liège

Příčiny onemocnění se považují za lézi 1-3 obratlů cervikální oblasti, což vede k přenosu jedovatých konců páteřních nervů. V důsledku toho dochází v této zóně k narušení krevního oběhu a toku lymfy.

V důsledku výše uvedených patologických procesů se vytváří otoky tkání, což dále zvyšuje stlačení nervů. Současně dochází ke stlačení vertebrální tepny, což vede k zhoršení cervikálního a cerebrálního oběhu.

Běžné příčiny Leu-Barre syndrom, zánětlivé procesy jsou považovány za v subarachnoidálním pláště, oteklé lymfatické uzliny krční oblasti, arteriální aterosklerózu nebo stlačení vertebrální tepny.

trusted-source[1], [2], [3]

Patogeneze

Patogeneze syndromu spočívá kromě komprimace spinálních nervových zakončení působením autonomního nervového systému spojeného s druhým a třetím cervikálním nervem na patologický proces. Výsledkem je trvalý deficit regionálního oběhu, a to jak v postižené oblasti, tak v lebečních nervích v zóně mostu a mozečku.

trusted-source[4], [5], [6]

Symptomy syndrom Barre-Liège

První příznaky syndromu jsou zcela specifické a představují stálou bolest hlavy, často pulzující povahu. Bolest je lokalizována v krku a occiputu, někdy uchopuje zadní část hlavy. V mnoha případech je tento stav spojen se společnou migrénou, která vysvětluje dlouhodobý název syndromu Barre-Liège - "cervikální migréna".

Klinické varianty syndromu lze rozdělit na následující fáze:

 • Funkční fáze je doprovázena bolestem hlavy s autonomními příznaky, včetně kochleovestibulární a vizuální dysfunkce. To se projevuje paroxysmálním závratěním (nestabilitou), ztrátou sluchu, vzhledu "mouch" před očima, pocit cizího těla v očích.
 • Organická fáze se vyznačuje příznaky přechodné a hemodynamické poruchy:
  • závratě, dyspepsie, záchvaty nauzey;
  • ischemické ataky s pohyby hlavy, které trvají až 10 minut.

Formuláře

Podle klinických příznaků je také možné určit určité typy syndromu Barre-Liège.

 • Prehospital sympatický syndrom Barre-Lieu pokračuje s bolesti v krku a krku, které mohou dát čelní oblasti. Bolest zesílí ráno po probuzení (pocit "nevhodného polštáře"), po dlouhé procházce, dopravních cestách, fyzické námaze. Povaha bolesti je pulzující, brnění. Často je tento stav zhoršen vizuálními a vestibulárními poruchami.
 • Bazilární migréna - je důsledkem není komprese a křeč vertebrální tepny, která se projevuje paroxysmální náhlé bolesti hlavy s zvracení, závratě a mdloby, následoval.
 • Manifestace vestibulohohlearnogo syndromu jsou:
  • hluk v uších;
  • změna intenzity bolesti při pohybu hlavy;
  • zhoršení vnímání tiché řeči;
  • závratě.
 • Oftalmický syndrom je na prvním místě charakterizován poruchou vizuální funkce (blikání, ztráta vizuálních polí, zhoršení vizuálního vnímání). Navíc existují známky zánětu spojivky, jako jsou slzy, zarudnutí očí.
 • Vegetativní syndrom se vyskytuje v kombinaci s jinými výše uvedenými syndromy. Je charakterizován pocity poklesu teploty, pocení, poruch spánku a zaspávání, kožní projevy.
 • Syndrom přechodných ischemických záchvatů se projevují paroxysmální poruchy ve formě nauzey, frustrace vědomí a řeči, dysfagie, diplopie.
 • Synkopální-vertebrální syndrom je náhlá cirkulační porucha, která ovlivňuje fungování autonomního nervového systému. Jeden z charakteristických rysů - krátký mdloby s ostrým pohybem hlavy.
 • Syndrom epizodické kapek útoků spojené se zhoršováním průtoku krve ocasní mozkové kůře, který je znakem krátkodobé přechodné ochrnutí končetin po sklopení dozadu hlavy.

trusted-source[7], [8]

Komplikace a důsledky

Pokud nemoc, jako je Barre-Liègeův syndrom, nereaguje na léčbu nebo je negramotná, mohou nastat následující negativní důsledky:

 • Porucha krevního oběhu v některých oblastech mozku. Tato komplikace se nejprve projevuje jako dočasný ischemický záchvat, který pak přichází do mozku se všemi výslednými zhoršeními stavu.
 • Mdloby, poruchy koordinace, ztráta efektivity a neschopnost obsluhovat se sami. Výsledkem je zdravotní postižení.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Diagnostika syndrom Barre-Liège

Diagnóza je obvykle založena na informacích, které lékař obdrží na základě stížností pacienta a externího neurologického vyšetření. Lékař často objevuje napětí svalů krku, problémy s pohybem hlavy, bolestivost při stisknutí prvního a druhého krční obratle.

Kromě výše uvedených je možné provádět další diagnostické činnosti.

 • Instrumentální diagnostika:
  • rentgenové snímky v různých výstupků umožňuje detekovat poruchy v Atlantic-okcipitálního kloubu, jakož i další faktory, které vyvolávají stlačení vertebrální tepny;
  • metoda dopplerografie - umožňuje posoudit stupeň zhoršení zásob krevních cév krví;
  • MRI mozku - pomáhá určit příčinu ischémie a přesně lokalizovat místo cévní komprese.

Analýzy krve nebo moči (laboratorní testy) s Barre-Liègeovým syndromem jsou špatně informativní.

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnóza se provádí společnou migrénou, Menierovým syndromem a cervikální osteochondrózou.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Kdo kontaktovat?

Léčba syndrom Barre-Liège

Léčba syndromu Barre-Liège nemůže být jednostranná. Komplexní léčebná schéma je určena s přihlédnutím k věku, stupni nemoci pacienta a individuálním charakteristikám pacienta.

Aby se předešlo rozvoji ischémie, jsou léčebné opatření nejprve zaměřeny na eliminaci kompresních a oběhových poruch.

Na základě výsledků diagnózy může lékař vypracovat léčebný režim pomocí několika různých metod.

Léky jsou předepsány pro odstranění příčiny syndromu Barre-Liège a pro zmírnění stavu pacienta. Obvykle předepsané léky proti bolesti, nesteroidní protizánětlivé léky, stejně jako léky, které zlepšují přívod krve do mozku.

Dávkování

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Ketorol

Užívejte 10 mg až 4krát denně. Doba příjmu - ne více než 5 dní.

Průjem, gastritida a žaludeční vřed, bolest v ledvinách, ztráta sluchu, tinnitus, zvýšený krevní tlak, anémie.

Nemůže být používán k léčbě dětí mladších 16 let.

Zdokonalil

Vezměte 1-2 tablety až 3krát denně, ale ne více než 5 dní po sobě.

Alergické projevy, porucha funkce ledvin, barvení moči růžovou, snížení krevního tlaku.

Nepoužívat při nemocech ledvin, za sníženého tlaku, a také při léčbě pacientů s chronickým alkoholismem.

Movalis

Přiřaďte dávku až 15 mg denně.

Anémie, bolest břicha, dyspepsie, nepohodlí v místě vpichu.

Nepoužívejte současně s jinými nesteroidními protizánětlivými léky.

Zinnarizin

Užívejte po jídle 2 tablety třikrát denně.

Únava, třes v rukou a nohou, žízeň, dyspepsie, zvýšené pocení, vyrážky na kůži.

Během léčby je třeba vyloučit z pití alkoholu.

Je také důležité používat léky, které zlepšují energetické procesy v mozku, a také zmírnit příznaky. Za tímto účelem je obvyklé předepisovat cholinergní látky (např. Gliatilin), svalové relaxanty (midol), antimigrenózní látky.

Čtěte také:

Vitamíny v Barre-Liègeově syndromu hrají zvláštní roli. Není žádným tajemstvím, že mnoho vitamínových přípravků stabilizuje nervový systém a zabraňuje stresu. Navíc skupina vitaminu B může normalizovat hladiny serotoninu v těle.

 • Thiamin - do jisté míry anestetizuje, zlepšuje průtok krve, eliminuje bolesti hlavy a zvyšuje podrážděnost.
 • Riboflavin - snižuje frekvenci a sílu migrénových bolestí hlavy. Bylo prokázáno, že pouze tento vitamín může snížit počet záchvatů o přibližně 35%.
 • Kyselina nikotinová - usnadňuje práci nervového systému, podporuje vazodilataci, usnadňuje projev syndromu.
 • Pyridoxin - se podílí na regulaci mozkové aktivity, částečně antidepresiva.
 • Cyanokobalamin - podporuje práci celého nervového systému.

Kromě vitamínů vyžaduje normální fungování nervového systému a normalizace vaskulárního tonusu hořčík. Hlavním působením hořčíku je zlepšení metabolických procesů v mozku, vazodilatace, ochrana před stresem atd.

Je lepší vybrat komplexní vitamínové přípravky, které obsahují všechny potřebné vitamíny a minerály, které se navzájem doplňují, což přináší trvalý kumulativní účinek.

Fyzioterapeutická léčba syndromu Barre-Liège zahrnuje:

 • Použití speciálního límce Shantz, které snižuje zátěž z páteře nebo spíše z krční oblasti. Manžeta je individuálně dimenzována;
 • Akupunktura a reflexní terapie pomáhají snížit bolest, eliminovat závratě, uklidnit pacienta;
 • Kromě toho jsou předepsány magnetoterapie, elektroforéza, diadynamická terapie (Bernardovy proudy), cvičební terapie.

Homeopatie je předepsána pouze po určení přesných příčin syndromu Barre-Liège. Pouze v tomto případě lze od drog očekávat významný přínos.

Při konstantní bolesti se doporučuje použít ředění C6-C12. Léky obsahují 6 až 8 granulí až 3krát denně. Doba přijetí - dokud se stav nezlepší.

 • Arnika - pomáhá při naléhavé bolesti, trauma mozku a také bolesti v závislosti na pozici hlavy nebo emocionálním stavu.
 • Bryonia - vhodné pro pacienty s pulzujícími a záškubnými bolestmi, které jsou doprovázeny záchvaty zvracení a dyspepsie.
 • Hamomilla - se používá k zmírnění stavu u pacientů, kteří jsou obzvláště citliví na jakoukoli bolest.
 • Kokkulyus - může být předepsán pro bolesti v okcipitální oblasti, které jsou kombinovány se závratěmi a poruchami spánku.
 • Veratrum - bude účinný při bolestech, které jsou doprovázeny ztrátou vědomí, potu, zvláště když je hlava nebo trup předem nakloněny.

Lékař-homeopat může jmenovat i další prostředky, které nejsou v našem seznamu. Faktem je, že homeopatické přípravky se vždy používají podle jednotlivých indikací a kromě toho mohou mít jak léčivé, tak i preventivní vlastnosti.

Operační léčba syndromem Barre-Liège se používá pouze tehdy, je-li diagnostikováno významné stlačování cév a konzervativní terapie nevede k očekávanému účinku. Cévní komprese může nastat v důsledku komprese osteofytů nebo patologického novotvaru. V závislosti na příčině tohoto stavu se odstraní osteofyt nebo se resekuje nádor.

Je také možné provést sympatektomii - chirurgickou intervenci k odstranění specifické oblasti sympatického oddělení autonomního nervového systému.

Alternativní léčba

Alternativní metody, které lze použít ke zmírnění stavu s Barre-Liègeovým syndromem, jsou poměrně rozmanité. Můžete například doporučit následující recepty alternativní medicíny, testované časem:

 • Na horní část hlavy a krku aplikujte horké komprese.
 • Každé ráno procvičte kontrastní sprchu.
 • Během útoku vypijte horký čaj s citronem.
 • Provést samo-masáž hlavy s dvěma rukama, ve směru od špičky k chrámům.
 • Během útoku vdechujte alkoholovou směs z roztoku amoniaku a kafrového alkoholu.
 • Aplikujte komprese ze syrové nasekané cibule na occiput.

Bylinková terapie obvykle doplňuje tradiční terapii. Zlepšení stavu pacienta může být pomocí takových variant receptů:

 • Připravte mátovou infuzi 250 ml vroucí vody a 1 plnou lžičku sušených listů máty. Trvejte 20 minut. Vypijte 1/3 šálku třikrát denně za půl hodiny před jídlem.
 • Vezměte trávní lumbago (2 lžičky), nalijte 250 ml horké vody a trvejte na noc. Ráno filtrujte a pijte trochu po celý den.
 • Připravte infuzi květů z černých květů - 250 ml vroucí vody na 1 polévkovou lžíci. L. Květiny. Trvejte 30 minut, filtr. Nápoj infuze s medem, 50-75 ml třikrát denně před jídlem.

trusted-source[20], [21], [22]

Prevence

Aby se zabránilo vzniku syndromu Barre-Liège, doporučuje se zachovat zdraví páteře, protože absence poruch na straně páteře prakticky zaručuje, že onemocnění nevznikne.

Je užitečné provádět cvičení pro posílení svalů na zádech, snažit se udržet správné držení těla, vyhnout se zadnímu traumatu a plně se stravovat.

Potraviny by neměly obsahovat velké množství soli a rovnováha bílkovin, lipidů a sacharidů by měla být udržována co nejvyšší. Důležité je také přítomnost dostatečného množství vitamínů a minerálů v potravinách. Všechna tato doporučení pomohou udržet zdraví meziobratlových disků a celého páteře jako celku.

trusted-source[23], [24], [25]

Předpověď

Prognóza Barre-Liègeova syndromu závisí na stupni a příčině komprese vertebrální tepny a také na rozsahu poskytované lékařské péče.

Při nejnepříznivějším vývoji události může být pacientka postižena.

Obtíž je často, že Barre-Liègeův syndrom není včas rozpoznán. Někdy se ztrácí drahocenný čas a mohou se vyvinout nežádoucí komplikace. Proto je velmi důležité kontaktovat lékaře včas a projít předepsanými fázemi léčby.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.