Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bilirubin v moči

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

Obvykle není stanoven bilirubin v moči, protože nekonjugovaný bilirubin je nerozpustný při požití a není vylučován ledvinami.

Konjugovaný bilirubin přes žlučového pólu hepatocytu vylučovány do střeva, kde obnovený dehydrogenázy z mikrobiální flóry tlustého střeva v urobilinogenovye těle. Ve střevě se důsledně vytvořil D-urobilinogen, I-urobilinogen a L-urobilinogen. Většina D- a I-urobilinogenu, vytvořeným v horní části tlustého střeva, střevní stěny a je absorbován přes portální žíly do jater znovu platit, pokud se rozkládá, a produkty rozpadu nově přidělené střeva, a je zřejmě zapojen do hemoglobinu syntéze . Frakce A-urobilinogenu (sterkobilinogena), vytvořené v dolní střeva, částečně padá přes spodní hemorrhoidal žíly v obecném oběhu a chladu může být přiděleno v moči jako urobilin; Větší část ve formě sterocilinu se vylučuje výkaly a zbarvuje je.

U dětí prvních měsíců života v souvislosti s nepřítomností hnilobných procesů v tlustém střevě se stercobilin nevytváří a konjugovaný bilirubin se uvolní beze změny.

Je známo, že malé množství konjugovaného bilirubinu ve střevě působením beta-glukuronidasy v nekonjugovaným hydrolyzovaný a reabsorbovány enterohepatálním cesty v játrech (enterohepatického oběhu).

Při vysokých úrovních plazmy volného bilirubinu a spodní renální exkrecí gradientu volného bilirubinu, přítomné v plazmě, až jeho výše ve střevě, je vyšší, a proto neonatální podstatné množství volného bilirubinu může být izolována difúzí přes střeva.

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny bilirubinu v moči

Obstrukce extrahepatických žlučových cest slouží jako klasická příčina bilirubinurie. Stanovení bilirubinu v moči (spolu s sorobilinogenem) se používá v diferenciální diagnóze žloutenka. Bilirubinurie se pozoruje u obstruktivní a parenchymální žloutenky, avšak chybí hemolytická žloutenka. U novorozenců a dětí prvního roku života pomáhá předčasné vyšetření moči s atrézií žlučových cest a pomáhá předcházet předčasné úmrtí včasným chirurgickým zákrokem, v některých případech bez transplantace. U virové hepatitidy může být bilirubin detekován v moči před vznikem žloutenka. Vylučování bilirubin se zvyšuje alkalózou,

V současné době se diagnostické proužky používají častěji pro kvalitativní stanovení bilirubinu v moči. Kromě toho oxidační metody jsou používány Harrison a Fouchet, založený na schopnosti bilirubinu oxidací převede na biliverdin, který má smaragdově zelenou barvu Normálně kvalitativní metody pro stanovení bilirubinu v moči poskytuje negativní výsledek.

Dávkování s následnou spektrofotometrií se používá ke kvantifikaci hladiny bilirubinurie a k určení hladiny bilirubinu v krevním séru.

Při parenchymální žloutence v séru se zvyšuje množství konjugovaného (přímého) bilirubinu. Vzhledem k tomu, že konjugovaný bilirubin je rozpustný ve vodě, snadno se vylučuje ledvinami. Moč je zbarvena v tmavé barvě. Kvalitativní reakce na bilirubin jsou ostře pozitivní. Množství strobilinogenu v stolici klesá, ale jeho úplné zmizení z výkalů se pozoruje pouze při mechanické žloutence. Intenzita bilirubinemie je vyšší, tím vyšší je hladina vázaného bilirubinu v krvi. Při výrazné parenchymální žloutence, stejně jako při subhepatické žloutence, klesá množství urobilinu v moči. Kvalitativní reakce na urobilin mohou být v tomto případě negativní. Jako obnovu funkční kapacity jater a žlučových vylučování klesá obsah bilirubinu v séru konjugované, intenzity bilirubinurie klesá počet stercobilin ve výkalech zvyšuje a kvalitativní reakce na urobilin opět stane pozitivní.

Žloutenka způsobená zvýšené hladiny volného (nekonjugovaný) bilirubin, kvalitativní reakce pro bilirubinu v moči se zhorší, a pro urobilin naopak, kladné číslo Stercobilin ve výkalech zvyšuje.

Proto je stanovení bilirubinu v séru, jakož i vysoce kvalitní reakci bilirubinu a stercobilin musí rozlišovat mezi parenchymálních a obstrukcí omezenou hodnotu. V některých případech, může být důležité, že při parenchymu žloutenka, a to zejména u těžkých lézí parenchymu, sérum se zvětšuje, a to nejen konjugované, ale nekonjugovaný bilirubin, zatímco s obstrukcí v krvi již výhradně konjugovaného bilirubinu. Je však třeba mít na paměti, že když parenchymu žloutenka vyskytující s výraznou cholestázu, krev se hromadí téměř výhradně konjugované bilirubin.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.