^

Zdraví

Bilirubin v moči

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Obvykle není stanoven bilirubin v moči, protože nekonjugovaný bilirubin je nerozpustný při požití a není vylučován ledvinami.

Konjugovaný bilirubin přes žlučového pólu hepatocytu vylučovány do střeva, kde obnovený dehydrogenázy z mikrobiální flóry tlustého střeva v urobilinogenovye těle. Ve střevě se důsledně vytvořil D-urobilinogen, I-urobilinogen a L-urobilinogen. Většina D- a I-urobilinogenu, vytvořeným v horní části tlustého střeva, střevní stěny a je absorbován přes portální žíly do jater znovu platit, pokud se rozkládá, a produkty rozpadu nově přidělené střeva, a je zřejmě zapojen do hemoglobinu syntéze . Frakce A-urobilinogenu (sterkobilinogena), vytvořené v dolní střeva, částečně padá přes spodní hemorrhoidal žíly v obecném oběhu a chladu může být přiděleno v moči jako urobilin; Větší část ve formě sterocilinu se vylučuje výkaly a zbarvuje je.

U dětí prvních měsíců života v souvislosti s nepřítomností hnilobných procesů v tlustém střevě se stercobilin nevytváří a konjugovaný bilirubin se uvolní beze změny.

Je známo, že malé množství konjugovaného bilirubinu ve střevě působením beta-glukuronidasy v nekonjugovaným hydrolyzovaný a reabsorbovány enterohepatálním cesty v játrech (enterohepatického oběhu).

Při vysokých úrovních plazmy volného bilirubinu a spodní renální exkrecí gradientu volného bilirubinu, přítomné v plazmě, až jeho výše ve střevě, je vyšší, a proto neonatální podstatné množství volného bilirubinu může být izolována difúzí přes střeva.

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny bilirubinu v moči

Obstrukce extrahepatických žlučových cest slouží jako klasická příčina bilirubinurie. Stanovení bilirubinu v moči (spolu s sorobilinogenem) se používá v diferenciální diagnóze žloutenka. Bilirubinurie se pozoruje u obstruktivní a parenchymální žloutenky, avšak chybí hemolytická žloutenka. U novorozenců a dětí prvního roku života pomáhá předčasné vyšetření moči s atrézií žlučových cest a pomáhá předcházet předčasné úmrtí včasným chirurgickým zákrokem, v některých případech bez transplantace. U virové hepatitidy může být bilirubin detekován v moči před vznikem žloutenka. Vylučování bilirubin se zvyšuje alkalózou,

V současné době se diagnostické proužky používají častěji pro kvalitativní stanovení bilirubinu v moči. Kromě toho oxidační metody jsou používány Harrison a Fouchet, založený na schopnosti bilirubinu oxidací převede na biliverdin, který má smaragdově zelenou barvu Normálně kvalitativní metody pro stanovení bilirubinu v moči poskytuje negativní výsledek.

Dávkování s následnou spektrofotometrií se používá ke kvantifikaci hladiny bilirubinurie a k určení hladiny bilirubinu v krevním séru.

Při parenchymální žloutence v séru se zvyšuje množství konjugovaného (přímého) bilirubinu. Vzhledem k tomu, že konjugovaný bilirubin je rozpustný ve vodě, snadno se vylučuje ledvinami. Moč je zbarvena v tmavé barvě. Kvalitativní reakce na bilirubin jsou ostře pozitivní. Množství strobilinogenu v stolici klesá, ale jeho úplné zmizení z výkalů se pozoruje pouze při mechanické žloutence. Intenzita bilirubinemie je vyšší, tím vyšší je hladina vázaného bilirubinu v krvi. Při výrazné parenchymální žloutence, stejně jako při subhepatické žloutence, klesá množství urobilinu v moči. Kvalitativní reakce na urobilin mohou být v tomto případě negativní. Jako obnovu funkční kapacity jater a žlučových vylučování klesá obsah bilirubinu v séru konjugované, intenzity bilirubinurie klesá počet stercobilin ve výkalech zvyšuje a kvalitativní reakce na urobilin opět stane pozitivní.

Žloutenka způsobená zvýšené hladiny volného (nekonjugovaný) bilirubin, kvalitativní reakce pro bilirubinu v moči se zhorší, a pro urobilin naopak, kladné číslo Stercobilin ve výkalech zvyšuje.

Proto je stanovení bilirubinu v séru, jakož i vysoce kvalitní reakci bilirubinu a stercobilin musí rozlišovat mezi parenchymálních a obstrukcí omezenou hodnotu. V některých případech, může být důležité, že při parenchymu žloutenka, a to zejména u těžkých lézí parenchymu, sérum se zvětšuje, a to nejen konjugované, ale nekonjugovaný bilirubin, zatímco s obstrukcí v krvi již výhradně konjugovaného bilirubinu. Je však třeba mít na paměti, že když parenchymu žloutenka vyskytující s výraznou cholestázu, krev se hromadí téměř výhradně konjugované bilirubin.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.