^

Zdraví

Oxalát v moči

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.01.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Oxaláty v moči jsou oxalát vápenatý nebo amonný, tj. Soli organické kyseliny šťavelové patřící do třídy dikarboxylových kyselin.

Tyto soli jsou přítomny mezi více než jednou a půlsto chemickými látkami, které tvoří složení moči.

V praxi nefrologie jasné příznaky, které pacient příliš oxalátu v moči, které se považují polakisurie (časté močení), polyurie (zvýšený objem moči), únava, bolesti břicha a renální koliky.

Ale v mnoha případech se takové klinické projevy nedodržují a metabolická porucha mezitím postupuje ... Jeho téměř nevyhnutelným výsledkem je tvorba kamenů (kamenů) v ledvinách nebo močovém měchýři. 76% těchto kamenů je nerozpustné v biologických tekutinách anorganické sloučeniny oxalátu vápenatého v moči.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Kdo kontaktovat?

Oxaláty v moči během těhotenství

Obsah soli, včetně oxalátu vápenatého v moči, zpravidla klesá během plodu.

A jestliže oxaláty v moči během těhotenství překračují normu, mohou se vyskytnout stejné problémy s ledvinami, stejně jako vznikající nebo zhoršené zánětlivé onemocnění močových cest. Symptomy oxalurie jsou stejné: pollakiurie a polyurie, zvýšená únava a bolestivé pocity v dolní břišní dutině.

Kromě toho, oxalátů v moči v průběhu těhotenství může vzniknout z touhy „nasycení“ Tělo vitamíny (pro použití v těle matky), a nadměrné konzumace zeleniny a ovoce bohaté na kyselinu šťavelovou. Dalším důvodem je, že těhotné ženy často snižují příjem tekutin - bojují s otoky. Tím se snižuje tvorba moči, ale pomáhá zvýšit jeho koncentraci. Co dělat s oxalátem v moči těhotných žen? Najděte přiměřený kompromis v otázce "pití nebo ne pití" a ujistěte se, že správnou výživu s oxalátem v moči (která bude popsána níže).

Oxaláty v moči dítěte

V malých množstvích mohou být přítomny šťavelany v moči dítěte (jako u dospělých). Poruchy metabolismu ledvin u dětí jsou bohužel diagnostikovány častěji.

Začít s poměrně vzácné, ale velmi vážných případech vysokým obsahem oxalátu v moči novorozence - vrozené metabolické anomálie solí kyseliny šťavelové, tj geneticky podmíněné poruchy biochemické transformace v glycinu a kyseliny glyoxylové. Jedná se o tzv. Oxalózu nebo primární hyperoxalurie. Nemoc postupuje a vede ke vzniku šťavelanu vápenatého kameny v měchýři jakož i difuzní ukládání vápenatých solí v tkáně ledvin, závažné chronické renální insuficience, cerebrovaskulární insuficience (rozšiřování podkožní kapiláry a krevní stagnace v něm), patologické křehkosti kostí a další.

Oxaláty v moči kojence může být spojena s patologií, jako jsou poruchy v absorpce (vstřebávání) v tenkém střevě, poruchy absorpce žlučových kyselin z trávicího traktu, vrozené krátké tenkého střeva, nebo jeho částečným neprůchodností.

Oxaláty v moči dítěte po šesti letech, stejně jako v dospívání - oxalurie - jsou důsledkem přítomnosti velkého množství potravin ve stravě s významným obsahem kyseliny šťavelové. Nebo ze stejných důvodů jako u dospělých (viz - Příčiny vzniku oxalátů v moči).

Co znamená oxalát v moči?

Přípustný denní rychlost šťavelanu v moči dospělých (tj objemu jejich odstranění z těla) je 40 mg, v prvním roce života - 1-1,3 mg. Pro identifikaci šťavelany v každodenním moči (extrahována po dobu 24 hodin) se provádí laboratorní vyšetření jeho fyzikálně-chemické a biochemické složení, stanovení hustoty a kyselost (pH), přítomnost proteinu, epiteliální částice, erytrocytů a leukocytů, žádné mikroorganismy a, nakonec krystaly solí - oxaláty, uráty, fosfáty a soli kyseliny hippurové.

Urologové poznamenat, že za normálního kyselosti moči (pH> 5 a <7, v průměru asi 6) solí v moči oxaláty netvoří, ale v kyselé nebo alkalické moči, a náhlá změna kyselosti krystalů solí kyseliny šťavelové k vysrážení . A pokud jsou krystaly oxalátu v moči obsaženy v množstvích, které významně přesahují fyziologické normy přijaté v medicíně, pak jde o oxaluriu.

Mimochodem, úroveň kyselosti moči u zdravých jedinců se mohou dočasně změnit - od pH 4,5 do pH 8. To znamená, že ledviny vyrovnat také s vylučováním kyselých produktů látkové výměny a tím pomáhají udržovat optimální hladinu kyselosti - pH 7 , 35-7,4.

Dekodace oxalátů v analýze moči

Uvidíme, co se může ukázat transkript oxalátu ve vzorku moči, a která poskytuje základ Urologie a nefrologie vyvodit závěry, pokud jde o ty, nebo jinými poruchami metabolismu a za přítomnosti nebo nepřítomnosti onemocnění ledvin a močových cest.

Takže norma moči by měla být průhledná a při zpracování na odstředivce se získá sediment, který se zkoumá pod mikroskopem.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16],

Urát a oxalát v moči

Kromě oxalátů obsahuje močovina močovinu, sodnou sůl kyseliny močové. K tomu dochází nejčastěji na pozadí zvýšená kyselost moči používané při zvýšených bílkovin potravin a potravin, které obsahují vysoké množství purinů (Young maso, játra a další vedlejší produkty, pivní kvasnice, cep, kakaa a čokolády). Urata a oxaláty v moči se může objevit v průběhu dehydratace (po těžkém zvracení nebo průjem), stejně jako řady onemocnění, včetně chronické selhání ledvin, pyelonefritida, močových kamenů, dna, vzniku nádorů, leukemií.

Protein a oxalát v moči

Pokud analýza detekován protein a šťavelanu v moči, proteinurie (bílkovina v moči), může být v důsledku nadměrné fyzické námahy nebo podstatné podchlazení, která předcházela usazuje analýza, stejně jako vysoké teploty nebo přítomnost u pacienta spály, infekční hepatitidě, osteomyelitidu. Proteiny a oxaláty v moči těhotných žen jsou možné s nefropatií.

Oxaláty a fosfáty v moči

Fosforečnan vápenatý, fosforečnan vápenatý nebo hořečnatý, fosforečnany, tj., Se objeví v moči za sníženého kyselosti, podporovaný strava, bohatá na fosfor: mořské ryby a mořské plody, mléko a mléčné výrobky, pohanka a ovesné vločky. Navíc tento výsledek analýzy možné s hyperparatyreózy, diabetes, za určitých duševních chorob, jakož i leukémie. A to nejen u dětí mladších 5 let šťavelany a fosfátů v moči hovořit o problémech s vylučováním solí kyseliny šťavelové, ale také o nedostatku vitaminu D (křivice).

Oxaláty a bílé krvinky v moči

Pokud je při vyšetření mikroskopu z jednoho z pěti bílých krvinek v oblasti výhledu, považuje se to za zcela normální indikátor. Avšak v případě, oxaláty a leukocytů v moči zvýšena, znamená to, že buď chronická pyelonefritida (zánět ledvin), nebo takových zánětlivých onemocnění močových cest, jako je zánět močového měchýře nebo močové trubice. Mimochodem, se stejnými nemocemi a zánětlivými procesy v močové trubici nebo po pochvě mohou být v moči nalezeny oxaláty a sliznice sekretované jejich sliznicí.

Příčiny vzniku oxalátu v moči

A teď se podíváme blíže na příčiny vzniku oxalátů v moči.

Ve většině případů je zvýšení vylučování oxalátu vinu na nadměrné konzumaci potravin, které obsahují kyselinu šťavelovou a sloučeniny (šťovík, špenát, rajčata, řepa, chřest, citrusů atd). Nebo vázat oxaláty v moči dospělému s pyelonefritidou, diabetem, Crohnovou chorobou nebo otravou ethylenglykolem.

To znamená, že v druhém případě by měl člověk vypít automobilovou nemrznoucí kapalinu nebo brzdovou kapalinu, jejíž složkou je ethylenglykol. Když je požit, rozkládá se uvolněním kyseliny šťavelové, a tedy i oxalátu v moči dospělého. Nyní je jasné, že oxalátové kameny u mužských ledvin jsou detekovány lékaři dvakrát častěji než u žen ...

Ale vysvětlit příčiny šťavelanu v moči, a tak závažné onemocnění, jako porušení oxalátové metabolismu, se neobejde bez fyziologii a biochemii. Existuje tedy spojení mezi zvýšeným obsahem oxalátu vápenatého v moči a nemocemi tenkého střeva. V řadě patologií rozbitých šťavelan vápenatý absorpční proces v tenkém střevě (ilea) a pak se močový systém musí pracovat s zvýšené zatížení, tj dochází ke zvýšení oxalátu v moči.

K tomu dochází při změně obligátní intraluminální střevní mikroflóru - nedostatek anaerobních bakterií, které nevratně štěpí kyseliny šťavelové v střeva, - Oxalobacter formigenes. Když je její přítomnost normální, oxaláty prakticky nedosahují ledvin a močového měchýře. Ale proč se v těle populace této symbiotické bakterie snižuje - lze jen odhadnout.

Pokud jde o zneužívání výrobků s vysokým obsahem kyseliny šťavelové, nemůže existovat žádná námitka. Je však třeba se zapomínat, že kyselina šťavelová je vytvořen v lidském těle - v tenkém střevě: v procesu oxidace glyoxylové kyseliny při štěpení kyseliny oxaluric (kyselina monoureida šťavelová), jakož i oxidací vitaminu C (což je sada derivátů L -gulonová kyselina).

Zajímá vás, proč je kyselina šťavelová potřebná pro naše tělo? A generované v těle a více než 5% exogenní kyselina šťavelová (tj., Přichází do těla s potravinami) cirkulují v krevním oběhu a vstupuje biochemické reakce a různé metabolické procesy, které poskytují absorpci vápníku, stabilitu biologických membrán, kontraktilní funkce svalové tkáně, atd

Jiné příčiny vzniku oxalátů v moči jsou:

  • nadbytečné produkci žlučových kyselin nebo narušení absorpce jejich solí v zažívacím traktu;
  • při snižování aktivity některých enzymů;
  • při renální tubulární acidóze;
  • v rozporu s metabolismem vápníku a idiopatickou hyperkalciurií;
  • v nedostatku hořčíku nebo vitamínu B6 v těle;
  • vyšší než spotřeba vitamínu C (více než 5 mg denně).

Léčba oxalátu v moči

Jak odstranit oxalát z moči? K dnešnímu dni je nejúčinnější léčbou oxalátů v moči vitamin B6, hořčík, správný režim pití a, co je nejdůležitější, správná výživa.

Urologové doporučují pití nejméně dva nebo dva a půl litru vody během dne, stejně jako snížení příjmu stolní soli (která zadržuje tekutinu v těle).

Kromě toho, zjištění oxalátů v moči dospělého nebo oxalátů v moči o dítě, lékaři předepisují vitamín B6 (pyridoxin hydrochlorid) a hořečnaté přípravky, které pomáhají vytvořit normální vylučování oxalátové soli. Například lék Magne-B6 obsahuje jak vitamín B6, tak hořčík. Dospělí by měl vzít 2 tablety třikrát denně (při jídle, zapíjejí se sklenicí vody); děti po 6 letech - na tabletu třikrát denně. Magne B6-předepsána opatrně při nedostatku vápníku v těle, cukrovka, žaludeční a duodenální vřed. Kromě toho je třeba mít na paměti, že hořčík snižuje vstřebávání železa, takže je třeba sledovat hladinu hemoglobinu v krvi.

Aby se zabránilo krystalizaci šťavelanu vápenatého v moči, je přiřazen citrát draselný (citrát draselný), - 10 až 20 miliekvivalentů draslíku 3x denně (při jídle), maximální denní dávka je 100 mekv draselný. Také příjem Asparkama (draslíku a hořčíku), může být doporučeno v tabletách z 0,35 g - na tablety dvakrát denně (po jídle).

Jak odstranit oxalát z moči zvýšením diurézy? Běžně používané diuretika trávy při oxaláty v moči - kukuřice hedvábí, přeslička, truskavec (truskavec), máta peprná, jahoda, a borůvky list brány pole, květiny, bezinky - aplikovány jako vodné infuzí. Připomeňme si, že 200 ml vroucí vody je třeba vzít lžíci bylinek a naplnit jej v uzavřené nádobě po dobu 20 minut. Toto množství se počítá na jeden den a opije se ve dvou až třech dávkách.

Výživa s oxalátem v moči

Správnou výživou s oxalátem v moči je vyloučit nebo maximalizovat snížení dietních produktů s vysokým obsahem kyseliny šťavelové a jejích solí.

Takové produkty zahrnují: brambory, rajčata a lilku; fazole a sójové boby; řepa, chard a celer; zelené papriky a chilli papričky; petržel a pór; špenát a šťovík, stejně jako chřest, rebarbora, pařák.

Soli kyseliny šťavelové jsou také bohaté na pomeranče, jablka, švestky, hrozny, angrešt, maliny, ostružiny, červený rybíz, brusinky, kiwi, persimmons, fíky a data. Mezi další produkty této kategorie na výživu říkají, káva, čaj, kakao, čokoládu, ořechy a piniové oříšky, kešu oříšky, arašídy, mandle, sezam a slunečnicová semínka miloval všechny. Nepoužívejte nezralé ovoce, protože obsahují kyselinu glyoxylovou.

Dieta s oxalátem v moči poskytuje plnohodnotný příjem kalorií a zahrnuje použití dostatečného množství proteinů, tuků a sacharidů. Takže můžete jíst téměř všechno kromě těch, které byly právě uvedeny.

Co dělat s oxalátem v moči? Ujistěte se, že vidíte nefrologa! Zvýšené oxaláty v moči představují skutečné ohrožení vývoje oxalát-vápenaté krystalury, a poté - tvorby kamenů v ledvinách nebo močovém měchýři.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.