Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Oxalát v moči

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Oxaláty v moči jsou oxalát vápenatý nebo amonný, tj. Soli organické kyseliny šťavelové patřící do třídy dikarboxylových kyselin.

Tyto soli jsou přítomny mezi více než jednou a půlsto chemickými látkami, které tvoří složení moči.

V praxi nefrologie jasné příznaky, které pacient příliš oxalátu v moči, které se považují polakisurie (časté močení), polyurie (zvýšený objem moči), únava, bolesti břicha a renální koliky.

Ale v mnoha případech se takové klinické projevy nedodržují a metabolická porucha mezitím postupuje ... Jeho téměř nevyhnutelným výsledkem je tvorba kamenů (kamenů) v ledvinách nebo močovém měchýři. 76% těchto kamenů je nerozpustné v biologických tekutinách anorganické sloučeniny oxalátu vápenatého v moči.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Kdo kontaktovat?

Oxaláty v moči během těhotenství

Obsah soli, včetně oxalátu vápenatého v moči, zpravidla klesá během plodu.

A jestliže oxaláty v moči během těhotenství překračují normu, mohou se vyskytnout stejné problémy s ledvinami, stejně jako vznikající nebo zhoršené zánětlivé onemocnění močových cest. Symptomy oxalurie jsou stejné: pollakiurie a polyurie, zvýšená únava a bolestivé pocity v dolní břišní dutině.

Kromě toho, oxalátů v moči v průběhu těhotenství může vzniknout z touhy „nasycení“ Tělo vitamíny (pro použití v těle matky), a nadměrné konzumace zeleniny a ovoce bohaté na kyselinu šťavelovou. Dalším důvodem je, že těhotné ženy často snižují příjem tekutin - bojují s otoky. Tím se snižuje tvorba moči, ale pomáhá zvýšit jeho koncentraci. Co dělat s oxalátem v moči těhotných žen? Najděte přiměřený kompromis v otázce "pití nebo ne pití" a ujistěte se, že správnou výživu s oxalátem v moči (která bude popsána níže).

Oxaláty v moči dítěte

V malých množstvích mohou být přítomny šťavelany v moči dítěte (jako u dospělých). Poruchy metabolismu ledvin u dětí jsou bohužel diagnostikovány častěji.

Začít s poměrně vzácné, ale velmi vážných případech vysokým obsahem oxalátu v moči novorozence - vrozené metabolické anomálie solí kyseliny šťavelové, tj geneticky podmíněné poruchy biochemické transformace v glycinu a kyseliny glyoxylové. Jedná se o tzv. Oxalózu nebo primární hyperoxalurie. Nemoc postupuje a vede ke vzniku šťavelanu vápenatého kameny v měchýři jakož i difuzní ukládání vápenatých solí v tkáně ledvin, závažné chronické renální insuficience, cerebrovaskulární insuficience (rozšiřování podkožní kapiláry a krevní stagnace v něm), patologické křehkosti kostí a další.

Oxaláty v moči kojence může být spojena s patologií, jako jsou poruchy v absorpce (vstřebávání) v tenkém střevě, poruchy absorpce žlučových kyselin z trávicího traktu, vrozené krátké tenkého střeva, nebo jeho částečným neprůchodností.

Oxaláty v moči dítěte po šesti letech, stejně jako v dospívání - oxalurie - jsou důsledkem přítomnosti velkého množství potravin ve stravě s významným obsahem kyseliny šťavelové. Nebo ze stejných důvodů jako u dospělých (viz - Příčiny vzniku oxalátů v moči).

Co znamená oxalát v moči?

Přípustný denní rychlost šťavelanu v moči dospělých (tj objemu jejich odstranění z těla) je 40 mg, v prvním roce života - 1-1,3 mg. Pro identifikaci šťavelany v každodenním moči (extrahována po dobu 24 hodin) se provádí laboratorní vyšetření jeho fyzikálně-chemické a biochemické složení, stanovení hustoty a kyselost (pH), přítomnost proteinu, epiteliální částice, erytrocytů a leukocytů, žádné mikroorganismy a, nakonec krystaly solí - oxaláty, uráty, fosfáty a soli kyseliny hippurové.

Urologové poznamenat, že za normálního kyselosti moči (pH> 5 a <7, v průměru asi 6) solí v moči oxaláty netvoří, ale v kyselé nebo alkalické moči, a náhlá změna kyselosti krystalů solí kyseliny šťavelové k vysrážení . A pokud jsou krystaly oxalátu v moči obsaženy v množstvích, které významně přesahují fyziologické normy přijaté v medicíně, pak jde o oxaluriu.

Mimochodem, úroveň kyselosti moči u zdravých jedinců se mohou dočasně změnit - od pH 4,5 do pH 8. To znamená, že ledviny vyrovnat také s vylučováním kyselých produktů látkové výměny a tím pomáhají udržovat optimální hladinu kyselosti - pH 7 , 35-7,4.

Dekodace oxalátů v analýze moči

Uvidíme, co se může ukázat transkript oxalátu ve vzorku moči, a která poskytuje základ Urologie a nefrologie vyvodit závěry, pokud jde o ty, nebo jinými poruchami metabolismu a za přítomnosti nebo nepřítomnosti onemocnění ledvin a močových cest.

Takže norma moči by měla být průhledná a při zpracování na odstředivce se získá sediment, který se zkoumá pod mikroskopem.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16],

Urát a oxalát v moči

Kromě oxalátů obsahuje močovina močovinu, sodnou sůl kyseliny močové. K tomu dochází nejčastěji na pozadí zvýšená kyselost moči používané při zvýšených bílkovin potravin a potravin, které obsahují vysoké množství purinů (Young maso, játra a další vedlejší produkty, pivní kvasnice, cep, kakaa a čokolády). Urata a oxaláty v moči se může objevit v průběhu dehydratace (po těžkém zvracení nebo průjem), stejně jako řady onemocnění, včetně chronické selhání ledvin, pyelonefritida, močových kamenů, dna, vzniku nádorů, leukemií.

Protein a oxalát v moči

Pokud analýza detekován protein a šťavelanu v moči, proteinurie (bílkovina v moči), může být v důsledku nadměrné fyzické námahy nebo podstatné podchlazení, která předcházela usazuje analýza, stejně jako vysoké teploty nebo přítomnost u pacienta spály, infekční hepatitidě, osteomyelitidu. Proteiny a oxaláty v moči těhotných žen jsou možné s nefropatií.

Oxaláty a fosfáty v moči

Fosforečnan vápenatý, fosforečnan vápenatý nebo hořečnatý, fosforečnany, tj., Se objeví v moči za sníženého kyselosti, podporovaný strava, bohatá na fosfor: mořské ryby a mořské plody, mléko a mléčné výrobky, pohanka a ovesné vločky. Navíc tento výsledek analýzy možné s hyperparatyreózy, diabetes, za určitých duševních chorob, jakož i leukémie. A to nejen u dětí mladších 5 let šťavelany a fosfátů v moči hovořit o problémech s vylučováním solí kyseliny šťavelové, ale také o nedostatku vitaminu D (křivice).

Oxaláty a bílé krvinky v moči

Pokud je při vyšetření mikroskopu z jednoho z pěti bílých krvinek v oblasti výhledu, považuje se to za zcela normální indikátor. Avšak v případě, oxaláty a leukocytů v moči zvýšena, znamená to, že buď chronická pyelonefritida (zánět ledvin), nebo takových zánětlivých onemocnění močových cest, jako je zánět močového měchýře nebo močové trubice. Mimochodem, se stejnými nemocemi a zánětlivými procesy v močové trubici nebo po pochvě mohou být v moči nalezeny oxaláty a sliznice sekretované jejich sliznicí.

Příčiny vzniku oxalátu v moči

A teď se podíváme blíže na příčiny vzniku oxalátů v moči.

Ve většině případů je zvýšení vylučování oxalátu vinu na nadměrné konzumaci potravin, které obsahují kyselinu šťavelovou a sloučeniny (šťovík, špenát, rajčata, řepa, chřest, citrusů atd). Nebo vázat oxaláty v moči dospělému s pyelonefritidou, diabetem, Crohnovou chorobou nebo otravou ethylenglykolem.

To znamená, že v druhém případě by měl člověk vypít automobilovou nemrznoucí kapalinu nebo brzdovou kapalinu, jejíž složkou je ethylenglykol. Když je požit, rozkládá se uvolněním kyseliny šťavelové, a tedy i oxalátu v moči dospělého. Nyní je jasné, že oxalátové kameny u mužských ledvin jsou detekovány lékaři dvakrát častěji než u žen ...

Ale vysvětlit příčiny šťavelanu v moči, a tak závažné onemocnění, jako porušení oxalátové metabolismu, se neobejde bez fyziologii a biochemii. Existuje tedy spojení mezi zvýšeným obsahem oxalátu vápenatého v moči a nemocemi tenkého střeva. V řadě patologií rozbitých šťavelan vápenatý absorpční proces v tenkém střevě (ilea) a pak se močový systém musí pracovat s zvýšené zatížení, tj dochází ke zvýšení oxalátu v moči.

K tomu dochází při změně obligátní intraluminální střevní mikroflóru - nedostatek anaerobních bakterií, které nevratně štěpí kyseliny šťavelové v střeva, - Oxalobacter formigenes. Když je její přítomnost normální, oxaláty prakticky nedosahují ledvin a močového měchýře. Ale proč se v těle populace této symbiotické bakterie snižuje - lze jen odhadnout.

Pokud jde o zneužívání výrobků s vysokým obsahem kyseliny šťavelové, nemůže existovat žádná námitka. Je však třeba se zapomínat, že kyselina šťavelová je vytvořen v lidském těle - v tenkém střevě: v procesu oxidace glyoxylové kyseliny při štěpení kyseliny oxaluric (kyselina monoureida šťavelová), jakož i oxidací vitaminu C (což je sada derivátů L -gulonová kyselina).

Zajímá vás, proč je kyselina šťavelová potřebná pro naše tělo? A generované v těle a více než 5% exogenní kyselina šťavelová (tj., Přichází do těla s potravinami) cirkulují v krevním oběhu a vstupuje biochemické reakce a různé metabolické procesy, které poskytují absorpci vápníku, stabilitu biologických membrán, kontraktilní funkce svalové tkáně, atd

Jiné příčiny vzniku oxalátů v moči jsou:

  • nadbytečné produkci žlučových kyselin nebo narušení absorpce jejich solí v zažívacím traktu;
  • při snižování aktivity některých enzymů;
  • při renální tubulární acidóze;
  • v rozporu s metabolismem vápníku a idiopatickou hyperkalciurií;
  • v nedostatku hořčíku nebo vitamínu B6 v těle;
  • vyšší než spotřeba vitamínu C (více než 5 mg denně).

Léčba oxalátu v moči

Jak odstranit oxalát z moči? K dnešnímu dni je nejúčinnější léčbou oxalátů v moči vitamin B6, hořčík, správný režim pití a, co je nejdůležitější, správná výživa.

Urologové doporučují pití nejméně dva nebo dva a půl litru vody během dne, stejně jako snížení příjmu stolní soli (která zadržuje tekutinu v těle).

Kromě toho, zjištění oxalátů v moči dospělého nebo oxalátů v moči o dítě, lékaři předepisují vitamín B6 (pyridoxin hydrochlorid) a hořečnaté přípravky, které pomáhají vytvořit normální vylučování oxalátové soli. Například lék Magne-B6 obsahuje jak vitamín B6, tak hořčík. Dospělí by měl vzít 2 tablety třikrát denně (při jídle, zapíjejí se sklenicí vody); děti po 6 letech - na tabletu třikrát denně. Magne B6-předepsána opatrně při nedostatku vápníku v těle, cukrovka, žaludeční a duodenální vřed. Kromě toho je třeba mít na paměti, že hořčík snižuje vstřebávání železa, takže je třeba sledovat hladinu hemoglobinu v krvi.

Aby se zabránilo krystalizaci šťavelanu vápenatého v moči, je přiřazen citrát draselný (citrát draselný), - 10 až 20 miliekvivalentů draslíku 3x denně (při jídle), maximální denní dávka je 100 mekv draselný. Také příjem Asparkama (draslíku a hořčíku), může být doporučeno v tabletách z 0,35 g - na tablety dvakrát denně (po jídle).

Jak odstranit oxalát z moči zvýšením diurézy? Běžně používané diuretika trávy při oxaláty v moči - kukuřice hedvábí, přeslička, truskavec (truskavec), máta peprná, jahoda, a borůvky list brány pole, květiny, bezinky - aplikovány jako vodné infuzí. Připomeňme si, že 200 ml vroucí vody je třeba vzít lžíci bylinek a naplnit jej v uzavřené nádobě po dobu 20 minut. Toto množství se počítá na jeden den a opije se ve dvou až třech dávkách.

Výživa s oxalátem v moči

Správnou výživou s oxalátem v moči je vyloučit nebo maximalizovat snížení dietních produktů s vysokým obsahem kyseliny šťavelové a jejích solí.

Takové produkty zahrnují: brambory, rajčata a lilku; fazole a sójové boby; řepa, chard a celer; zelené papriky a chilli papričky; petržel a pór; špenát a šťovík, stejně jako chřest, rebarbora, pařák.

Soli kyseliny šťavelové jsou také bohaté na pomeranče, jablka, švestky, hrozny, angrešt, maliny, ostružiny, červený rybíz, brusinky, kiwi, persimmons, fíky a data. Mezi další produkty této kategorie na výživu říkají, káva, čaj, kakao, čokoládu, ořechy a piniové oříšky, kešu oříšky, arašídy, mandle, sezam a slunečnicová semínka miloval všechny. Nepoužívejte nezralé ovoce, protože obsahují kyselinu glyoxylovou.

Dieta s oxalátem v moči poskytuje plnohodnotný příjem kalorií a zahrnuje použití dostatečného množství proteinů, tuků a sacharidů. Takže můžete jíst téměř všechno kromě těch, které byly právě uvedeny.

Co dělat s oxalátem v moči? Ujistěte se, že vidíte nefrologa! Zvýšené oxaláty v moči představují skutečné ohrožení vývoje oxalát-vápenaté krystalury, a poté - tvorby kamenů v ledvinách nebo močovém měchýři.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.