^

Zdraví

Nephrolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nefrolog - lékař, jehož činnost je vázána přímo na nefrologii (od dr.-gr. «nephros» - «ledvin», «log» - «učení") - oblasti medicíny, zejména ledvin funkční studie, stejně jako různé nemoci vyplývající z selhání práce těchto životně důležitých orgánů.

Navíc kompetence nefrologu je diagnostika a nechirurgická léčba onemocnění ledvin, stejně jako pozorování pacientů, kteří mají z jednoho nebo jiného důvodu transplantaci ledvin.

Je třeba poznamenat, že v důsledku vývoje onemocnění, které postihují ledvinu, se projevují obecné poruchy organismu. Moderní medicína dokládá, že z důvodu chronických onemocnění ledvin se práce jiných životně důležitých orgánů zhoršuje například vývojem kardiovaskulárních onemocnění.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo je nefrolog?

Nefrologista jako lékař je přímo spojen s vyšetřením a léčbou pacientů trpících různými onemocněními ledvin - jedinečnými orgány, jejichž práce je obtížné přeceňovat. Ledviny provádějí nejdůležitější funkci v lidském těle: odstraňují z ní vodu a látky rozpuštěné v ní - tzv. Trosky a konečné produkty výměny. Je těžké si to představit, ale den přes tak silný "filtr" je asi 180 litrů krve! Tento údaj naznačuje titánové zatížení ledvin, takže není překvapující, co může vést ke snížení jejich funkce.

Takže odpověď na otázku „Co je to nefrolog“ je zřejmá: je to lékař provádějící diagnostiku, léčbu (včetně ambulantní) různých onemocnění ledvin a přiřadit preventivní opatření zaměřená na prevenci opakujících se projevů onemocnění. V zásadě nefrolog jmenuje pacienty léky a fytoprofylaxi. V akutní exacerbace chronické proudů a renální onemocnění lékař účinnou léčbu pacientů v nemocnici a vybere odpovídající dietní režim jednotlivě u pacientů s metabolickými poruchami, a snížené funkci ledvin. Užitečné rady a doporučení od zkušeného nefrologu pomohou pacientům dodržovat optimální dietu, která podporuje stabilní funkci ledvin ve stabilním režimu.

Kdy mám jít do nefrologu?

Nefrologista pomůže pacientům, kteří mají různé problémy s funkcí ledvin. Aby léčba onemocnění ledvin byla efektivní, je důležité, aby lékař provedl přesnou diagnózu na základě laboratorních testů a diagnostických studií. Existuje řada příznaků, které vznikají při rozvoji konkrétního onemocnění ledvin. Když jsou zjištěny, je nutná naléhavá konzultace s odborným lékařem.

Kdy mám jít do nefrologu? Především je třeba věnovat pozornost následujícím příznakům a známkám, které ukazují na vývoj onemocnění ledvin:

 • časté / vzácné nutkání a ostrá bolest při močení;
 • bolest dolní části zad (dolní část zad);
 • změna barvy a zápachu moči (přítomnost krevních nečistot);
 • otoky v určitých oblastech těla (na rukou a nohou, tvář);
 • prudké zvýšení krevního tlaku;
 • inkontinence moči (nekontrolované močení);
 • zvýšení teploty, které je doprovázeno asymptomatickým průběhem onemocnění.

Dokonce i jeden z výše uvedených příznaků by měl být důvodem návštěvy nefrologu. Je třeba si uvědomit závažnost situace, proto v žádném případě nemáte zpoždění výlet k lékaři, tk. To je plné obtížných následků, nebezpečných pro lidský život.

Konzultace s nefrologem je také vhodná, pokud má osoba:

 • porušení metabolismu lipidů;
 • zjevné abnormality v obecné analýze moči (zejména zvýšená hladina bílkovin v moči);
 • vysoký krevní tlak;
 • vývoj diabetes mellitus.

Nefrologista potřebuje dítě, pokud si stěžuje na bolestivé močení (o tom může svědčí plak dítěte při každém močení). Pozornost by měla být věnována i povaze trysky při močení (zejména u chlapců), které mohou být přerušované nebo bez tlaku. Rodiče by měli být upozorněni na snížení denního výkonu moči dítěte nebo naopak k jeho výraznému přebytku. Důvodem konzultace s pediatrickým nefrologem by mělo být noční močení dítěte, které dosáhlo věku 4 let, stejně jako změny v moči (barva, průhlednost, vůně).

Jaké testy mám vzít, když se obrátím na nefrologa?

Nefrologista při přijímání pacienta jmenuje průzkum, který pomůže stanovit diagnózu onemocnění, jeho průběh a závažnost s maximální přesností. To je nezbytné k určení optimální léčby podle výsledků vyšetření, což pomůže zbavit se problémů spojených s různými poruchami a poruchami ledvin.

Často před návštěvou lékaře, který má-nefrolog mnoho lidí zajímá otázka: „Co testy muset projít odkazem na nefrologovi“ Samozřejmě, že pro instalaci hlavních příčin onemocnění ledvin, kromě anamnézy, jsou zapotřebí výsledky testů. Vyhodnocení laboratorních zkouškách prováděných na úrovni močoviny, ESR, kreatinin, elektrolytů, výsledky urinolizisa, analýzu C-reaktivního proteinu (CRP), vyšetření moči. S pomocí 24hodinového sběru moči lze získat spolehlivé informace o úrovni funkce ledvin, jejich filtrační schopnosti a ztrátách bílkovin, což je pozorováno při vývoji některých onemocnění ledvin.

Mezi dalšími lékařskými testy a analýzami, často předepisovanými nefrologem, lze poznamenat:

 • biochemická analýza krve / moči;
 • USA ledvin, močových cest a orgánů břišní dutiny;
 • počítačová tomografie ledvin (CT);
 • Rentgenové vyšetření ledvin;
 • ledvinová biopsie;
 • magnetické rezonanční zobrazování ledvin (MRI);
 • oftalmoskopie (vyšetření fundusu);
 • scintigrafie (radionuklidová léčba);
 • angiografické vyšetření vaskulárních lézí;
 • vylučovací urografie a kultivace moči;
 • radioizotopové studie ledvin.

Nefrologist sám určuje potřebu pacienta provést laboratorní vyšetření v závislosti na příznacích a zvláštnostech průběhu onemocnění ledvin. To znamená, že v každém jednotlivém případě lékař zvolí nejoptimálnější testy a testy, aby přesně stanovil diagnózu onemocnění.

Jaké diagnostické metody používá nefrolog?

Nefrologista má za cíl přesně diagnostikovat onemocnění ledvin pro následné podání léků pomocí účinných metod. Kromě laboratorních vyšetření krve a moči lékař předepisuje pacientům další testovací postupy, které pomohou diagnostikovat diagnózu.

Jaké diagnostické metody používá nefrolog? V podstatě je to vnitřní studie ledvin, která pomáhá stanovit úroveň jejich fungování, příčiny stávajících poruch a povahu onemocnění. Pro tyto účely se použije ultrazvuk břicha a ledvin, ledvinové biopsie (v případě nemožnosti diagnózy), CT (počítačová tomografie) a MRI (magnetická rezonance), ledvin. Vedle těchto studií může pacient potřebovat rádionuklidové vyšetření (scintigrafii) a rentgenové vyšetření (angiografii) ledvin. Určení diagnostického postupu provádí nefrolog samostatně.

Je třeba poznamenat důležitost včasné detekce onemocnění ledvin, aby se zabránilo nevratným procesům vedoucím k úplnému narušení funkce ledvin jako životně důležitých orgánů lidského těla. Takže s progresí onemocnění k chronickému selhání ledvin je často nutná dialýza a dokonce i transplantace ledvin. Proto včasná diagnóza onemocnění za účelem léčby hraje zásadní roli při vyšetření pacienta. Moderní zařízení používané v lékařských centrech umožňuje poskytovat vysoce kvalitní diagnostické metody, jako je vylučovací urografie, ultrazvuk, CT a MRI ledvin.

Nefrologista jako lékař musí mít moderní znalosti a dostatečně bohaté zkušenosti s léčbou a rehabilitací pacientů s různými patologiemi a poruchami ledvin. Konečný výsledek léčby pacienta závisí na odborných dovednostech nefrologu.

Co dělá nefrolog?

Nefrolog je lékař, jehož pacienti jsou nejčastěji urolitiázou, pyelonefritidou, nefroptózou, selháním ledvin a dalšími onemocněními, které představují nebezpečí pro celé tělo.

Co dělá nefrolog? Především diagnostikuje a léčí onemocnění ledvin v různých fázích vývoje určité nemoci. Je pravděpodobné, že co nejdříve požádejte lékaře o kvalifikovanou pomoc na počátku vývoje onemocnění spíše než o nevratné procesy, které by mohly bojovat o život na operačním stole.

Často mezi pacienty nefrologu jsou pacienti s hydronefrózou, glomerulonefritidou a rovněž s cysty ledvin. V každém případě je lékař velmi důležité, aby správně diagnostikoval a poté určil nejúčinnější léčbu v závislosti na stavu pacienta a výsledcích provedených testů. Takže u onemocnění ledvin je přesná diagnóza klíčová, protože na této fázi může záviset nejen konečný výsledek léčby, ale i život člověka.

Na recepci doktor vyšetří pacienta, naslouchá jeho stížnostem, provede anamnézu, včetně otázky dědičných předispozic. Další etapou bude vyšetření a podání testů, výsledky kterých musí nefrolog pozorně přečíst, aby diagnostikovali onemocnění. Poté bude pacientka léčen doma nebo ambulantně, vše závisí na závažnosti onemocnění ledvin. Kromě toho je lékař povinen předepsat správnou stravu pro pacienty, což je zvláště důležité v případech porušení ledvin nebo přítomnosti ledvinových kamenů.

Jaké nemoci léčí nefrolog?

Nefrolog výhradně pro diagnostiku a léčení onemocnění ledvin, na rozdíl od urolog, jejichž úkoly často zahrnují chirurgickou léčbu onemocnění všech orgánů močového systému a mužského reprodukčního systému.

Jaké nemoci léčí nefrolog? V dnešní době se mezi pacienty tohoto lékaře specializuje stále více lidí, kteří trpí:

 • poškození ledvin drogami;
 • urolitiáza (urolitiáza);
 • jade (onemocnění ledvin, které je zánětlivé);
 • pyelonefritida (postižení parenchymu ledvin v důsledku infekčního a zánětlivého procesu);
 • chronické selhání ledvin;
 • glomerulonefritida (imunitní glomeruli ledvin);
 • amyloidóza ledvin (metabolické poruchy, které vedou k vývoji takzvaného "amyloidu" - látky, která ovlivňuje vnitřní orgány);
 • hypertenzní onemocnění, doprovázené poškozením ledvin atd.

Působnost lékaře-nefrologovi nezahrnuje onemocnění vyžaduje chirurgický zákrok: například tuberkulóza a různá tvorby ledvinových nádorů v ledvině velkých kamenů, na přítomnost abnormálního struktury nebo nesprávné anatomické poloze ledviny. V takových případech jsou pacienti urologičtí.

Onemocnění ledvin je často doprovázeno příznaky, jako je ostrý horeček, horečka, zimnice, bolest v dolní části zad nebo panvových orgánů, stejně jako různé změny v moči. Tyto příznaky mohou nastat v důsledku virové nebo katarální choroby nebo léků a otrav. Ať už to bylo cokoli, bolest signalizuje vývoj onemocnění, takže je důležité se obrátit na nefrologa včas, aby se tento velmi nebezpečný proces nezdržel.

Poradenství nefrologu

Nefrologista jako lékař je povinen nejen diagnostikovat a léčit onemocnění ledvin, ale také aktivně se podílet na prevenci, poskytovat pacientům cenné rady a rady.

Porada nefrologu je spojena především se správnou výživou. Je známo, že nadměrná konzumace soli vede k žízně, což zase vyžaduje příjem více vody. V důsledku toho se vyvíjí otok a může se také zvýšit tlak. Doporučujeme slanou potravu přímo na desce po změření denní dávky, která je u lidí s problémy s ledvinami 7 gramů.

U pacientů se selháním ledvin, je třeba vyvinout speciální stravu, která vylučuje spotřebu konzervy, smažené pokrmy, ryby, maso bujóny bohatství, stejně jako luštěniny a sušené ovoce. Mléčné výrobky a čerstvé ovoce by měly být spotřebovány v omezeném množství. Přednostně jíst drůbež, jehněčí, různé pokrmy vařené na páru. Můžete doplnit kalorický obsah potravy o tuky a uhlohydráty, přidáním olivového oleje, makaronů, kaštanů, kissels, medu do stravy.

Po chirurgickém zákroku k odstranění ledvin by měl pacient přehodnotit svůj životní styl. Takže se bude muset vzdát špatných návyků a dodržovat zvláštní dietu, omezující konzumaci bílkovin bohatých na bílkoviny, stejně jako údené produkty, smažené potraviny, pikantní koření. Ve stravě musí převládat rostlinné potraviny. Po určité době provozu by objem denní kapaliny neměl překročit 2-2,5 litru.

Doporučuje se, aby každá osoba provedla testy krve a moči každých šest měsíců nebo čtvrtinu pro včasné zjištění abnormalit v práci vnitřních orgánů, včetně ledvin. Doporučuje se navštěvovat nefrologku co nejčastěji, zvláště pokud má osoba již problémy s funkcemi ledvin.

Nefrologist jistě pomůže v případě, že osoba má nějaké odchylky v práci ledvin. Je důležité obrátit se na zkušeného lékaře včas, aby se zabránilo vzniku nebezpečného onemocnění, protože pak bude léčba komplikovanější a časově náročnější.

trusted-source[4]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.