^

Zdraví

Biopsie pražená

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Biopsie jater poskytuje histologické a jiné informace, které nelze získat jinými metodami. Přestože je vyšetřena jen malá část tkáně biopsií, je tento vzorek obvykle reprezentativní, a to i s ohniskovými lézemi. Biopsie pod dohledem ultrazvuku nebo CT je účinnější. Například u metastáz je citlivost biopsie prováděné pod ultrazvukovým ovládáním 66%. Biopsie je zvláště cenné pro diagnózu tuberkulózy nebo jiných granulomatózní infiltráty, jakož i ve vyhodnocování stavu a životaschopnosti štěpu (ischemie, odmítnutí, žlučových cest, virová hepatitida) po transplantaci jater. Série biopsií prováděných obvykle po dobu několika let může být nezbytná pro kontrolu progrese onemocnění.

Makroskopické a histopatologické studie jsou nejčastěji konečné. V některých případech může být vyžadována cytologická analýza, studium zmrazených řezů a setí. V biopsii lze určit obsah měděných kovů, pokud existuje podezření na Wilsonovu chorobu a železo v hemochromatóze.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Indikace pro jaterní biopsii

 • Změny v parametrech jaterních enzymů neznámého původu
 • Alkoholické onemocnění jater nebo nealkoholická steatóza (diagnóza a identifikace stupně)
 • Chronická hepatitida (diagnóza a identifikace stupně)
 • Podezření na odmítnutí po transplantaci jater, které nelze diagnostikovat méně invazními metodami
 • Hepatosplenomegalie neznámé etiologie
 • Neukázatelná intrahepatální cholestáza
 • Podezření na maligní onemocnění (fokální léze)
 • Změny v parametrech jaterních enzymů neznámého původu
 • Nevysvětlené systémové projevy nemoci, například horečka neznámé etiologie, zánětlivé nebo granulomatózní onemocnění (výsev materiálu získaného biopsií)

Účinnost diagnostické biopsie je omezena následujícími faktory:

 1. chyba při odebírání vzorku;
 2. náhodné chyby nebo pochybnosti v případech cholestázy a
 3. potřeba kvalifikovaného patoporologa (mnoho patologů nemá zkušenosti se vzorkami odebranými s jemnou biopsií jehly).

Biopsie jater může být prováděna transdermálně na lůžku pacienta nebo pod ultrazvukem. Druhá možnost je výhodnější, protože s tímto je méně komplikací a je také možné zobrazit játra a cílevědomě zaměřené léze.

Kdo kontaktovat?

Kontraindikace k biopsii jater

Absolutní kontraindikace je nemožnost zajistit nehybnost dechem pacienta a v průběhu řízení, a riziko krvácení (MHO> 1,2, a to navzdory příjem vitamínu K, krvácení doba> 10 min), a těžká trombocytopenie (<50000 / ml). Relativní kontraindikace zahrnují těžkou anémii, zánět pobřišnice vyjádřil ascites, vysokou obstrukce žlučových cest a subdiaphragmatic nebo doprava infikované zánět pohrudnice nebo výpotek. Nicméně perkutánní jaterní biopsie je zcela bezpečná, pokud je prováděna ambulantně. Úmrtnost je 0,01%. U přibližně 2% případů se objevují závažné komplikace (např. Intraabdominální krvácení, žlučová peritonitida, prasknutí jater). Komplikace se obvykle projeví během 3-4 hodin; to je období doporučené pro sledování pacienta.

Transgulární katetrizaci jaterní žíly s biopsií se používá u pacientů s těžkou koagulopatií. Postup zahrnuje kanylaci pravé vnitřní jugulární žíly a vedení katétru skrz dolní vena cava do jaterní žíly. Tenká jehla se pohybuje jaterní žílou do jaterní tkáně. Úspěšná biopsie se dosahuje ve více než 95% případů s malým počtem komplikací - v 0,2% případů dochází k krvácení z místa punkce jaterní kapsle.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.