^

Zdraví

Puncovní biopsie zapečená

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Za účelem přezkoumání histologické rysy jaterní tkáně, stejně jako detekce infekčních agens v hepatocytech (PCR, imunohistochemické (IHC), hybridizace in situ, atd.) Používá se jaterní biopsie.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Indikace pro jaterní biopsii

K biopsii je nezbytné uchýlit se především podezření chronická hepatitida nebo cirhózu, a v některých případech - pro diferenciální diagnostiku onemocnění, při kterých patologický proces zahrnuje játra (lipoidozy, steatózy, glycogenoses et al.), Žloutenka a hepatomegalie neznámé etiologie .

Indikace pro biopsii jater jsou následující:

 • identifikace patologie, která způsobila změny funkčních jaterních testů;
 • potřebu objasnit diagnózu a určit prognózu chronické hepatitidy;
 • potvrzení přítomnosti a prognózy průběhu alkoholového onemocnění jater;
 • Diagnostika systémových onemocnění, při kterých se jater podílí na patologickém procesu;
 • posouzení závažnosti a povahy (typu) poškození jater vyvolaného lékem;
 • potvrzení multiorgánové infiltrační nádorové patologie (lymfom, leukémie);
 • screening příbuzných u pacientů se systémovými nemocemi;
 • získání tkáně pro kulturu;
 • diagnostiku Wilson-Konovalovovy choroby, hemochromatózu, autoimunní hepatitidu, chronickou virovou hepatitidu a hodnocení účinnosti terapie;
 • Vyloučení reakce odmítnutí štěpu;
 • Vyloučení reinfekce nebo ischémie orgánu po transplantaci jater.

Aby se předešlo vážným následkům způsobeným parenchymu krvácení, je vhodné strávit biopsii vpichu v chirurgickém oddělení. Po biopsii jater popsán výskyt žluči peritonitidu, septický komplikace (absces, flegmona), a to i pneumotorax. Popisujeme vývoj zánět pohrudnice, perigepatita, tvorba intrahepatální hematomu, hematobilia, tvorba arteriovenózní pištěl vpichu náhodné ledvin a tlustého střeva, jakož i infekčních komplikací, které se vyskytují jako přechodný bakteriémie zřídka - sepse. Obecně platí, že komplikace biopsie u dětí jsou častější než u dospělých a dosahují 4,5%. Úmrtnost s biopsií punkce je od 0,009 do 0,17%.

Kdo kontaktovat?

Jak se provádí punkční jaterní biopsie?

Existuje perkutánní punkce jater a zaměřuje se pod kontrolu laparoskopu nebo ultrazvuku. Punktace jater pod kontrolou laparoskopu nebo ultrazvuku je nejúčinnější v ohniskových lézích jater. V difúzních změn tělesné tkáně mohou být použity „naslepo“ biopsii, a ačkoli místo převzetí jaterní tkáně ve stejné době není možné určit, vysoké procento pozitivních výsledků, a snadnost implementace dělá to cenově dostupné pro jakékoliv oddělení hepatologie.

Při poruchy srážlivosti, masivní ascites, jaterní malou velikost nebo absence kontaktu s pacientem, jakož i ve fulminantní selhání jater pomocí transyugulyarnaya biopsii jater pomocí Trucut jehly umístěn do katetru zavedeného do krční žíly do jaterní žíly.

Mezi jehlovými punkčními systémy byly nejrozšířeněji použity jehly Mengini a Trucut jehla (modifikace jehly Silverman). Používá se také řada dalších systémů.

Biopsie jaterní punkce se provádí v pozici pacienta na zadní straně. Kůže v místě punkce (obvykle devátý a desátý interkostální prostor vpravo mezi předními a středními axilárními liniemi) se ošetří antiseptickým roztokem. Poté se 2% roztok novokainu provádí lokální anestezií kůže, podkožního tuku a jaterních kapslí.

Punkce aby styletu, jeho zavedení do hloubky 2-4 mm se potom Menghini jehla punkce (používá pediatrická kratší jehly) je vložena do zavaděče připojen k 10 gramů injekční stříkačky obsahující 4,6 ml isotonického roztoku chloridu sodného. Jehla se provádí do kapsle jater a uvolnit 2 ml isotonického roztoku chloridu sodného, aby se pop z jehly kusů tukové tkáně. Jehla je vložena do jaterního parenchymu přes píst injekční stříkačky se odsaje kusy tělesné tkáně. Po uzavření nálepka sterilní manipulace aplikuje na místo vpichu a dát ledový obklad. Během 24 hodin zůstává pacient v klidu.

Není vhodné provádět punkci jater s kongestivní žloutenkou, pustulární vyrážkou na kůži (zejména v místě údajné punkce). Neprovádějte punkční biopsii jater na pozadí akutního respiračního onemocnění, anginy pectoris, dalších akutních infekcí.

Tím tkáně pilíře, což má za následek jaterní biopsie může být posuzována na základě změn v celém těle, a to zejména v difúzních procesů (virová hepatitida, steatóza, retikulóza, cirhóza, a další.). Ale biopsie neumožňuje vždy diagnostikovat fokální léze jater (granulom, nádor, absces atd.). Důvodem neinformační biopsie může být také absence biopsie portálových traktů a malé rozměry vzorku tkáně.

Výška sloupce tkáně je 1-4 cm a její hmotnost je 10-50 mg. Vzorek tkáně se obvykle fixuje v 10% roztoku formalinu v isotonickém roztoku chloridu sodného. Přípravky byly obarveny hematoxylinem a eosinem pro přítomnost pojivové tkáně se provádí Schick reakce a dalších. Kromě toho, sloupy tkáň získaná z parafinových bloků, může být podroben retrospektivní studii. Pro správnou interpretaci výsledků by měl být vzorek tkáně alespoň 2 cm dlouhý a obsahovat čtyři portálové úseky.

Kontraindikace k biopsii jater

S adekvátní technikou punkce biopsie jater a přísným zohledněním všech kontraindikací je počet komplikací během této manipulace relativně malý. Nejnebezpečnějšími z nich jsou: krvácení, vznik pleurálního šoku, poškození sousedních orgánů, infekce pleurální nebo břišní dutiny. Je třeba si uvědomit, že často po punkční biopsii jater dochází u pacientů k bolesti v místě punkce, v epigastrické oblasti, v pravém rameni av pravé supravlavikulární oblasti. Tyto příznaky zpravidla nejsou nebezpečné a po chvíli procházejí sami.

Kontraindikace k biopsii jater jsou následující.

Absolutní:

 • těžká koagulopagie-protrombinový čas vyšší než 3 s nebo index protrombinu 70% nebo méně;
 • počet destiček v periferní krvi je 60x10 9 / l a méně;
 • zvýšený čas krvácení;
 • očekávaná echinokokóza jater;
 • předpokládaný jaterní hemangiom;
 • odmítnutí pacienta provést tuto manipulaci.

Relativní:

 • výrazný ascites;
 • pravá strana pleurisy;
 • mange;
 • biliární obstrukce jakékoli etiologie.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.