^

Zdraví

Biopsie prostaty

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Podobnost ultrazvuku obrázek rakoviny prostaty a zánětlivých změn ve žláze je použití komplexu differennpalno diagnostické činnosti nejpřesnější z nich - polifokalnaya biopsie prostaty pod ultrazvukovou kontrolou následnou morfologickou studiem tkání získaných.

Kromě toho, i přes množství rakovinných diagnostických technik prostaty, je nutné, morfologické potvrzení nákazy Existují dvě metody biopsie prostaty - transrektální nebo transperineální. V transperineální biopsie má řadu nevýhod, podstatně omezující jeho aplikaci: zranění atischyust manipulace, nutnost lokální nebo celkové anestezii, relativně vysoký výskyt komplikací, nedostatek dynamické ultrazvukovou kontrolou průběhu bioptické jehly. V souvislosti s touto metodou výběru morfologické diagnózy rakoviny prostaty může být nyní považována za trans multifokální rektální biopsie.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Indikace pro biopsii prostaty

Následující indikace primární biopsie se liší:

 • celková hladina PSA v séru> 2,5 ng / ml (nebo vyšší než odpovídající věkové normy);
 • podezření na rakovinu prostaty s digitálním rektálním vyšetřením;
 • Podezření na rakovinu prostaty transrektálním ultrazvukem.

Indikace pro opakovanou biopsii (v nepřítomnosti rakoviny prostaty při primární biopsii):

 • růst PSA po primární biopsii;
 • PSA bez PSA celkem <15%;
 • Hustota PSA> 20% (poměr celkového PSA k objemu prostatické žlázy podle údajů TRUSD);
 • intraepiteliální neoplazie prostaty (IDU) vysokého stupně (tři měsíce po počáteční biopsii);
 • podezření na lokální recidivu nádoru po radikální prostatektomii podle PRI a TRUS.

Kdo kontaktovat?

Jak se provádí biopsie prostaty?

Biopsie prostaty se provádí na ambulantním základě. Příprava na biopsii spočívá v čištění střev v předvečer manipulace a preventivního podávání (denně) uvnitř antibiotik (pohár fluorochinolonů) a metronidazolu. Po biopsii je možné pokračovat v profylaktickém příjmu antibiotik po dobu 5 dnů. Postup se provádí jak v poloze pacienta na boku, tak v poloze pro operace rozkroku. Biopsie prostaty vyžaduje anestezii. Nejlepší výsledky se dosáhne zavedením lokálních anestetik kolem prostaty: je to poměrně spolehlivá, bezpečná a pohodlná metoda. 20 ze 23 studií prokázalo svou výhodu oproti placebu nebo rektálnímu podání gelu s lokálním anestetikem. Anestezie se provádí podáním 1% roztoku lidokainu v dávce 20 ml na paraprostatické vlákno na obou stranách. Počet injekcí určí urolog. Je obecně přijímané doplňování biopsie s cílovým tkání, které se odvíjí od podezřelých hypoechoických ohnisek.

Pro biopsii se používá speciální moderní přístroj, který umožňuje získat dostatečné množství tkáně pro histologické vyšetření. Pokud je vzorek biopsie správně připraven, délka každého vzorku biopsie by měla být nejméně 15 mm a průměr 1 mm.

Mezi nejčastější komplikace biopsie splněny: bolest v konečníku (až 35% případů), hematurie (15-35%), akutní prostatitida (5-10%), akutní retence moči (2%), krvácení z konečníku (296 ). Obvykle komplikace nevyžadují hospitalizaci, ale v případě hospitalizace se doporučuje symptomatická léčba.

Kontraindikace k biopsii prostaty

Existují následující kontraindikace pro biopsii prostaty:

 • akutní prostatitida;
 • složité hemoroidy;
 • akutní zánětlivé onemocnění konečníku a análního kanálu;
 • silná striktura análního kanálu;
 • stav po abdominální perineální rektální extirpaci;
 • které vedou k závažným poruchám systému koagulace krve (hypokoagulace).

Kromě toho je punkční biopsie prostaty, která je metodou diferenciální diagnostiky chronické prostatitidy, rakoviny prostaty, benigní hyperplazie a tuberkulózy. Někdy se pod rouškou chronického zánětu rozvíjí rakovina prostaty. Z tohoto důvodu je vhodné stanovit úroveň prostatického specifického antigenu (PSA) a biopsie prostaty (v případě zvýšení PSA nad 2,5 ng / ml).

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.