Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Co mám dělat, když dostanu otravu oxidem uhelnatým?

Lékařský expert článku

Internistické infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 25.06.2018

Co dělat s otravou oxidem uhelnatým a jakou pomoc by měla oběť poskytnout? Podívejme se na metody pomoci otravy oxidem uhelnatým, stejně jako příčiny a symptomy otravy.

Oxid uhelnatý nebo oxid uhelnatý je látka, která vzniká v důsledku neúplného spalování jakéhokoli typu paliva. Pokud plyn vstupuje do krev, pak je to iniciativní z kyslíku, protože je 200 krát lehčí. Je to proto, že oxid uhelnatý je lehčí, že se aktivně váže na hemoglobin, což vede ke ztrátě kyslíku v tkáních a životně důležitých orgánech. Úzkost a smrt jsou způsobeny nedostatkem kyslíku. Proto je velmi důležité diagnostikovat příznaky otravy oxidem uhelnatým a být schopen poskytnout obětem první pomoc.

Příčiny otravy oxidem uhelnatým

Každý mechanismus, který pracuje na palivovém palivu, uvolňuje oxid uhelnatý. A kvůli poruše nebo poškození mohou vzniknout problémy:

 • Pokud auto nebo jiný mechanismus zůstane v provozu uvnitř, uvolní se oxid uhelnatý, který vyplní veškerý volný prostor v autě i za ním. Látka proniká dokonce i do automobilových sedadel, takže je nebezpečná.
 • Nesprávný provoz nebo instalace zařízení a mechanismů pracujících na hořlavém palivu může vést k otravě oxidem uhelnatým.
 • Otrava může nastat v důsledku vytápěcích systémů, které se používají v chladných obdobích v uzavřených prostorách. Pokud takový systém funguje v novém domě s izolovanými okny a těsně uzavřenými dveřmi, bude to mít za následek akumulaci oxidu uhelnatého a otravy. To platí pro staré domy s vadnými komíny, které přispívají ke stagnaci oxidu uhelnatého v bytech a kancelářích.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Symptomy otravy oxidem uhelnatým

Příznaky otravy se mohou objevit náhle nebo se projevovat po dlouhou dobu. Jedná se o inhalaci vzduchu s nízkým obsahem oxidu uhelnatého po dlouhou dobu, což způsobuje vážné problémy s kardiovaskulárním systémem a způsobuje poškození mozku. Pokud zaznamenáte bolesti hlavy, rychlý srdeční tep, nevolnost a tinnitus, když jste uvnitř, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Pokud hned jak opustíte pokoj, získáte lepší a podobné příznaky jsou pozorovány u jiných lidí, kteří pracují nebo žijí s vámi ve stejné místnosti, což znamená únik oxidu uhelnatého.

 • Izolujte časné příznaky otravy oxidem uhelnatým nebo mírnou intoxikací. Patří mezi ně: nevolnost a zvracení, třesavé v celém těle, pulzace v hlavě, problémy s sluchem, svalová slabost, mdloby. Tyto příznaky vyžadují lékařskou péči, zvláště pokud pokračujete v dýchání oxidu uhelnatého s příznaky popsanými výše.
 • Při intoxikaci průměrné gravitace na osobu krátkodobé selhání v paměti, ostrá adynamie, chvění v těle, porušení koordinace pohybů a astenické stavy.
 • Pokud dojde k závažné intoxikaci, osoba má prodloužený kóma, která může trvat déle než jeden týden. Existují léze mozku, záchvaty, záchvaty, nedobrovolná defekace a močení, rigidita svalů končetin a celkový hyperhidróza. Pacienti mají přerušované dýchání a tělesná teplota je 39-40 ° C. To vše může vést k úmrtí v důsledku paralýzy dýchacích cest. Prognóza přežití s podobnou otravou oxidem uhelnatým je určena trváním a hloubkou kómatu.

Kromě tří výše popsaných stupňů otravy oxidem uhelnatým existuje i další symptomatologie, která indikuje patologický stav. Podívejme se na to:

 • Lidé s otravou oxidem uhelnatým mohou mít barvu slepotu, atrofii optického nervu, dvojité vidění.
 • Hemoragické erupce, šedivění a vypadávání vlasů, trofické kožní léze a další léze pásů a kůže.
 • Porážka dýchacího a oběhového systému začíná prvními hodinami intoxikace těla. Pacient má tachykardii, koronární insuficienci, labilitu pulzu.
 • Při průměrném a závažném stupni intoxikace se objeví bronchitida, toxická pneumonie a otok plic. Klinické příznaky jsou velmi vzácné a do dvou dnů se vyvinou na patologický stav.
 • Pacient má vysoký obsah erytrocytů a hemoglobinu, zvýšení obsahu kyseliny mléčné, močoviny, hladiny cukru a těl acetonu

Existuje chronická otravu oxidem uhelnatým. Symptomatická onemocnění se projevuje v častých bolestech hlavy, závratě, zvýšené únavě a zhoršení zraku. Kvůli chronické otravě je možný rozvoj aterosklerózy a endokrinních poruch. Kvůli fyzické námaze, hluku a vibracím jsou příznaky chronické intoxikace zesíleny.

První pomoc při otravě oxidem uhelnatým

Pokud některý z vašich rodinných příslušníků vykazuje výše uvedené příznaky otravy oxidem uhelnatým, je nutné jednat okamžitě. Nejdříve vyveďte oběti z plynné zóny a zajistěte nepřetržitý klid a přístup na čerstvý vzduch. Silné pohyby třejí tělo oběti, je-li pacient vědom, vodu s teplým čajem a kávou, na hrudník a hlavu položte studený komprese. A nezapomeňte zavolat sanitku.

Pokud je oběť v bezvědomí, znamená to závažnou otravu. Kůže pacienta se zčervená. Dýchání se stává časté a povrchní. Možná nedobrovolná stolice. Přes tuto symptomatologii je stav pacienta reverzibilní. Nejprve vezměte oběti z plynové místnosti a požádejte o pomoc.

Pokud nedojde k dechu, pokračujte v okamžitém mechanickém větrání. K tomu můžete použít metodu "od úst do úst", "od úst do nosu". Vezměte prosím na vědomí, že v době první pomoci se doporučuje, aby na obličej nebo na nos obličeje byla nasazena vodovzdorná gázová bandáž nebo kapesník. Při nepřítomnosti pulzu se provádí externí masáž srdce. Resuscitace musí pokračovat až do příjezdu ambulance.

 • Otrava domácím plynem

První pomoc v tomto případě je podobná pomoci poskytované otravou oxidem uhelnatým. Pacientovi je umožněn přístup kyslíku, který je umístěn na měkkém povrchu a provádí umělé dýchání. Je velmi důležité uvolnit límec a opasek oběti, tj. Stlačovací prvky oděvu. Nechte oběť inhalaci amoniaku. Pokud je otrava silná, musíte zavolat sanitku. Lékaři zlepší stav pacienta speciální antidotou a léky.

 • Otravy sulfidy

Sírovodík je toxický nervový jed, který vede k hypoxii, protože dráždí sliznici. První pomoc je otevření přístupu oběti do ovzduší. Pacient by měl umýt oči a nos s čistou vodou a udělat studené vody. Pokud má oběť bolesti v očích, je nutné injekci novokainu a dikatinu do očí. Při prodloužené bolest v horních cestách dýchacích a nasofaryngu je pacientovi prokázán opláchnutí teplou vodou a sodou.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Metody prevence otravy oxidem uhelnatým

Ročně mnoho lidí umírá z otravy oxidem uhelnatým kvůli neznalosti příznaků porážky a neschopnosti poskytnout první pomoc. Ale existují preventivní opatření, která mohou snížit riziko otravy, pojďme je zvážit:

 • Zkontrolujte všechny zařízení a mechanismy, které pracují na palivovém palivu. To vám umožní identifikovat a opravit problém včas.
 • Nikdy nenechávejte vozidlo s motorem, který běží v uzavřené garáži, a nepokládejte se v zadní části plavidla, která je ve volnoběhu.
 • Pravidelně větrat místnosti se špatně fungujícími ventilačními systémy, aby se zabránilo otravě oxidem uhelnatým

Co dělat s otravou oxidem uhelnatým je velmi aktuální problém, protože ne všichni zná metody první pomoci a hlavních příznaků otravy. Výše uvedené metody prevence otravy oxidem uhelnatým zabrání patologickým následkům otravy. A nezapomeňte, že i menší příznaky otravy vyžadují lékařskou diagnózu a první pomoc.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.