^

Zdraví

Enucleation

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 22.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V chirurgii termín "enucleation" [Lat. Ex (z) + jádro (jádro)] znamená druh chirurgického zákroku pro úplné odstranění zaoblených útvarů (cysty, nádory) nebo orgánů uzavřených orgánem.

Technika enucleace předpokládá extirpaci novotvaru bez poškození integrity stěn kapsle, která je ohraničuje a excitační (excidující) okolní tkáně. A v případě enukleace celého orgánu musí být operace prováděna bez rozpínání skořápky.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Indikace postupu

Hlavní indikace pro enukleace zahrnují přítomnost Miniaturní nádory benigní povahy lokalizované v mléčné žláze (fibroadenom, lipom), prostaty (BPH), Bartholin, štítná žláza, jakož i solitární uzlíky myometria (svalová vrstva dělohy), žen v reprodukčním věku věku.

Dosavadní stav techniky Enucleation je metoda volby pro parovariální cysty a ovariální teratom; retenční cysty vagíny a děložního čípku; neparazitická cysta jater nebo sleziny; cystické útvary v prsní žláze (viz - Léčba cysty prsu ); cyst mazové žlázy (viz - Odstranění ateromu ); v zubním lékařství - s gynekologickými cysty.

Enukleace celého orgánu se nejčastěji provádí v oční chirurgii k těžkým poraněním (pronikající) poranění oka, stejně jako maligní nádor oka (retinoblastom nebo uveálního melanomu).

Je třeba poznamenat, že v chirurgické terminologii existují možnosti pro určení enukleace formací a orgánů. Synonyma s použitím definic - vylučování cysty a enucleace cysty (vaječníků, prsů apod.). Pro izolované odstranění cystických lézí, u kterých dochází ke sousedním orgánovým tkáním, je také použit termín "cystektomie".

Dále můžeme mluvit o identitě podmínek: laparoskopické metody odstranění, to znamená přes malé řezy - laparoskopickou orgánu přístup - pomocí optického přístroje laparoscope a endoskopické metody (jako při provozu s použitím stejného endoskopu zavedený laparoskopicky). Můžete také najít název operace - endoskopické vyluschivanie. V každém případě chirurg provádí operaci pomocí speciálních nástrojů a dívá se na monitor.

Dnes se laserová enukleace provádí také pomocí laserů s krátkou vlnou, včetně laserů neodýmu a holmu. Odborníci se zajistilo, že laser enukleace je efektivní s nízkou invazivní metodou odstranění lokalizované a jasně vymezeny benigní nádory a cyst, zajištění úspěšného výsledku s minimální ztrátou krve a rychlé hojení.

trusted-source[10], [11], [12]

Technika enucleation

Enucleace oční bulvy

Odstranění nebo enukleace oční bulvy lze provést, když není možné odstranit rakovinu velkých očí, když doprovázen nesnesitelnou bolestí terminálním stadiu glaukomu (zraku u postiženého oka zároveň došlo ke ztrátě), a pokud se nelze uložit do oka kvůli těžkým poraněním nebo zranění.

Enucleace oční bulvy se obvykle provádí pod celkovou anestézou a trvá v průměru ne více než 1-1,5 hodiny. Ihned poté, co byl oční bulb odstraněn, je orbitální implantát o něco menší velikosti umístěn na oběžné dráze než oční koule. To vám umožní udržet tón očních svalů a usnadnit další oftalmologické protetiky.

Více informací v materiálu - Enucleation of the eyeball

trusted-source[13], [14], [15]

Enucleace cystů vaječníků

Standardem chirurgické léčby většiny benigních ovariálních cyst je enukleace ovariální cysty, při které se nerealizuje otevření a aspirace jeho obsahu, ale celá forma je přímo odstraněna. V tomto případě nejsou tkáně obklopující cysty ovlivněny. Enucleation má tu výhodu, že celý vzorek je odeslán pro naléhavé histologické vyšetření, takže onkologie nemůže být vynechána.

Jedním z nejčastějších způsobů enucleace cystů vaječníků je laparoskopická operace - viz další podrobnosti Laparoskopie ovariální cysty. Mezi výhody takového chirurgického zákroku nízká úroveň invazivity a rychlé pooperační rehabilitaci: několik hodin po operaci pacient může vstát a pohybovat po propuštění z nemocnice se vyskytuje na druhý nebo třetí den, omezený režim netrvá déle než jeden měsíc.

Lékaři poznamenávají, že enukleace ovariální cysty bez otevření kapsle zajišťuje, že její obsah nevstupuje do břišní dutiny. To je zvláště důležité v přítomnosti dermoidních a mucinózních cyst, stejně jako papilárního cystoadenomu. A tato chirurgická metoda se vyhne vážným komplikacím v budoucnu.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Enucleace fibroadenomu prsu

Vylučování nebo enukleace fibroadenomu prsu - spolu s rezonanční resekcí - je hlavní chirurgickou metodou odstranění benigních fibroepiteliálních prsních žláz.

Nezbytné, aby enukleace - malá velikost nádorů a histologické potvrzení jeho čistoty, které lékař obdrží po cytologie, biopsie, které byly přidány v aspirační fibroadenom.

Enucleace fibroadenomu prsu se nejčastěji provádí při lokální anestézii a celková doba trvání operace nepřesahuje 45-60 minut. Místo, kde se pitva hrudníku, v závislosti na lokalizaci vzdělání, ale je nejvíce často používán přístup paraareolyarny, to znamená na hranici kolem bradavky pigmentované plochy (v odvětví, kde dochází k fibroadenom). Enukleace technika zahrnuje pitva odstranění žlázy pohyblivé do místa nádoru pitvy, separace okolní tkáně (nepoškozuje jejich Sharps), odstranění tvorby, šití.

Pacienti po této operaci jsou na klinice déle než jeden den a steh je obvykle odstraněn pátý den (pokud není zánět). Ovšem operovaná prsa může být nemocná po dobu dvou až tří měsíců. Přečtěte si také - odstranění fibroadenomu prsu

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36]

Enucleation myomatózních uzlů

K dnešnímu dni může enukleace myomatózních uzlin (myomektomie) probíhat několika způsoby, v závislosti na jejich umístění a množství.

Když několik hlavních uzlů účelné provést laparotomii - s disekcí dutiny břišní stěny (délky řezu 9-12 cm), větší řezu na děložní stěny a enukleace myomů. Obnova po operaci trvá až dva měsíce; Komplikace po enuklaci s přístupem veřejnosti jsou krvácení a srůstů a dlouhodobé účinky mohou být spojeny s vyšším rizikem ruptury dělohy v pozdní fázi těhotenství.

Technika enukleace s laparoskopicky následně břišní myomektomii (s bilaterální okluzí děložní tepny pro řízení krevní ztráty) je nejvíce vhodný pro pacienty s velmi velkými myom uzlů nacházejících se v svalové stěny dělohy (intramurálního) nebo vnitřní sliznice (subserous) a sero-vláknitý sestavy na stonku. Přístup je přes řezu (délka asi 4 cm) třísel, a další část (6 mm) pod pupkem.

Během zviditelněn laparoskopické chirurgii, s tou podmínkou, že jedna jednotka je malý (3 až 7 cm) a má subserous nebo intramurální polohu, operatér po celkové anestezii činí čtyři laserový řez 1,5 cm v břišní dutině. Enukleace leiomyomů (po vytažení na místě řezu) je vyrobena disekční a tvorby exstirpace morcellator je odstraněna řezem. Období rehabilitace po této operaci nepřesahuje deset dní.

Hysteroskopická enukleace leiomyomů ukázáno, když vyčnívají do děložní dutiny, ale jejich velikost nepřesahuje 5 cm. Tento Endoskopický přístroj nevyžaduje žádné řezy a vložen do dělohy (v celkové anestezii) přes vagina a děložního čípku. Uzly jsou zakryty elektrickým proudem a poté odstraněny z děložní dutiny.

Obnova pacientů po operaci nastává během tří až čtyř dnů a případné komplikace po enukleaci hysteroskopu zahrnují krvácení, zjizvení a adhezi, perforaci dělohy.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42], [43]

Enucleace štítné žlázy

Intrakapsulární enukleace štítné žlázy se provádí, pokud se v nezměněném parenchymu žlázy objeví patologická forma, která narušuje fungování orgánu. Technika enucleace štítné žlázy zahrnuje řez až do kapsle žlázy a její odstranění z lůžka na pole operačního pole.

Na cév superponovaného sestavy svorky stěna kapsle vykrajované a naříznuté tkáně zachyceny prameny kolem sestavy, přičemž sestava je stisknuto v otvoru a slupek s nůžkami. Incizie na kapsli je šitá, pak je vnější řez také vrstvou po vrstvě.

U domácích operací štítné žlázy je intrakapsulární enukleace považována za metodu, která udržuje zdravé buňky orgánu v maximálním rozsahu. Západní odborníci se domnívají, že pokud jde o podezřelých nodulů (včetně cyst) štítné žlázy se nejlépe používají minimálně invazivní endoskopické hemithyroidectomy, tedy zcela odstranit tu část prostaty, který byl vytvořen uzel. To je spojeno s vyšším rizikem maligních novotvarů této lokalizace.

Enucleace adenomu prostaty a prostaty

Enukleace prostaty v případě benigní hyperplazie prostaty je dosaženo loupání část těla přes bipolární smyčka elektrody vaporezektsii zvláštní přístup přes močové trubice nebo za použití holmium laseru (HoLEP).

Laserová enukleace prostaty může přesněji odstranit celou část prostaty, která může blokovat vylučování moči. Kromě toho tato enukleační metoda uchovává odstraněné tkáně žlázy pro histologické vyšetření nutné k vyloučení rakoviny prostaty.

Laserová enucleační technika: chirurg s pomocí endoskopu vidí, které tkáně musí být odstraněny a laser je extrahuje, přičemž zůstává pouze kapsle na svém místě; Vyříznuté tkáně se přenesou do močového měchýře a potom se použije morcellační zařízení k rozmělnění a odstranění tkáně.

Stejným způsobem se při celkové anestezii provádí laserová enukleace prostatického adenomu. Operace umožňuje úplné odstranění všech adenomatózních tkání, minimalizuje riziko poškození zdravé tkáně prostaty a nutnost dalšího opětovného ošetření; poskytuje rychlou úlevu od symptomů a zotavení pacientů.

Ačkoli existují komplikace po enukleaci prostaty a adenom prostaty, které mohou být vyjádřeny v problémech s močením, hematurií, infekcemi genitourinárního systému a impotencí.

trusted-source[44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51], [52], [53], [54], [55]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.