Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Estradiol v krvi

Lékařský expert článku

Endokrinolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 31.05.2018

Estradiol - hlavní zástupce estrogenu, který má nejvyšší biologickou aktivitu. Estrone se vytváří z estradiolu enzymatickou cestou a má méně výraznou biologickou aktivitu (vzhledem ke své nízké schopnosti vázat se na buněčné receptory). Během těhotenství může být estron detekován ve vzrůstajících koncentracích. V tomto případě je hormon syntetizován z DHEAS, který se tvoří v kůře nadledvinek plodu. Estron je tedy jedním z ukazatelů charakterizujících stav plodu.

V ženském těle se estradiol syntetizuje ve vaječnících, v obalových a granulózních buňkách folikulů. V luteální fázi menstruačního cyklu estradiolu je syntetizován výlučně buňkami folikulů pláště, zatímco granuloznye luteinizačního buňky a přepínač pro syntézu progesteronu. Na počátku těhotenství se masivní produkce estrogenů provádí placentou. Další místa syntézy estrogenu, zvláště estron v menopauze odkazuje kůru nadledvin a periferní tukové tkáně, v důsledku jejich schopnosti aromatizovat androgenů. Stanovení koncentrace estradiolu je nezbytné pro posouzení funkce vaječníků.

Referenční hodnoty (norma) koncentrace estradiolu v krevním séru

Věk

Estradiol, pg / ml

Děti do 11 let

<15

Ženy:

 

Folikulární fáze

20-350

Ovulační fáze

150-750

Luteální fáze

30-450

Menopauza

<20

Muži

10-50

Neexistují spolehlivé důkazy o sekreci estrogenu v mužském těle, obvykle se tvoří z testosteronu.

Orgány estrogenu u žen zahrnují dělohu, vagínu, vulvu, vajíčka a mléčné žlázy. Estrogeny jsou zodpovědné za vývoj sekundárních sexuálních charakteristik a určují charakteristické fyzické a mentální vlastnosti žen. Estrogeny způsobují uzavření bodů růstu epifýzy.

Úroveň estradiolu zůstává nízká na počátku a v polovině folikulární fáze menstruačního cyklu. 3-5 dnů před vrcholem LH se hladina estradiolu začíná zvyšovat a dosahuje maximálních hodnot přibližně 12 hodin před vrcholem LH. Po prudkém poklesu na nejnižší hodnoty pozorované 48 hodin po vrcholu LH, hladina estradiolu začíná opět stoupat (bifázická progrese). Maximální koncentrace se dosahuje na 9. Den po ovulaci a pak na konci cyklu opět poklesne koncentrace hormonu, protože žluté tělo je atrezie.

Nízká koncentrace estradiolu v krvi je charakteristická pro nemoci hypotalamu nebo hypofýzy; pozorovány při vysoké koncentraci es trogensekretiruyuschih nádorů nebo ovariální folikulární cysty, v takových případech, přebytek estradiol inhibuje sekreci LH a FSH, což vede k anovulaci.

trusted-source[1], [2], [3], [4]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.