^

Zdraví

Globulin vázaný na steroidy v krvi

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Globulín pro vazbu steroidů je protein, který váže a transportuje testosteron a estradiol.

Hormony spojené s proteiny nejsou biologicky aktivní. Navíc k transportní funkci globulín vázající steroidy chrání testosteron a estradiol před metabolickou inaktivací po cestě od žláz, které se vylučují do cílového orgánu. Tak vzniká druh depotních hormonů v těle.

Referenční hodnoty (norma) koncentrace globulinu vázajícího steroidy v séru: muži - 14,9-103 nmol / l (1-12 mg / l); ženy - 18,6-117 nmol / l (3-15 mg / l), v těhotenství - 30-120 mg / l.

Tento protein je kyselý glykoprotein s molekulovou hmotností 45 000. Porušení jeho syntézy vede k narušení dodávky hormonů do cílových orgánů ak výkonu jejich fyziologických funkcí.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Indikace pro analýzu globulinu vázajícího steroidy

Indikace pro analýzu globulinu vázajícího steroidy odhalila lékařka endokrinologa, gynekologa, reprodukční specialistka nebo urolog. V zásadě se to všechno provádí s klinickými známkami zvýšení nebo poklesu hladiny androgenů. Zvláště pokud je koncentrace testosteronu v krevním séru v normálních mezích.

Doporučit provedení daného postupu může a při plešatosti a hirsutismu. Obvykle se u žen provádí tento postup, když je narušen menstruační cyklus. Pokud jde o muže, v zásadě je analýza věnována porušení účinnosti. Výjimkou není pokles libida.

To vše nám umožňuje určit důvod vzniku určitých negativních důsledků. Na základě získaných údajů je vypracováno stanovisko a zachází se s ním. Opět závisí přímo na tom, proč tento nebo ten jev vznikl. Koneckonců, globulin vázající steroidy může překročit normu nebo naopak být nižší než z mnoha důvodů.

Příprava na analýzu

Příprava analýzy steroidu vázajícího globulinu vyžaduje určité kroky. Krev musí být odebrána na hladovění na prázdném žaludku. Před zahájením postupu se doporučuje používat pouze vodu. Toto je provedeno tak, aby nemohly opravit výsledky analýzy.

Po posledním jídle trvá nejméně 8 hodin. Před podáním léků by měla být podána krev. Samozřejmě, pokud existuje taková příležitost. Protože léky nelze užívat 1-2 týdny před testem. Pokud to není možné, pak ve směru je nutné specifikovat, jaké léky osoba užívá a v jakých dávkách.

Den před odebráním krve omezte tučné a smažené potraviny. Je také nutné upustit od špatných návyků, včetně alkoholu. Je žádoucí vyloučit fyzickou aktivitu.

Krevní vyšetření by se nemělo provádět bezprostředně po rentgenografii, fluorografii, ultrazvuku - výzkumu, rektálním vyšetření nebo fyzioterapii. V opačném případě bude těžké určit globulin vázající steroidy.

Jak se provádí analýza?

Mnoho lidí má zájem o analýzu globulinu vázajícího steroidy. Ve skutečnosti je to běžný postup pro krve.

Osoba je pro analýzu předem zaznamenána a je pro ni vyškolena. Nezahrnuje stravu tučné a smažené potraviny, den před návratem do nemocnice a také ne konzumuje alkohol. Po dobu 1-2 týdnů přestane užívat léky. Není-li tato akce možná, bude ošetřující lékař varován.

V den analýzy se člověk dostane do zdravotnického zařízení a jednoduše dává krev z prstu. Studie se provádí po dobu 3 dnů. Poté jsou výsledky analýzy rozdány a pacient je odeslán vlastnímu lékaři s získanými údaji.

V tomto postupu není nic špatného. Všechno se děje rychle a bezbolestně. V mnoha případech je nutné předložit tuto analýzu. Tak bude možné eliminovat řadu negativních příčin, které vznikly kvůli zvýšení nebo snížení hladiny globulinu vázajícího steroidy.

Rychlost vazby na steroidy globulin

Rychlost vazby na globulin steroidů je pevná. Ale u žen, mužů a během těhotenství má několik různých ukazatelů. Takže pro muže je norma 14,9 - 103 nmol / l (1,0 - 12,0 mg / l). To znamená, že v osobě nejsou žádné odchylky.

U žen jsou údaje poněkud odlišné, pohybují se v rozmezí od 18,6 do 117 nmol / l (3,0 až 15,0 mg / l). To také naznačuje, že neexistují žádné problémy s poctivým sexem.

Pro těhotné ženy je ukazatel poněkud nadhodnocen a je 30 - 120 mg / l. Je třeba vzít v úvahu, že údaje se liší v závislosti na věku osoby a jeho pohlaví. Proto stojí za to znát pravidla pro všechny. Jinak nebudete schopni sami pochopit, co je špatně.

Jakákoli odchylka od normy znamená, že tělo není v pořádku. Je třeba určit přesnou příčinu tohoto jevu a vyřešit jeho odstranění. Vzhledem k tomu, že příčiny změny rychlosti globulinu vázajícího steroidy se mohou měnit a opět zcela závisí na pohlaví osoby.

Dekódování indikátorů

Interpretace parametrů globulinu vázajícího steroidy pro obyčejnou osobu je složitá. Faktem je, že podle získaných údajů lze zjistit, zda je indikátor normální nebo ne. Nezávisle pochopit, proč byla odchylka prakticky nemožná.

Lékař rozhoduje o interpretaci údajů a poslal osobu k této analýze. Obvykle je to urolog, reprodukční specialist, gynekolog nebo endokrinolog.

Podle získaných údajů odborník určuje příčinu tohoto jevu a přiřadí efektivní metody odstranění tohoto problému. Opět platí, že pro ženy a muže jsou jiné. Protože důvody odchylky od normy mohou záviset na různých změnách v těle, včetně změn souvisejících s věkem.

Je třeba poznamenat, že těhotné ženy spadají do samostatné kategorie. Oni mají hladinu globulinu vázajícího steroidy, což je způsobeno změnami v těle a převahou některých hormonů v těle.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16]

Příčiny zvýšeného globulinu vázajícího steroidy

Příčiny zvýšeného globulinu vázajícího steroidy závisí na mnoha faktorech. Je tak možné pozorovat takový jev s cirhózou jater, hypertyreózou a během těhotenství. Obsah této "složky" se může zvýšit kvůli použití estrogenů. V tomto případě máme na mysli některé perorální antikoncepce. Příjem fentoinu vede k aktivaci jaterních enzymů a ke zvýšení globulinu v krvi. Po léčbě dexamethasonem u pacientů s hyperandrogenním stavem se pozoruje zvýšení hladiny této "složky".

Kromě toho odchylka od normy může ovlivnit stres, štítnou žlázu, věk člověka a vysokou koncentraci sacharidů. Takže ne všechny případy způsobují vážné. Stačí jen změnit vaši dietu, sledovat určitý denní režim a odstranit negativní faktory, aby se opět vrátila na normální hladinu globulinu. Všechna doporučení budou "vypsána" lékařem. V každém případě by globulin vázající steroidy měl být opět v normálním rozmezí.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Příčiny snížení globulinu vázajícího steroidy

Příčiny poklesu globulinu vázajícího steroidy se mohou skrývat v mnoha negativních faktorech. Obvykle je tento jev pozorován při syndromu hirsutismu, akné a polycystických vaječníků.

V 30% případů mají pacienti trpící hirsutismem sníženou hladinu globulinu. Mírný pokles může být způsoben akromegalií, hypotyreózou, hyperprolaktinemií a Cushingovým syndromem.

Bylo zjištěno, že snížení hladiny globulinu je pozorováno po užívání androgenů (zejména testosteronu) nebo léků (danazol). Ke snížení koncentrace může dojít ke vzniku somatotropního hormonu a glukokortikoidů.

Samozřejmě, příčinou tohoto problému je obezita, růstový hormon, menopauza u žen, progesteron, prolaktin a testosteron. Proto je třeba pečlivě sledovat vlastní potřeby v oblasti zdraví. Je důležité předložit testy včas a podstoupit vyšetření. V takovém případě bude norma globulinu vázajícího steroidy vždy normální.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.