^

Zdraví

Progesteron v krvi

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Progesteron podporuje proliferaci mukózní membrány dělohy, usnadňuje implantaci oplodněného vajíčka. Progesteron se syntetizuje žlutým tělem a během těhotenství se jeho placenta stává hlavním zdrojem. Měření koncentrace progesteronu v krvi se provádí k potvrzení nebo vyloučení ovulace během menstruačního cyklu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Kdo kontaktovat?

Koncentrace progesteronu v séru

Věk

Progesteron, nmol / l

Ženy:

 

Folikulární fáze

0,5-2,2

Ovulační fáze

3.1-7.1

Luteální fáze

6.4-79.5

Menopauza

0,06-1,3

Těhotenství:

 

9-16 týdnů

32,6-139,9

16-18 týdnů

62,0-262,4

28-30 týdnů

206,7-728,2

Prenatální období

485,8-1104

Muži

0,4-3,1

Hlavním cílovým orgánem progesteronu je děloha. Hormon způsobuje sekreční transformaci proliferačně zesíleného endometria, čímž zajišťuje jeho připravenost k implantaci oplodněného vajíčka. Navíc progesteron nese důležitou kontrolní funkci v systému gonadotropin-gonadální steroidy a způsobuje stimulaci tepelného centra. To způsobuje zvýšení tělesné teploty o 0,5 ° C v luteální fázi menstruačního cyklu po ovulaci.

Až do konce maxima LH zůstává koncentrace progesteronu extrémně nízká. Nicméně současně s vrcholem LH uprostřed cyklu dochází k malému, ale významnému zvýšení koncentrace progesteronu, po němž následuje pokles. Paralelně s estradiolem začne hladina progesteronu znovu stoupat ve druhé polovině cyklu. To znamená, že luteinizace je dokončena. Na konci cyklu opět poklesne koncentrace progesteronu a dosáhne hodnot první folikulární fáze, ve které prakticky chybí účinek žlutého těla. Tento prudký pokles koncentrace progesteronu způsobuje menstruační krvácení.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.