^

Zdraví

A
A
A

Hyperestrogenia

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hypererestrogie je stav, při kterém dochází ke zvýšení hladiny estrogenu, což vede nejen k hormonální nerovnováze, ale ik porušení normálního fungování mnoha orgánů. Tento problém se může objevit v jakémkoli věku, stejně jako u mužů a žen stejně často, což způsobuje zvláštnosti klinického průběhu. Včasné odhalení problému zajišťuje normální vývoj dítěte nebo odpovídající hormonální pozadí v dospělosti. Tím je kladen důraz nejen na správnou, ale i na včasnou diagnostiku.

trusted-source[1], [2]

Epidemiologie

Epidemiologie tohoto problému je taková, že hyperestrogenismus je častější u žen starších než 35 let. Více než 55% případů děložních fibroidů se objevuje na pozadí hyperestrogie. U žen v reprodukčním věku hyperestrogenia příčinou 75% případů je nerozumný spotřeba orálních antikoncepčních prostředků, zatímco ženy nad 35 let etiologický faktor je obvykle hormon produkující nádor vaječníku.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Příčiny hyperestrogenie

Estrogeny - skupina hormonů, které zahrnují některé odrůdy, které zajišťují normální fungování ženského a mužského těla. Rozlišujte hlavní typy těchto hormonů - estron, estriol, estradiol. Za normálních podmínek je většina těchto hormonů syntetizována ženskými vaječníky, ale určité množství je také syntetizováno adipózním tkáním a nadledvinami. Muži také mají tento hormon, syntetizují je také varlata, nadledviny a tukové buňky, ale jeho množství je mnohem méně než u žen.

Proto lze hlavní příčiny vzniku hyperestrogenismu rozdělit na primární a sekundární. Primární příčiny jsou přímá amplifikovaná syntéza těchto hormonů v příslušných orgánech pod vlivem určitých faktorů. Z těchto důvodů patří ženy:

 1. nádory vaječníků s funkcí produkující hormony;
 2. nádory hypotalamu a hypofýzy se zvýšenou syntézou uvolňovacích faktorů a folikuly stimulujícího hormonu jsou patologie sekundární úrovně;
 3. nádor nadledvin;
 4. chorionepitheliom - maligní děložní tvorba trofoblastické etiologie, která syntetizuje estrogen ve zvýšeném množství.

Sekundární příčiny hyperestrogie jsou ty, které nejsou spojeny se zvýšenou syntézou. Patří sem:

 1. přijímání perorálních kontraceptiv bez odpovídajícího monitorování a hormonálního screeningu nebo v případě nesprávně zvoleného léku;
 2. Nadváha zvyšuje množství estrogenů, které syntetizují tukové buňky;
 3. virové hepatitidy nebo cirhózy, syndrom je doprovázen cytolýzou a narušený normálního metabolismu hormonů, které mohou způsobit akumulaci estrogenu vzhledem ke své nedostatečné vůle.

Jedná se o hlavní oblasti, které je třeba vzít v úvahu při vzniku takového problému, pro provedení etiologického ošetření.

Muži často způsobují hyperestrogenia je abnormální zvýšení syntézy tohoto hormonu, což se stane, když nádory hypotalamu, hypofýzy, nadledvinek, zřídka varlata, stejně jako v nadváhy a metabolického syndromu.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14]

Rizikové faktory

Na hlavních etiologických faktorů tohoto stavu na základě lze identifikovat rizikové faktory pro toto onemocnění. Mezi ně patří: hormonální antikoncepci, nekontrolované nebo zneužívat nitroděložních tělísek, nadváha, sedavý ženy, průvodních onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, jako hypotyreóza nebo cukrovka a genetická predispozice na mateřské linie s funkcí ústavy.

Abychom poznali hlavní mechanismy patogeneze vývoje hyperestrogenismu a klinických příznaků, je nezbytné znát funkce těchto hormonů v normálních podmínkách v ženském a mužském těle.

V ženském těle začnou estrogeny působit ještě in utero, když se vyvine dívka, a zajišťují pokládku ženských pohlavních orgánů do plodu. Dále, když dívka dosáhne sexuální zralosti, jsou tyto hormony zodpovědné za vývoj sekundárních sexuálních charakteristik. U dospělých žen jsou hormony první fáze cyklu. Jsou uvolňovány pod vlivem folikuly stimulujícího hormonu hypofýzy a poskytují mnoho místních funkcí:

 • poskytuje růst a proliferaci endometriálních buněk, které připravují implantaci oocytů;
 • stimuluje syntézu hlenu děložního čípku a udržuje kyselé prostředí vagíny, než vykonává ochrannou funkci proti bakteriím, houbám a reprodukci patogenní flóry;
 • poskytuje růst dělohy se zvýšením počtu myometrií u puberty a během těhotenství;
 • poskytuje racionální rozložení tukové tkáně ženského typu - na břiše a boky;
 • normalizuje hladinu cholesterolu a reguluje rozklad a syntézu lipidů;
 • posiluje práci osteoblastů a normalizuje funkci kostního systému;
 • zajišťuje normální výměnu vitamínů, zabraňuje stárnutí a sekundárním změnám pokožky.

To jsou hlavní funkce, které estrogen působí v těle ženy, a v souladu s tím se příznaky vyvíjejí s nárůstem množství těchto hormonů.

U mužů poskytuje malé množství estrogenu v první řadě normální regulace celkových hormonálních a udržování hladiny testosteronu, a má vliv i na funkci centrální nervový systém, libido a zvyšuje svalový růst.

trusted-source[15], [16], [17]

Patogeneze

Patogeneze vývoje symptomů jak u mužů, tak u žen závisí na funkci těchto hormonů a zdroji jejich růstu.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Symptomy hyperestrogenie

Klinický obraz zvýšené hladiny estrogenu závisí na hladině hormonů, které se v těle udržují. Proto je nutné rozlišovat dva základní pojmy - relativní a absolutní hyperestrogie. Absolutní hyperestrogenismus v konečném důsledku vzniká určitou patologií, kdy hladina hormonů stoupá v krvi a přetrvává žluté tělo vaječníků, což způsobuje klinické projevy. Relativní hyperestrogenismus je stav, kdy hladina estrogenu v krvi nezvyšuje, ale pouze množství progesteronů se snižuje, a proto se projevuje hyperestrogenní klinika. Tyto dva rysy musí být známy nejen pro léčbu, ale také pro správnou diferenciální diagnostiku patologie.

Hypererestrogie u žen se častěji projevuje ve vyšším věku, často po porodu, kdy dochází k určitému selhání hormonálního pozadí. Ale může dojít k podobným porušením v dospívající době u dívky, kdy hormony poprvé začnou jednat po menstruaci. To se projevuje příznaky předčasné puberty, kdy se sekundární sexuální charakteristiky vyvíjejí před časem. Může však dojít k zpoždění první menstruace. To je způsobeno tím, že pro normální menstruační cyklus vyžaduje určitý pokles hladiny estrogenu na konci první fáze cyklu, aby došlo k druhé fázi - pak zvyšuje luteinizačního hormonu. Pokud má dívka hyperestrogenismus, pak je luteální fáze zpožděna a nenastává menstruace. Často symptomem této patologie může být děloha krvácení z dělohy. Proto mohou být stížnosti na prodlouženou menstruaci nebo její bohatou povahu ještě předtím, než dojde k komplikacím tohoto krvácení.

U starších žen může být hyperestrogenismus příčinou vzniku benigních děložních struktur - fibroidů nebo fibroidů, stejně jako vzniku endometriózy. To je způsobeno tím, že estrogeny stimulují růst myometria a sekreci endometria a pod vlivem vysoké hladiny těchto hormonů dochází k nerovnoměrnému nadměrnému rozdělení buněk. Proto se mohou objevit první známky hyperestrogenismu u žen s prodlouženým zvýšením hladiny těchto hormonů, které se projeví v klinice myomu.

Příznaky děložních myomů se může měnit - krvácení, bolest břicha nebo pocit tíhy v pánvi, porušení pohlavního styku, snížené libido, dysfunkce močového měchýře nebo rekta, sekundární chronická anémie z nedostatku železa s častým krvácením, a to zejména se současným hyperestrogenia. Tyto příznaky se často objevují i při významném množství fibroidu. Tam jsou některé zvláštnosti kliniky v závislosti na umístění a formě vzdělávání. Když je uzlový forma děložních myomů klinické projevy jsou přímo závislé na mestorospolozheniya uzlu. Při tvorbě podkožních uzlů není menstruační funkce narušena. Často je akutní břicho klinika, protože tyto uzly je velmi labilní ve své poloze, a může být přemístěna, tvořící zkrutnou nebo nekróza jednotky nohy. Někdy není ostrá bolest, a matný, bolesti, konstantní, pokud se uzel dráždí peritoneum nebo nervy pak může být tíže v žaludku. Pokud subserous myom montáž značné velikosti, mohou způsobit okolních orgánů kompresní syndrom s obtížnosti defekace při stlačení konečníku, s obtížemi močení nebo reaktivita močového měchýře, stejně jako stlačení může narušit odtok žilní krve a lymfy tvořit stagnaci pánve a vývoj hemoroidy. Často, když subserous umístění fibromatous sestava pozorována lokální neurologické symptomy kvůli kompresi nervových struktur s vývojovými poruchami podle druhu parestézie nebo degenerativních onemocnění disk bederní páteře. Pak je velmi důležité správně diagnostikovat patologii a neupravovat tyto neurologické poruchy.

Při submukózním místě uzlu jsou lokální projevy výraznější. Metroragy lze pozorovat, zejména na pozadí zpoždění druhé fáze cyklu. Často dochází k traumatu takového uzlu. Zvláštnost kliniky myomu na pozadí hyperestrogenismu, což je v tomto případě absolutní, je rychlý růst takových fibroidů, což vyžaduje okamžitý účinek.

Dalším důsledkem hyperestrogenia je vývoj endometriózy, hyperplazie endometria oproti zvýšení estriol často způsobuje rozptýlení endometria ohnisek po celé dělohy a vnitřních pohlavních orgánů. V tomto případě se příznaky projevují ve formě velkého krvácení, které začíná několik dní před očekávanou menstruací a trvá déle než týden. Takový výtok je často hnědý, odlišný od běžného menstruačního toku. Tento cyklus je doprovázen silnými tahy bolesti v dolní části břicha, dlouho před výskytem menstruace. Pokud je endometrióza umístěna ve vaječníku, vytvoří se cysty, které přispívají k podráždění peritonea s odpovídající reakcí. Může existovat silný syndrom bolesti, který je často doprovázen klinickými projevy akutního břicha.

Jedná se o hlavní klinické projevy, které mohou nastat u žen pod vlivem hyperestrogie.

Hypererestrogie u mužů způsobuje především útlak na produkci testosteronu a příznaky, které jsou v tomto případě pozorovány, jsou spojeny s útlakem funkce tohoto hormonu. V tomto případě má muž známky gynekomastie - může být pozorováno zvlhčení prsu s možným uvolněním mléka. Existují také příznaky ve formě tukových ložisek ženského typu, snížené sexuální touhy, impotence, obezity.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28]

Komplikace a důsledky

Důsledkem hyperestrogenismu je hyperplázie endometria, což je nebezpečný stav, pokud jde o vývoj krvácení. Pokud jde o prodloužený hyperestrogenismus, pak se na tomto pozadí častěji rozvíjí děložní myom. Nodulární forma děložních fibroidů je nebezpečná pro vznik krvácení, zejména s submukózní lokalizací myomatózního uzlu, což vyžaduje okamžitou medikaci. Také jedním z důsledků může být infekce myomového uzlu, který vyžaduje protizánětlivou léčbu. Tam může být komplikace v podobě „narození“ z myomu uzlu, který se nachází submukózní nebo nekróza, což je doprovázeno příznaky náhlé příhody břišní a vyžaduje okamžitá nápravná opatření a včasné diferenciální diagnostice.

Komplikace hyperestrogenismu při vývoji endometriózy mohou vést k rozvoji chronické posthemoragické anémie, neboť možná krvácení, které se často opakuje.

trusted-source[29], [30]

Diagnostika hyperestrogenie

V případě kontaktu s lékařem dívky pubertálního věku je důležitá diagnostická historie. Dívky jsou často v rozpacích mluvit o takové intimní, podle jejich názoru věcí, takže je třeba vyslechnout mou matku a zjistit, zda je datum prvního zmeškání lhůty, interval mezi jednotlivými obdobími, délku cyklu. Podezřelá přecitlivělost na dívce může být založena na stížnostech na prodlouženou těžkou menstruaci. V tomto případě dochází k hyperplazii endometria pod vlivem estriolu a to je doprovázeno podobnými příznaky. Externí příznaky, které jsou diagnosticky významné, jsou nízký růst dívky, dobře vyvinuté sekundární sexuální charakteristiky, předčasná osifikace, zvýšená srst.

U žen v reprodukčním věku může být diagnóza hyperestrogenismu kompletní pouze s komplexním vyšetřením, protože vnější projevy mohou být neinformační ve vztahu k příčině. Při vyšetřování ženy na židli můžete určit přítomnost děložního myomu, jeho velikost, tvar a umístění. Je-li to otázka endometriózy, je také možné stanovit vnitřní endometriózu ve formě oddělených oblastí hnědé nebo hnědé barvy na pozadí sliznice dělohy nebo vagíny.

Hyperestrogenismus může být také diagnostikován na subjektivní symptomy zpožděné ovulace. V tomto případě je určen negativní symptom kapra a žáka, kdy má být ovulace prováděna v cyklu. To vám umožní podezření na patologii a další diagnózu.

Instruktivní diagnostiku hyperestrogenie může být provedena v kterýkoliv den cyklu, přičemž diagnostický výsledek je významný při určování hyperplázie endometria. Proto je "zlatým standardem" diagnostiky patologie ultrazvuk. V tomto případě se provádí transvaginální vyšetření a stanoví se tloušťka endometria - bude to výrazně hyperplastická. Dalšími příznaky jsou zpoždění ovulace a celý folikul. Pak je důležité sledovat dynamiku ovulace a zda se vůbec vyskytuje, může to vyžadovat několik po sobě jdoucích studií. Pokud se hyperplazie udržuje na stejné úrovni nebo se zvyšuje, můžeme mluvit o možné hyperestrogenii.

Analýzy, které vám umožňují stanovit přesnou diagnózu, jsou hormonální screening. Aby bylo možné sledovat celý cyklus a prozkoumat ženských hormonů, je nutné stanovit hladinu estrogenu, progesteronu, luteinizačního hormonu a folikuly stimulující hormon. Zvýšení estrogenu může být na pozadí hypoprogesteronémie nebo na pozadí poklesu luteinizačního hormonu. To je důležité pro určení taktiky léčby a dávky léků.

Diagnóza u mužů je mírně zjednodušená, protože stížnosti a vzhled s příznaky gynekomastie umožňují podezření na patologii. Potvrzení diagnózy se provádí stanovením estrogenů a testosteronu.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnóza hyperestrogenismu by měla být provedena především mezi relativním a absolutním zvýšením hladiny těchto hormonů. Pomůže hormonální screening - zvýšení estrogenu na pozadí normální hladiny progesteronu signalizuje absolutní hyperestrogenismus. Je také nutné jasně odlišit etiologii procesu - nádor vaječníku nebo nadledvinek nebo sekundární povahu procesu.

Pokud dojde k nárůstu estrogenu s klinikou děložního krvácení, je nutné provést diferenciální diagnostiku hyperestrogenie s nedostatečností luteální fáze. Hlavním diagnostickým znakem je hladina hormonů.

Léčba hyperestrogenie

Před výběrem metody léčby je nutné objasnit etiologii procesu. Pokud jde o absolutní hyperestrogenia způsobená primární lézí vaječníku nebo hypotalamus-hypofýza systému, pak léčba by měla být komplexní, a to s výjimkou operaci. V případě exogenní patologie je nutné přestat užívat antikoncepci. Pokud se jedná o relativní hyperestrogenismus, pak před aplikací léčby drog je nutné tento režim normalizovat. Vzhledem k tomu, že výměna pohlavních hormonů probíhá za účasti jater, je nutné vyloučit všechny faktory, které by mohly narušit její funkci. Strava s hyperestrogenií je velmi důležitá. Pro období léčby je nutné dodržovat doporučení na principu vyloučení ze stravy vyprážených potravin, tučných potravin, kořeněných koření, pekárenských výrobků. Pomůže to nejen korigovat hormonální stav, ale také zlepšit celkové zdraví.

Hlavním cílem léčby drog je eliminace klinických příznaků a normalizace hladiny hormonů. Za tímto účelem se používají různé skupiny léků, hlavní skupina ze skupiny hormonálních léků.

Faktory uvolňující gonadotropiny, které přispívají k normalizaci hladiny estrogenu na sekundární úrovni a v důsledku toho dochází ke snížení množství syntetizovaného estrogenu. Takové přípravky zahrnují:

 1. Diferelin je lék, který má antigonadotropní účinek. Mechanismus účinku léčiva spočívá v tom, že účinnou látkou léčiva je peptid, který je podobný přirozenému ženskému hormonu uvolňujícího rhizomy, který uvolňuje gonadotropní hormon. Současně se uvolňuje určité množství a několik měsíců později během léčby dochází k přirozenému vyčerpání hormonů, takže množství gonadotropinu klesá. Proto se množství estrogenu postupně snižuje - což je patogenetický způsob léčby patologie. Lék je k dispozici v lahvičkách s různými dávkami. Pro plný účinek léčby je nutné absolvovat kurz. Dávkování léku je stanoveno individuálně na základě hladiny estriolu, nejčastěji se však léčba provádí od prvního dne cyklu a po dobu pěti dnů je průběh tří až šesti měsíců. Pokud dojde k souběžnému zpoždění v ovulaci, pak pod kontrolou hormonů se provádí stimulace nebo podávání progesteronu. Opatření - nelze použít ve spojení s gonadotropními léky, protože to může způsobit ovariální hyperstimulaci v počáteční fázi léčby a jejich atrezie. Nežádoucí účinky se vyskytují nejčastěji v podobě návalů tepla, suché kůže, svědění, vzdálené osteoporózy, stejně jako bolesti břicha a dyspepsie.
 2. Buserelin je antiestrogenní léčivo ze skupiny agonistů gonadotropních faktorů. Mechanismus účinku léku je kompetitivní vazby na receptory a syntéza hypothalamus uvolňující hormon, který způsobuje zvýšení na počátku a pak dělat blokádu gonadotropin hormonů hypofýzy. Tak se projevuje účinek léčby lékem. Způsob uvolňování činidla je roztokem pro intranasální podávání a injekční formou. Dávkování léku pro léčení hyperestrogenismu je zpravidla 3,75 mg léku intramuskulárně jednou týdně. Léčba je od čtyř do šesti měsíců. Bezpečnostní opatření - Při přítomnosti kamenů v ledvinách nebo žlučníku je třeba používat s opatrností. Nežádoucí účinky mohou mít formu alergických reakcí, stejně jako počáteční prokrvení mléčných žláz, sekrety z dělohy v malém množství. Je také možné působit na centrální nervový systém s vývojem bolesti hlavy, zvýšenou depresí.
 3. Zoladex  je lék, jehož hlavní účinnou složkou je goserelin. Tento agonista je hormon uvolňující gonadotropin, který působí na principu totéž jako všechny léky této skupiny. Při dlouhodobé léčbě léčivého přípravku inhibuje léčivo tvorbu estrogenů. Droga má specifické rysy spojené s formou uvolnění - jsou to deponované formy. Způsob aplikace: Při lokální anestézii břišní kůže podávejte lék v dávce 3,6 miligramů, pak po čtyřech týdnech se podá druhá dávka léku. Poté se doporučuje hormonální screening a vyšetření - zpravidla dochází k involuci hyperplastického endometria a takové ošetření postačuje. Vzhledem k tomu, že lék je pomalu uvolňován, jeho účinek trvá 28 dní. Nežádoucí účinky jsou možné lokálně - v místě léčby, svědění, pálení, příznaky zánětu. Ze systémových vedlejších účinků je možné hypotenzi, bolesti hlavy, arytmie, závratě. Bezpečnostní opatření - při souběžném bronchiálním astmatu by měl být přípravek užíván s opatrností, protože je možné posílit průdušek průdušek.
 4. Danazol  je lék, který zabraňuje růstu hladin estrogenů kvůli konkurenčním účinkům. Účinná látka léčivého přípravku je syntetický analog estrogenového hormonu, proto s prodlouženým příjmem se váže na citlivé receptory na cílových tkáních a snižuje jejich počet. To snižuje potřebu přírodních estrogenů a jejich syntéza se snižuje. Způsob podání je orální. Dávkování - 400 až 800 miligramů denně, je lepší rozdělit na 2 nebo 4 vstupy. Průběh léčby hyperestrogie není kratší než čtyři měsíce, ale je to lépe půl roku. Bezpečnostní opatření - pokud je poškozena jaterní funkce nebo je přítomna hepatitida, je nejlepší, aby se lék nepoužíval, ale také dávkování léku, počínaje minimální dávkou 200 miligramů denně. Nežádoucí účinky jsou možné ve formě ztráty vlasů, přírůstku hmotnosti, výskytu otoků a alergických a průjmových jevů.

Přípravky progesteronu mohou být použity v komplexní terapii k léčbě nedostatečnosti druhé fáze cyklu, která dále normalizuje hormonální rovnováhu. Proto je vhodné tyto přípravky používat ve čtrnáctý den cyklu.

 1. Mirolyut je léčivo, jehož účinnou složkou je levonorgestrel ze skupiny gestagenů. Léčba může být použita ke snížení závažnosti endometriální hyperplazie na pozadí hyperestrogenismu. Za tímto účelem použijte intrauterinní zařízení, které je umístěno několik let po důkladném vyšetření a vyšetření. Bezpečnostní opatření - lék by neměl být užíván v případě krvácení z dělohy s aktivním myomem a měl by být podáván opatrně v případě porušení funkce jater. Nežádoucí účinky jsou možné v podobě lokálních a systémových projevů. Místní příznaky jsou vzplanutí, svědění, bolest, nepohodlí nebo malé krvácení z dělohy. Ze systémových projevů jsou většinou časté závratě, bolesti hlavy a přecitlivělost prsu.
 2. Provera je léčivo obsahující hlavně medroxyprogesteron. Pomáhá doplnit deficit tohoto hormonu a normalizuje jeho hladinu v krvi. Výhodou léku je jeho selektivní účinek na progesteronové receptory, které se nacházejí v děloze. To přispívá k tomu, že lék neovlivňuje vajíčko, ale působí pouze na epitelium endometria, což přispívá k rychlejšímu snížení hyperplasie na pozadí předchozí hyperestrogie. Lék je k dispozici ve formě tablet sto pět set miligramů. Dávka léčiva pro léčbu a normalizaci rovnováhy progesteronu je 400 až 800 miligramů ve dvou dávkách. Nežádoucí účinky jsou možné v podobě alergických projevů a krvácení děložní, které vyžadují zvýšení dávky a druhou konzultaci s lékařem. Opatření - po dvou týdnech užívání je třeba zkontrolovat hladinu hormonu, aby nedošlo k hypersekréci.

Vitamíny pro léčbu hyperestrogenie jsou velmi důležité, zejména v době oživení, kdy již byla provedena hormonální léčba a je zapotřebí proliferace proliferace endometria a růst folikulů. K tomu můžete použít injekční formy vitamínů B1, B6 každý druhý den nebo multivitamínové komplexy ve formě tablet pro dlouhodobé užívání.

Fyzioterapeutická léčba může být provedena za účelem zlepšení opravy endometria, ale ne během akutní periody a nikoliv během hormonální terapie. Doporučuje se balneologické ošetření blátem v dolní části břicha. Magnetoterapie je také možná.

Chirurgická léčba hyperestrogie se provádí pouze tehdy, je-li příčinou nádorového onemocnění vaječníků. Nejčastěji jde o benigní proces, takže množství chirurgického zákroku je omezeno buď na resekci vaječníků nebo adnexectomii. Ujistěte se, že před operací provedete ultrazvuk panvových orgánů, abyste vyloučili maligní proces.

Alternativní léčba hyperestrogenismu

Alternativní léčba hyperestrogie může být použita ve formě komplexní terapie, při níž se tento účinek jen zvyšuje. Za tímto účelem se používají nejen léčiva, která snižují závažnost krvácení při endometriální hyperplazii, ale také normalizují hladinu estrogenů. Použijte tyto alternativní prostředky:

 1. Musíte udělat posezení z heřmánku a kopřivy. Chcete-li to provést, vařte v litru vody dva pytle heřmánek trávy a pár stonků s listy kopřivy, trvají na tom, až se roztok zahřeje. Poté je třeba přidat lžičku medu a koupat se, když tam sedíte nejméně deset minut.
 2. Zeleninové šťávy velmi dobře stabilizují endometrium, které brání vzniku komplikací, které se mohou vyvinout na pozadí hyperestrogie. Pro takové lékařské řešení použijte sto mililitrů čerstvé mrkvové šťávy nebo řepy, přidejte rozemletý list aloe a vezměte 50 mililitrů denně ráno a večer.
 3. Extrakt z pivoňáků, který lze zakoupit v lékárně, normalizuje hladinu estrogenu v těle ženy. Chcete-li ji použít, musíte vzít dvě kapky extraktu a zředit čtyřmi kapkami vody, vezměte ji ráno a večer po dobu nejméně tří týdnů.

Léčba bylinami by se měla provádět s některými zvláštnostmi. Fytoterapie by se měla provádět v druhé fázi menstruačního cyklu, kdy by zvýšení hladiny estrogenu mělo být kompenzováno malým množstvím progesteronu. Současně je nutné sledovat celkový stav ženy a souběžnou léčbu substitučními léky. Hlavní léčivé bylinky, které se používají k tomuto účelu, jsou následující:

 1. Borovaya dělohy - je rostlina, která se podílí na stimulaci funkce žlutého tělíska a výběr progesteronu má protizánětlivé účinky a zabraňuje rozvoji krvácení na pozadí hyperplazie endometria. Pro lékařskou infuzi je třeba vzít tři lžíce bylin, nalít vařící vodu a vařit na nízkou teplotu po dobu dalších pěti minut, tato infuze by měla být pokryta a trvala tři hodiny. Vezměte tuto infuzi v teplé formě pětkrát denně na dvě polévkové lžíce. Průběh léčby je jeden měsíc.
 2. Odvar z kalichové kůry normalizuje funkci nejen vaječníku syntézou přebytku estrogenů, ale také aktivuje endogenní ochranné mechanismy vagíny ve vztahu ke sekundárním infekcím. U vývaru potřebujete kůru nalít teplou vodou a vařit po dobu deseti minut, pak trvat na dalších deset minut. Tento vývar by měl být opilý tři lžíce denně v teplé podobě.
 3. V tomto případě se také používá kořen lopuchu a rostliny zlatých knírek. Za tímto účelem použijte infuzi těchto bylin a konzumujte je poloviční sklenicí dvakrát denně.

Homeopatické léky jsou také široce používány k potlačení tvorby estrogenu. Takové léky mají jak hysterotropní účinek, tak systémový centrální účinek na hypotalamus, který inhibuje produkci uvolňovacích faktorů a snižuje produkci estrogenů. Dávkování různých léků může být odlišné, což určuje selektivní hladinu uvolněného estrogenu. Hlavní homeopatické léky:

 1. Sepia je homeopatický lék anorganického původu. Lék má regenerační účinek, který je vhodný pro obnovení endometria a zvyšuje citlivost receptorů na působení progesteronu - to normalizuje účinek nadbytku estrogenů. Léčivo se uvolňuje ve farmakologické formě homeopatických granulí a kapky se dávkují tři granule třikrát denně po dobu půl hodiny před jídlem nebo po hodině. Granule je nutné rozpustit, dokud se zcela nerozpustí a neumyje vodou. Nežádoucí účinky nejsou běžné, mohou se však vyskytnout poruchy stolice, dyspepsie a alergické reakce. Bezpečnostní opatření - není možné použít léčivo pro ženy astenickou postavu a depresivní náladu.
 2. Ipecakuana je homeopatický prostředek přírodního původu. Léčivo se uvolňuje ve farmakologické formě homeopatického roztoku v ampulích a je vydáno na třetí část ampulky jednou týdně s možným orálním použitím. Nežádoucí účinky nejsou běžné, mohou se však vyskytnout poruchy stolice, dyspepsie a alergické reakce. Bezpečnostní opatření - není možné použít léčivo k akutnímu procesu v děloze.
 3. Sanguine a Stramonium - kombinace dvou homeopatických léků má výraznější účinek. Léčivo se uvolňuje ve farmakologické formě homeopatických kapek a dávkuje deset kapek jednou denně v obou přípravcích v jedné lžíci. V tomto případě je třeba kapky ředit v lžíci vody a užívat je bez ohledu na příjem potravy. Nežádoucí účinky nebyly zjištěny.
 4. Čarodějná oříška je homeopatický prostředek založený na rostlině, která je obzvláště účinná při krutém děložním krvácení proti hyperestrogenní a endometriální hyperplazii. Léčivo se uvolňuje v granulích a jeho dávka je osm granulí jednou denně. Nežádoucí účinky jsou vzácné, kožní vyrážka je možná na rukou.

trusted-source[36], [37], [38], [39]

Prevence

Prevence hyperestrogenismu by měla provádět každá žena, protože to jsou nespecifická opatření. Především je nutné používat hormonální prostředky pro antikoncepci správně a řízené. Je také nutné neustále předcházet chronickým stresovým situacím, které přispívají k narušení metabolismu a ovariálním menstruačním cyklům. Pokud narazíte na porušení reprodukčních funkcí u žen nebo dívek, okamžitě kontaktujte lékaře.

trusted-source[40], [41], [42]

Předpověď

Prognóza hyperestrogie je pro obnovu v případě správné a včasné diagnostiky příčiny pozitivní. Pokud je příčinou nádor produkující hormony, je zapotřebí včasné a správné léčebné strategie, aby se zabránilo progresi procesu.

Hyperestrogie je stav zvyšující se hladiny estrogenu v těle, který může být absolutní nebo relativní. Tento stav může být u dívek, žen i mužů. Diagnosticky významnými příznaky této patologie u žen jsou děložní krvácení s hyperproliferací endometria, stejně jako vznik endometriózy a fibroidů. Muž by měl věnovat pozornost příznakům gynekomastie. V každém případě je zapotřebí komplexní diagnostiky patologie a včasné léčby.

trusted-source[43]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.