^

Zdraví

A
A
A

Korsakovův syndrom

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Korsakovův syndrom, známý také v medicíně jako Korsakovova psychóza, je považován za druh amnestického syndromu. Vyvíjí se kvůli nedostatku vitaminu B1. Jeho jméno bylo přijato na počest psychiatra z Ruska S. Korsakova.

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny Korsakovův syndrom

Důvodem vývoje tohoto syndromu je nedostatečné množství vitaminu B1 v těle. Nejčastěji se to vyskytuje u těch lidí, kteří zneužívají alkohol po mnoho let. Kromě toho může být Korsakovův syndrom zjištěn také u pacientů s hypoxií nebo těžkým mozkovým traumatem kvůli podvýživě. Ve vzácných případech se onemocnění projevuje po chirurgické operaci na časové části hlavy pro léčbu epilepsie.

trusted-source[4], [5], [6]

Rizikové faktory

Riziko vzniku tohoto onemocnění je významně zvýšeno, pokud existují určité rizikové faktory. Obecně platí, že jsou ve spojení se stravovacími návyky a stavem jeho zdraví:

 1. Dialýza.
 2. Odložená chemoterapie.
 3. Starší věk.
 4. Extrémní diety.
 5. Genetická predispozice.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Patogeneze

Tento syndrom je způsoben nedostatečností vitaminu B1 v lidském těle. Tento vitamin je kofaktor několika dalších enzymů, zejména pyruvát dehydrogenázy, transketolazy, alfa-ketoglutarát dehydrogenázy. Když tělo postrádá vitamin B1, vede to k výraznému snížení využití glukózy neurony a poškození mitochondrií.

Snížená aktivita alfa-ketoglutarát dehydrogenázy, jakož i významný nedostatek energie, vede k hromadění glutamátu v lidském těle, a to zase vede k neurotoxickým účinkům.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Symptomy Korsakovův syndrom

Existuje šest příznaků, které jsou základem pro Korsakovův syndrom:

 1. Amnézie, která má fixativní povahu, tj. Člověk si nemůže vzpomenout na ty události, které se vyskytly v nedávné minulosti nebo dnes. Ale vzpomínky na dětství a mládí zůstávají velmi dobré. Paměť pacienta dokonale uchovává všechny události, ke kterým došlo před nástupem syndromu.
 2. Dezorientace na základě amnézie. Ovlivňuje prostor, čas, stejně jako dovednosti, které člověk dostává po celý život. Tito lidé často nemohou žít bez péče a péče o ostatní.
 3. "Imaginární vzpomínky" nebo konflikt - když se v paměti objevují prostory, pacient se je snaží naplnit vymyšlenými událostmi. Když se vzpomínky staví na rozdíl od reality, můžete mluvit o vývoji psychózy.
 4. Kryptomézie je stav, kdy se na místě paměťových prostor objevují události filmů nebo knih, které nahrazují současné události.
 5. Moderní události v paměti pacienta jsou nahrazeny událostmi z minulosti.
 6. Osoba nemůže uskutečnit smysluplný rozhovor.

Syndrom Wernicke-Korsakov

Syndrom Wernicke-Korsakova je jednou z odrůd alkoholické psychózy, která může být chronická nebo se může projevit akutní intoxikací alkoholem.

V tomto syndromu se pacient vyvine najednou dvě stavy: akutní encefalopatie Wernicke a chronický Korsakovův syndrom. Psychiatři je spojují v jedné nemoci, protože jsou velmi zřídka nalezeni odděleně pro alkoholismus.

Hlavní tři příznaky syndromu Wernickeho-Korsakova jsou následující:

 1. Paralýza očních svalů - oftalmoplegie.
 2. Člověk nemá kontrolu nad jeho pohyby - ataxií.
 3. Vědomí pacienta je zmateno.

Často lidé s Wernickovým-Korsakovovým syndromem jsou silně blokováni, nemohou dokonce ani vyvodit nejjednodušší závěry nebo myslet logicky. Často si pamatují všechny detaily z minulosti, ale nemohou si pamatovat, co se jim stalo před minutou. Pokud se pacient pokusí podívat přímo, pak se jeho hlava začne otáčet, objeví se nevolnost.

trusted-source[20], [21]

Komplikace a důsledky

Je třeba si uvědomit, že poškození mozku je v některých případech nevratné. Dokonce s včasnou a správnou léčbou pacienty s Korsakovovým syndromem budou vždy mít fixační ztrátu paměti a komplikace myšlení. Přibližně 30-40% všech pacientů zůstává postiženo.

trusted-source[22], [23]

Diagnostika Korsakovův syndrom

Pro správnou diagnózu je nutné provést diagnostiku a diferenciaci. Základem diagnózy je studie anamnézy (nádory, alkoholismus), důkladná studie klinických příznaků.

Pokud má pacient alespoň jednu indikaci, která indikuje nedostatek vitaminu B1, diagnóza by měla být provedena bez jakýchkoli pochybností. Pro správnou diagnózu se používají obecné krevní testy a jaterní testy. Lékař také provádí vyšetření pacienta, zkoumá jeho paměť (provádí testy na zapamatování slov, libovolné a mechanické zapamatování).

trusted-source[24], [25], [26]

Analýzy

Provádějí se následující laboratorní testy:

 1. Test na stanovení množství albuminu v krevním séru - pokud je jeho hladina příliš nízká, pak hovoří o podvýživě, porušování funkcí jater a ledvin.
 2. Analýza pro stanovení obsahu vitaminu B1 se provádí spolu s obecným vyšetřením krve.
 3. Zkouška aktivity enzymu transketolázy v červených krvinkách (erytrocyty). Pokud je aktivita snížena, je v těle nedostatek vitamínu B1.

trusted-source[27], [28]

Instrumentální diagnostika

V některých případech specialisté používají instrumentální metody k diagnostice Korsakovova syndromu:

 1. EKG (elektrokardiografie) - díky ní můžete vidět, jak se změnil obrázek pacienta po užití vitamínu B1.
 2. CT (počítačová tomografie) - s jeho pomocí dochází k porušení mozkové kůry, které se často vyskytují v syndromu Wernicke-Korsakov.
 3. MRI (zobrazování magnetickou rezonancí) - ukazuje atypické pro Korsakovův syndrom ischemické a hemoragické poškození.

Diferenciální diagnostika

Je třeba si uvědomit, že tento syndrom může nastat nejen v závislosti na závislosti na alkoholu. Proto je velmi důležité rozlišovat od podobných syndromů: delirium, demence a amnestické syndromy, které nejsou spojeny s užíváním alkoholických nápojů.

Kdo kontaktovat?

Léčba Korsakovův syndrom

Léčba se provádí trvale, protože během terapie je nutné nejen používat přípravky na léky, ale také pomoci psychologovi. Pokud je léčba účinná, první pozitivní výsledky se mohou objevit nejdříve dva roky od zahájení léčby. Obnovení pacienta je vždy velmi dlouhý proces.

V některých případech se během léčby pacientům nabízí i komplexní výuka předmětů. Jedná se o metodu rehabilitace a nazývá se "mizivým náznakem". Používání léků pro paměť je neúčinné. Během a po terapii jsou alkoholické nápoje zcela zakázány.

Léky

Parenterální podání glukózy. Roztok glukózy je detoxikační a rehydratační činidlo na bázi monohydrátu dextrózy.

Glukóza se účastní metabolických procesů v lidském těle, pomáhá posílit regeneraci a oxidační procesy, zlepšuje játra a srdce. Roztok se injikuje do žíly rychlostí nejvýše 7,5 ml za minutu. Standardní dávka pro dospělé pacienty je až 3000 ml denně.

U pacientů se sníženou glukózovou tolerancí, dekompenzovaným diabetes mellitus, hyperglykémií, hyperlaktakidemií a hyperosmolární kómy je zakázáno podávat lék. V některých případech je možný vývoj nežádoucích účinků: tromboflebitida, hypervolemie, hyperglykémie, modřiny, horečka, infekce, polyurie, alergie.

Vitamíny

Pro léčbu Korsakovova syndromu je nutné podávat vitamín B1 (thiamin) intravenózně. K dosažení pozitivního účinku takové terapie musí být provedena do 3-12 měsíců (v závislosti na stupni závažnosti). V tomto případě je pouze 20% případů ztráty paměti a poškození funkcí v mozku reverzibilní.

Zpravidla se kombinovaná injekce injekcí B / M a B / V s vitamínem B1 aplikuje 3krát denně po dobu 2-3 dnů. Pokud pacient dostatečně reaguje na léčbu, pokračují injekce. K dosažení klinicky významného účinku se někdy používá léčba 1 gramem thiaminu.

Pro dlouhodobou udržovací terapii se používá perorální příjem vitaminů skupiny B, zejména B1. Všechny tyto činnosti musí nutně být spojeny s řádnou výživou.

Thiamin. Je k dispozici ve formě roztoku pro injekce a kapslí. Denní dávka vitaminu B: u dospělých mužů - až 2,1 mg, u starších osob - až 1,4 mg, u dospělých žen - až 1,5 mg u dětí - až 1,5 mg.

Parenterální podávání thiaminu obvykle začíná malou dávkou. Pokud bylo zjištěno, že pacient má dobrou toleranci vůči léku, dávka se postupně zvyšuje. Dávkování je předepsáno ošetřujícím lékařem, ale obvykle je následující: injekcí až do dávky 50 mg každý den jednou za 24 hodin. Při užívání tablety: až 10 mg jednou až pětkrát za 24 hodin. Doba přijetí - až čtyřicet dní.

Pacienti s thiaminovou nesnášenlivostí nesmí užívat lék. Někdy se mohou objevit tyto příznaky: kopřivka, vyrážka, svědění, alergie, tachykardie, anafylaktický šok.

Prevence

Nejlepší metodou prevence tohoto syndromu je neustálá kontrola obsahu vitaminu B1 a thiaminu v krevním séru. Je také důležité, aby se alkoholické nápoje nezneužívaly, vedly zdravý životní styl, jíst správně.

trusted-source[29], [30], [31], [32]

Předpověď

Prognóza tohoto onemocnění velmi závisí na stupni jeho progrese. Čím dříve léčba začne, tím lepší bude prognóza. Korsakovův syndrom bez správné léčby často končí smrtelným následkem. Smrtí se zpravidla vyskytuje v důsledku infekčních onemocnění plic, septikémie, nevratného organického poškození mozku.

Pokud pacient začal včas léčit, dochází k zlepšení v následujících oblastech:

 1. Vize je obnovena během několika hodin nebo pár dní.
 2. Koordinaci pohybu se zlepšuje během několika týdnů
 3. Vědomí se pacientovi vrací několik týdnů.

K obnovení duševních funkcí a paměti pacienta musí být zcela opuštěno používání alkoholických nápojů. Je velmi důležité jíst vyváženým způsobem, což pomůže kontrolovat hladinu normálních hladin tiaminu v budoucnu. Je velmi důležité, abyste do své každodenní stravy zavedli takové produkty, jako je hrach, rýže, chudé vepřové maso, celozrnný chléb, mléko, pomeranče.

Pokud byla léčba zahájena příliš pozdě, prognóza je nepříznivá. V 25 až 40% případů se pacienti s Korsakovovým syndromem stávají postiženi problémy s chováním a mentální retardací. Onemocnění je závažnější, pokud je doprovázeno dalšími souvisejícími onemocněními mozku.

trusted-source[33], [34], [35]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.