^

Zdraví

Patolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kdo je patolog a co dělá? Jedná se o velmi běžnou otázku, přestože profesi existuje v medicíně téměř sto let. Pracovní patolog lékařku studuje vliv nepříznivých a škodlivých pracovních podmínek na stav lidského zdraví.

Lékař se zabývá systematickým studiem a vývojem metod pro včasnou diagnostiku a účinnou léčbu onemocnění. Pracovně patologa také dohlíží na pacienta od okamžiku stanovení diagnózy až po úplné uzdravení. Kromě toho, způsobilost lékaře zabránit nemoci z povolání (zdravotní poruchy vyplývající z působení škodlivých, nebezpečných podmínek a vlastností těla na těle a přímo samotného pracovního procesu) a zdravotní a sociální rehabilitace pacientů. 

Nemoci související s specializací v oblasti patologie z povolání:

 • Plicní onemocnění prachu (prachová bronchitida, profesionální bronchiální astma ); 
 • Onemocnění vibrací; 
 • Poruchy muskuloskeletálního systému (nadměrné zatížení, chronická mikrotrakce); 
 • Akutní průmyslová intoxikace.

To není zdaleka úplný seznam nemocí z povolání, v případě výskytu onemocnění spojených s jiným typem činnosti nebo výroby byste měli okamžitě požádat o radu profesionálního patologa.

Kdy mám jít k profesnímu patologovi?

Kdy mám jít k profesnímu patologovi, abych zabránil rozvoji závažné průmyslové nemoci? Nemoci z povolání by měly zahrnovat prašné choroby plic (prachová bronchitida, bronchiální astma z povolání, pneumokonióza); onemocnění vibrací; poruchy muskuloskeletálního systému; chronické trauma; akutní profesionální intoxikace těla; chronická intoxikace těla (olovo, rtuť, chróm, fluor, dusičnany atd.); intoxikace pesticidy, aromatické uhlovodíky (benzen, styren); intoxikace s polymery (syntetická pryž, pryskyřice atd.); intoxikace rozpouštědla výrobní onemocnění kůže a sliznic (dermatitida, konjunktivitida, folikulitida, melasma toxický, profesionální vředy, růst bradavčitý, atd.).

Pro pomoc ošetřujícímu lékaři je nutno se zabývat v těchto případech: 

 • Když lékařské prohlídky procházejí před uvedením do provozu nebo během plánovaného lékařského vyšetření, které se provádí 1-2krát ročně (v závislosti na pracovních podmínkách a charakteristikách pracovního zatížení); 
 • S nepřípustnými příčinami, jejichž příčinou mohou být porušení pracovních podmínek a vliv škodlivých výrobních faktorů na tělo; 
 • V důsledku intoxikace, traumatizace, kožních lézí, sliznic spojených s odbornou činností; 
 • Je-li nutné vydat certifikát pro dopravní policie o právu řídit vozidlo.

Jaké testy mám vzít, když půjdu k patologovi?

Jaké testy je třeba řešit, když se odvoláváme na patologa, závisí na tom, na co se týká pacient. Za prvé, od počátečního průzkumu musí lékař dokázat klinický obraz a identifikovat vztah nemoci k pracovním podmínkám. Provádění průzkumu může zaměstnavatel patologů, a to jak v nemocnici, tak na cestě - v podniku nebo dokonce doma. Doktor provede závěr podle pravidel stanovených zákonem. Hlavním úkolem patologa není tolik, aby se zabýval léčbou, ale jak zjistit příčinu patologie. Koneckonců, jasně stanovená diagnóza nejen zlepšuje zdraví pacienta účinnou léčbou, ale také chrání zbytek podniku před rozvojem závažné nemoci.

V případě, že vyšetření odhalilo patolog pacient pracovní neschopnosti, lékař ji posílá k lékaři zaměření podle zjištěných odchylek, a to v pořadí, přiřadí požadovaná instrumentálních metod diagnostiky a vydává směrem k doručení analýzy.

V některých případech je vyšetření profesního patologa nutností a je prováděno bezprostředně před výstupem ke změně. V případě špatného zdravotního stavu nebo vlivu škodlivých faktorů na zaměstnance může dojít k poškození nejen sebe, ale i ostatních zaměstnanců podniku.

Jaké metody diagnostiky používá patolog?

Typ diagnostiky, kterou používá profesionální patolog, závisí na povaze patologie odhalené u pacienta. Obecně jsou moderní metody lékařského výzkumu rozděleny do dvou skupin - laboratorních a instrumentálních. Navíc instrumentální metody zahrnují skupinu chirurgických metod (například když je podroben malý kousek postižené orgánové tkáně pro podrobné histologické vyšetření).

Diagnostické metody zcela závisí na povaze patologie. Při použití alergií se kožní testy, při změnách v muskuloskeletálním aparátu používají radiografická data, změny v respiračním systému jsou diagnostikovány pomocí fluorografie.

V případě, že patolog zjistí vážné abnormality v práci orgánů nebo celých systémů pacienta, má právo vyslat ho k dalšímu konzultaci lékaři úzké specializace. Lékař dále v případě potřeby jmenuje další testy a metody instrumentální diagnostiky pro objasnění diagnózy a vypracování plánu efektivní léčby.

Dále, o uzavření laboratorní a instrumentální analýzy patolog hodnotí míru vlivu škodlivých faktorů na výrobu zdraví pacienta a přiřadí preventivní opatření, aby se zabránilo dalšímu zhoršení a exacerbace onemocnění. Řešení je nezbytné při prvních známkách onemocnění, zjevně způsobených škodlivými faktory produkce. Nejmenší zpoždění může vést k nezvratným změnám ve zdraví.

Co dělá profesionální patolog?

Co dělá profesionální patolog a co je věnováno celé rozdělení medicíny? Profatologie je obor lékařství zabývající se studiem, diagnostikou, léčbou nemocí vznikajících při vystavení nepříznivým podmínkám na pracovišti. Navíc věda studuje mechanismus expozice škodlivým faktorům na tělových systémech, příčinách vývoje a dynamice onemocnění. Pracovní patologie úzce souvisí s dalšími obory, v kombinaci s nimiž se vytvářejí nejpohodlnější a nejbezpečnější pracovní podmínky - bezpečnost práce, zdraví při práci a další odvětví. Profesionální porážky těla jsou onemocnění, která vzniká, když jsou lidské pracovní podmínky škodlivé.

Na základě vlivu škodlivých výrobních faktorů tvoří lékaři metody pro včasnou diagnostiku, účinnou léčbu, preventivní opatření a lékařskou a sociální rehabilitaci pacientů.

Nemoci související s profesní patologií: 

 • Prachová onemocnění plic (bronchitida, astma, pneumokonióza ); 
 • Onemocnění vibrací; 
 • Poruchy muskuloskeletálního systému; 
 • Pracovní intoxikace; 
 • Chronická intoxikace z povolání; 
 • Intoxikace aromatických uhlovodíků, polymerů, aromatických rozpouštědel; 
 • Nemoci z povolání kůže (dermatitida, epidermatity, folikulitida, melasma toxický, Warty výrůstky, profesionální vředových kožních lézí, alergická dermatitida, rakovina z povolání ).

Které nemoci jsou léčeny patologem?

Jaké nemoci léčí patolog a jak jsou klasifikovány? V lékařství bylo přijato několik skupin profesních patologií: 

 1. Nemoci, které se vyskytují při vystavení prašných faktorů (pneumokonióza) dýchacímu systému. Normální plicní tkáň je nahrazena vláknem pod vlivem prachu. Obzvláště časté jsou onemocnění plic: 
  • Silikát; 
  • Metallokonióza; 
  • Uhličitan; 
  • Pneumokonióza; 
  • Pneumokonióza z organického prachu; 
  • Pneumokonióza ze smíšeného prachu;
  • Silikóza
 2. Nemoci vzniklé působením chemických sloučenin (rtuť, olovo, mangan, atd.).
 3. Nemoci vzniklé působením fyzikálních faktorů: 
 4. Onemocnění způsobená přetížením orgánů a systémů lidského těla (periartróza, křečové žíly, radikulitida atd.). 
 5. Nemoci způsobené působením biologických faktorů na tělo ( tuberkulóza, brucelóza, antrax, klíšťová encefalitida).

Oddělené skupině jsou přiděleny onkologické a alergické patologické stavy způsobené pracovními podmínkami. Nemoci z povolání se mohou vyskytovat v akutní a chronické formě, akutní vznikají okamžitě po vystavení škodlivému faktoru a chronické se postupně rozvíjejí pod vlivem malé dávky škodlivých faktorů.

Poradenství profesionálního patologa

Poradenství lékaře profesionálního patologa se v zásadě skládá z jedné věci - při prvních projevech neklidu, po přímém kontaktu s nebezpečnými látkami nebo po určitých pracovních podmínkách, stojí za to okamžitě vyhledat radu. Nemoci způsobené chemickými, fyzickými, biologickými faktory, stejně jako onemocnění dýchacího ústrojí, kůže, muskuloskeletálního systému získaného na pracovišti se nazývají profesionální patologie. Patologie průmyslové výroby nejenže poškozuje zdraví a v průběhu času se bez řádné léčby zhoršuje, ale taková osoba může poškodit výrobu a způsobit nouzovou situaci. Nezapomeňte tedy na každoroční lékařské vyšetření, protože čím dříve je onemocnění zjištěno, tím větší je pravděpodobnost, že nebudou existovat závažné komplikace, které by mohly způsobit zdravotní postižení nebo dokonce smrt.

U každého podniku, komplexu továrny, existuje riziko rozvoje pracovních nemocí mezi zaměstnanci a důvodem jsou nepříznivé pracovní podmínky, znečištění životního prostředí, monotónnost práce a stresující situace.

Úkolem patologa je prevence onemocnění v počáteční fázi a stanovení včasné léčby. Pokud existují nějaké otázky týkající se další taktiky léčby pacienta, léčbu může zpracovat jiný odborník, úzký profil.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.