^

Zdraví

Podiatřík

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

PODIATRIA je zdravotnická oblast, která se zabývá diagnostikou a léčbou nemocí nohou a kotníků.

Podiatria je zaměřena na studium dolních končetin: zkoumá tkáně a orgány, ze kterých jsou složeny. Zahrnuje takové vědní obory jako:

 • Osteologie je věda, která studuje kostní tkáň,
 • Myologie - odvětví medicíny, která studuje svaly,
 • flebologie - zkoumá žilní systém,
 • angiologie - studium cévního systému,
 • neurologie - vyšetřuje fungování periferních nervů končetin,
 • Dermatologie - zkoumá kůži,
 • Lymfologie - věda lymfatického systému,
 • biomechanika - studie principu mobility kloubů kostí,
 • Biotribologie je věda, která popisuje procesy tření, opotřebení a mazání při tření v živých organizmech.

Podiatria zkoumá vzájemné vztahy mezi těmito odděleními vědy za účelem určení podmínek, které jsou pro jednotlivé systémy a orgány nezbytné pro co nejefektivnější fungování dolních končetin. Nohy jsou dynamickou strukturou, přes kterou se můžeme pohybovat. Jsou uspořádány tak, že pohyb z jednoho místa na druhé není velkým zatížením těla ve srovnání se stojícím postavením. Můžeme chodit po celé hodiny a necítím nepohodlí, ale když musíme stát na jednom místě, po několika minutách se objeví pocit únavy.

Doba těhotenství je velmi důležitá pro vývoj dolních končetin. První embrya nohy se rozvíjí ve čtvrtém až pátém týdnu plodového života. V 8. Týdnu embryonálního vývoje se začnou vytvářet embrya vazivového aparátu kolen a stehna. Výskyt různých patologií v tomto období může narušit normální vývoj končetin, což vede k deformacím nebo změnám v systému, jako je například dysplazie kyčelního kloubu.

Dalším obtížným obdobím vývoje nohou je škola, v tomto okamžiku se mohou objevovat chyby dolních končetin, například ploché nohy - příčné nebo podélné.

Deformity kostí, které doprovázejí takové nemoci jako jsou neuropatie, diabetes, ischemie nebo chronická žilní nedostatečnost, způsobují kožní léze ve formě mozků a kuřat. Kůže začíná přestavovat: dojde k anatomické změně a obnovení jednotlivých vrstev. V důsledku toho se objevují keratinizované oblasti, kde je pokožka oškrabána a sklerotizována.

V současné době jsou cévní onemocnění, které infikují dolní končetiny, velmi rozšířené. Znalost anatomie, fyziologie a patologie změn dolních končetin je nutná, protože umožňuje správnou péči o končetiny. Správnou a profesionální péči lze poskytovat pouze za pomoci vysoce kvalifikovaných specialistů.

Kdo je pedikér?

Jedná se o specialistu, na který se vztahují pacienti s problémy s dolními končetinami. Po důkladném posouzení klinického stavu dolních končetin podiatník vybere vhodnou sadu postupů a přípravků pro péči o snížení nebo odstranění patologických změn v nohách. Kvalifikovaný lékař by měl problém uznat, zhodnotit a ve většině případů jeden nebo s účastí dalších specialistů pomáhat pacientům zbavit se problémů s nohama. Lékař doporučuje, dává pokyny, aplikuje přizpůsobené léčebné režimy a používá řadu farmaceutických produktů a ortopedických přístrojů (pneumatiky, vložky).

Podiatric léčba je různorodý charakter a vyžadují odborné znalosti lékaře v této oblasti: diabetologie, dermatologie, chirurgie, ortopedie, povrch ošetřování ran, ortopedické zařízení, zdravotní masáže a pedikúra (používaný k prevenci a léčbě mykózy).

V podiatrickém pracovišti se pacientům zabraňuje, konzultuje a léčí různé nemoci kloubů.

O povolání podiatáře na Ukrajině je stále velmi málo známo, zatímco v ostatních zemích západní Evropy v posledních letech je tento odborník velmi populární. Největší počet odkazů na něj v Německu. Hlavním úkolem pediatra je udržovat zdraví nohou. V okamžiku, kdy pacient nemá co dělat starosti, je nutné, aby se k lékaři dostavil preventivní vyšetření. V těch případech, kdy se objevují příznaky onemocnění, je třeba provést procedury a použít speciální metody léčby pro zlepšení zdraví a snížení bolesti.

Kdy mám jít na pódium?

Podle nedávných studií by všechny osoby starší třiceti let měly alespoň jednou za 6-8 týdnů navštívit odborníka, který by měl profesionální pedikúru a poradit se zubním lékařem. Přinejmenším se stejnou frekvencí by lékař měl navštívit pacienty s diabetem.

Lidé s problémy s narušenými nehty nebo bolestivými mozoly, každý, kdo se cítí nepohodlně nebo má genetickou predispozici, by se měl poradit s odborníkem.

Naše kůže a nehty mají speciální funkce a udržovat je v dokonalém pořádku, je nutné neustále se o ně starat. Dokonce i nejmenší crack v kůži může být začátkem vážnějšího problému, který v pozdějších fázích bude vyžadovat pomoc lékaře. Pamatujte si, že výběr obuvi, životního stylu a kosmetických procedur má obrovský dopad na zdraví vašich nohou. Zdravá, zvlhčená kůže se stává pružnějším a méně zraněným.

Jaké testy mám vzít, když se obrátím na pediatra?

 1. Krevní test: obecný, biochemický, pro cukr, RW.
 2. Analýza poškození hubových hub (pomocí mikroskopického a kulturologického výzkumu určuje typ a typ houbové infekce)

Před zahájením testů je nutná odborná konzultace. V každém případě mohou být přiřazeny konkrétní testy.

Jaké diagnostické metody používá pedikér?

Před zahájením léčby následující údaje: shromažďovat informace o historii, kontrolovat, aby výsledky laboratorních testů, ultrazvuku cév dolních končetin, rentgenovým paprskům.

Co dělá pedikér?

Většina lidí si neuvědomuje důsledky nedostatku léčby a správné péče o nohy.

Nejvíce nemocí dolních končetin se vyskytuje u lidí s diabetem. Léčba diabetické nohy není snadný úkol. Pacienti s syndromem "diabetické nohy" by měli dostávat kompetentní a odbornou lékařskou péči, a to zejména podiatrické péči.

Další skupina se skládá ze sportovců, kteří hodně trénují a intenzivně, často trpí silným potem nohou, deformovanými prsty nebo hlubokými nehty.

Tam jsou problémy s nohama ženy, která nosí podpatky na dlouhou dobu v nepohodlné úzké boty. Postupně vytvářejí různé deformity nohou, naroubané nehty a "hrbolky" na palcích.

Naštěstí díky široké škále preventivních služeb a dostupnosti odborné pomoci s použitím vysoce kvalitního inovačního vybavení lze většinu těchto problémů zcela nebo z velké části vyřešit ve specializovaných podiatokách nebo v kancelářích.

Léčebná masáž nohou a profesionální postupy, které pomáhají usnadňovat a zlepšovat kvalitu života pacientů. Rozsah služeb není omezen na:

 • profesionální pedikúru,
 • léčba zakořeněných hřebíků infikovaných houbovými infekcemi (zkroucená a zhuštěná),
 • postupy prováděné v horní epidermis,
 • detekce a eliminace mozků a bradavic,

Vezmeme-li v úvahu, že ramena tohoto onemocnění je často v kombinaci s jinými nemocemi, a změny ve vývoji mohou vést k závažným komplikacím, je třeba úzce spolupracovat s dalšími odborníky, využít poznatky při použití různých farmaceutických výrobků a pomáhat při výkonu lékařských doporučení, pokud jde o odbornou péči nohy.

Jaké nemoci jsou ošetřovány pediatrem?

Pomáhá s těmito nemocemi:

 • kožní léze, plantární bradavice, fibromy a novotvary kůže;
 • vrozené nehty;
 • neuroma Morton (benigní růst nervů nohy);
 • deformace a nohy;
 • patní ostruhy;
 • změny Achillovy šlachy;
 • zranění a vyvrtávání kotníků;
 • houbové nehty;
 • léčba bolestivých syndromů v případě změn a degenerace kloubů nohou;
 • benigní tumor (ganglion nebo hygroma ) chodidla;
 • valgusová deformita a dna;
 • nehojící se rány nohou.

Doktorská rada

Gymnastika pro posilování svalů nohy.

Díky těmto cvičením se uvolňuje stres a únava nohou.

 1. I.p. Posezení. Vytáhněte nohy a naklápněte nohy směrem k sobě (3 krát).
 2. I.p. Jako v prvním bodě, natahujte nohy k sobě, vlevo, vpravo (provádíme každý pohyb třikrát)
 3. I.p. Ležet. Kruhové otáčení s nohama vlevo a vpravo (třikrát)
 4. I.p. Zůstává stejná. Zkuste maximálně tlačit prsty (opakujte třikrát).
 5. I.p. Ležet. Nohy jsou roztaženy. Stlačeme prsty na chodidlo a zůstaneme na této pozici několik sekund. Opakujte třikrát.
 6. Stoupáme. Pravou nohu třikrát stlačil a odešel.

Gymnastika je u konce.

trusted-source[1]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.