^

Zdraví

Posílení zubní skloviny

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zubní sklovina je tkáň, která kryje zubní korunku. Jeho hlavní funkcí je chránit zuby před mechanickým a chemickým poškozením. Tloušťka smaltu ve žvýkací části zubu - maximálně 1,7 mm na každé straně je mnohem tenčí a na krku vůbec je skoro tam. Vzhledem k tomu, že vždy dostane negativní dopad u agresivních faktorů prostředí (což vede k problémům, jako je mechanické poškození, fluoru eluci skloviny částic a vápník), posílení zubní skloviny - potřebný postup pro každého jednotlivce.

trusted-source[1], [2]

Kdo kontaktovat?

Prostředky pro zpevnění zubní skloviny

Existuje mnoho způsobů posilování zubní skloviny. Mezi nimi použití některých potravin.

Sezamová semena mohou odstranit zuby na zuby a zpevnit sklovinu. Obsahují hodně vápníku, který chrání zuby před ničením.

Tvrdé sýry obsahují spoustu fosfátů a vápníku, mají nízkou hladinu soli. Tyto vlastnosti pomáhají udržovat pH rovnováhu ústní dutiny, čímž eliminuje nadměrnou kyselinu, která podporuje růst bakterií v ústech.

Kiwi obsahuje hodně vitaminu C, což je velmi důležité, protože nedostatek tohoto prvku v těle snižuje úroveň tvorby kolagenu. Z tohoto důvodu jsou tkáně snadněji vystaveny bakteriím, začíná krvácení z dásní a může se objevit i periodontální onemocnění.

Celer, křen, shiitake houby, cibule, zelený čaj a mají antibakteriální účinky, podporují čištění zubů od plaku, chrání ústní dutinu proti množení bakterií, které způsobují zubní kaz, a také eliminuje nepříjemný zápach z dutiny ústní.

Léčivé zubní pasty pro zpevnění smaltu zubů

Terapeutická zubní pasta má určité odlišnosti od preventivní - obsahuje mnohem vyšší koncentraci účinných látek. Terapeutické zubní pasty pro posílení zubní skloviny, například Lacalut Fluor, prezident Unique, ikona Biocalcium, Sensodyne Repair & Protect, Colgate Sensitive Pro-Relief, Biorepair vhodný nejen pro prevenci zubního kazu a více a léčí její počáteční fázi - křídově bílé skvrny barvy, které se objevují na zubní sklovině.

Takové drobné skvrny jsou důsledkem demineralizace smaltu. Vznikají proto, že zubní tkáň ztratila mnoho stopových prvků. Mezi léčivé látky, které jsou schopné obnovit demineralizované oblasti zubní skloviny a posílit její sílu - vápník a fluoridové sloučeniny.

Gely pro zpevnění zubní skloviny

Takové remineralizaci podporu obnovy smaltu gely jako Elmex Gelee, Rocs Lékařské minerály, Lacalut fluor gel, ikona Likvum-Gel, Tooth Mousse pomoci léčit dásně a posílit sklovinu. Kvůli špatné kvalitě jídla, chudé ekologii a špatné ústní hygieně může být flóra v ústech narušena. Nízkovrstevné gely s vysokou koncentrací terapeutických prvků mohou být použity pro prevenci nebo léčbu. Obvykle se používají v podobě aplikací. Chcete-li zlepšit kvalitu remineralizační terapie, můžete použít kappa. Po aplikaci není povoleno pít přibližně 1 hodinu.

Vitamíny pro zpevnění zubní skloviny

Pro posílení skloviny jsou vhodné vitamíny B6 a B12 - mají pozitivní vliv na stav a funkci dásní, kostí a zubů.

Jako prostředek k podpoře obnovy a posilování skloviny působí jako vitamin D3. Tento prvek pomáhá lépe vstřebávat vápník a fosfor (a tyto látky jsou základem zubní skloviny).

Zpevnění zubní skloviny alternativními prostředky

Existují různé alternativní metody pro posílení smaltu zubů. Mezi nejradikálnější opatření - čištění zubní tkáně s bílou buničinou z citrónové kůry. Tato metoda se však doporučuje používat pouze v případě, že jiné varianty nejsou vůbec možné, protože tato látka agresivně ovlivňuje dásně a zuby.

Chraňte zuby vodou namočeným práškem, který se získává ze dvou drcených tablet aktivního uhlí - postup se provádí dvakrát týdně.

Přibližně 7-10 dní večer opláchněte ústa obvyklým roztokem sody nebo mořské soli (1 lžíce prášku na 1 sklenici teplé vody).

Dalším účinným způsobem je přerušit konzumaci nápojů (například sladké sody), které přispívají k rozvoji demineralizace zubní skloviny.

Posílení zubní skloviny doma

Chcete-li zpevnit zubní sklovinu doma, potřebujete provést některé další postupy kromě čištění zubů. Například aplikujte pastu na zuby a držte ji asi 2-3 minuty - tato metoda pomůže užitečným prvkům, aby se v smaltu lépe absorbovaly.

Můžete udělat malou gumovou masáž. Po umytí rukou ruce masírujte prsty gumovým povrchem jednoduchými kruhovými pohyby - nejprve zprava doleva a pak naopak. Tato metoda zlepšuje krevní oběh v dásněch, což zase přispívá ke zlepšení výživy smaltu.

Nezávisle provádět remineralizaci zubů - provádí se pomocí výrobků obsahujících vápník a další minerální prvky. Za prvé, mléko a mléčné výrobky, a za druhé - čočka, fazole, hrách, fazole, brokolice, celer a jiné zeleniny a ovoce (to by mělo být poznamenal, že je potřeba být čerstvé - jediný způsob, jak budou nejužitečnější) . Tato remineralizace by měla být prováděna každým, ale především je nezbytná pro těhotné ženy, protože mají vyšší riziko zničení skloviny.

Než začnete posilovat zubní sklovinu samotnou, měli byste se poradit s zubním lékařem, abyste dostali doporučení pro optimální léčbu léků obsahujících fluoridy s vápníkem. Lékař vám také může říci, jak správně provádět masáž dásní. Pouze kvůli řádné péči o ústní dutinu zůstanou zuby zdravé a krásné.

Posilování skloviny u dětí

Posilování dětského smaltovaného zubu může být prováděno fluoridačním postupem.

Fluorid je důležitým mikroelementem pro tělo, který přispívá k správnému růstu zubů. V procesu fluorizace používají zubaři specifické sloučeniny této látky - fluoridy. Mohou snížit rozpustnost zubní skloviny a snížit množství bakterií uvolňovaných bakteriemi. Kromě toho fluoridy pomáhají opravovat poškozenou sklovinu.

Existují dva způsoby provádění zubní fluorizace - jednoduché a hluboké.

Jednoduchá fluorizace se provádí dvěma způsoby:

  1. Smalt je pokryt speciálním lakem obsahujícím fluor. Za prvé, zubař odstraní zuby ze zubů, poté aplikuje nápravu na jejich povrch a poté je vypustí lampou. Aby byl efekt lepší, měli byste začít s fluoridací lakem okamžitě poté, co jsou zuby dítěte vyřezávané, a opakujte je pravidelně - dvakrát ročně.
  2. Uložení speciálních otisků na zuby (víčko). Jsou vyráběny individuálně pro každého pacienta, a v nich je vyplněn s látkami s obsahem fluoru, jako je například fluorid gelu a aminofluorides Paro Fluor gel nebo terapeutické gel Toreh s fluoridy. Potom dali dítě na zuby asi 15 minut. Aby výsledek byl kvalitativní, je třeba provést 10-15 podobných postupů.

Metoda hluboké fluorizace je považována za nejúčinnější způsob obnovy zubní skloviny.

Při provádění takového terapeutického postupu se provádí celá řada akcí:

  • Zuby, stejně jako prostor mezi nimi, jsou vyčištěny z plaku a zubního kamene, po kterém jsou důkladně vysušeny;
  • Dále aplikují léčivo obsahující fluoridy, stejně jako soli mědi a hořčíku a pak se opět suší;
  • Poté je smalt ošetřen hydroxidem vápenatým.

Molekuly používané v procesu postupují hluboko do mikropórů zubní skloviny, podporují kvalitativní remineralizaci a také poskytují dlouhodobý baktericidní účinek. Hluboká fluorace zubů by měla být provedena nejméně jednou za 12 měsíců.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.