^

Zdraví

A
A
A

Povrchová gastritida

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mnoho lidí vnímá diagnózu "povrchní gastritidy" vážně - říkají, je to snadný stupeň gastritidy, který může projít sám. Faktem však je, že tomu tak není: za určitých okolností může být povrchový proces v krátkém čase komplikovaný a přeměňovat se na vážnou patologii - například při peptickém vředovém onemocnění.

Jaká je tedy podstata a zákeřnost povrchní gastritidy a jak se tato nemoc liší od obvyklého zánětu žaludeční sliznice?

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Epidemiologie

Povrchový zánětlivý proces, který postihuje slizniční tkáně žaludku, se nachází u téměř 70% lidí po 26-28 letech. V tomto případě je starší osoba, tím je pravděpodobnější, že má gastritidu.

U mužů je toto onemocnění častěji spojováno s nesprávnou a monotonní výživou, stejně jako s přítomností špatných návyků.

Ženy často "dostanou" povrchní gastritidu po všech změnách ve stravě spojených s hladovění a omezenou dietou pro snížení tělesné hmotnosti.

U dětí je onemocnění způsobeno dědičnou patologií nebo poruchou výživy.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Příčiny povrchní gastritida

Více než 80% diagnostikované gastritidy je způsobeno vývojem specifické bakterie Helicobacter pylori, která vstupuje do trávicího traktu zvenčí. Nicméně tato bakterie ne vždy ovlivňuje žaludeční sliznici: to vyžaduje pro mikroorganismus příznivou situaci. Tyto okolnosti mohou sloužit jako vnější příčiny, nevhodný životní styl, chronické infekční patologie v jiných orgánech. Mnoho lidí má opravdu bakterie nazývané Helicobacter a nemají gastritidu.

Tak můžeme pojmenovat hlavní příčinu povrchní gastritidy, což je kombinace dvou okolností:

 • přítomnost bakterií Helicobacter v zažívacím systému;
 • dlouhodobé a pravidelné podráždění žaludeční sliznice.

Slizniční tkáň může být podrážděna následujícími faktory:

 • s prodlouženým nebo nesprávným příjmem léků (nesteroidní protizánětlivá léčiva, hormonální a sulfanilamidová činidla);
 • s pravidelnými poruchami výživy, používání mechanicky nepřijatelných potravin (například potraviny "suché");
 • s alkoholem s častým kouřením;
 • když se špatně používá sůl a koření;
 • s častým používáním sladkých sýrových nápojů včetně energetických inženýrů;
 • při nedodržování pracovních podmínek práce (vdechování jedů, prachu, výparů, škodlivých chemických látek).

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Rizikové faktory

Mimo jiné můžete také pojmenovat některé další rizikové faktory, které jsou:

 • poruchy metabolických procesů, anémie;
 • kardiologické, plicní nemoci;
 • onemocnění endokrinního systému (patologie štítné žlázy, pankreasu);
 • vnitřní intoxikace (pyelonefritida, onemocnění jater, atd.);
 • infekční nemoci;
 • autoimunitní onemocnění;
 • časté stresující situace, fóbie, chronická únava, "workaholismus".

Superficiální gastritida u dětí mohou být spuštěny podvýživou (rychlé občerstvení horečka, čipy, žvýkací gumy a podobně. D.), otrava nestandardní produkty, Salmonella, rotavirové infekce, parazitární onemocnění.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Patogeneze

Výše uvedené rizikové faktory časem způsobují poruchu trávicího systému. V první fázi dochází k porušení žaludeční sekrece, pak se přidává porucha normální peristaltiky, která je spojena s nadměrnou tvorbou enzymů. Poté se spustí proces zánětu a dystrofických změn.

V počáteční fázi gastritidy, tj. Při povrchové gastritidě, patologické procesy postihují pouze epiteliální vrstvu slizničních tkání. Pokud onemocnění dále pokračuje, vzhledem k nedostatku správné léčby nebo špatného způsobu života se zánět šíří také do žlázové části trávicího traktu - vzniká mukózní atrofie. Atrofické změny na začátku jsou také povrchní a mohou doprovázet průběh povrchní gastritidy.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37]

Symptomy povrchní gastritida

Gastritida typu povrchu se nevyskytuje náhle. Jeho vývoj je postupný, s nárůstem patologických příznaků. Periodicky pozorované exacerbace: obvykle jsou krátké a zpočátku mohou zmizet nezávisle.

Nezapomeňte na první známky onemocnění:

 • pocit nepohodlí, nadýmání v oblasti projekce žaludku;
 • výskyt pálení žáhy, bolest (bolest není vyjádřena, nestabilní, častěji po jídle);
 • nevolnost v intervalech mezi jídly;
 • otupělost hladu;
 • v některých případech - burp s nepříjemným zápachem, pocit cizí chuti v ústní dutině;
 • během relapsu se bolest stává závažnější.

U povrchové gastritidy je charakteristická změna kyselosti žaludečního prostředí, která se může zvýšit i snížit. Zvýšená acidita je doprovázena silnými bolestmi (zvláště v noci), kyselou chutí v ústech, dyspeptickými poruchami. Nedostatek kyselosti vede k rozvoji atrofie a podobné procesy se vyskytují rychle a jsou pro pacienta téměř znatelné. Někteří lidé dávat pozor na nevysvětlitelnou ztrátu hmotnosti a chuti k jídlu, paroxysmální nevolností a dávení, takzvaný „prázdný“ říhnutí (většinou v dopoledních hodinách). Jazyk je často pokryt lehkým květem.

Po zapojení do procesu duodena se bolest pohybuje do epigastrické zóny: často to doprovází pocit hladu, použití ostré a horké pokrmy. Tento stav je charakterizován poruchami stolice, po které bolest oslabuje nebo zmizí.

Je povrchní gastritida nebezpečná?

Jakákoli nemoc je svým vlastním způsobem nebezpečná, zejména pokud je spojena se zánětem vnitřních orgánů. Povrchová gastritida není výjimkou. Nesmíme zapomínat, že zánětlivý proces má tendenci se šířit, takže poškození povrchových tkání může brzy dojít k dalším hlubším tkáním. Samozřejmě, povrchní gastritida sama o sobě není škodlivá pro život. Jeho nebezpečí spočívá ve vývoji komplikací a zhoršení nemoci, které se při absenci správné léčby nutně změní v složitější patologii. Proto není možné ignorovat onemocnění: je lepší, jednodušší a rychlejší vyléčit počáteční proces než později řešit vážné následky.

Pokud se bolesti s povrchovou gastritidou stávají trvalými, pulzujícími, nezávisle na příjmu potravy, je třeba podezření na vznik komplikací.

Povrchová gastritida u dětí

Bohužel vývoj gastritidy v dětství není neobvyklý. Nejvyšší výskyt postihuje věkovou kategorii od 5 do 6 let, stejně jako od 9 do 12 let, což může být spojeno s periody rychlého vývoje těla dítěte.

Zánět povrchové slizniční tkáně u dětí nejčastěji souvisí s následujícími příčinami:

 • infekce patogenní flórou Helikobakter;
 • nesprávný příjem léků;
 • podvýživa (nízká kvalita jídla, přejídání);
 • potravinová alergie;
 • virové a infekční choroby;
 • parazitické zamoření.

Nadměrná akutní gastritida v dětství se může snadno dostat hlouběji do tkání, až k nekróze. Proto při prvním známce lézí zažívacího traktu u dítěte je nutné přijmout naléhavá opatření, která by vyžadovala lékařskou pomoc.

Formuláře

Pro přesnější charakterizaci diagnózy v medicíně je běžně rozdělena povrchová gastritida na stupně.

 • Slabá povrchní gastritida nebo povrchová gastritida o 1 stupni se vyznačuje šířením zánětlivých změn tkáně na ústí pylorních žláz. Současně je počet atrofiovaných buněk minimální.
 • Mírná povrchní gastritida nebo povrchní gastritida 2. Stupně je doprovázena zánětlivými jevy nejen povrchních, ale i středně žlázových tkání. Počet atrofovaných buněk se zvyšuje ve srovnání s gastritidou o 2 stupně.
 • Vyjádřená povrchní gastritida nebo povrchová gastritida o 3 stupních představuje porážku všech sliznic žaludeční stěny až do svalové vrstvy. Počet atroficky změněných buněčných struktur se výrazně zvýšil.

Kromě rozdělení podle jednotlivých stupňů existují i další možnosti klasifikace povrchové gastritidy. Tak je izolován chronický rekurentní průběh, stejně jako aktivní průběh povrchového zánětlivého procesu.

 • Chronická povrchová gastritida se často vyvine jako důsledek neúplné akutní formy onemocnění. V některých případech však může nastat sama o sobě v důsledku nesprávné stravy, která neodpovídá kapacitě žaludku. Symptomy chronické formy gastritidy jsou často atypické, skryté a nemusejí způsobovat podezření u pacienta. Sekreční funkce trávicího systému v chronickém průběhu může zůstat stejná. Pro chronickou formu se vyskytují periodické exacerbace, které pacient může vnímat jako nástup akutního onemocnění.
 • Exacerbace povrchní gastritidy ve většině případů probíhá jako obvyklý akutní zánětlivý proces. Charakteristické známky exacerbace jsou nepříjemné erukce, zvracení, zvracení, zvýšená tvorba plynů, ostrá bolest v žaludku, nepohodlí a pocit těžkosti v epigastriu.
 • Aktivní povrchová gastritida je fáze aktivního zánětlivého procesu, který se obvykle pozoruje v počátečním stádiu onemocnění, stejně jako během exacerbace. Při prodloužené činnosti zánětlivé reakce může patologie po určité době přejít z povrchových tkání do hlubších vrstev. V tomto případě přestane gastritida být povrchní: v žaludku dochází k úplnému zánětlivému procesu se všemi následnými nežádoucími účinky.

Povrchová antralová gastritida

Charakteristiky

Takzvaná gastritida B, při které dochází k povrchní léze sliznice v antrusu, což je poslední bod průchodu potravy žaludkem.

Symptomy

Nepríjemné pocity uvnitř žaludku: tíha, nepohodlí, dunění, raspiranie.

Léčba

Komplexní léčba: H 2 -receptorové blokátory, přípravky proti Helicobacter pylori, léky na bázi bismutu. Monoterapie není vítána.

Povrchní gastritida na pozadí

Charakteristiky

Gastritida typu A nebo autoimunitní gastritida, která se vyvíjí pod působením protilátek na parietální buňky žaludku.

Symptomy

Kromě obvyklého klinického obrazu povrchové gastritidy dochází k rozvoji perniciózní anémie.

Léčba

Stykavé a protizánětlivé léky převážně rostlinného původu, léky pro stabilizaci metabolismu tkáně, prostředky pro urychlení reparativních procesů.

Ohnisková povrchní gastritida

Charakteristiky

Ohnisková (fragmentární) léze žaludeční sliznice.

Symptomy

Nevolnost a pocit těžkosti, bez ohledu na příjem potravy, ztráta chuti k jídlu.

Léčba

Spasmolytické léčivé přípravky, enzymy, phytopreparace na pozadí dietní výživy.

Běžná povrchní gastritida

Charakteristiky

Povrchová zánětlivá léze celé žaludeční sliznice.

Symptomy

Bolest a křeče v žaludku, dyspepsie, zvýšené uvolňování plynů.

Léčba

Dieta, užívání obalových a protizánětlivých léků, antibiotická terapie.

Povrchová atrofická gastritida

Charakteristiky

Atrofické změny sliznice, často na pozadí snížené sekrece žaludku.

Symptomy

Pocit těžkosti, nudná něha po jídle, vyčerpání, nedostatek chuti k jídlu, průjem.

Léčba

Protizánětlivá, enzymatická a rekonstrukční terapie zaměřená na regeneraci struktur mukózní tkáně.

Nadměrná katarální gastritida

Charakteristiky

Katarální gastritida je lékařský termín, který se používá k popisu normální nutriční nebo potravní povrchní gastritidy způsobené abnormálním stravováním.

Symptomy

Akutní bolest nad pupíkem, pocit těžkosti, vzhled nepříjemné chuti v ústní dutině.

Léčba

Hlavním bodem léčby je stabilizace stravy pacienta. Kromě toho jsou předepsány adsorbenty a enzymatické přípravky.

Povrchová gastritida s erozí

Charakteristiky

Vyskytuje se povrchní léze sliznice s tvorbou malých ran, které se postupně mění na erozi.

Symptomy

Zvracení krevními žíly, výkaly s krevními prvky, zácpa nebo průjem, změny v činnosti střev.

Léčba

Antibiotika, antacidy, blokátory histaminových receptorů, regenerační léky (Trental, Iberogast).

Distální povrchová gastritida

Charakteristiky

Druhým názvem je povrchní antrum gastritis, která zachycuje pylorickou část žaludku (distální třetinu) umístěnou před příčnou čárou.

Symptomy

Pálení žáhy, nutkání zvracet, pálit a bolest za hrudní kostí.

Léčba

Antacida a enzymové přípravky s protizánětlivým účinkem.

Superficiální hyperplastická gastritida

Charakteristiky

Vzácný typ povrchní gastritidy, u kterého dochází k výraznému proliferaci epiteliálního tkáně s tvorbou zesílených, ochabnutých záhybů a výrůstků.

Symptomy

Často se vyskytuje bez zjevných příznaků, až po nějakém čase jsou známky jako zvracení, průjem, krvácivá sliznice.

Léčba

Výživa s množstvím proteinů, stabilizace motoru a sekrece, pravidelné pozorování lékařem.

Nadměrná erytematózní gastritida

Charakteristiky

Na pozadí povrchové léze se nejčastěji vyskytuje erytematózní exsudační gastritida, která se objevuje pod vlivem alergického faktoru (potravinová alergie). Je doprovázena akumulací eozinofilů uvnitř sliznice.

Symptomy

Porucha stolice, bolest v oblasti žaludku (během jídla nebo po jídle).

Léčba

Dieta, antacida a antihistaminika.

Nadměrná hemoragická gastritida

Charakteristiky

Onemocnění je totožné s erozivní povrchovou gastritidou a je doprovázeno sliznicovým krvácením v horních částech trávicího traktu.

Symptomy

Typickými příznaky jsou tmavá dehtovitá stolice a zvracení s částicemi v krvi.

Léčba

Antibiotika, hemostatické látky. V těžkých případech - chirurgická intervence.

Povrchní Helicobacter Gastritis

Charakteristiky

Onemocnění je spojeno s infekcí bakteriemi Helicobacter. Rychle prochází do chronické formy, proto vyžaduje naléhavé lékařské opatření.

Symptomy

To se neliší od obvyklé povrchové gastritidy.

Léčba

Hlavní léčbou je použití antibiotik, které jsou účinné proti Helicobacter.

Povrchová gastritida s vysokou kyselostí

Charakteristiky

Představuje počáteční fázi téměř jakékoli gastritidy, která je doprovázena zvýšením hladiny kyseliny v žaludku.

Symptomy

Pálení žáhy, kyselá erukace, zvýšená tvorba plynu, poruchy trávení.

Léčba

Hlavní léčbou je normalizace výživy a používání antacid.

Malá ohniska povrchní gastritidy

Charakteristiky

Povrchový zánět, který selektivně ovlivňuje sliznice, malé jednotlivé ostrůvky.

Symptomy

Bolest v epigastrické oblasti, snížená touha po jídle, poruchy trávení.

Léčba

Kompletní komplexní léčba gastritidy na pozadí šetrné stravy.

Smíšená povrchní gastritida

Charakteristiky

Jedná se o současnou kombinaci různých typů povrchní gastritidy. Nejčastěji se skládá ze 3 nebo 4 variant choroby.

Symptomy

Kombinuje příznaky různých typů gastritidy najednou.

Léčba

Léčba je složitá.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43]

Komplikace a důsledky

Není-li povrchová gastritida léčena nebo je nesprávně ošetřena, pak se zánětlivý proces rozšíří na všechny tkáně žaludku až na svalovou vrstvu. Malé změny v povrchových slizních tkáních jsou přeměněny na atrofii a vývoj pangastritidy - porážky celého žaludečního orgánu.

Krycí žaludek, zánět bude pokračovat dále, do dvojtečky. Pacient bude mít známky akutní formy duodenitidy. Následně proces změní svůj průběh na chronickou.

Navíc vývoj peptického vředového onemocnění, výskyt eroze krvácení, které významně komplikují dynamiku onemocnění.

Pokud pacient nedostane v tomto stadiu odpovídající léčbu, pak může zánětlivá reakce pokrýt střeva, což zvýší riziko krvácení a vznik adhezí.

trusted-source[44], [45], [46], [47], [48]

Diagnostika povrchní gastritida

Diagnostické manipulace lze rozdělit do několika po sobě jdoucích fází.

Sběr anamnézy, objasnění klinických údajů o onemocnění, vyšetření pacienta - tato informace vám umožní stanovit předběžnou diagnózu a určit schéma dalších diagnostických studií.

Laboratorní testy zahrnují:

 • odběr krve pro obecnou klinickou analýzu, biochemii;
 • močová tekutina pro obecnou analýzu;
 • užívání stolicí pro obecnou studii, stanovení latentní krve, detekci bakterií Helicobacter.

Instrumentální diagnostika jsou hlavními metodami diagnostiky povrchové gastritidy:

 • Endoskopická metoda je přímým vyšetřením žaludeční sliznice pomocí endoskopu. Tento postup je velmi poučné, protože vám umožňuje vidět stupeň poškození, určete umístění krbu se změněnou sliznicí, odhadnout pravděpodobnost maligním procesu. Pro posouzení pravděpodobnosti onkologie lékař odebere tkáňový prvek na biopsii - zkoumá část sliznice pro strukturální změny v tkáni;
 • Metoda respirace a amoniaku je jedním ze způsobů, jak určit přítomnost infekce Helicobacter v žaludku. Pacientovi je nabídnuto, aby užíval speciální přípravek sestávající z močoviny s normálním izotopovým složením, po němž se měří obsah amoniaku ve vydechovaném vzduchu analytickým zařízením;
 • ultrazvuková diagnostika vnitřních orgánů - je to známá metoda ultrazvuku, pomocí níž můžete posoudit stav celého trávicího systému;
 • metodou měření reakce žaludečního prostředí je tzv. PH-meter, který dává představu o možných změnách kyselosti v žaludku;
 • Radiografie žaludku s použitím kontrastu je informativní metodou schopnou "rozlišovat" novotvar, erozi a vředy uvnitř žaludeční dutiny;
 • Metoda gastroenterografie je metoda, která umožňuje zhodnotit peristaltiku zažívacího traktu. Gastroenterografie pomáhá stanovit přítomnost gastroduodenálního refluxu.

trusted-source[49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56]

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika se provádí pro konečné potvrzení diagnózy a umožňuje rozlišení mezi povrchovou gastritidou a atrofickou gastritidou a peptickým vředem.

trusted-source[57], [58], [59], [60], [61], [62], [63], [64]

Kdo kontaktovat?

Léčba povrchní gastritida

Léčba onemocnění určuje lékař-gastroenterolog, založený na výsledcích studií. Veškeré procedury a léky, které může pacient provádět doma, protože lůžková léčba je možná pouze v případě komplikací v podobě ulcerózního procesu.

Konzervativní terapie zahrnuje užívání určitých léčivých přípravků a pomocnou regenerační léčbu.

 • Pokud je prokázána přítomnost infekce Helicobacter v těle, je předepsána antibiotická léčba, jejíž trvání může být 1-2 týdny. Pro tento účel se používají následující léky:
  • Metronidazol je antiprotozoální a antibakteriální léčivo, které se užívá ve formě tablet 500 mg třikrát denně. Metronidazol je během těhotenství nežádoucí. Nežádoucí účinky: chuť kovu v ústech, zácpa, poruchy spánku.
  • Sumamed je antibiotikum, které vykazuje aktivitu proti širokému spektru bakterií. Průběh užívání léku trvá tři dny, přičemž se používá 2 tabulek. Za den. Nežádoucí účinky: průjem, zvýšená tvorba plynu. Pozor: lék může způsobit alergie.
  • Hemomycin je antibiotický azalid s bakteriostatickým účinkem. Hemomycin se užívá na prázdný žaludek, 500 g denně. Obvyklá délka přijetí je 3 dny. Nežádoucí účinky: velmi zřídka - dyspepsie. Lék je považován za jedno z nejméně toxických antibiotik.
 • Povrchová gastritida je povinná užívat specifické léky, které pomáhají obnovit žaludeční sliznici. Takové léky se nazývají blokátory receptorů histaminu:
  • Omez - antiulcer s omeprazolem. Vezměte 20 mg ráno na prázdný žaludek po dobu 2 týdnů. Nežádoucí účinky: závratě, bolesti svalů a kloubů, zvýšené pocení. Léčba se nepoužívá k léčbě těhotných žen.
  • Famotidin je lék, který inhibuje sekreci žaludku a snižuje aktivitu některých enzymů. Obvyklá dávka je 0,02 g léku dvakrát denně. Mezi nežádoucí účinky patří cholestáza, bolest hlavy, únava. Před použitím přípravku Famotidine je vhodné provést alergický test.
 • Pokud je zjištěna vysoká acidita v žaludku, je možné použít léky s antacidovým účinkem:
  • Almagel je prostředek pro neutralizaci kyseliny v žaludku. Užívá se na 1-2 lžících krátce před jídlem a v noci. Mezi kontraindikace - novorozené děti a alergická citlivost. Nežádoucí účinky se mohou projevit jako zácpa, ospalost.
  • Fosfalugel - obalový a protikyselý přípravek, který je předepsán pro 1 dávku až 3krát denně před jídlem. Nežádoucí účinky: zácpa, snížená chuť k jídlu.
 • Pokud je kyselost podhodnocená, pak se uchýlíte k pomoci enzymu:
  • Pepsin je trávicí enzym. Užívejte 80 mg spolu s jídlem. Pokračujte v léčbě po dobu nejméně dvou týdnů. Pepsin se nepoužívá při erozivní povrchové gastritidě.
  • Enzistal je kombinovaný enzym a proteolytický lék. Přiřaďte 1 dražé třikrát denně jídlem. V případě potřeby může lékař dávku zvýšit.
 • Také jsou předepsány přípravky z bismutu, které snižují negativní účinek žaludeční kyseliny na stěny, což podporuje počáteční hojení sliznice:
  • De-nol - antiulcer s adstringentním účinkem. Vezměte 2-4 tablety denně. De-nol je dobře kombinován s antibiotiky a omeprazolem. Nežádoucí účinky jsou vzácné a zahrnují dyspeptické poruchy nebo alergie.
  • Gastrofarm - lék na obnovu žaludeční sliznice. Užívejte perorálně 1-2 tablety. Třikrát denně, před jídlem. Léčba trvá alespoň měsíc. Lék je pro tělo bezpečný a netoxický, takže může být použit v těhotenství.
  • Alanton je rostlinný přípravek, který urychluje hojení podrážděných sliznic. Vezměte 50 ml konečného přípravku až 6krát denně před jídlem. Těhotenství k léčbě se nedoporučuje.

V případech, kdy jsou současně detekovány další nemoci trávicího systému, mohou být předepsány další léky:

 • s účinkem refluxu se používají léky, které zabraňují vnikání potravin do žaludku z duodena (např. Metoklopramid);
 • když kombinovaná patologie slinivky používá Creon nebo jiné léky s vhodnými enzymy;
 • V pediatrii s povrchovou gastritidou lze předepsat sedativa a bylinné léky.

Během redukce zánětlivého procesu, fyzioterapie (bahenní terapie, parafínu), cvičební terapie je vhodná ozonová terapie. Doporučená zdravotní péče, minerální voda uvnitř a ve formě lázní.

Potřebuji užívat vitamíny a proč?

Je dokázáno, že nedostatek určitých vitamínů může zvýšit náchylnost trávicího systému k negativním faktorům. Takže například nedostatek vitaminu B6 zhoršuje stav žaludeční sliznice.

Vitamíny skupiny B vstupují do těla s luštěninami, tmavými odrůdami chleba.

Nepatrně známý vitamín PP stabilizuje produkci žaludeční sekrece, zabraňuje poruchám stolice. Niacin (to je celé jméno vitamínu PP) lze získat z masa a rybích pokrmů, obilovin.

Navíc existuje určitý druh univerzálního vitamínu, který bojuje proti jakýmkoli zánětlivým reakcím v těle - je to kyselina listová. Přínos této látky však lze pociťovat pouze při normální nebo zvýšené kyselosti sekrece žaludku, protože nízká acidita a atrofické procesy narušují absorpci vitaminu.

Kyselinu listovou můžete najít ve všech druzích zelí, v játrech a špenátu.

Vitamín A, který je přítomen v dostatečném množství v obilovinách, olejích, mrkve, zabraňuje požití bakterií uvnitř žaludku, včetně Helicobacter.

Uvedené vitamíny jsou stejně užitečné, pokud vstoupí do těla s jídlem nebo se speciálními multivitamínovými přípravky. Takové vitamínové komplexy by měly být užívány s jídlem nebo ihned po něm.

trusted-source[65], [66], [67], [68], [69], [70], [71], [72], [73], [74], [75]

Fyzioterapeutická léčba

Při zvýšené sekreci žaludeční šťávy je vhodné použít terapii amplipulse a mikrovlnnou terapii (mikrovlny). Podobné postupy mají protizánětlivý, analgetický, bakteriostatický, desenzitizující, regenerační a trofický účinek.

Pokud si pacient stěžuje na silnou bolest v žaludku, může lékař předepsat léčbu bahna ve formě sulfidu, rašeliny, bahna, sapropelického bláta. Vlivy se aplikují na epigastrickou oblast nebo oblast límce, přibližně 15 minut, jednou za dva dny. Galvano-bláto, kalová elektroforéza a přístroj Humisol mají podobný účinek.

Prakticky jakákoli forma povrchní gastritidy je užitečná k léčbě současně s použitím odpovídajících minerálních vod a na pozadí kompetentně formulované stravy.

Alternativní léčba

Alternativní recepty často pomáhají rychle zvládnout onemocnění a zmírnit stav během záchvatů. Navíc je tato léčba ve většině případů přístupnější než léčba léky. Přesto, že se počítá pouze s alternativní léčbou, není nutné: je mnohem lepší, pokud bude boj proti gastritidě vynaložen v komplexu s tradičními metodami.

 • Povrchová gastritida bude rychlejší, jestliže třikrát denně po dobu 20-30 minut před jídlem, vypijte 1 polévkovou lžíci. L. čerstvě vymačkanou šťávu.
 • Užitečné adstringentní léky, které chrání slizniční tkáně před všemi nepříznivými faktory. K léčení pletenin rostlin patří lněné semínko a oves: mohou být vařeny s vařící vodou a vzít 1 polévkovou lžíci. L. Několikrát denně.
 • Takový zvlhčující účinek je také pozorován při pravidelném používání surových křepelčích vajec. Vejce jsou rozbité do sklenice a opilena po dobu 4-5 kusů půl hodiny před jídlem.
 • Je vhodné pít na prázdný žaludek 1-2 polévkové lžíce. L. řepkový olej, a dokonce lépe provádět takový ranní rituál pravidelně, a to i po zotavení.
 • S povrchním zánětem pomáhá čerstvá bramborová šťáva, ale po ostře napadeném onemocnění by měla být použita na prázdný žaludek. Jediná dávka je přibližně 100 ml šťávy.
 • Med s povrchovou gastritidou může pomoci bez ohledu na kyselost žaludeční sekrece. Faktem je, že s použitím medu před jídlem se zvyšuje sekrece šťávy. Pokud užíváte několik lžiček dobrého ošetření 2 hodiny před jídlem, pak uvolnění kyseliny naopak klesá.

Doporučené množství včelích výrobků denně je až 150 g, po dobu tří až čtyř dávek.

Při výběru medu pro léčbu se ujistěte, že máte skutečný a čerstvý produkt.

Bylinné ošetření je velmi oblíbené u žaludečních onemocnění. Je známo mnoho rostlin, jejichž působení umožňuje upravit trávení a klidné podrážděné sliznice.

S nadbytkem kyselosti, heřmánkovými květy, třezalkou, lékořice pomůže.

Snížená sekrece může kompenzovat takové bylinky, jako je pelyně, šalvějové listy, jahody horského popela.

 • Tráva paliva smíchaná s řebříčkem 1: 1. Zmícháme 60 g směsi v 0,5 1 vroucí vody. Konzumují 200-400 ml denně.
 • Připravte směs heřmánek a řebříčku. Trvejte na 40 g suchých surovin v 0,5 litru vroucí vody a vezměte 200-400 ml dvakrát denně půl hodiny před jídlem.
 • Připravte si sbírku listů plantain, třezalky, listů máty, odrůdy ayr a kmene semínka. Infuze (2 lžíce směsi na ½ l vody) se užívá 100 ml 4x denně 60 minut po jídle.

S bolestí v žaludku jsou takové rostlinné produkty, jako je anýz, fenykl, kmín, listy máty jsou dobré. Čaj založený na těchto rostlinách může být trochu opilý po celý den.

trusted-source[76], [77], [78], [79], [80], [81], [82]

Homeopatie

Lékaři homeopatů jsou přesvědčeni, že léky, které předkládají, se na onemocnění příliš nemění, jako na jejich příčinách. Proto je homeopatická léčba často považována za úspěšnou.

Jaké homeopatické léky lze použít k léčbě povrchní gastritidy?

 • Acidum Sulphuricum v chovech 10, 3, 6 a 12 je předepsán pro nepohodlí v žaludku, nauzeu a dyspepsii.
 • Antimonium Crudum v chovu 3 nebo 6 se používá k odstranění pocitu těžkosti v žaludku, bez chuti k jídlu.
 • Ředění Capsicum Annum 3, 6 nebo 12 se používají s nadbytkem kyseliny v žaludku.
 • Doporučuje se ředění sodíku Phosphoricum 3, 6 nebo 12 pro pálení žáhy, kyselé eruktace a zvracení.

Množství přijatých léků je stanoveno individuálně homeopatovým lékařem. Uvedené prostředky lze úspěšně kombinovat s jakýmkoliv druhem léčby, včetně léků a alternativních prostředků.

Operační léčba

Zpravidla se chirurgická intervence v povrchovém procesu nedoporučuje. Operace je zobrazena pouze v extrémních případech - například s erozivní formou onemocnění, která již nelze nazývat povrchovým procesem.

Kromě toho se chirurgická léčba provádí s otevřeným žaludečním krvácením, které nelze vyloučit pomocí léků nebo v případech, kdy není možné určit příčinu krvácení.

Předpokládá se, že povrchní zánět je úspěšně vyléčen konzervativními metodami a lékař pomůže pouze s vývojem komplikací.

Dieta s povrchovou gastritidou

Dieta je možná jedním z hlavních prvků léčby pacientů s povrchovou gastritidou. Během interictal období se doporučuje jíst nejméně pětkrát denně v malých porcích, zatímco jídlo je zahřátý do teplého stavu. Během exacerbace lékařům doporučuje, aby věnovali pozornost stravovací tabulce č. 1a (přibližně během 5-6 dnů), pak je možné přejít na zdravotní strava č.1.

Menu by se mělo skládat z vařené nebo vařené potraviny s dvojitým kotlem, bez přebytečné soli, koření, kyselin.

Vezměte potraviny a kapalinu odděleně od sebe: pomáhá lépe trávit potravu a normální tvorbu enzymů.

Variant denního menu mimo akutní fáze:

 • Snídaně: omeleta na vaření nebo měkké vařené vejce nebo ovesné vločky bez mléka.
 • Oběd: polévka nebo kaše s rýží, zeleninové příbory, zeleninové nebo kuřecí kotlety v dvojitém kotli.
 • Odpolední svačina: čerstvý strouhaný tvaroh, ovocné pyré, pečené sladké ovoce.
 • Večeře: vařená zelenina, obiloviny, zeleninové pečivo.

Co nemůžete jíst s povrchní gastritidou?

 • Nakládačky, marinády, konzervy, koření.
 • Houbové pokrmy a vývary.
 • Smažené potraviny, živočišný tuk (tuky, části tučného masa).
 • Čerstvé pečivo z mouky nejvyšší kvality, koláče, sušenky.
 • Ovoce a zelenina v surové formě.
 • Alkoholické a sycené nápoje, silný čaj a káva, instantní nápoje.

Je žádoucí vytvořit menu vařených pokrmů. Mléčné a kysané mléčné výrobky, suché chleby, suché sušenky, viskózní kaše jsou přípustné.

Důležité:

 • Nepřejívejte se;
 • ne hladovět;
 • zapomenout na polotovary, rychlé občerstvení, instantní nápoje, hranolky, sušenky, zákusky, margarín, potraviny s velkým množstvím konzervačních látek a jiných syntetických přísad.

trusted-source[83], [84], [85], [86], [87]

Recepty na povrchovou gastritidu

 • Rýžová kastrolka, která je vhodná ke snídani a lehké večeři.

Složení:

 • třetina sklenice rýže;
 • rostlinný olej 1 polévková lžíce. L;
 • jedna cibule;
 • jedna cuketa;
 • tři vejce;
 • trochu nastrouhaného sýra.

Rýže naléváme 150 ml vody a vaříme 10 minut, poté vyjměte z ohně a nechte 5 minut pod víkem.

Trochu smažte nakrájenou cibuli.

V samostatné nádobě smíchejte cibuli, strouhanou cuketa, rýži, syrové vejce a strouhaný sýr. Solim trochu.

Rozložili jsme ho do formy, natřeme rostlinným olejem a položíme s pergamenovým papírem. Pečte na 180 °, dokud nebude vařený. Při servírování můžete posypat bylinkami.

 • Brokolice s kuřecím masem.

Složení:

 • 250 g brokolice;
 • 250 g kuřecího filé;
 • 100 ml zakysané smetany;
 • sůl.

Rozkrojte brokolici asi 30 sekund. Rozřezáme na malé kousky.

Filet se odřízne stejným způsobem.

V hrnci s hustým dnem dáváme kuře, brokolici, zakysanou smetanu, sůl a mícháme.

Zhasíme 20-25 minut. Podáváme zelenou.

 • Výživový dezert.

Složení pokrmu:

 • nízkotučný tvaroh 250 g;
 • jogurt středního tuku - 200 ml;
 • želatina 10 g;
 • vanilin;
 • voda 70-80 ml;
 • jablka nebo hrušky - 150 g;
 • cukr - asi 25 g.

Želatina se rozpustí ve vodě, kombinuje se s tvarohem, jogurtem, cukrem, vanilínem.

Míchat mixér.

Jablka nebo hruška čisté a nakrájíme na malé kostičky, smíchané s tvarohovou hmotou. Vložíme je do formy a dáme je do chladničky na noc.

Podáváme ráno, můžete s džemem nebo medem.

Prevence

Tuto chorobu můžete předcházet a není to tak obtížné. Stačí přijmout tato pravidla:

 • včas a správně léčit jakákoli onemocnění trávicího systému, aby se zabránilo rozvoji chronického procesu;
 • opustit špatné návyky - cigarety a lihoviny, které zhoršují žaludeční sliznici;
 • zřídit výživu, jíst zdravé a čerstvé potraviny;
 • zajistit správný odpočinek, zejména v noci;
 • vyhnout se psychickému a fyzickému stresu, stresu;
 • pravidelně vyšetřovat lékař, provádět preventivní kurzy s multivitaminovými přípravky;
 • Rovněž je vítána pravidelná lázeňská léčba s využitím užitečných minerálních vod.

trusted-source[88], [89], [90], [91], [92], [93]

Předpověď

Akutní fáze povrchní gastritidy s kompetentním a včasným přístupem je vyléčena přibližně za 4 dny. Pokud je léčba ignorována, pak může být průběh onemocnění komplikován až do vývoje chronického zánětlivého procesu, který bude muset být bojován po celý život.

Povrchová gastritida a armáda

Budou najímat nábor s diagnostikovaným povrchním zánětem žaludku?

Ano, budou, protože tato nemoc není kontraindikací pro vojenskou službu. Pokud akutní stadium onemocnění klesne v době nástupu, pak může být vojákovi dán malé zpoždění, ale nebudou úplně propuštěny z armády.

Povrchová gastritida se na první pohled jeví jako snadná forma onemocnění. Jeho léčba však nemůže být odložena, protože tento stav se může nenapravitelně zhoršit.

trusted-source[94]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.