^

Zdraví

A
A
A

Psoriáza u dětí

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Tato chronická zánětlivá kožní onemocnění způsobující papulosklerózu, jako je psoriáza, se vyvíjí v jakémkoli věku a může začít s psoriázou u dětí.

Předpokládá se, že tato geneticky určená dermatologická patologie má autoimunitní nebo imunitní povahu. To znamená, že to není infekce, ale jakýsi druh dermatózy, a nemůžete dostat psoriázu. Podle ICD-10 je psoriáza zařazena do třídy XII (kožní a subkutánní onemocnění) a má kód L40.0- L40.9.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Epidemiologie

Psoriáza u dětí je mnohem méně častá než u dospělých. V různých mezinárodních studiích se odhady prevalence této kožní patologie u dětí pohybují od 0 do 2,1% nebo v rámci 1% (u dospělých od 0,9 do 8,5%).

Podle amerického Národního nadace pro psoriázu (NPF) přibližně 10-15% pacientů mělo psoriázu před věkem 10 let. Zpravidla začíná onemocnění v období od 15 do 40 let (stejně v obou pohlavích).

Pokud jde o epidemiologii geografie, počet pacientů se zvyšuje jako vzdálenost od rovníku na sever.

Kromě toho, jak odborníci na vědomí, Sdružení dětské psoriázy (USA), svět téměř 48% dětí s lupénkou trpí nadváhou, což může indikovat roli v metabolických poruch, obecné etiologických faktorů onemocnění.

Další studie ukázala, že podíl vulgárních lupénky plaku představuje více než 62% případů, na kapkovité psoriázy - 26%, pro pustulózní - 10%, psoriáza erytrodermní - ne více než 5%. V tomto případě jsou vyrážky na pokožce hlavy 57-65% pacientů, poškození nehtů - každá třetina.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Příčiny psoriáza u dítěte

Dosavadní výzkumníci neidentifikovali přesné příčiny psoriázy u dětí a dospělých, ale etiologie této nemoci je spojena s kombinací imunitních, genetických, psychogenních a environmentálních předpokladů.

Existují určité dědičné rizikové faktory pro vývoj psoriázy u dítěte. Podle Mezinárodní federace psoriatických asociací (IFPA) asi 2-4% světové populace má nějakou formu psoriázy, ale kojenci a malé děti nejsou diagnostikovány s touto nemocí zřídka. Podle některých odhadů se u třetiny dospělých pacientů projev patologie začal přibližně v 16-20 letech. A dermatologové říkají, že pokud jeden z rodičů má psoriázu, existuje 10-15% šance, že dítě bude tuto nemoci rozvíjet. A když psoriáza u obou rodičů, toto riziko se zvyšuje na 50-70%. Zároveň je třeba poznamenat, že v případě rozvojových psoriázy u dětí v přítomnosti zdravých rodičů, máte 20% šanci, že sourozenci mohou také rozvíjet lupénky (princip střídání generací se spustí, když rodina náchylnost k nemocem).

U dospělých i dětí mohou být spouštěcím faktorem tohoto chronického onemocnění faktory jako psychický stres, deprese, fyzická nadměrná zátěž, používání určitých léků a prudké změny klimatických podmínek (zejména chladné suché počasí).

Často psoriáza se může projevovat po streptokokové infekce (faryngitida, angíny, záněty středního ucha), a tento typ je znám jako kapkovité psoriázy u dětí.

Navíc charakteristika psoriázy u dětí spočívá v tom, že se v oblasti poraněné kůže objevují psoriatické skvrny (plaky) (místo řezů, škrábanců, odřenin, podráždění apod.). V dermatologii se tento jev nazývá isomorfní provokující reakce nebo fenomén Kebnera.

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Patogeneze

Patogeneze psoriázy je ve zrychleném proliferaci keratinocytů - formování nových buněk v bazálních a suprabazálních vrstev pokožky. Trvalá aktualizace přirozená migrace keratinocytů a v rohové vrstvy jsou nezbytné pro regeneraci pokožky, ale když je rychlost tohoto procesu se zvýšila o 6-8 krát je „nadprodukce“ nových kožních buněk a pak hromadí ve stratum corneum, která se projevuje charakteristické zahuštěné skvrny na Kůže a jejich zesílení desquamation (desquamation).

Nyní, není pochyb o tom, že toto vše je autoimunitní reakce způsobená zánětlivé kaskády v dermis s dendritickými buňkami, mononukleárních fagocytů, intraepidermální makrofágy a T-lymfocyty. Imunitní buňky, které vnímají kožní buňky jako antigen, se pohybují od dermis po epidermis a vylučují zánětlivé cytokiny - interleukiny a faktor nekrotizující nádory - alfa. V odezvě začíná abnormální proliferace keratinocytů a další syntéza keratinu - nahrazuje poškozené buňky a izoluje je od okolních tkání.

V patogenezi psoriázy se odborníci dále řídí jasným porušením tkáňové struktury a syntézy keratogialinu - bílkoviny granulární vrstvy epidermis, která poskytuje normální proces keratinizace.

Také váže příčiny psoriázy u dětí a dospělých s genetickou aberaci téměř 20 loci (PSORS) na různých chromozómech odpovědných za leukocytů diferenciaci T-buněk, interleukiny a jejich receptory.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Symptomy psoriáza u dítěte

Hlavní příznaky psoriázy u dětí se neliší od příznaků této patologie u dospělých a závisí na její rozmanitosti.

Druh nebo klinické typy psoriázy, která může být diagnostikována v dětství: guttata, plaketa inverzní (reverse), pustulózní, psoriatickou erytrodermie (nebo erytrodermní psoriáza), psoriatická artritida.

Podle dermatologů je v dětském věku zjištěna častější psoriáza nebo psoriáza ve stylu slzy než jiné druhy. A její první příznaky se objevují na kůži končetin, hlavu a tělo najednou - ve formě malých uzlů červené barvy, které se začínají oloupat a mohou způsobit svědění.

Druhým nejčastějším z dětství nebo dospívání je plak (normální) psoriáza. V těchto případech je počáteční krok psoriázy u dětí projevuje formulář na lokty a kolena suché, lehce vystupující nad povrch načervenalé skvrny (plaky), rychle se krycí vrstva bělavé stříbřité váhy. Viz - Příznaky psoriázy

Plaky se zvětšují, vrstva váhy (tvořená mrtvými kožními buňkami) zesílí; Na celém těle a na pokožce hlavy se objevují nová místa, která se často nacházejí symetricky. Mohou svědit, šupinatá "kůrka" na nich může praskat a způsobit mírnou bolestivost; Kůže pod ní je pokryta vyčnívajícími mikroskopickými kapekmi krve. Nehtové desky se rozpadají a rozpadají, může dojít k částečné exfolici destiček nehtů (onycholýza).

V některých klasifikace samostatně rozlišit seborrheic formu choroby a psoriázy nehtů psoriázy u dětí na hlavě, stejně jako nehtovou lupénku u dětí - je to jen místní příznaky plaku variant této nemoci.

Inverzní psoriáza emitují při které desky nejsou na extensor straně loketních a kolenních kloubů se objeví, a hladké části a záhyby v kůži. Tento typ se projevuje jako psoriáza u dětí mladších jednoho roku, může být také definován jako plenka. Tato forma je velmi často zaměňována s konvenčním nebo exfoliativní dermatitidy, pemfigu novorozenců nebo intertrigo jako lupénka - extrémně vzácné onemocnění u kojenců, zvláště není-li v rodinné anamnéze. Vyrážky v oblasti plenky mají formu červených lesklých skvrn, jasně vymezených ze zdravé kůže.

K extrémně vzácným projevům v dětství patří klinické formy:

  • erytrodermická psoriáza (psoriatická erytrodermie) - vznícení připomínající těžké zarudnutí pokrývající většinu nebo celé tělo; generalizovaná hyperémie může být doprovázena intenzivním svěděním, hmatovou kůží, horečkou;
  • pustulózní psoriáza - srážky ve formě bublin s hnisavý výpotek, exsudativní vyrážka, která se rychle zvyšuje a přechází do kontinuálního skvrny (bubliny se často objevují na dlaních a chodidlech). S touto formou mohou příznaky psoriázy u dětí zahrnovat subfebrilní teplotu, ztrátu chuti k jídlu, svalovou slabost;
  • artropaticheskom nebo psoriatické artritidy - otok kloubů, jejich ztuhlost, bolesti (obvykle v pozadí plaku lézí se, ale možná před kožních projevů).

Etapy

Existují různé stadia imunologického zánětu u psoriázy: progresivní, stacionární a regresivní. Všechny se postupně nahrazují.

Pro akutní progresivní stadium je charakteristický výskyt nových vyrážky a ty, které jsou již přítomny, se zvětšují a vločkují. A plakety mají jasné hranice ve tvaru červeného okraje a uprostřed nich - epicentru desquamation.

Zastavení vytváření nových desek, stejně jako nárůst velikosti starých, jsou příznaky, kterými se stanoví stacionární stupeň. Navíc se plaky mírně namodraly a celý povrch je značně poškrábaný.

Ve fázi regrese se deska stane plochá, váhy postupně zmizí, skvrny zblednou a místo nich zůstávají bělavé stopy typu leukodermy.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25]

Komplikace a důsledky

Důsledky a komplikace psoriázy souvisí s tím, že tato nemoc je chronická, s obdobím exacerbace a remisí. Proto by měli rodiče vědět, že existuje riziko vývoje u dětí s těžkými formami, zejména psoriatické artritidy.

Kromě toho odborníci varují dostatečně vysoká pravděpodobnost výskytu dalších metabolických onemocnění autoimunitní povahy, zejména, glutenová enteropatie nebo celiakie (lepku intolerance) a granulomatózní enteritida (Crohnova choroba).

Také psoriáza může vést k rozvoji metabolického syndromu, včetně zvýšeného krevního tlaku, hladiny inzulínu (diabetes typu II) a cholesterolu.

Komplikace psoriatické artritidy, které postihují všechny klouby a okolní pojivová tkáň, mohou způsobit otok prstů a prstů, známý jako daktylitida. Možná zánětlivá porucha kloubů kyčelního kloubu, kolen, páteře (spondylitida) a sakroiliačních kloubů (sakroiliitida).

Psoriáza u dětí a dospělých často negativně ovlivňuje kvalitu života, což způsobuje nízkou sebeúctu, častou depresi a touhu vyhnout se společnosti druhých.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30]

Diagnostika psoriáza u dítěte

Dermatologové tvrdí, že diagnóza psoriázy u dětí nepředstavuje obtíže: stačí provést fyzické vyšetření kůže, skalpu a nehtů dítěte. Klinické příznaky jsou základem definice této nemoci.

Také by měl lékař požádat rodiče, co dítě je nemocné, oni sami jsou všichni příbuzní.

Instrumentální diagnostika se provádí pomocí dermatoskopu, zvyšuje se fragmenty vyrážky a fixuje se na obrazovce monitoru a ve formě naskenovaného obrazu.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35]

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoušet?

Diferenciální diagnostika

Pokud je to nutné, je možné vzít vzorek kůže (biopsie), aby ho studovat pod mikroskopem. To umožňuje, aby dermatolog vyjasnit situaci, protože pouze diferenciální diagnostice umožňuje odlišit lupénky od jiných kožních patologií, s částečně podobnými příznaky: ichtyózy, xerózy kůže, ploché červené, růžové, nebo pásový opar, seboroická dermatitida nebo keratózy, kontakt nebo atopická dermatitida a další.

Posouzení závažnosti psoriázy může pomoci při rozhodování o nejvhodnější léčbě. Stupeň závažnosti psoriázy se určuje stanovením povrchu těla postiženého vyrážkami: mírný stupeň - méně než 3% povrchu těla; střední stupeň - od 3 do 10%; závažný stupeň - více než 10%.

trusted-source[36], [37], [38]

Léčba psoriáza u dítěte

Chcete-li léčit psoriázu, je úplně ji zbavit, je to nemožné. Stejně jako u dospělých je léčba psoriázy u dětí zaměřena na snížení projevů onemocnění. Většina dětí má snadný stupeň, u kterého je dostatek místní terapie.

Hydratace pokožky hraje roli v normalizaci hyperproliferace a také má protizánětlivý účinek saturací buněk epidermis lipidy. Proto se doporučuje, aby děti mladšího věku ošetřovaly postižené oblasti pokožky minerálními oleji nebo vazelínou.

Lékaři předepisují léky pro externí použití, včetně kortikosteroidů - hydrokortison mast, Betasalik (betamethason, Betaderm Diprosalik) flutsinar (sinaflana) Lorinden, atd, které jsou používány pouze při exacerbaci a snížení svědění, záněty a velikost vyrážky.

Například masť Betasalik (betamethason + kyselina salicylová) by neměl být aplikován déle než dvakrát denně a lehce se třepe do postižené oblasti. Délka léčby kortikosteroidy mastmi stanoveno ošetřujícím lékařem, protože mezi vedlejšími účinky léků v této skupině jsou označeny pálení, alergické podráždění, suchost a atrofii kůže. Lotion Betasalik se používá k mazání kůže na hlavě.

Výhradně když deska psoriáza a pouze děti mast, jako kalcitriol, Dayvobet, forkan, Ksamiol obsahující syntetický analog aktivního metabolitu vitamínu D. Však výrobci Psorkutan mast (se stejnou účinnou látkou) může být přiřazen po 12 letech ukázaly, že podávání pacientům mladší 18 let může tolerovat v případě neúčinnosti jiných prostředků a na krátkou dobu; a pro masti Duivonex s kalcitriolem byla věková hranice snížena na 6 let. Vedlejší účinky kalcitriolu: dermatitida, ekzém, angioedém, hyperkalcémie, zhoršení psoriázy, a další.

Externí činidla s bituminovým dithranolem (Chignoderm, Ditrastik, Antralin) v pediatrické dermatologii jsou kontraindikována, protože tato látka má karcinogenní vlastnosti.

Doporučuje se používat absorpční masti v stacionárních a regresních stádiích psoriázy plaku: 5% dehtu, 3% síranového dehtu, naftalenu, 2% salicylové kyseliny. Více informací - Nehormonální masti z psoriázy

Vitamíny A, C, B1, B6, B9, B12, B15, PP, které se užívají během 28 až 30 dnů s přerušeními, se vyzývají ke zlepšení stavu kůže.

Také je možné provést fyzioterapeutickou léčbu: UV-terapie (sluneční koupele po dobu 30 minut denně); úzkopásmová terapie PUVA (děti starší 10 let); ve stádiu remise - koupání na moři, bahno (od 3 do 14 let za den, po dobu 10 minut).

Alternativní léčba

Při vyrážkách na pokožce hlavy, alternativní léčba zahrnuje omytí hlavy odtučněním třezalky (dvě lžíce bylinky na litr vody). A pokud a psoriázy u dětí do jednoho roku, vykoupat vaše dítě potřebovat vývar v posloupnosti tripartity (3 díly), heřmánek (1 díl) a přesličky (1 díl).

Plaky být mazány takové prostředky: suchého vápna nitě, k odstranění kůry (která byla 100-150 g), vypálit kůru z kovového kontejneru a pryskyřičné látky získané polokapalným namazat postiženou oblast (ráno a večer).

Poté, co to znamená, skončete, dejte 6-7 dní přestávku a připravte domácí masti podle následující receptury. 150 g čerstvých brusinek utřete sítem, stlačte a výsledná šťáva vaří 10 minut. Zahuštěný šťáva dal lžíce domácí prasata sádlo nebo ghí, kapání 5 kapek rybí olej, míchá se do homogenity, nalije do nádoby s víkem (prostředky udržovat v chladničce), mazání počáteční krok srážení psoriázy u dětí.

Ze směsi vazelinu a alkoholového extraktu ze sekvence (1: 1) se získává správná masť pro akutní stadium běžné psoriázy. Více informací v článku - Léčba psoriázy v domácnosti

Léčba bylinami v podobě jejich vývarů pro požití u dětí se nedoporučuje, takže je lepší připravit si lázně. Složení: šalvějová tráva (1 díl), velké listy plantejníka (2 díly), tříbarevná fialová tráva (1 díl), kopřivovitá tráva (1 díl). Bujón je připraven z 1,5 litru vody, filtrován a přidán do lázně. Stejný vývar může opláchnout hlavu po mytí, když psoriáza u dítěte na hlavě. A ve šamponu pro mytí hlavy doporučujeme přidat 10 kapek oleje z čajovníku nebo jalovce.

trusted-source[39]

Prevence

Je zřejmé, že prevence psoriázy u dětí, vzhledem k etiologii onemocnění, je sotva možná. Ale objednat výživu dítěte s podobnou diagnózou může být, jak vyvinul dietu pro psoriázu

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.