^

Zdraví

Radiolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Radiolog je lékař, který praktikuje rentgenové záření pro přesnou a správnou diagnózu.

Rentgenové vyšetření je jednou z nejpopulárnějších diagnostických studií v naší době. Rentgenové záření se používá k získání standardních rentgenových obrazů kostního systému, stejně jako některých orgánů. Fluorografie, tomografie, angiografie - všechny tyto postupy jsou bez rentgenového záření nemožné.

Rutinový odborník se zabývá prováděním těchto studií pomocí rentgenových paprsků.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Kdo je radiolog?

Po celém světě je povolání radiologa považováno za jeden z nejpodstatnějších a respektovaných. Kvalifikovaní zástupci této profese mají rozsáhlé znalosti v oblasti využívání různých lékařských přístrojů, jako je standardní rentgenové přístroje a MRI a CT skenery a angiografických skenerů. Specializace radiologa zahrnuje schopnost diagnostikovat nemoci pomocí ultrazvukových a radionuklidových technik, vizualizovat data dostatečná k určení nebo objasnění diagnózy pacienta.

Chcete-li plně a adekvátně zvládnout tuto vážnou a potřebné profese, musí budoucí specialista pečlivě a důkladně prozkoumat všechny bez výjimky, systémů a orgánů lidského těla, aby mohli reprezentovat všechny oblasti a specializace zdravotnického směru.

Kdy mám jít k radiologovi?

Pacient může být odkazoval se na radiolog na poradenství a směrem k široké paletě lékařských specialistů: traumatologů, chirurgů, internistů, kardiologů, pediatrů, páteře, ortopedii, urologii. Důvody výzkumu mohou být:

 • bolest břicha neznámého původu;
 • zubní a maxilární bolesti;
 • cizorodé tělo v trávicím a dýchacím traktu;
 • podezření na zánětlivé procesy nebo vývoj novotvarů;
 • nevysvětlitelná příčina hypertermie;
 • otok na povrchu těla;
 • trauma, omezení pohyblivosti kloubů, nezakryté zčervenání kůže a další znaky.

Zlomeniny, modřiny, bolesti hlavy neznámého původu, kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění středního ucha, trávicího a dýchacího systému - důvodem pro hledání radiologům jsou nekonečné. Takové a mnoho dalších příznaků se může stát signálem pro další diagnózu, včetně rentgenového vyšetření.

Jaké testy mám vzít, když zavolám radiologa?

Rentgenové vyšetření je diagnostickým postupem, proto nebudou vyžadovány žádné další testy. Lékař se může zeptat na přítomnost odborného poradce, aby pochopil podstatu problému a způsoby hledání příčin patologie. Kromě toho jsou často obrázky a popis výsledků zasílány přímo ošetřujícímu lékaři, který může kromě radiografu přiřadit řadu dalších studií podle svého uvážení. To přímo závisí na klinickém obrazu, závažnosti stavu pacienta a také na údajné diagnóze.

Jaké diagnostické metody používá radiolog?

Metody rentgenové diagnostiky:

 • metodou radiografie (filmové nebo digitální) - získávání obrazů v důsledku rozdílné hustoty tělesného tkání, které jsou rentgenově rentgenovány. Obraz se může zobrazit na obrázku nebo na obrazovce počítače;
 • metoda fluoroskopie - získání fluorescenčního obrazu s dalším přenosem na obrazovku počítače. Tato metoda umožňuje prohlížet orgány při jejich přirozeném fungování. Nevýhodou tohoto diagnostického postupu je to, že dávka záření, kterou pacient dostává, je mnohem vyšší než u standardní radiografie;
 • metoda lineární tomografie - rentgenové vyšetření, které umožňuje posoudit každou vrstvu tkáně diagnostikovaného orgánu se systematickým zvyšováním hloubky skenování;
 • metoda rentgenové počítačové tomografie - umožňuje stanovit hustotu a propustnost tkání. To je zvláště důležité při hodnocení komplexních orgánů a tkání, které jsou naplněny patologickými látkami (serózní tekutina, hnis, krev).

Co dělá radiolog?

Radiolog je určitým způsobem diagnostickým odborníkem v oblasti techniky rentgenového vyšetření s následnou interpretací výsledků snímků. Zástupci této profese pracují v lékařských zařízeních lůžkových a ambulantních typů, v diagnostických strukturách (radiologické místnosti).

Kvalifikovaný roentgenolog diagnostikuje onemocnění pomocí rentgenového zařízení. V tomto případě se zkoumají možné nemoci plic, kostního systému, páteře, zubů atd.

S rozsáhlými znalostmi v oblasti radiační fyziky odborník neustále zlepšuje jeho kvalifikaci tím, že studuje radiační diagnostické metody, dešifruje a vyhodnocuje výsledky získané po výzkumu. Komplexní zařízení, s nimiž rádiologové pracují, vyžadují kolosální znalosti a zkušenosti s manipulačním zařízením, stejně jako dobrou vizuální paměť, schopnost zaměřit se na malé věci, trpělivost a vytrvalost.

Povolání radiologa je nemožné bez úplné lékařské výchovy a vážné praxe: tito odborníci jsou vyškoleni na klinice radiologických a radiačních diagnostických metod ve vyšších lékařských školách.

Jaké onemocnění radiolog ošetřuje?

Radiolog se neléčí, ale podle výsledků rentgenového vyšetření rozpoznává nemoci mnoha lidských systémů a orgánů.

Rentgenová metoda diagnózy je rozdělena do několika typů:

 • obecná metoda (popis technik a technik);
 • soukromá metoda (rentgenová patologie přímých orgánů a systémů: kosti, klouby, srdce, plicní systém, zažívací trakt atd.);
 • specializovanou metodu (použití rentgenových paprsků v pracovních patologiích, gastroenterologii, ftiziologii).

Rentgenová metoda diagnózy se používá pro následující nemoci a patologické stavy:

 • patologie zubů a čelistí, kloubů a kostního systému;
 • vyšetření kostí komplexní konfigurace (zahrnují vyšetření lebky, páteře, kyčelního kloubu);
 • Diagnostika patologie vylučování žluče, genitálního a močového systému metodami podávání kontrastních látek;
 • průzkum průdušek a plic (detekce nádorů, tuberkulóza, bronchiektázie, patologie průdušnosti průdušek, cizí těla v dýchacím systému;
 • Rentgenové vyšetření srdce a oběhového systému;
 • Rentgenová patologie zažívacího traktu s pomocí kontrastních látek, definice nádorových procesů, onemocnění peptického vředu, poruchy sliznicového embosování.

Lékař provádí studii, popisuje výsledek obrazu, porovnává obraz vyšetření s klinickými příznaky a formuluje konečnou diagnózu.

Poradenství od radiologa

Před provedením rentgenového vyšetření si pacient musí být vědom některých požadavků, které musí být ve studiích pozorovány.

 • Před nasnímáním snímku je nutné odhalit část těla, která je zkoumána.
 • Možná budete muset odstranit všechny kovové kroužky, náramky, náušnice, řetězy nebo jiné šperky a brýle s kovovým ráfkem, protože tyto položky mohou ovlivnit přesnost obrazu odrážením paprsků rentgenového záření.
 • Možná bude doporučeno nosit ochranné prostředky, aby chránily orgány reprodukčního systému před účinky záření.
 • Je-li pacientka těhotná, měla by o tom rozhodně informovat radiologa, protože záření může být pro embryo nebezpečné. Pokud se člověk nemůže provést bez rentgenového vyšetření, nabídne ženě jistá bezpečnostní opatření, aby se minimalizovaly možné následky pro plod.
 • Někdy výzkum zahrnuje použití kontrastního média, které umožňuje izolovat nezbytné orgány nebo cévy těla. Látka může být aplikována do těla vnitřním přívodem tekutiny, stejně jako klystírem nebo injekcí. Před zavedením kontrastu je nutné určit přítomnost nebo nepřítomnost alergií na tuto látku.

Lékař-radiolog je v první řadě odborník na diagnostiku a poradce s vyšším lékařským vzděláním. Nezapomeňte na postup radiologického vyšetření: zkušenosti a znalosti radiologa jsou někdy nenahraditelné při detekci, definici a specifikaci onemocnění, což je mimořádně důležité pro jmenování kompetentního a účinného léčení.

trusted-source[7], [8]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.