Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Rapidol

Lékařský expert článku

Internistické infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Rapidol je antipyretický analgetikum. Obsahuje účinnou látku paracetamol.

trusted-source[1]

Klasifikace ATC

N02BE01 Paracetamol

Účinné látky

Парацетамол

Indikace Rapidola

Je určen k eliminaci pocitů bolesti různých původů:

  • bolesti hlavy (včetně migrény);
  • bolesti zubů (také v případě řezání zubů u dětí);
  • během onemocnění infekčního a zánětlivého původu, které jsou doprovázeny horečkou (také kvůli očkování);
  • eliminovat bolest kloubů nebo svalů a vedle neuralgie, která má traumatickou nebo revmatickou povahu;
  • s algodismenorrheou.

trusted-source[2], [3], [4], [5]

Formulář vydání

Uvolňování se provádí ve formě dispergovaných tablet. Tablety s objemem 125 nebo 250 mg jsou k dispozici v 6 jednotkách v 1. Blistru; Uvnitř samostatného balení jsou 2 blistrové destičky. Tablety s objemem 500 mg jsou k dispozici ve 4 kusech na prvním blistru; v balení - 3 blistrové destičky.

Rapidol kold

Rapidol je prášek, z něhož se připravuje orální roztok. Zahrnuty do kategorie antipyretických léků a léků proti bolesti. Lék obsahuje paracetamol, v kombinaci nezahrnují psycholeptiky. K dispozici v pytlích po 5 g. V balení je 10 sáčků prášku.

Rapidol retard

Přípravek Rapidol retard je tableta s prodlouženou expozicí. Uvnitř samostatné nádoby obsahuje 10 nebo 20 tablet.

Farmakodynamika

Paracetamol je 4-hydroxyacetanilid, který je non-salicylátový narkotický analgetický antipyretikum, jehož analgetické vlastnosti jsou zajištěny periferními a centrálními účinky. Lék zvyšuje hranici citlivosti na bolest a kromě toho má slabě vyjádřený protizánětlivý účinek, potlačuje syntézu PG a blokuje impulsy, které se objevují uvnitř bradykininových citlivých vodičů.

trusted-source[6]

Farmakokinetika

Tento léčivý přípravek se po perorálním podání rychle a zcela vstřebává. V plazmě dosahuje vrcholu 15-60 minut po použití tablety. Tato látka dosahuje léčebné účinnosti v plazmě, když se tablety podávají v dávce 10-15 mg / kg.

Metabolismus paracetamolu se vyskytuje hlavně v játrech procesem konjugace kyseliny glukuronové a kyseliny sírové. V důsledku toho se tvoří paracetamol-sulfát a glukuronid.

Vylučování účinné složky se provádí ledvinami, zatímco méně než 5% látky se vylučuje beze změny. Poločas rozpadu při perorálním podání je přibližně 1-4 hodiny.

Pokud pacient trpí těžkou formou selhání ledvin (CC nižší než 10 ml / min), je vylučování paracetamolu s jeho produkty rozpadu pomalejší.

trusted-source[7], [8]

Používejte Rapidola během těhotenství

Přípravek Rapidol je předepsán těhotným ženám pouze v případech, kdy přínos léku pro ženu přesahuje pravděpodobnost komplikací u plodu.

Aktivní složka léku proniká do mateřského mléka, ale jeho množství nestačí k tomu, aby projevil léčivý účinek. Neexistují žádné informace o zákazu užívání léků během laktace.

Kontraindikace

Mezi hlavní kontraindikace:

  • nesnášenlivost paracetamolu a dalších složek léčiv;
  • funkční poruchy jater nebo ledvin v těžké formě;
  • vrozená forma hyperbilirubinemie;
  • nedostatek složky G6FD;
  • alkoholismus;
  • výrazná forma anémie, stejně jako leukopenie a patologie v hemopoetickém systému;
  • děti starší než 3 měsíce.

trusted-source[9], [10], [11]

Vedlejší efekty Rapidola

Vzhledem k užívání léku se mohou objevit vedlejší účinky (ačkoli paracetamol je způsobuje poměrně zřídka):

  • imunitní reakce: intolerance příznaky (včetně erupcí v mukózní kůži (zejména erytematózní vyrážka a kopřivka a všeobecného typu), a svědění), anafylaxe, nebo toxická epidermální nekrolýza a Stevens-Johnsonův angioedému;
  • orgány trávicího systému: epigastrická bolest a nevolnost;
  • reakce endokrinního systému: rozvoj hypoglykemie, která může dosáhnout hypoglykemické kómy;
  • mízní a hematopoetického systému: anémie (hemolytická typ jamku), agranulocytóza, trombocytopenie, a kromě toho, methemoglobinemie (dušnost, cyanóza a bolest v srdci) a sulfgemoglobinemii a výskyt krvácení nebo podlitiny;
  • poruchy v dýchacím traktu: vývoj bronchospasmu u osob s nesnášenlivostí s aspirinem a jinými NSAID;
  • reakce hepatobiliárního systému: funkční poškození jater, zvýšená aktivita jaterních enzymů (často bez následného vývoje žloutenky).

S vývojem vedlejších účinků se doporučuje zrušit užívání léků a poradit se s lékařem.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Dávkování a aplikace

Lék je užíván po jídle po 1-2 hodinách.

Pro děti do 6 let byste měli tabletu rozpustit v mléce nebo ve vodě (je dostatečné množství polévky). Ovocná šťáva je nejlépe nepoužívat, protože v tomto případě vzhled hořké pachuti.

Dospělí a děti starší 6 let musí tabletu rozpustit. Nemusíte to žvýkat, protože se po smíchání se slinami rozpouští spíše rychle.

Jakmile je povoleno užívat více než 10-15 mg / kg léku. Maximální hodnota pro den není větší než 60 mg / kg paracetamolu.

Děti od 3 měsíců léčby (objem tablet - 125 mg) jsou předepsány z tohoto výpočtu: jedna dávka - v rozmezí 10-15 mg / kg; maximálně za den - 40-60 mg / kg. Jeden den můžete trvat ne více než 4 porce a intervaly mezi recepcemi - nejméně 4 hodiny.

V dětství od 3 let je lék (250 mg tablety) předepsán čtyřikrát denně s časovým odstupem 6 hodin.

Děti starší 7 let musí užívat 250 mg tablety šestkrát denně v intervalu 4 hodin.

Ve věku 9 let je nutné užívat 500 mg tablety čtyřikrát denně v intervalu 6 hodin.

Dospívající od 12 let a dospělí užívají léky (500 mg) nejvýše 6krát denně v intervalu 4 hodin.

Bez lékařského předpisu můžete léky užívat nejdéle 3 dny.

Doba trvání léčby je předepsána lékařem. Předepsané dávkování nelze překročit. Je také zakázáno používat Rapidol s jinými léky, které obsahují paracetamol.

trusted-source[16], [17]

Předávkovat

Známky předávkování: zvracení, bledost, nevolnost a rozvoj anorexie a vedle bolesti břicha - často se vyskytují během prvních 24 hodin.

Otrasový účinek intoxikace paracetamolem u dospělých se vyvíjí v důsledku užívání jedné dávky vyšší než 10 gramů a u dítěte vyšší než 150 mg / kg. Pozoruhodné příznaky poškození funkce jater se vyskytují po 12-48 hodinách; rychlejší rozpad jaterní funkce je méně častý (s komplikacemi ve formě selhání ledvin). Možné poruchy metabolismu glukózy, stejně jako vznik metabolické acidózy.

V případě těžké intoxikace může dojít k selhání jater, přeměně na hypoglykemii, krvácení, encefalopatii, stejně jako kóma a smrt. Akutní forma selhání ledvin, doprovázená akutní tubulární nekrózou, se projevuje v podobě hematurie, silné bolesti v bederní oblasti a proteinurie. Může se vyskytnout i bez výrazného narušení funkce jater. Existují informace o vývoji pankreatitidy a srdeční arytmie.

V případě dlouhodobého příjmu léky ve velkých dávkách reakcí hematopoetického systému může být vývoj agranulocytóza, trombotsito-, neutropenie, leukopenie nebo pancytopenie a aplastické anémie formě.

Předávkování může vyvolat poruchy CNS: např. Problémy s pozorností a prostorovou orientací, závratě, nespavost, úzkost nebo nervozita, stejně jako třes a psychomotorická agitace.

Orgány systému močení - vývoj nefrotoxicity (nekróza kapilár, kolika v ledvinách a tubulointersticiální nefritida).

V případě předávkování může vyvinout tachykardie, nadměrné pocení, hyperreflexie a arytmie, a kromě poruchy vědomí, ospalost, třes a křeče, potlačení centrálního nervového systému a poruch srdečního rytmu.

U jedinců s přítomnosti určitých rizikových faktorů (jako je dlouhodobé užívání fenobarbital, primidon, karbamazepin, fenytoin, a třezalky tečkované, rifampicin nebo jiné léky, které indukují jaterní enzymy, pravidelné používání ethanolu ve velkých množstvích; glutathion formě kachexie (je porušení trávicího procesu, HIV, hlad a cystická fibróza)) za použití 5+ g paracetamolu je schopný provokovat selhání jater.

Je nutné okamžitě hospitalizovat oběť (i v případě, že nedojde k předčasnému projevu předávkování). Symptomy poškození mohou být omezeny na zvracení s nevolností nebo neodrážejí závažnost poruchy a pravděpodobnost poškození systémů a orgánů.

V případě, že během první hodiny byla spotřebována velká dávka léků, můžete vypít aktivní uhlí. Plazmatické množství paracetamolu by mělo být měřeno nejméně 4 hodiny po použití léku, protože dřívější odhady neposkytují spolehlivé údaje.

Použití N-acetylcysteinu je povoleno do 24 hodin po použití přípravku Rapidol, ale maximální ochranný účinek této látky může být dosažen s přijetím do 8 hodin po podání nadměrné dávky. Dále jsou vlastnosti protilátek dramaticky oslabeny. Pokud je to nezbytné, může být N-acetylcystein podáván intravenózně, v souladu s požadovaným seznamem dávek. Při nepřítomnosti zvracení je povoleno užívat methionin - alternativní metodu, pokud není možnost hospitalizace.

trusted-source[18], [19]

Interakce s jinými léky

Rychlost absorpce účinné složky léčiva se zvyšuje v případě kombinace s jakýmkoliv smetoklopramidom domperidonu, v případě kombinace s cholestyraminu, naopak, klesá.

Antikoagulační účinek warfarinu, stejně jako dalších kumarinů, se zvyšuje v případě kombinovaného použití paracetamolu s ním (dlouhodobý denní příjem). To zvyšuje pravděpodobnost krvácení. Je třeba poznamenat, že pravidelné užívání přípravku Rapidol nemá žádný významný účinek.

Antipyretické vlastnosti paracetamolu jsou oslabeny v kombinaci s barbituráty.

Antikonvulziva (včetně barbituráty, fenytoin a karbamazepin), stimuluje jaterní mikrozomální enzymy, které jsou schopny zvýšit toxické účinky paracetamolu na játra, protože taková kombinace zvyšuje stupeň konverze hepatotoxických látek v rozkladné produkty.

Kombinace přípravku Rapidol s hepatotoxickými léky zvyšuje toxický účinek léčiv na játra. Při kombinaci velkých dávek paracetamolu s látkou izoniazidem se zvyšuje pravděpodobnost hepatotoxického syndromu.

Lék oslabuje účinek diuretik.

Je zakázáno užívat přípravek Rapidol spolu s alkoholickými nápoji.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25]

Podmínky skladování

Přípravek Rapidol by měl být uchováván v tmavém prostředí, kde vlhkost neproniká a také není přístupná dětem. Teplota je maximálně 25 ° C.

trusted-source[26]

Skladovatelnost

Rapidol v dávkách 125 a 250 mg může být použit v období 3 let a v dávkách 500 mg - 4 roky od data uvolnění léku.

trusted-source[27]

Farmakologická skupina

Анальгетики и антипиретики

Farmakologický účinek

Жаропонижающие препараты
Обезболивающие препараты
Анальгезирующие (ненаркотические) препараты

Oblíbení výrobci

Актавис Лтд для "Медокеми Лтд", Исландия/Кипр

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Rapidol" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.