Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Refluxní gastritida: biliární, povrchní, chronická, erozivní, atrofická, antrální

Lékařský expert článku

Gastroenterolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Jedná se o jednu z forem zánětu žaludeční sliznice v důsledku změny proudů duodenálního obsahu a jeho zpětného odlévání do žaludku. Detergentní složky refluxu mají traumatický epitel žaludečního působení, který nakonec vede k zánětlivému procesu, nejčastěji v antrální části žaludku.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Epidemiologie

Epidemiologie reflux gastritida určena frekvencí chirurgických zákroků na orgánů trávení, použití farmakologických léků, prevalence alkoholu a dalších rizikových faktorů pro vznik duodenálních varu pod zpětným chladičem.

Například duodenogastrický reflux je důsledkem šití duodenálních vředů v 52,6% případů, cholecystektomie - u 15,5%.

Existují důkazy, že symptomatologie podobná refluxu dvanáctníku postihuje až 40% čtvrté části populace, ale přibližně 5-7% těchto stížností je léčeno podobnými stížnostmi. Více než 50% žadatelů nalezlo anthododenální disotoriky - jednu z příčin vzniku refluxní gastritidy.

Drtivá většina epizod chronické gastritidy (asi 80%) je spojena s infekcí Helicobacter pylori, a 15%, - Pouzdra, autoimunitní atrofická zánět žaludku a jen asi 5% zůstává na konkrétní typy patologií, včetně gastritidy a varu pod zpětným chladičem.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21]

Příčiny refluxní gastritida

Tento patologický stav je vyprovokován svěrače funkce porucha překrývající se zdravý člověk vrací duodenální obsah do žaludku. Významnými rizikovými faktory pro tuto podmínku - resekci žaludku, gastroenterostomy, cholecystektomie, pyloroplastiky a jiné zásahy do trávicího ústrojí, což vede k patologické poruchy koordinace hybnosti a vyprazdňování do zažívacího traktu, chronický zánět dvanáctníku, to dyskineze a hypertenze, bakteriální infekce Helicobacter pylori , gastropoz (ptóza žaludku). Vzhledem dostávají nehormonální protizánětlivé léky mohou vyvinout refluxní gastritidy. To přispívá k léčbě některých jiných léků, jako jsou antibiotika nebo analgetika, železa a kaliesoderzhaschimi léků, zneužívání alkoholu. Dost důležitou roli v mechanismu patologii nervové soustavy je dána - podrážděný, snadno se rozruší lidé jsou považovány za více náchylné k této chorobě.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26]

Patogeneze

Patogeneza refluxu v moderní medicíně je řešena takto:

 • nedostatečnost svěrače, umožňující obsah dvanáctníku, bez průchodu antralu a srdečních svěráků, vrátit se zpět do žaludku a jícnu;
 • anthroduodenální diskoordinaci - nedostatečná regulace směru pohybu hrudky v dvanáctníku;
 • chirurgické odstranění žaludku nebo jeho části, které porušuje přirozenou překážku refluxu refluxu.

Obsah pádu zpět do žaludku, protože obsahuje agresivní látky, - žlučovou kyselinu a její soli, enzymy syntetizované ve slinivce břišní, lysolecitin, střevní šťávy. To aktivuje sekreci gastrinu (antra ve zvýšení počtu buněk produkujících trávicí hormon), a v přítomnosti posilovači dávky kyseliny chlorovodíkové se rozpouštějících tukové složky buněčných stěn žaludeční epitel sliznice s hustou, pohybující se v opačném směru, lavinové vodíkové ionty.

Konstantní poškození žaludečního epitelu obsahem dvanáctníku způsobuje dystrofii a nekrobiotickou transformaci buněk. V tomto případě je ovlivněn pouze epiteliální povrch žaludku a proces je ohniskový. Tato forma zánětlivého procesu se označuje jako chemicky toxická gastritida (typ C).

Tam je, nicméně, pozice, která umožňuje pochybovat o významu dvanáctníku refluxem v mechanismu rozvoje zánětlivých onemocnění gastrointestinálního traktu. Ve skutečnosti je epitel žaludku velmi odolný vůči působení žluče a dalších složek refluxu. Dokonce i dlouhodobé vystavení duodenogastrickému refluxu způsobuje drobné poškození jeho struktury. Někteří lékaři považují návrat vhazuje obsah duodena obranné reakce k nadprodukci kyseliny chlorovodíkové nebo regulaci sekreční aktivitu žaludečních žláz, tedy nahrazení - pokud to nestačí. Úloha duodenogastrického refluxu je stále v procesu polemiky a studie.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33]

Symptomy refluxní gastritida

Symptomomplex tohoto druhu zánětu žaludečního epitelu často není přiměřený stupni jeho léze stanoveného během vyšetření. Často diagnostikována z jiného důvodu, zdánlivá přítomnost této formy gastritidy může mít asymptomatický průběh.

Nicméně, když symptomatické první známky toho, že byste měli věnovat pozornost - bolest v nadbřišku nebo zdání gravitace pocitu průběhu nebo bezprostředně po jídle, vzhled říhání vzduchu a - jedl jídlo (regurgitace), pálení žáhy, nevolnost, nadýmání, vzhled odpuzující hořkou chuť v ústech, zvracení žluče. Později se mohou připojit časté zácpa nebo průjem, žlutavý povlak na jazyku, ztráta chuti k jídlu a hubnutí. V průběhu času, je suchost kůže, trhliny v rozích rtů (perleches), slabost a únava - jak se projevuje anémie a nedostatkem vitaminů.

Bolestivý syndrom s refluxní gastritidou není charakteristickým příznakem, ale někteří pacienti si stěžují na intenzivní pálení bolesti lokalizované v horní části břicha. Obvykle se objevuje pravidelně, charakterizuje paroxysmální a je často výsledkem fyzické námahy nebo emočních výbuchů a stresových situací.

Pro výše uvedené příznaky mohou připojit kašel, který je obvykle považován za výsadou nachlazení, ale v praxi je často způsoben gastroesofageálního refluxu. Kašel s refluxní gastritidou má obvykle oslabující účinek, není doprovázen závratným nosem a zčervenání krku. Obvykle je doprovázen jinými dyspeptickými poruchami, všeobecnou slabostí a malátností.

Akutní refluxní gastritida není správná definice, protože akutní se týká zánětu žaludečního epitelu v důsledku působení jednorázových intenzivních podnětů. Refluxní gastritida se rozvíjí kvůli stálému podráždění žaludeční sliznice pravidelným odléváním střevního obsahu. Ve většině případů je charakterizován asymptomatickým průběhem a je často zjišťován náhodou. Proto se jedná o chronické onemocnění, pokud jde o refluxní gastritidu. Jestliže závěr endoskopisty odkazuje na akutní stadium této nemoci, pak se s největší pravděpodobností rozumí exacerbace refluxu gastritidy.

Akutní refluxní gastritida se podle některých autorů objevila jako sekundární u pacientů po provedení operací na trávicích orgánech. U pacientů po operaci s rozvojem refluxní gastritidy byla často zjištěna infekce Helicobacter, polypózní hyperplazie a peptické vředy.

Chronická refluxní gastritida probíhá zvlněně, s prodlouženou latencí. Vyjádřeno (popsáno výše), symptomatologie odpovídá stupni exacerbace nemoci.

Mírná refluxní gastritida se může vyskytovat asymptomaticky nebo s mírnými příznaky, může se objevit jakýkoli symptom, jako je pálení žáhy, plynatost nebo jiné dyspeptické projevy. Mohou být vytrvalé a vyčerpávající. Mírná nebo těžká refluxní gastritida je závěr po gastroskopii a mluví více o stupni poškození žaludeční sliznice. Jak praktikují gastroenterologové, stupeň závažnosti symptomů v této formě nemoci vždy neodpovídá závažnosti léze žaludečního epitelu.

Formuláře

Žluč je nejvíce studovaná složka při refluxu. Jeho kyseliny hrají hlavní roli v patogenezi této nemoci. Žlučové kyseliny, které jsou povrchově aktivními látkami, mají schopnost rozpouštět základní lipidové složky buněčných membrán žaludeční sliznice a způsobit jejich poškození. Patologie biliární systém v kombinaci s antroduodenalnoy dismotorikoy a svěrač selhání systému, což vede k pravidelné branky na nasycené žlučových kyselin střevního obsahu do žaludku. Konstantní popáleniny žlučí způsobují biliární refluxní gastritidu. Zvláštní příznaky, které umožňují klinické projevy odlišit je od jiných typů této patologie, ne, nejčastěji galstick reflux způsobuje bolest a pálení žáhy.

Morfologické transformace žaludeční sliznice krytu vzhledem k varu pod zpětným chladičem žlučových - zvýšenou proliferaci žaludeční povrchových slizničních buněk, a proto proliferace epitelu, otoku vůči středně zánětlivého procesu. Epiteliální povrch získává bazofilní strukturu, nasycenou nukleovými kyselinami, s praktickou absencí hlenu. Epiteliální buňky jsou dystrofické změny (vakuolární degenerace, karyopyknosis), vedoucí k horní části tvorby a eroze Necrobiosis jako žaludečních žlázách nacházejících se přestávají produkovat ochranný hlen. Tento proces může nakonec vyvinout do erozivní refluxní gastritidy, což se projevuje krvácení před erozí a přítomnosti hnědých šmouh a krvácení a zvracení ve výkalech.

Žaludeční sliznice léze způsobené refluxu dvanáctníku, často způsoben zánětlivého onemocnění a hypertenze v duodenu (reflux gastritida, duodenitida). Diagnózu patologických změn lze provést pouze pomocí dvanáctní gastroskopie, stejně jako analýz bioptických vzorků sliznice gastroduodenu. Specifické příznaky tohoto typu gastritidy nejsou.

Catarrhal reflux-gastritis  (prostý) - obvykle v tomto případě jde o akutní gastritidu a povrchní zranění epitelu. S tímto typem onemocnění sliznice bobtnaje, existuje možnost rozšíření na celý její povrch a v ní začínají dystrofické změny. Symptomatologie je obvykle vyslovována, ale bez specifičnosti.

Povrch zánět lokalizovány v vrátníkové části žaludku, v kombinaci se svalovou nedostatečnost svěrače mezi žaludku a dvanáctníku výsledky v tom, že bolus hojně ochucené kyselinou chlorovodíkovou, mohou nekontrolovatelně vstoupit do střeva, pálení jeho žárovku a způsobuje, že zánětlivý proces nazvaný bulbite. Stejný nedostatek svěrače nezasahuje do návratu obsahu do žaludku. Takový volný průchod není plně zpracované potraviny v jednom (vpravo) směru a jeho zpětný lití nakonec končí diagnózy - bulbit-reflux gastritida.

Jak již bylo uvedeno, nejčastější léze epitelu při házení duodenálního obsahu se vyskytuje v antralové části žaludku (antral reflux-gastritis). To se také nazývá distální refluxní gastritida, protože v této žaludeční oddělení je součástí antrum, pylori a pylori. Tato zóna trpí nejvíce, když je refluxován a první je ovlivněn. Focální refluxní gastritida se vyvíjí. Pokud není onemocnění včas diagnostikováno a léčba není zahájena, následně se zvyšují atrofické změny. Někdy je smíšený reflux gastritida, ve kterých místech zánětu, ale také „pracovní“ povrch epitelu, v kombinaci s zónami atrofií žaludečních žláz - kapsách přetížené povrchu proložené šedavě skvrnami atrofie.

Na začátku svého vývoje není atrofická refluxní gastritida, ohnisková a povrchní a navíc pokračuje bez vyjádřených příznaků, nevypadá jako příliš závažné onemocnění. Progresivní proces proliferace a dysplastických změn vede v budoucnu k rozvoji atrofické refluxní gastritidy. Hlavním charakteristickým znakem tohoto typu onemocnění je zymogen atrofie a parietální buňky v hlubších vrstev žaludeční epitelu a jejich vypuzení, tzv psevdopiloricheskimi nejsou schopny produkovat trávicí hormony a kyseliny sírové. Atrofické přeměny žaludeční sliznice, zejména metaplázie tlustého střeva, představují riziko malignity.

Totéž lze říci o hyperplastické refluxní gastritidě, která se vyznačuje proliferací žaludeční sliznice a výskytem cystických, skládaných nebo polyposických lézí.

Erythematózní refluxní gastritida  - tato formulace naznačuje, že gastroskopické vyšetření zjistilo, že dochází ke zčervenání sliznice. To není diagnóza, ale spíše tvrzení o skutečnosti, která naznačuje existenci gastritidy nebo jiné gastrické patologie. Konečná diagnóza vyžaduje další výzkum.

trusted-source[34], [35], [36], [37]

Komplikace a důsledky

Typy jakékoli formy chronického zánětlivého procesu v žaludku jsou ve skutečnosti stupně nebo fáze jediného průběhu onemocnění a odrážejí morfologické změny v průběhu jeho vývoje. V podmínkách pravidelného poškození epiteliálního povrchu žaludku je proces jeho restaurování narušen. Obnova epitelu při chronické gastritidě se liší od zdravé gastritidy a zastavuje provádění přirozených funkcí. Vývoj patologického procesu je důkazem rozpadu žaludeční sliznice.

Negativní změny, ke kterým dochází při žaludeční sliznici, jsou zhoršeny předčasnou diagnózou a prodlouženou absencí léčby. Nejnepříjemnějším důsledkem ignorace této patologie může být vývoj maligního novotvaru. Zvláště nebezpečné v tomto smyslu jsou stadia vývoje atrofických a hyperplastických transformací epitelu.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43]

Diagnostika refluxní gastritida

Předpoklad přítomnosti refluxní gastritidy se provádí na základě stížností pacienta, jeho důkladné kontrole a vyhledávání, při které odhalily příčinu onemocnění. Zvláštní pozornost je věnována osobám, které podstoupily operaci zažívacího ústrojí. Instruktivní diagnóza umožňuje potvrdit nebo popřít předpokládanou diagnózu. Podle výsledků fibrogastroduodenoscopy odhalil fokální zánět (obvykle v dutině), často -otechnost výstelky odstín obsahu žaludku - nažloutlý. Zánětlivý proces s refluxní gastritidou je obvykle nevýznamný. Zvětšený je svěrač mezi pylorickou částí žaludku a duodena.

V současné době gastritida (duodenitis, esofagitida) je histologické diagnózy, takže přesný závěr je dán na základě mikroskopie bioptických vzorků odebraných během fibrogastroduodenoscopy. Ve své studii hyperplastických změn zjištěných v zahlcením sliznice v nepřítomnosti významného zánětu, nevratným změnám v umírajících buňkách, a občas - střevní typu metaplazie.

S antroduodenalnoy manometrie nebo gastrokinesograph zkoumána kontraktilní aktivitu a jednotnost svalových kontrakcí různých oddělení gastroduodenální, pH-metrie buď histaminu (gastrin) test umožňuje posoudit úroveň kyselosti, kontrastní rengenoskopiya buď denní pH-metrie použitím „Gastroskan-24“ - přítomnost duodenální varu pod zpětným chladičem ,

Ultrasonografie trávicích orgánů je předepsána ke zjištění souběžných patologií a analýz: krev, moč, výkaly.

trusted-source[44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51]

Co je třeba zkoumat?

Jaké testy jsou potřeba?

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnóza se provádí s ulcerativními a neoplastickými lézemi anthododenální a gastroesofageální oblasti.

trusted-source[52], [53], [54], [55], [56], [57], [58], [59], [60], [61], [62]

Kdo kontaktovat?

Léčba refluxní gastritida

Orientace léčebného procesu v této nemoci se sníží k dosažení těchto cílů - obnovení normální motorické funkce trávicího systému, jakož i náhradu dopadu ničivého refluxát na žaludeční epitel. Terapie reflux gastritida zahrnuje léky různých farmakologických skupin: stimulanty motility zažívacího traktu (prokinetik), inhibitory kyseliny (antacida), deriváty kyseliny ursodeoxycholové (gepatoprotektory) cytoprotectants, chelatačních činidel a inhibitorů protonové pumpy.

Primer  (aktivní složka - itoprid hydrochlorid) prokinetickým moderní selektivní amplifikace propulsive pohyblivost trávicího ústrojí a vývoj profilaktiruet duodenogastrického refluxu. Účinek tohoto léčiva je způsoben stimulací uvolňování endogenního acetylcholinu a zvýšením doby jeho aktivity, což je dosaženo inhibicí aktivity enzymu acetylcholinesterázy. To tóny svalů, včetně svěrače, vede ke zvýšení trvání kontrakcí hladké svalové tkáně žaludku a střev, urychluje pohyb obsahu těchto orgánů správným směrem.

Absorpce účinné látky (přibližně 90%) se vyskytuje ve střevě, nejvyšší plazmatická koncentrace je fixována po ¾ hodiny od okamžiku podání přípravku Primer. Absorpce není závislá na příjmu potravy. Metabolismus léčiv v játrech prostřednictvím flavonoidů monooxygenázy bez účasti cytochromu P450, což umožňuje, aby se zabránilo nežádoucí interakci v kombinaci s příjmem dalších léků, které systém SYR450 implementován metabolické enzymy. Základní nátěr nemá prakticky toxický účinek na játra, nekumuluje se a neprochází hematoencefalickou bariérou. Neaktivní metabolity účinné složky se vylučují močí, aby se dosáhlo úplného vyloučení jedné dávky, stačí pouze ½ den.

Doporučená jednorázová dávka je 50 mg a užívá se každých osm hodin. Maximální přípustná dávka je 800 mg denně. Doba léčby - dva až tři týdny.

Není předepsáno těhotným a kojícím ženám ve věku 0-11 let, osobám s krvácením, perforací, obstrukcí zažívacích orgánů, senzibilizací, zvýšenou hladinou prolaktinu.

Hydrotalcit  je léčivý přípravek pro zvýšení tvorby kyseliny. S názvem aktivní složka je hliník-hořčík-hydroxid-uhličitan-hydrát - neutralizuje přebytek kyseliny chlorovodíkové v žaludeční šťávě, kyselost a normalizuje žaludeční epitel chrání před škodlivým působením kyseliny chlorovodíkové a žluči. Má strukturovanou síťovou strukturu se specifickou činností. Vnější vrstva tablety obsahující účinnou složku přichází do styku s kyselinou. Jakmile je kyselost snížena, uvolnění hliníku a hořčíku přetrvává až do dalšího okamžiku jeho nárůstu, kdy do reakce vstoupí další vrstva účinné látky. To umožňuje dostatečně dlouhou dobu ve srovnání s jinými antacidami udržovat normální kyselost žaludeční šťávy. Kromě toho má hydrotalcit sorbentní vlastnosti, absorbuje žlučové kyseliny a lysolecitin. Je užíván ústně. 0,5-1g dávkovány v intervalech ne méně než jednu hodinu po jídle a před spaním, trizhdy- čtyřikrát za den, děti starší šesti let - 0,25-0,5g. Interakce s některými antibiotiky a jinými léky, takže pokud je to nutné, kombinovaná léčba by měla udržovat časový interval nejméně jedné hodiny. Kontraindikace ve věku 0-5 let s exacerbací patologických stavů ledvin, senzitizací na složky, těhotnými a kojícími ženami.

Léčba v kombinaci s inhibitory tvorby kyselin je účinnější než monoterapie u každého z těchto léčiv.

Například současný příjem s  rabeprazolem.  Toto léčivo se stejnou účinnou látkou snižuje tvorbu kyseliny snížením enzymatické aktivity adenosintrifosfatázy obsahující vodík a draslík na povrchu buněk. Účinek aplikace závisí na dávce a snižuje jak hlavní, tak stimulované uvolňování kyseliny chlorovodíkové. Má lehce alkalické vlastnosti, rychle se vstřebává a kumuluje v obalových buňkách. Účinek léčiva je poněkud zesílen při denním příjmu jedné tablety, ke stabilnímu účinku dochází ve čtvrtý den přijetí, po ukončení léčby se tvorba kyseliny normalizuje po dvou až třech dnech. Metabolizovaný systémem cytochromu 450, který je třeba vzít v úvahu při předepisování léků s podobným metabolizmem, nereaguje na hydrotalcit. Má mnoho vedlejších účinků, při dlouhodobé léčbě je třeba sledovat pacienty. Kontraindikace u dětí, těhotných a kojících žen, senzibilizovaných osob. Je předepsána v dávkách od 10 do 20 mg denně. Doba léčby je jeden až dva měsíce.

Použití v režimu terapie refluxní gastritidy léčiv působících složku, která je medvědí žluči (kyselina ursodeoxycholové), na základě jeho cytoprotektivní působení. To překládá toxické žlučové kyseliny do hydrofilní formy, agresivita refluxu klesá. Zlepšení klinický stav pacienta, endoskopické vyšetření ukázalo snížení lézí epitelu žaludeční sliznice. Experimentálně se ukázalo, že účinnost derivátů podle ursodeoxycholové kyseliny refluxní gastritidy, a v Helicobacter-pozitivní gastritida, což je důležité, protože škodlivý účinek na sliznici v kombinaci duodenogastrického refluxu a infekce touto bakterií se synergicky zvyšuje. Tyto léky mají pozitivní účinek při léčbě pacientů s operovanými orgány trávení (žaludek, žlučník).

Tyto vlastnosti mají droga  Ursosan  (synonyma Ursofalk, Ursahol, Cholacide). Při požití je účinná látka dobře absorbována v tkáních trávicích orgánů, kombinuje se s obsahem aminokyselin obsahujících taurin a kyselinu aminooctovou obsahující síru. Ursodeoxycholová kyselina se hromadí v žluči, úroveň akumulace závisí na stavu jater. Metabolismus účinné složky léku se vyskytuje ve střevě a játrech, pochází hlavně z výkalů, malá část - žluč. Kontraindikován u zánětlivých procesů v žlučových orgánů, chronické jaterní nebo renální dysfunkcí, ve věku do pěti let a v prvních třech měsících těhotenství (ve zbývajících šesti - ze zdravotních důvodů). Není předepsáno ženám, které kojí. Pacienti v plodném věku by měli být spolehlivě chráněni. Lék může způsobovat nežádoucí účinky, častěji na straně trávicího systému, a ovlivňuje vlastnosti jiných léků, zejména antacid, které obsahují hliník a hořčík.

Ursosan užívá jedenkrát denně, v noci. Dávkování a trvání kurzu jsou individuální. Standardní dávka se vypočte takto: na kilogram tělesné hmotnosti - 10 mg léku. Léčba může trvat až 12 měsíců.

Terapeutická opatření k odstranění duodenogastrického refluxu a žaludeční sliznice a regenerace zahrnují antagonisty receptoru dopaminu, s výhodou  domperidon jako nejbezpečnější přípravu této skupiny, které nemá překonat bariéru mezi krví a mozkové tkáně a nevede k motorické dysfunkce. To tóny svaly pyloru svěrače, stimuluje žaludeční motilitu, urychlení evakuace bolu z normalizuje konzistenci svalové kontrakce žaludku a dvanáctníku. Lék může být podáván těhotným a kojícím ženám podle důležitých indikací. Není přiřazena k němu přecitlivělých jedinců s krvácením, perforací, obstrukcí zažívacího traktu, zvýšené hladiny prolaktinu. Může způsobit řadu vedlejších účinků a negativně ovlivňovat určité léky. Vyrábí se ve formě roztoku, suspenze, čípků a tablet.

Dávky pro dospělé: jedna nebo dvě tablety (s těžkými příznaky) třikrát nebo čtyřikrát denně před jídlem. Čípky rektální od dvou do čtyř jednotek (60 mg každé).

Dávkování pro děti:

 • roztok (1%) - ve výši jedné kapky na kilogram hmotnosti od tří do čtyř jídel denně;
 • perorální suspenze - 0,25 ml na kilogram hmotnosti třikrát denně;
 • ½ tablet dvakrát denně s tělesnou hmotností 20 až 30 kg;
 • více než 30kg - jedna tableta dvakrát denně;
 • pro věkovou skupinu 0-2 let čípku 10 mg - od dvou do čtyř jednotek;
 • pro věkovou skupinu dvou let a starší čípky 30 mg - od dvou do čtyř jednotek.

Léčebný režim může zahrnovat antibakteriální léky (s detekcí infekce Helicobacter pylori), enzymatické látky a probiotika v závislosti na symptomatologii a stavu pacienta.

Při chronické, zejména předčasně diagnostikované prodloužené refluxní gastritidě se rozvíjí avitaminóza. Vitamíny nejsou tráveny u pacientů s trávicími orgány, zejména v případě vitaminů skupiny B, které se podílejí na hematopoéze. Jejich nedostatek vede k anémii, která se projevuje únavou, závratou, nervovým systémem a psychickými poruchami. Nedostatek retinolu (vitaminu A) inhibuje regeneraci, kyselina askorbová - snižuje imunitní bariéru. Se zvýšenou kyselostí může pomoci vitamín E, což pomáhá snížit jeho hladinu. To vše se při určování léčebného režimu bere v úvahu, doktor může předepsat průběh jednotlivých vitamínů nebo vitamin-minerálních komplexů, které by měly být užívány podle doporučení lékaře a návodů, které jsou k nim připojeny.

Fyzioterapeutická léčba je také zahrnuta v terapeutické schéma, standardní postupy jsou elektroforéza nebo fonoforéza s léky. Provádějí se s cílem odstranit bolestivé pocity a zánět.

Amplipulová terapie obnovuje pohyblivost svalů, příznivý vliv na žaludeční epitel a sekreční funkci.

Akupunktura aktivuje funkce trávicích orgánů a ovlivňuje je prostřednictvím aktivních bodů na lidském těle.

SCM-terapie (UHF elektromagnetické vlny), UHF terapie (ultravysoké) - zlepšuje krevní oběh, podporu hojení a odstranit otok a bolest.

Je třeba vzít v úvahu, že fyzické postupy jsou kontraindikovány v případě erozivně-ulcerativních lézí a přítomnosti nádorů.

Alternativní léčba

Alternativní medicína je velmi bohatá na doporučení pro léčbu onemocnění gastrointestinálního traktu. Nicméně, nestojí za náhradu léků alternativními metodami. Mohou pomoci při komplexní léčbě a regeneraci těla, ale nutně po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Takže alternativní léčba pálení žáhy, která je jedním z hlavních příznaků refluxní gastritidy, spočívá v takových jednoduchých postupech:

 • žvýkat malý kus kořene kalamusu a spolknout ji, můžete ji vypít vodou;
 • vezměte špičku lžičky prášku z kořene aira a vlaštovky;
 • Pijte si lžíci ráno a večer před jídlem čerstvě vymačkané šťávy ze zeleru;
 • rozdrvte kořeny, listy a semena z angelica officinalis, po pěti minutách připravte jednu špetku prášku s vroucí vodou a pijte jako čaj.

Dobrou pomůckou je lněné semínko, jehož bujón obklopuje žaludeční sliznici a chrání ji před škodlivým účinkem refluxu. Receptura na vaření z infuze je obvykle zveřejněna na balení. Při refluxní gastritidě se doporučuje další způsob přípravy: nalijte polévkovou lžíci semínka ½ šálku studené vody a nechte, dokud se semena nezvětví a neobjeví se hlien, pak se napněte a nepijte před jídlem.

Můžete vařit zeleninové směsi pro přípravu infuzního: dvě polévkové lžíce lněného semene, stejný počet - heřmánek, lžíci prášku sladkého kořene vlajky, lékořice, meduňka listy a jitrocele. Položte dvě polévkové lžíce rostlinné suroviny do smaltu, vařte s vroucí vodou (400 ml). Dejte na vodní lázni po dobu čtvrthodiny, nechte vařit po dobu dvou hodin, napněte a přiveďte infuzi vařené vody na 400 ml. Vezměte ½ šálku čtyřikrát denně před jídlem.

Bylinné léčení tohoto onemocnění nemůže udělat bez heřmánek léčivých přípravků. Je přítomen téměř ve všech alternativních receptech v kombinaci s jinými bylinami a jako monophytopreparace. Dokonce i Greenfield čaj s heřmánek, podle recenzí, pomáhá s gastritis.

Nicméně heřmánek (sám) se doporučuje pro gastritidu s nízkou kyselostí, protože stimuluje tvorbu žaludeční šťávy. V kombinaci s řebříčkem a třezalkou se však heřmánek doporučuje používat ve formě bylinného čaje z přibližně stejných částí všech těchto bylin. Ráno a večer je opilý a přidává světle květinový med.

Alternativní léčitelé nabízejí následující recept na sirup z heřmánek, čerstvé květiny, které jsou položeny ve vrstvách ve skle nebo smaltované nádobě, rozptýlené vrstvami cukru. Uložené vrstvy musí být potlačeny před tím, než je šťáva izolovaná. Zředte jednu čajovou lžičku vyjádřeného sirupu v ½ šálku vody a třikrát pijďte během dne. Stejným způsobem přijít s pampelišky květy, jen před jídlem ve ½ šálku vody zředit lžíci vyjádřeného sirupu.

S bolestí a žlučovým zvracením doporučujeme infuze léčivých bylin: dvě lžíce bylinky vařte 500 ml vroucí vody, trváte na víku asi hodinu. Vezměte si interval dvou hodin před vymizením příznaků a doporučujeme přejít na čaj z řebříčku, třezalky a heřmánku. Nicméně, mlha, kromě choleretických vlastností, má schopnost zvýšit sekreci žaludeční šťávy.

Recepty alternativní medicíny byly používány po dlouhou dobu, kdy léčba byla čistě symptomatická a nikdo nevěděl o kyselosti žaludku. Výhody odvarů a infuzí byly stanoveny empiricky. Refluxní gastritida je často doprovázena vysokou kyselostí, ačkoli s prodlouženým průběhem a atrofickými změnami v žaludečním epitelu, kyselost klesá s jakoukoliv formou gastritidy. Proto předtím, než budete léčeni alternativními prostředky, je dobré analyzovat diagnózu, konzultovat s lékařem a vzít v úvahu všechny aspekty svého stavu. Mnoho receptů obsahuje směsi bylin, které zlepšují a často neutralizují své akce. Odpověď na otázku: jaké bylinky jsou zakázány při refluxní gastritidě je nejednoznačné a závisí na několika složkách, zejména na tvorbě kyselin. Například, heřmánek, dým, plantain, nealbum, pampeliška se doporučuje pro gastritidu s nízkou kyselostí. Nicméně, ve směsích bylinných léků doporučených pro kyselost, jsou také přítomny. Jejich protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, stejně jako vitamíny, mikro- a makronutrienty, esenciální oleje, flavonoidy a další pomůcky jsou zde vhodné. Peppermint má schopnost snižovat tvorbu kyselin a pro jakékoli vylučování se používá rozprašování s plochým listím, Swamp Sweetling aktivuje motorickou motilitu žaludku. Infuze bylin mají mírnější účinek než léky, jejich aktivní složky se rychle vylučují a nemají kumulativní kapacitu. Stručně řečeno, jsou univerzální.

Homeopatie přidělen individuálně na recepci cvičení homeopata, může vést k odolného i ve vyspělých případů odpuštění, ale to vyžaduje hodně trpělivosti, změny návyků a preferencích potravin. Klasická homeopatie aplikuje na léčbu jednu léčbu a pouze zkušený lékař to může správně vybrat. Ve skutečnosti se při teplotě zpětného toku přes dvacet aplikovaných léčiv, včetně Baptisia, Bryonie, Hamomilla stejným nebo heřmánku bez obcházena a homeopatie. Množina léků předepsaných pro převaze jakýchkoliv příznaků, např., Konium předepisován pacientům s přebytkem kyseliny, s převahou příznaků pálení žáhy, kyselé regurgitace, časté nauzey, Cali bichromicum - pocit tíhy v horní části břicha, snižuje chuť k jídlu a nadýmání, Argentum nitrikum - uvolňuje velké bolesti břicha, Robin - pálivá bolest, silné pálení žáhy, říhání, kyselé říhnutí.

Pokud není možné navštívit homeopat, můžete spolu se svým lékařem vybrat komplexní léky nabízené v homeopatické lékárně nebo drogu značky Heel.

Například Gastricumel-Heel, určený k léčení různých dyspeptických poruch a zánětlivých procesů v žaludku. Komplexní nástroj obsahuje: Argentum nitrikum, Arsenicum album, Pulsatilla, Nux vomica, Carbo vegetabilis, Antimonium Krudum, nejpopulárnější prostředky k podráždění zažívacího funkce a gastrointestinální trakt. Tento lék může být použit jak samostatně, zejména v počátečních stádiích vývoje onemocnění, a v kombinaci s léky. Gastricumelova tableta 30 minut před jídlem nebo o hodinu později pod jazyk a rozpusťte, dokud se nerozpustí. Chcete-li zmírnit akutní záchvaty, můžete se rozpustit každou čtvrtinu hodiny na pilulce, ale ujistěte se, že nemusíte trvat déle než 12 kousků denně. Léčba trvá dva až tři týdny. Opakovaný příjem je možný v případě, že je jmenován ošetřujícím lékařem. Lék lze užívat od tříletých, budoucích a kojících matek - pouze pod lékařským dohledem. Není možné vyloučit vývoj alergických reakcí.

V případě těžkého akutního zánětu žaludeční sliznice lze kombinovat s přípravkem Traumeel C, aby se zrychlil proces obnovy. Traumeel je schopen prostřednictvím aktivace své vlastní imunity rychle zastavit zánětlivý proces, otoky, citlivost, hyperemii.

Pokud porušíte fungování trávicí soustavy Gastrikumel pata může být použit v kombinaci s kapkami Nux vomica-Homaccord, která eliminuje účinky nežádoucí účinky na žaludek toxických látek, tón svaly a aktivují pohyblivost, a to nejen žaludek, ale celý trávicí trakt od shora dolů, eliminovat příznaky dyspepsie.

Kombinace s sliznici kompozitum, zejména v erozivní-ulcerózní lézí sliznice zažívacího traktu, ke zvýšení motility a normalizace koordinované pohyby těla eliminovat krvácení, urychlení regenerační proces. V případě potřeby je tato kombinace doplněna přípravkem Traumeel.

Dávka kombinace je předepsána ošetřujícím lékařem. Pokud je to nutné, mohou být všechny tyto nástroje kombinovány s terapií terapií hepatitidou.

trusted-source[63], [64], [65], [66], [67], [68], [69], [70]

Operační léčba

Chirurgické zákroky pro refluxní gastritidu jsou extrémně vzácné. Nouzové operace se provádějí v případech krvácení, které jsou otevřeny kvůli eroznímu poškození žaludečního epitelu. Indikace pro plánované operace jsou nádorové onemocnění, nehojící vředy a eroze, poruchy funkce svěrače, které nejsou přístupné konzervativnímu léčení.

Dieta s refluxní gastritidou

Při léčbě této choroby je jedna z hlavních rolí věnována dietní výživě, bez níž je prostě nemožné dosáhnout pozitivního výsledku. Vzhledem k tomu, že léčba je nejčastěji ambulantní, pacient samostatně organizuje stravu pro sebe na základě lékařských doporučení. Stravování a sada použitých produktů by měla pomoci normalizovat motorickou aktivitu střev a snížit kyselost, nedráždit žaludeční sliznici a nevyvolávat reflux. Během jejich zhoršení může být užíván jako základ pro tabulku №1 s některými úpravami, přičemž hlavní zásada - jídlo by měla být připravena bez smažení a pečení křupavé, není mastný, ne pikantní, nikoliv horké a není zima, jídlo - jen zlomek (≈ 5-6 jídla denně, porce by měly být malé). Je žádoucí jíst hodinu, jídlo, pokud je to možné, by mělo být čerstvě připravené. Když jíte, nespěchejte, musíte se naučit, jak dobře vařit své jídlo. Večer se naposledy doporučuje asi dvě hodiny před spaním.

Odstranit ze stravy:

 • nápoje - obsahující alkohol, kofein, máta, šumivé, kvass;
 • všechny smažené nádobí, uzené výrobky, okurky;
 • zelná polévka, borsch, okroshka;
 • produkty, které způsobují fermentaci a plynatost - fazole, fazole, zelí, černý chléb a další;
 • mastné potraviny (máslo sušenky, písek, listového pečivo, mléko, bez tuku potraviny nejsou ani s nízkým obsahem tuku, mastné masa a drůbeže, ryb, zmrzliny, čokolády);
 • čerstvý chléb;
 • veškeré konzervační a polotovary;
 • vajíčka, tvrdě vařené;
 • vývar - maso, ryby, houby, bohatá zelenina;
 • kyselý, nezralý, bohatý na vláknité struktury plody a bobule, v akutním období je lepší jíst zeleninu a ovoce bez tepelného ošetření vůbec;
 • kečupy, horké omáčky, hořčice, křen, pepř, majonéza;
 • sůl - je omezen (ne více než jedna čajová lžička denně).

Nejjednodušší způsob, jak vytvořit menu pro refluxní gastritidu pro každý den v týdnu, založený na seznamu povolených produktů, se snaží zajistit, aby stejné pokrmy byly opakovány více než dvakrát. A držet se toho, po cestě, která dělá nějaké úpravy. Zejména dieta pacienta bude zahrnovat:

 • dobře vařené kaše (varianty "kaše") z pohanu, ovesné vločky, rýžové obiloviny, je možné v odstředěném mléce, (občas i pro odrůdu můžete použít jiné obiloviny);
 • drcené polévky ze zeleniny s přídavkem obilovin, můžete nakrájené maso (ale ne na masném bujónu);
 • vařené maso, nakrájené na mlýnek na maso, mixér, pára (Dušená) karbanátky, karbanátky, soufflé dietní - bedra hovězí, krůtí, kuřecí, králičí;
 • ne mastné rybí odrůdy, dušené, vařené, dušené;
 • bramborová kaše z vařené, dušené nebo dušené zeleniny; zeleninový ragout z dobře lisované a nakrájené zeleniny;
 • ne kyselé nízkotučné tvaroh a pokrmy připravené z něj - líné vareniki, kastrolle; nízkotučný pevný sýr (strouhaný, později - plátky); čerstvé odstředěné mléko;
 • vejce (nejvýše dvakrát týdně), vařené měkké vařené, parmetické omelety, sufle;
 • pšeničný chléb ne čerstvý, krekry, sušenky;
 • máslo, zelenina, malé množství zakysané smetany (přidejte k misce);
 • dezerty ve formě želé, sufflé, pečené jablka, marmeláda, pastilky z obchodu (1-2 kusy několikrát týdně);
 • kompoty, kissels, bylinné čaje.

Denní dávku lze sestavit následovně:

 • Ráno je nejlepší jíst kaši, vařené ve vodě nebo odtučněného mléka s kouskem másla, můžete jej doplnit naměkko vejce nebo karbanátek, pít bylinné čaje (dokonce lepší pít čaj, a pak tam jsou);
 • pro druhou snídani, toast z bílého chleba, posypané strouhaným sýrem, odvar z růžových boků;
 • můžete jíst s zeleninovou polévkovou polévkou, vařenými těstovinami s přidaným drceným masem, kompotem z sušeného ovoce;
 • ranní občerstvení udělá pečené jablko, sklenici želé se sušenkou;
 • večeře mohou být lenivé knedlíky, pití je heřmánkovým čajem;
 • po dobu jedné hodiny a půl před spaním spíte ½ šálku mléka se sušenkou nebo sušenkou.

trusted-source[71], [72], [73], [74], [75], [76], [77], [78]

Recepty na refluxní gastritidu

Jakákoli dietní strava je založena na obilovinách, nejvhodnější jsou pohánka a ovesné vločky. Jsou bohaté na vitamíny a minerály, jsou dobře absorbovány, přispívají k rychlé evakuaci střevního obsahu. Mohou se jíst každý den několikrát. Rýžová kaše je také docela stravitelnost je možné připravit sliznice „rozmazané“ v období zhoršení, přidávat více vody požadované standardy, nicméně, malý obsah vlákniny není příliš vhodný pro ty pacienty, kteří trpí zácpou. Jiné obiloviny lze také konzumovat, ale méně často, například jednou týdně. Vzhledem k tomu, že refluxní gastritida je zpravidla provázena zvýšenou kyselostí, je možné konzumovat kaše z lněného semene. Vařit velmi jednoduchá: brou strojku lněné semínko, aby trvat tři až pět lžiček výsledné mouky, zalijeme vroucí vodou, za stálého míchání do zhoustnutí čerstvé smetany, prisolit, zavřete víko a počkejte nejméně po dobu pěti minut. Začněte den s touto kaší, získáte efekt - dva v jednom: výživa a terapie.

Jakékoli obiloviny jsou dobře kombinovány s vařeným nakrájeným masem (jen k mixování), ovesné vločky - s jahodami a jablečným pyré. Když se choroba objeví - jablka vařená nebo pečená, když se stav zlepšuje - můžete použít syrové a sladké (bez kůže).

Masové nádobí se připravují z jemných částí, odlupovaných z kůže a šlach. Například, můžete udělat kuličky s pohankou. V mletém masu přidejte vejce a vlhkou, opláchnutou, umyté, pohankovou, pádlovou, z masných kuliček. Sklopte je v jedné vrstvě v hrnci. Nalijte horkou vodu téměř na vrchol masových kuliček, přidejte do vody velkou nakrájenou cibuli, lžíci zakysané smetany, sůl. Zakryjte víko, oheň hojte asi hodinu na nízké teplotě nebo v hodině v troubě (t = 150 ° C).

 • Rybí plátky: pro výrobu mincemeat z bílé ryby tresky obecné (štikozubce, treska, bílo-modrá), které předběžně odstranily z kůže. Přidáme vejce, nastrouhanou do mixéru nebo jemném struhadle cibulí a mrkví, trochu krupice (nepřehánějte to, hovězí maso by mělo být výběrové řízení), sůl. Nechejte chvíli stát (20 minut). Můžete vařit hamburgery ve dvojité kotle, může být složen do hrnce, přidejte nerezanyh cibule, mrkve, dvě polévkové lžíce rostlinného oleje na dno o dva prsty horké vody, prisolit omáčky a dušené v troubě nebo na sporáku do řízení (≈30 min).
 • Lazy vareniki: mix tvarohu s vejcem a trochu cukru, přidáme mouku do těsta. Vytvořte malé koule (3 cm v průměru), vařte je ve vařící vodě. Podávejte se zakysanou smetanou nebo máslem.

Klasické vareniki mohou být vyrobeny z nekvašeného těsta, který se skládá z mouky, vody a soli (žádné vejce, protože na tomto produktu existují omezení). Náplní může být tvaroh, bramborová kaše, jemně nakrájená jablka bez kůry, v létě čerstvé bobule.

 • Želé: vařte bohatý kompot povolených bobulí a / nebo ovoce. Kmen se zředí okamžitou želatinou nebo agarem v poměru uvedeném na obalu. Rozsypejte misky, vychladte - vložte do ledničky. Dělat želé z obchodních tašek s potravinami barvy, náhražky chuti a konzervační látky se přísně nedoporučuje.
 • Měkké řepa: řepa vařit (pečení), k čištění a odstranění vnitřní část, což je tvar misky, která je naplněna směsí mírně prisaharennoy s přídavkem 10 g rozpuštěného másla, který se skládá z vařené rýže, nasekané jablka bez kůže, nasekané sušené meruňky (švestky hrozny - na chuť a toleranci). Pohárky červené řepy se nalije se zakysanou smetanou a pečou v troubě. Můžete podávat s kyselou smetanou.

Prevence

Prevence zánětu žaludeční sliznice způsobené duodenogastrickým refluxem spočívá především v prevenci záplatování s obsahem dvanáctníku. Nepříliš originální nápad, ale nejprve je nutné dodržovat pravidla zdravého životního stylu, jíst rozumně, se snaží zvýšit jejich odolnost vůči stresu, nedráždivým a ne se starat o nic.

Pokud se z důvodu anatomických nebo jiných důvodů pravidelně zpomaluje reflux, stojí za to dodržovat jednoduchá pravidla. Za prvé, aby bylo vyšetřováno, protože dřívější léčba je zahájena, tím účinnější je. Za druhé, měli byste dodržovat dietní normy a část se špatnými zvyky.

Před jídlem doporučují někteří odborníci na výživu pití sklenice vody ke snížení kyselosti žaludeční šťávy. Okamžitě po jídle vyvarujte se stresu na břišních svalech (neohýbejte nebo nezvedejte těžké předměty). Není nutné a vhodné k odpočinku. Je mnohem lepší chodit v tomto případě. Nenoste volné oblečení a oblečení (kalhoty, opasky, sukně). Póza pro spaní je s výhodou polosedačka (na vysokém polštáři).

trusted-source[79], [80], [81], [82], [83], [84], [85], [86], [87]

Předpověď

Toto onemocnění zpravidla nebrání tomu, aby osoba pracovala a vedla aktivní životní styl, aniž by počítala období exacerbací. Nicméně v případě rozumného přístupu k problému (včasná diagnóza, léčba, vhodný životní styl) je prognóza poměrně příznivá.

Dlouhé ignorování příznaků, zpoždění žádosti o lékařskou pomoc, nedodržení lékařských doporučení ohledně režimu stravování obvykle vede ke komplikacím, chirurgickým zákrokům a vážnému zhoršení kvality života.

trusted-source[88], [89], [90], [91], [92]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.